Trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

Koliko ja znam... prvo poslodavac tebe isplati, pa na osnovu toga on dobije povraćaj od države i grada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam najlepse :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

razlog za to je sto tvoj poslodavac ne izmiruje obaveze prema drzavi, doprinose i sl..

sad, ne znam tacno.. moja drugarica je u slicnoj situaciji i znam da mi je tako nesto objasnjavala. ona se porodila u februaru i nisu joj jos ni trudnicko isplatili a kamo li porodiljsko..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam... prvo poslodavac tebe isplati, pa na osnovu toga on dobije povraćaj od države i grada.

Ovo je tačno. Poslodavac treba tebi kad i ostalim zaposlenima da isplati zaradu, napravi poseban obrazac koji mora da preda a na osnovu koga se vrši refundacija. Ne postoji mogućnost da se novac direktno tebi uplaćuje a što se tiče kontrole pogledaj ima li na sajtovim šta pa ga prijavi. Pogledaj inspekciju rada ili tako nešto.

Srećno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pozdrav za sve trudnice!Trenutno sam na trudnickom zbog odrzavanja trudnoce.Interesuje me da li godisnji odmor ima veze sa isplatama koje dobijamo?Mislim da li se i to placa,ja sam u stalnom radnom odnosu dve godine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dosla sam do nekih korisnih informacija, u sto kracem periodu pocinjem sa radom na tome...hvala svima na pomoci, svaki savet mi je dosta pomogao...nadam se da ce biti dobrih rezultata na kraju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zaposlena od 1.3. a par dana nakon toga sam saznala da sam trudna.Od 1.6.sam na bolovanju,sad citam ovde nekih 65% od socijalnog i 35% od grada,ja sam mislila da sve to placa drzava.Hoce li neko to da mi objasni.Meni je moj knjigovodja rekao da cu primati minimalac,a sad ja vise nisam sigurna dal cu neto uopste da primim jer sam radila samo 3 meseca pre otvaranja bolovanja.Sta vi mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pozdrav za sve trudnice!Trenutno sam na trudnickom zbog odrzavanja trudnoce.Interesuje me da li godisnji odmor ima veze sa isplatama koje dobijamo?Mislim da li se i to placa,ja sam u stalnom radnom odnosu dve godine...

Naita država refuncira samo NETO platu i naravno doprinose dakle ne i regrese, topli obrok i sl. tako da godišnji odmor nema nikakve veze sa refundiranjem.

Ja sam zaposlena od 1.3. a par dana nakon toga sam saznala da sam trudna.Od 1.6.sam na bolovanju,sad citam ovde nekih 65% od socijalnog i 35% od grada,ja sam mislila da sve to placa drzava.Hoce li neko to da mi objasni.Meni je moj knjigovodja rekao da cu primati minimalac,a sad ja vise nisam sigurna dal cu neto uopste da primim jer sam radila samo 3 meseca pre otvaranja bolovanja.Sta vi mislite?

FutureMum, ne brini se, biće ti isplaćena jer je upravo minimum 3 meseca. Čak i da nisi bila puna 3 meseca isplaćivao bi ti se iznos ali nešto manji nego inače.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane dame,

posto nigde nisam nasao bio,a sad sam trenutno u tom problemu, mozete ovo staviti negde kao obavestenje za papire za trudnicko i porodiljsko za vlasnike radnji,d.o.o. i ostalo.

Od papira za refundaciju trudnickog bolovanja je potrebno:

obrazac OZ 7 - prosek zadnje 3 plate PRE nastanka bolovanja

obrazac OZ 10 - Isplatni listic za tekuci mesec

Isplatni listici za 3 plate PRE nastanka bolovanja

Original doznaka od lekara potpisana i overena od strane firme

Izvestaj LK

Kopija radne knjizice

Obrazac RZZO o racunu za bolovanje

OD obrasci za poslednje 3 plate PRE nastanka bolovanja- kopije predatih obrazaca iz poreske uprave

Sve je ovo isto za preduzetnike, s tim sto preduzetnici ( vlasnici str,szr,sur) moraju odjaviti firmu za period trajanja bolovanja.

predaja papira je 1-5 u mesecu za prethodni mesec, s tim sto isplata ide u roku od 15ak dana. Zakonski rok je 30 dana.

Tako da svima informacija oko kasnjenja ili bilo cega je posledica neazurnosti firme i knjigovodstva.

Ukoliko treba jos neka informacija stojim na raspolaganju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane dame,

posto nigde nisam nasao bio,a sad sam trenutno u tom problemu, mozete ovo staviti negde kao obavestenje za papire za trudnicko i porodiljsko za vlasnike radnji,d.o.o. i ostalo.

