Trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

..Devojke,imam jedno pitanje,pre dva meseca sam primljena na neodredjeno i sada saznala sa sam trudna...Sad me zanima koja su moja prava,kazu da je dovoljno da sacekam jos jedan mesec da bi uzeli prosek tri plate i da mogu da otvorim trudnicko? Koliko je to sigurno? Plasim se da mi poslodavac ne da otkaz...Mada kazu da samo prvi mesec finansira poslodavac pa onda ide iz socijalnog,znaci on nema nista s tim pa i ne bi trebalo da pravi problem....ili gresim... :unsure: ...pomozite ako neko zna...ja se super osecam i mogla bi da radim jos,nije problem,samo me zanima kada bi i da li bi uopste mogla da otvorim bolovanje....Hvala unapred...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Otkaz ne možeš dobiti dokle god si na bolovanju (bilo trudničkom bilo porodiljskom) tako da slobodno možeš otvoriti bolovanje posle 3 puna meseca rada. Možeš ti i pre da otvoriš bolovanje, ali bi ti tada nadoknada bila znatno niža.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim trudnicama! :) Imam jedno pitanje... Nisam dugo trudna i nemam problema,hvala Bogu,ali zbog stresa na poslu,pogotovo u zadnje veme uzela bih bolovanje. Interesuje me,ako neko zna kolika bi mi bila plata,ista ili manja...? Imamo kredite,pa da znam da li moram da radim ili da ja palim na bolovanje. Hvala unapred! :) P.S. Prijavljena sam na neodredjeno 2 godine..

Meni je poznato sledece..

Dok si na bolovanju prvih 30 dana , sto je na trosku poslodavca, primas platu od koje se prvo oduzmu topli obrok i regres, pa na to obracuna 65% , pri cemu ne moze biti manje od minimalca , ali samo za prvih 30 dana, i to ti se uplacuje na racun..

Ali..

Kad nastupi drugi mesec bolovanja, kao i svaki sledeci, pri cemu govorim o trudnickom bolovanju, tvoju platu poslodavac isplacuje tako sto je SAMO POSREDNIK izmdju tebe i socijalnog, pri cemu opet od njegove dobre volje zavisi da li ce ti je isplatiti redovno sa platama drugim radnicima, pa sam cekati da mu socijalno refundira, ili ce biti bezosecajan i cekati socijalno da se smiluje da ti posalje pare kod poslodavca, pa ti tek onda pustiti na racun.. Visina te plate, od strane socijalnog, sad vec 2., 3. i tako dalje dok si na bolovanju, na isti se nacin obracunava, prvo ti oduzmu topli obrok i regres, pa od ostatka obracunavaju 65% S TIM STO TADA PLATA MOZE BITI MANJA OD MINIMALCA, jer je iz drzavnog budzeta... Toliko o zastiti trudnica od strane drzavnog sektora....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je poznato sledece..

Dok si na bolovanju prvih 30 dana , sto je na trosku poslodavca, primas platu od koje se prvo oduzmu topli obrok i regres, pa na to obracuna 65% , pri cemu ne moze biti manje od minimalca , ali samo za prvih 30 dana, i to ti se uplacuje na racun..

Ali..

Kad nastupi drugi mesec bolovanja, kao i svaki sledeci, pri cemu govorim o trudnickom bolovanju, tvoju platu poslodavac isplacuje tako sto je SAMO POSREDNIK izmdju tebe i socijalnog, pri cemu opet od njegove dobre volje zavisi da li ce ti je isplatiti redovno sa platama drugim radnicima, pa sam cekati da mu socijalno refundira, ili ce biti bezosecajan i cekati socijalno da se smiluje da ti posalje pare kod poslodavca, pa ti tek onda pustiti na racun.. Visina te plate, od strane socijalnog, sad vec 2., 3. i tako dalje dok si na bolovanju, na isti se nacin obracunava, prvo ti oduzmu topli obrok i regres, pa od ostatka obracunavaju 65% S TIM STO TADA PLATA MOZE BITI MANJA OD MINIMALCA, jer je iz drzavnog budzeta... Toliko o zastiti trudnica od strane drzavnog sektora....