Od papira za refundaciju trudnickog bolovanja je potrebno:

obrazac OZ 7 - prosek zadnje 3 plate PRE nastanka bolovanja

obrazac OZ 10 - Isplatni listic za tekuci mesec

Isplatni listici za 3 plate PRE nastanka bolovanja

Original doznaka od lekara potpisana i overena od strane firme

Izvestaj LK

Kopija radne knjizice

Obrazac RZZO o racunu za bolovanje

OD obrasci za poslednje 3 plate PRE nastanka bolovanja- kopije predatih obrazaca iz poreske uprave

Sve je ovo isto za preduzetnike, s tim sto preduzetnici ( vlasnici str,szr,sur) moraju odjaviti firmu za period trajanja bolovanja.

predaja papira je 1-5 u mesecu za prethodni mesec, s tim sto isplata ide u roku od 15ak dana. Zakonski rok je 30 dana.

Tako da svima informacija oko kasnjenja ili bilo cega je posledica neazurnosti firme i knjigovodstva.

Ukoliko treba jos neka informacija stojim na raspolaganju.

Preduzetnici imaju na raspolaganju dve opcije: da imenuju poslovodju (to znaci da ce recimo,prodavnica, kafic, pekara, salon, raditi dok su one na porodiljskom odsustvu) i da PRIVREMENO OBUSTAVE RAD, NIKAKO DA ODJAVE FIRMU!!! U tom slucaju nemaju pravo na naknadu zarade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Preduzetnici imaju na raspolaganju dve opcije: da imenuju poslovodju (to znaci da ce recimo,prodavnica, kafic, pekara, salon, raditi dok su one na porodiljskom odsustvu) i da PRIVREMENO OBUSTAVE RAD, NIKAKO DA ODJAVE FIRMU!!! U tom slucaju nemaju pravo na naknadu zarade.

Nanny, treba da stave firmu u stanje mirovanja, jer kao samostalni preduzetnici ako daju nekom drugom da radi taj njihov posao, a jedini su zaposleni morace da refundiraju sav novac, posto je firma radila, tj. zaradjivala, samim tim gube pravo na sredstva koja su dobili od drzave

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nanny, treba da stave firmu u stanje mirovanja, jer kao samostalni preduzetnici ako daju nekom drugom da radi taj njihov posao, a jedini su zaposleni morace da refundiraju sav novac, posto je firma radila, tj. zaradjivala, samim tim gube pravo na sredstva koja su dobili od drzave

Pa to "stanje mirovanja" je u stvari privremeni prekid poslovanja, tako pise u resenju APR.

Ako je jedina zaposlena porodilja, to je ok, a ako ima vise zaposlenih, zasto da obustavi rad kad ima pravo da imenuje poslovodju, da bude na porodiljskom, a i da sebi refundira platu?

Cak za to vreme, od 01.03. ne mora sebi da uplacuje porez, samo doprinose, sto je opet neki vid olaksice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to "stanje mirovanja" je u stvari privremeni prekid poslovanja, tako pise u resenju APR.

Ako je jedina zaposlena porodilja, to je ok, a ako ima vise zaposlenih, zasto da obustavi rad kad ima pravo da imenuje poslovodju, da bude na porodiljskom, a i da sebi refundira platu?

Cak za to vreme, od 01.03. ne mora sebi da uplacuje porez, samo doprinose, sto je opet neki vid olaksice.

Ja sam gore i napisao kad je u pitanju jedan zaposleni, samo sam te slucajeve i pomenuo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

molim za malu pomoc.primljena sam na odredjeno vreme do 31.avgusta.termin mi je inace 13.oktobra.otvorila sam bolovanje 30.jula i jos uvek sam na bolovanju.27.avgusta sam predala papire lk koja mi je odobrila dalje bolovanje.medjutim 29. mi sefica javlja da sam na godisnjem.e sad me ucenjuju time da odem kod lekara i ranije zakljucim bolovanje(oko2.,3.avgusta) ili mi nece isplatiti godisnji, koji mi inace sleduje jer sam bila u neprekidnom radnom odnosu godinu dana.da li neko zna da li imaju pravo na to s obzirom da mi resenje za godisnji nije stigao, jer ga je sefica "vozala" u kolima zadnje 2 nedelje,kako mi je sama rekla.napominjem jos jednom da mi ugovo nece produziti posle 1.septembra i da su mi vec poslali resenje o otkazu po isteku ugovora.

hvala unapred...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hmmm.,,,

Pazi sigurna stvar je da oni ne mogu da te nateraju da ti prekines bolovanje i to je vise nego jasno.

Tebi svakako ugovor istice danas, ali ti si i dalje na bolovanju.