Ja sam dobijala tu zadnju varijantu ( da je čekana refundacija), pošto sam prijavljena na minimalac dobijala sam od socijalnog celu platu tj i kad socijano isplaćuje 65% ako je to manje od minimalca dužni su da isplate minmalac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je zaposlena zena duze od 6 meseci u radnom odnosu pre otvaranja trudnickog bolovanja, plata (65%) NE MOZE BITI MANJA OD MINIMALNE. A logicno je da nema pravo na topli obrok i regres.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je zaposlena zena duze od 6 meseci u radnom odnosu pre otvaranja trudnickog bolovanja, plata (65%) NE MOZE BITI MANJA OD MINIMALNE. A logicno je da nema pravo na topli obrok i regres.

Drago mi je da sam ipak bila pogresno obavestena i to od strane sopstvene firme i finansijskog odseka!!! :D

Plata mi je uvek 10-og u mesecu. Prva uplata od socijalnog bila prosli mesec i to 12.000din, po onom kako su me obavestili se i poklopilo sa proracunom, jer mi je veliki topli obrok i regres, pa od plate ostane taman toliko da mi tih 65% bude 12-13 hiljada

Kad ono, medjutim!! :D

Sad uplata bila skoro dupla! Zovem u firmu, pitam jesu li to sve moje pare?! Strasno! :lol:

Kaze jesu, prosli mesec su pogresno obracunali, pa ce mi zaostatak isplatiti u narednoj platici... Obradovah se kao kuce u liftu!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane dame,

nadam se da ce neko u brdu ovih propisa znati da mi odgovori, posto verujem da je neko imao iskustva.

Komisija nam je produzila bolovanje i dala papir za to.

Posto smo osnivaci ne pije nam vodu ono nosi kod poslodavca, posto smo to mi.

Ja kapiram da mi sad treba da se javimo u RZZO, ali me zanima da li tamo, i koje papire treba da im predamo za naknadu?

Od papira imamo znaci nalaz komisije, sad ne znam jel treba da se nose proseci plate,doznake imamo samo za prvi mesec od ginekologa, sad jel za rzzo treba da nosimo nove doznake koje dobijemo od ginekologa za sledeci mesec ili kako?

Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane dame,

nadam se da ce neko u brdu ovih propisa znati da mi odgovori, posto verujem da je neko imao iskustva.

Komisija nam je produzila bolovanje i dala papir za to.

Posto smo osnivaci ne pije nam vodu ono nosi kod poslodavca, posto smo to mi.

Ja kapiram da mi sad treba da se javimo u RZZO, ali me zanima da li tamo, i koje papire treba da im predamo za naknadu?

Od papira imamo znaci nalaz komisije, sad ne znam jel treba da se nose proseci plate,doznake imamo samo za prvi mesec od ginekologa, sad jel za rzzo treba da nosimo nove doznake koje dobijemo od ginekologa za sledeci mesec ili kako?

Hvala unapred

Nemam firmu, pa ne znam :P

Elem, mislim da Ana* može najviše da ti pomogne, ako se ne javi u toku dana, pošalji joj pp. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane dame,

nadam se da ce neko u brdu ovih propisa znati da mi odgovori, posto verujem da je neko imao iskustva.

Komisija nam je produzila bolovanje i dala papir za to.

Posto smo osnivaci ne pije nam vodu ono nosi kod poslodavca, posto smo to mi.

Ja kapiram da mi sad treba da se javimo u RZZO, ali me zanima da li tamo, i koje papire treba da im predamo za naknadu?

Od papira imamo znaci nalaz komisije, sad ne znam jel treba da se nose proseci plate,doznake imamo samo za prvi mesec od ginekologa, sad jel za rzzo treba da nosimo nove doznake koje dobijemo od ginekologa za sledeci mesec ili kako?

Hvala unapred

Iskreno nisam otvarala trudničko već porodiljsko ali ti svakako prvi korek da privremeno zatvoriš firmu (ako si jedini zaposleni) i dobiješ novo rešenje iz APR o tome pa sa tim rešenjem i doznakom od ginekologa odlaziš u PU filijale kojoj pripadaš. Poreski referent ti to sve uzima (naravno kopije) i to je sve - bar u moj slučaju kako je bilo. Ne verujem da je nešto drugačije i za tebe. U svakom slučaju prvo idi kod referenta u PU koji će ti odštampati sve što treba da doneseš i da ti objasni gde šta vadiš.

Ja bih samo da napomenem da ukoliko privremeno ne zatvaraš radnju da to obavezno naglasiš.

Nadam se da sam ti par nekako pomogla. Javi se kako si "prošla"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa "prosla" sam ok, tj nasa trudnjaca.

Naime ovo mozete i postaviti za druge koji budu imali nedoumice.

Prvo da se osvrnem na zatvaranje firme.

To se odnosi samo na preduzetnike (str,sur,szr i ostalo).

Za vlasnike i osnivace preduzeca tj d.o.o. postupak je sledeci.

Sto se firme tice, u agenciji za privredne registre treba podneti zahtev za promenu, tj postaviti ovlasceno lice ukoliko firma ima samo jednog zaposlenog.

Sto se papirologije tice.

Predaje se u socijalnom prema opstini firme i to sledece

Obrasci

oz 7

oz 8

oz 9

oz 10

OD

OD 1

Plus papirologija od lekara.

Tek sam krenuo sa ovim papirima, ako bude nekih izmena javljam blagovremeno.

Hvala na info Ana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje vezano za pravo da trudnicko bolovanje. Imam tri godine staza sa prekidima a od septembra 2010. do jula 2012. bez prekida imam staz u drzavnoj skoli (dakle, plata oko 40000, prijavljena na pun iznos). Posto se koleginica koju sam menjala vratila na posao na kraju skolske godine, do 1. septembra sigurno necu imati posao.

Moje pitanje je sledece: Sta mi je najpametnije da uradim povodom tih mesec i po dana prekida staza kako bi mi iznos trudnickog bio veci?

- nista

- prijavim se za naknadu na birou

- radim negde gde cu biti prijavljena na minimalac

Napomena: Jos uvek nisam trudna, nego me zanima sta ce se desiti ako ostanem u drugom stanju nakon ovog prekida staza npr. u septembru ili oktobru? Ako u skoli imam ugovor na odredjeno vreme, po isteku tog ugovora dobijam otkaz i nemam vise pravo na bolovanje? je l' tako? Da li je bolja varijanta da trudnicko i porodiljsko odsustvo idu preko novog poslodavca kod koga sam prijavljena na minimalac, u nadi da ce mi staz u skoli podici prosek zarade? Koliko meseci unazad se gleda kad se racuna prosek?

Nadam se da post nije previse konfuzan. Poenta je da sam i pre nego sto sam diplomirala pocela da radim, i stalno sam radila, i bila bi nepravda da sad izvisim za to bolovanje zato sto se nisam dobro obavestila... :) Dakle, ako neko zna kako se obracunava iznos, i kakva su umanjenja za prekide u stazu itd, please help. :) Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje vezano za pravo da trudnicko bolovanje. Imam tri godine staza sa prekidima a od septembra 2010. do jula 2012. bez prekida imam staz u drzavnoj skoli (dakle, plata oko 40000, prijavljena na pun iznos). Posto se koleginica koju sam menjala vratila na posao na kraju skolske godine, do 1. septembra sigurno necu imati posao.

Moje pitanje je sledece: Sta mi je najpametnije da uradim povodom tih mesec i po dana prekida staza kako bi mi iznos trudnickog bio veci?