Oni tebi ne mogu dati otkaz dok si na bolovanju, tj moraju da sacekaju da ti se zavrsi bolovanje. Zato oni i traze da prekines bolovanje, uzmes godisnji i zavrsis ugovor. Posle oni nemaju nikakvu obavezu.

U ovom slucaju imaju obavezu da ti knjigovodstveno vode trudnocu, tj bolovanje dok god si na bolovanju.

Samo jedina zackoljica moze biti tak datum prestanka ugovora, pogledacu zakon pa ti javim.

Ti svakako ne zatvaraj bolovanje.

Radni odnos zasnovan na odre|eno vreme postaje radni odnos

na neodre|eno vreme, ako zaposleni nastavi da radi najmawe pet radnih

dana po isteku roka za koji je zasnovan radni odnos.

ovo je jedino sto sam nasao na brzinu.

Cinjenica je da oni tebi ne moraju da produze ugovor, tj ugovor traje do odredjenog datuma.

Iskreno mislim da malo sta mozes tu da uradis.

Oni su jedino u obavezi da ti daju godisnji odmor, i to napismeno koliko si dana iskoristila.

Nadam se da ces uspeti da resis problem na najbolji moguci nacin.

Iskreno treba da vidis sa poslodavcem da ti produzi ugovor, jer on nema NIKAKVU finansijsku stetu u ovoj prici,jer tebi sva primanja idu preko RZZO, tako da ako uspes sa njim da se dogovoris to bi bio najbolji moguci nacin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane dame,

posto nigde nisam nasao bio,a sad sam trenutno u tom problemu, mozete ovo staviti negde kao obavestenje za papire za trudnicko i porodiljsko za vlasnike radnji,d.o.o. i ostalo.

Od papira za refundaciju trudnickog bolovanja je potrebno:

obrazac OZ 7 - prosek zadnje 3 plate PRE nastanka bolovanja

obrazac OZ 10 - Isplatni listic za tekuci mesec

Isplatni listici za 3 plate PRE nastanka bolovanja

Original doznaka od lekara potpisana i overena od strane firme

Izvestaj LK

Kopija radne knjizice

Obrazac RZZO o racunu za bolovanje

OD obrasci za poslednje 3 plate PRE nastanka bolovanja- kopije predatih obrazaca iz poreske uprave

Sve je ovo isto za preduzetnike, s tim sto preduzetnici ( vlasnici str,szr,sur) moraju odjaviti firmu za period trajanja bolovanja.

predaja papira je 1-5 u mesecu za prethodni mesec, s tim sto isplata ide u roku od 15ak dana. Zakonski rok je 30 dana.

Tako da svima informacija oko kasnjenja ili bilo cega je posledica neazurnosti firme i knjigovodstva.

Ukoliko treba jos neka informacija stojim na raspolaganju.

Mene buni samo jedno.

Ja sam inače preduzetnik i jedina sam "zaposlena". Ja nemam "platu" niti te neke isplatne listiće? Kako se to dobija odn. određuje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zvala sam inspekciju za rad i radne odnose i tu su mi rekli da moraju po zakonu da mi isplate godisnji posto ga naravno nisam iskoristila i da tu jedino tuzba pomaze posto je danas zadnji dan ugovora.hvala ti u svakom slucaju.u firmu saljem doznake za ovaj mesec i papire sa lk da mi je bolovanje i dalje otvoreno.razocarana sam i kao radnik i kao trudnica i ne odustajem od svojih prava,pogotovu ako znam da imam.hvala puno.

inace nece da mi produze ugovor, jer posle godinu dana moraju da mi daju za stalno.a ja sam godinu dana odradila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene buni samo jedno.

Ja sam inače preduzetnik i jedina sam "zaposlena". Ja nemam "platu" niti te neke isplatne listiće? Kako se to dobija odn. određuje?

Pa imas platu, kako nemas?

Ako ne isplacujes sebi platu, onda imas pausalni porez koji placas za delatnost za koju ti je drzava dala osnovicu.

Za taxi je osnovica minimalne zarade negde oko 20 000 dinara, ali ti ako zelis mozes da uplacujes i vise.

Preduzetnici rade po sistemu prostog knjigovodstva, tj nigde nisu u obavezi da rade ove papire, nego dobijaju obracun od poreske uprave.

Pitanje je kako je tebi to regulisano.

Moguce i da nije regulisano u ovoj ludnici, tj da nisi nista uplacivala tj da dugujes porez.

Ne znam koja je delatnost u pitanju, ali za svaku delatnost u preduzetnistvu imas osnovice za pausalno placanje poreza.

@sunshine_sanny

Mogu oni tebi da produze ugovor, tj da potpises ugovor na odredjeno za drugo radno mesto, to je samo pitanje dobre volje poslodavca da li zeli da ti ucini.

Cinjenica je ako on tebi produzi ugovor ti posle imas pravo i na pun iznos porodiljskog itd.... sad je samo pitanje sta sa njima mozes da resis.

Ti svakako posle imas pravo na porodiljsko posto kapiram da imas godinu dana staza u poslednjih 18 meseci, a ako ti prave negde problem, vidi da te neko fiktivno prijavi, da ne izgubis pravo na naknadu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene buni samo jedno.

Ja sam inače preduzetnik i jedina sam "zaposlena". Ja nemam "platu" niti te neke isplatne listiće? Kako se to dobija odn. određuje?

Za to se koristi rešenje iz poreske (ono što se dobija u junu svake godine) i to ti je tzv obračun plate a UVERENJE O IZMIRENIM OBAVEZAMA koje se vadi u poreskoj kod svog poreskog referenta je takoreći dokaz da si svoje doprinose izmirila.

sunshine_sanny ako ti ističe ugovor o radu moj savet ti je da ODMAH otvoriš neku agenciju ili preduz.radnju tako da ti se staž odmah nastavi a ti i dalje da budeš na bolovanju i da bar nešto primaš. Ovako, na žalost sa prestankom ugovora prestaju i obaveze da ti isplaćuju nadoknadu za bolovanje.

Tranquilo voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

naknadu za porodiljsko cu imati i tu se sekiram.idem na materijalno 15.dana i onda otvaram porodiljsko.raspitala sam se i to je sigurno ;)

mene samo taj godisnji nervira, jer nece da mi isplate posto sam bila na bolovanju i nisam htela da prekinem da bi presla na godisnji. acitav mesec sam cekala resenje i posto mi nije stiglo otisla sam na komisiju da mi dalje produze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa imas platu, kako nemas?

Ako ne isplacujes sebi platu, onda imas pausalni porez koji placas za delatnost za koju ti je drzava dala osnovicu.

Za taxi je osnovica minimalne zarade negde oko 20 000 dinara, ali ti ako zelis mozes da uplacujes i vise.

Preduzetnici rade po sistemu prostog knjigovodstva, tj nigde nisu u obavezi da rade ove papire, nego dobijaju obracun od poreske uprave.

Pitanje je kako je tebi to regulisano.

Moguce i da nije regulisano u ovoj ludnici, tj da nisi nista uplacivala tj da dugujes porez.

Ne znam koja je delatnost u pitanju, ali za svaku delatnost u preduzetnistvu imas osnovice za pausalno placanje poreza.

Imam ja tu osnovicu, oko 40000 čini mi se, i to mi je po rešenju razrezano, nisam sama birala, a doprinose i paušalni porez uredno izmirujem.

Za to se koristi rešenje iz poreske (ono što se dobija u junu svake godine) i to ti je tzv obračun plate a UVERENJE O IZMIRENIM OBAVEZAMA koje se vadi u poreskoj kod svog poreskog referenta je takoreći dokaz da si svoje doprinose izmirila.

E pa to me zanima, dakle ta potvrda je dovoljna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta se i ja petljam kad je tu Ana profesionalac:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:D hahahaha a neee ja samo imam praktično iskustvo zbog sebe inače pitanje je da li bi išta znala od ovoga ;)

Ovih dana se oštrim da potegnem pitanje da otvorim trud.bolovanje ali još uvek ne može niko sa sigurnošću da mi kaže da li preduzetnica koja OMDAH (prvi dan bolovanja) privremeno zatvori radnju snosi troškove doprinosa i plate onih prvih 30 dana koji inače uvek poslodavci snose za svoje zaposlene.

Ima tu još kojekakvih peripetija koje moram da "pohvatam" a imam fore do 17.09. kad imam sledeći pregled kod dr. (npr da li moram da izmirim sve obaveze- a mislim da moram).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I evo saznah informacije i to "direkt" iz socijalnog od osobe koja i obračunava bolovanja.

Drage preduzetnice (samo zaposlene) prilikom otvaranja bolovanja privremeno se zatvara firma i tih prvih 30 dana pada na vaš(naš) teret tj država tek posle tih 30 dana preuzima plaćanje tj "refundiranje" doprinosa i plate. Dakle isto kao i ako bi smo bile zaposlene kod poslodavca. To mi malo mnogo nelogično i nebulozno jer ako već zatvaram firmu odakle mi prilivi da ja platim te doprinose, ali kad je šta bilo logično u ovoj zemlji?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, da neka zna koliko trenutno kasni trudnicko bolovanja, tj. koji mesec je poslednji isplacen?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.