- nista

- prijavim se za naknadu na birou

- radim negde gde cu biti prijavljena na minimalac

Napomena: Jos uvek nisam trudna, nego me zanima sta ce se desiti ako ostanem u drugom stanju nakon ovog prekida staza npr. u septembru ili oktobru? Ako u skoli imam ugovor na odredjeno vreme, po isteku tog ugovora dobijam otkaz i nemam vise pravo na bolovanje? je l' tako? Da li je bolja varijanta da trudnicko i porodiljsko odsustvo idu preko novog poslodavca kod koga sam prijavljena na minimalac, u nadi da ce mi staz u skoli podici prosek zarade? Koliko meseci unazad se gleda kad se racuna prosek?

Nadam se da post nije previse konfuzan. Poenta je da sam i pre nego sto sam diplomirala pocela da radim, i stalno sam radila, i bila bi nepravda da sad izvisim za to bolovanje zato sto se nisam dobro obavestila... :) Dakle, ako neko zna kako se obracunava iznos, i kakva su umanjenja za prekide u stazu itd, please help. :) Hvala.

mislim da ti je bolje da se prijaviš kod drugog poslodavca na neodređeno na minimalac... onda ce ti samo trudničko bit u visini minimalca, jer se uzima prosek poslednje tri plate, a porodiljsko će ti biti nešto veće jer se uzima prosek poslednjih 12 plata... tako da, nemoj da praviš pauze, već ako imaš mogućnost odmah kod tog drugog na minimalac (predpostvaljam da je to neko fiktivno radno mesto :D )...

to ti je moj savet :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim trudnicama

Imam jednu dilemu,ja sam prijavljena na određeno 3 meseca i sad sam otvorila bolovanje ali mi ugovor istice 31.07 bas kad treba da idem na komisiju. Pa me zanima da li cu moci jos taj dan da koristim zdravstvenu koja mi traje zaključno sa 31.07, dok odem na komisiju,jer ce mi firma produžiti ugovor,ali necu stici da uradim knjizicu do tada jer mi nece jos isteci ugovor.

Hitno mi treba odgovor

hvala unapred pozzzzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim trudnicama

Imam jednu dilemu,ja sam prijavljena na određeno 3 meseca i sad sam otvorila bolovanje ali mi ugovor istice 31.07 bas kad treba da idem na komisiju. Pa me zanima da li cu moci jos taj dan da koristim zdravstvenu koja mi traje zaključno sa 31.07, dok odem na komisiju,jer ce mi firma produžiti ugovor,ali necu stici da uradim knjizicu do tada jer mi nece jos isteci ugovor.

Hitno mi treba odgovor

hvala unapred pozzzzzz

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=1009

Ovo je odgovarajuca tema ;) Dobrodosla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim trudnicama

Imam jednu dilemu,ja sam prijavljena na određeno 3 meseca i sad sam otvorila bolovanje ali mi ugovor istice 31.07 bas kad treba da idem na komisiju. Pa me zanima da li cu moci jos taj dan da koristim zdravstvenu koja mi traje zaključno sa 31.07, dok odem na komisiju,jer ce mi firma produžiti ugovor,ali necu stici da uradim knjizicu do tada jer mi nece jos isteci ugovor.

Hitno mi treba odgovor

hvala unapred pozzzzzz

Naravno...knjižica važi i taj dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima li neko iskustvo sa zakasnjenjem pojavljivanja na lekarsku komisiju za ceo jedan dan???

Vec sam usla u 7.mesec i od pocetka sam na trudnickom bolovanju zbog odrzavanja trudnoce. Svih ovih meseci sam se redovno javljala na komisiju, ali sam sad skroz zaboravila da treba u petak, 06.07.2012., da odnesem papire, tj muza da posaljem!! Sad je nedelja, prvi sledeci radan dan je sutra, ali to je dan zakasnjenja za javljanje prema prethodnom izvestaju...

Od svog lekara sam uput za komisiju uzelajos u ponedeljak, 02.07., ali neki me djavo zeznuo i zaboravim se u petak da odnesem...

Da li ce mi sutra praviti kakav problem zbog toga, kad se pojavim za overu????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve zavisi kakva ti je komisija. Mogu da ti prave problem ali i ti možeš malko da foliraš :D npr pošalješ supruga umesto tebe i nek kaže da si mnogo loše i da ne možeš da dođeš a u petak si takođe bila loše a on nije mogao da izaše sa posla. ;) Iskreno, ne znam. Ja bih ovako uradila pa ako prođe, prošlo je ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve zavisi kakva ti je komisija. Mogu da ti prave problem ali i ti možeš malko da foliraš :D npr pošalješ supruga umesto tebe i nek kaže da si mnogo loše i da ne možeš da dođeš a u petak si takođe bila loše a on nije mogao da izaše sa posla. ;) Iskreno, ne znam. Ja bih ovako uradila pa ako prođe, prošlo je ;)

Ujutru ce svekar da skokne, pa se nadam da ce uspeti..

Muka mi je vise od tih silnih papira , na svakih 7 do 10 dana ides od jednog do drugog lekara, komisije, firme, ovih ili onih analiza, itd.. Stvarno smo ga zakomplikovali, svaka nam cast!

Javljam se popodne, drzi mi palceve.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma sumnjam da će biti problema. ;) javljaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neko od zaposlenih je drzao predavanje svekru kako to tako ne moze, mada su prihvatili papire. Ostavili su ga da ceka da se svima drugima prvo zavrse iako je dosao medju prvima danas, predpostavio je da ce to biti "kazna"...

Ukucala sam u telefon sledeci izlazak, pored svih drugih obaveza.. "Zvonim" na svakih 8 sati, a nekad i krace :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma bitno je da ste na kraju uspeli ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke,da li ima neka iskustva sa komisijom na banovom brdu,uskoro cu da idem ,pa me zanimakakvi su ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame...

ja sam jedna mama iz Novog Sada koja je na veeelikim mukama i iskreno se nadam da ce mi neko pomoci u pronalazenju odgovora. Ovako, Ja sam zaposlena u jednoj privatnoj firmi.Na bolovanju sam od oktobra prosle godine.Moja beba za tri dana puni osam meseci. Moj poslodavac mi nije uplacivao doprinose pa sam nekako na jedvite jade dobila resenje sa izgovorom koji mi je knjigovodja dao, da je to razlog kasnjenja resenja...Jos malo pa ce godinu dana od kada sam na bolovanju a ja nisam dobila ni jedan jedini dinar.Knjigovodja kaze da poslodavac mora prvo da uplati jednu odredjenu sumu novca koja mu se kasnije vraca, pa ce tek onda poceti isplata.Ja sam knjigovodji prestala da verujem jer kad god sam se obratila za pomoc i savet dobijala sam uvek isti odgovor da se strpim i da imam razumevanja...Ja stvarno vise nemam ni strpljenja ni razumevanja, imam samo decu koja na zalost osecaju moju finansijsku nemoc. Ono sto mene zanima je : da li je istina da se naknada mora isplacivati iskljucivo na poslodavcev racun pa onda on to meni da prebacuje na moj? Zatim, iskreno, pocela sam da sumnjam da ako je to istina on onda prima moju nadoknadu i koristi za sebe a meni ne prosledjuje nista. Da li to moze uopste da se desi?Da li postoji neka mogucnost da se naknada uplacuje na moj licni racun? I da li ja negde mogu da proverim da li je meni uopste krenula naknada da se isplacuje? Takodje me zanima, ako su moje sumnje osnovane, da li ja njega mogu negde da prijavim, kome i kako? Od srca bih vam bila zahvalna kada biste mi pomogli da resim ovu muku koja me je snasla....

Hvala najlepse unapred svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoji šansa da kasni isplata za porodiljsko a moguće je i da te je poslodavac prevario.

Da, možeš da ga prijaviš a način na koji to možeš da provjeriš je uvidom u poslovne knjige i račun tvoje firme. Posavjetuj se sa nekim pravnikom i sretno ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.