Trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

Smizla, bas mi je zao zbog takve situacije sa komisijom. Ja sam pre neki dan bila na komisiji i nisam imala problema. Vec sam u 7 mesecu trudnoce, i na osnovu nalaze gde pise da su mi detektovane kontrakcije na UZ, uopste mi nisu pravili problema. Cak sam kada sam vec izasla videla da mi je dr greskom stavila datum iz prethodnog meseca, a ne iz oktobra, ali oni nisu obratili paznju. Pre komisije, sam bas bila zabrinuta da li ce da mi produze ili ne bolovanje, jer sam cula svakakve price, ali na kraju je sve proslo kako treba. Ne mogu da verujem da se neki ljudi igraju sa zivotima i vracaju trudnice koje imaju rizicnu trudnocu. :angry:

A vidis mene su vratili na posao. Sve sa kontrakcijama i pod terapijom!!!!!!!!!!!

Cak mi je i leva noga bila katastrofa! Sada je hvala bogu sve ok. Da se koji slucajem nesto desilo bebi mislim da bi otisla i zapalila ih sve redom!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ukoliko firma u kojoj radim ode pod stecaj-a ja na trudnicko bolovanje-da li i na koji nacin mogu da ostvarim primanja??? A kako kasnije kad krene porodiljsko???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ukoliko firma u kojoj radim ode pod stecaj-a ja na trudnicko bolovanje-da li i na koji nacin mogu da ostvarim primanja??? A kako kasnije kad krene porodiljsko???

Možeš, sa papirom da su u stečaju ideš u Nacionalnu službu za zapošljavanje (ako si na trudničkom) i tamo te upute šta im sve treba od papira, a ako si na porodiljskom onda ideš ako si u BG u Tiršovu a ako nisi onda tamo gde ti i firma radi porodiljsko i oni samo preusmeravaju isplate na tvoj račun umesto na firmin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možeš, sa papirom da su u stečaju ideš u Nacionalnu službu za zapošljavanje (ako si na trudničkom) i tamo te upute šta im sve treba od papira, a ako si na porodiljskom onda ideš ako si u BG u Tiršovu a ako nisi onda tamo gde ti i firma radi porodiljsko i oni samo preusmeravaju isplate na tvoj račun umesto na firmin.

Hvala ti puno Kikiriki na brzom odgovoru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage dame kod mene je stanje sledece :radim kod privatnika 3 meseca i zatrudnela sam,pre toga sam bila na birou, da li neka moze da mi kaze ili uputi ako sada otvorim bolovanje da li cu i kolika ce mi biti primanja,plata mi je bila 25000 din?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage dame kod mene je stanje sledece :radim kod privatnika 3 meseca i zatrudnela sam,pre toga sam bila na birou, da li neka moze da mi kaze ili uputi ako sada otvorim bolovanje da li cu i kolika ce mi biti primanja,plata mi je bila 25000 din?

Mislim da neces imati pravo na bolovanje,jer bi trebalo da si u neprekidnom radnom odnosu minimum 6 meseci.Mada,mozda i dobijes 35% od te plate koju si primala,odnosno od plate na koju si bila prijavljena.

Nazalost,trudnice su maksimalno ne zasticene :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neka od vas upucena u to da zene koje imaju decu mladju od 3godine ne moraju da rade drugu smenu(ako druga smena postoji u njihovoj firmi),tj.da postoji ta klauzula u zakonu o radu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neka od vas ,drage moje,zna za koji mesec je sad uplaceno trudnicko.Ja sam na bolovanju od 01.juna pa me zanima kad cu da pocnem da primam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neka od vas ,drage moje,zna za koji mesec je sad uplaceno trudnicko.Ja sam na bolovanju od 01.juna pa me zanima kad cu da pocnem da primam.

Maco,meni je firma na vreme uplacivala 65%,a za 35% od grada sam cekala mozda mesec ipo-dva..............Vidi ti sa tvojima u firmi da li ce ti uplacivati kada i svim radnicima (da su fer tako bi bilo),jer mislim da ces od socijalnog cekati barem 3 meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na trudnickom bolovanju od 1.06. sutra imam kontrolu kod moje dr kad sam trebala da dobijem i odgovor komisije (da li mi je bolovanje produzeno) ali sam danas slucajno saznala da mi komisija nije produzila bolovanje!Dr koja je slala moj izvestaj komisiji (jer je moja dr bila na godisnjem) nije napisala maltene nista da bi mi produzili bolovanje.Sad je meni problem sto ja tek sutra popodne idem kod moje dr i ako mi ona zatvori bolovanje onda bi ja trebala sutra i da pocnem da radim,ali ja ni ne znam da li ce mi zatvoriti bolovanje ili ce opet slati papire komisiji.Ja sam inace zdrava ali sam htela bolovanje jer su mi uslovi u kojima radim katastrofa i trebala bi cak i tesko da podizem jer radim u prodavnici.Bas sam se raspisala!Nadam se da je neko shvatio moj problem i ima neki savet da mi da,sta da radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Beogradu sami idemo na komisiju sa uputom, ne znam sta ti je dr napisala u izvestaju ali ti svakako pitaj tvoju dr da ti ponovo napise izvestaj (bilo bi idealno kada bi ti napisala da pijes recimo utrogestan) . Ne znam kakva ti je doktorica ali joj objasni gde radis i sta sve radis i da to nije ni malo lagan posao.

Meni dr cak nije ni napisao da imam terapiju, vec samo da mi je zbog prethodne rizicne trudnoce nalozeno mirovanje, i produzili su mi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Beogradu sami idemo na komisiju sa uputom, ne znam sta ti je dr napisala u izvestaju ali ti svakako pitaj tvoju dr da ti ponovo napise izvestaj (bilo bi idealno kada bi ti napisala da pijes recimo utrogestan) . Ne znam kakva ti je doktorica ali joj objasni gde radis i sta sve radis i da to nije ni malo lagan posao.

Meni dr cak nije ni napisao da imam terapiju, vec samo da mi je zbog prethodne rizicne trudnoce nalozeno mirovanje, i produzili su mi.

Sad u pet idem kod nje pa cu popricati sa njom.Koliko shvatam,sve zavisi od dr i od toga sta ona HOCE da napise na uputu za komisiju.Joj poludecu pored ovih nasih dr i problemima za bolovanje!Po njima tek kad trudnoca postane rizicna otvaraju bolovanje a idu ka tome!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad u pet idem kod nje pa cu popricati sa njom.Koliko shvatam,sve zavisi od dr i od toga sta ona HOCE da napise na uputu za komisiju.Joj poludecu pored ovih nasih dr i problemima za bolovanje!Po njima tek kad trudnoca postane rizicna otvaraju bolovanje a idu ka tome!

Sta si uradila? Da li ti je dr izasla u susret?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta si uradila? Da li ti je dr izasla u susret?

Izasla mi je u susret toliko da mi je produzila bolovanje do sledeceg petka i onda cu morati najverovatnije da radim 2 nedelje pa tek onda opet na bolovanje!Bas sam se iznervirala,pogotovu sto je sefica jako besna zbog mog bolovanja i zanm da ce se izivljavati dok budem radila.Kaze dr da me ona razume u potpunosti ali da komisiju to nista ne zanima!A mi planirali na more 15.07. sad i to moram da pomeram. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na bolovanju preko 30 dana od 07.05.2011. Jos uvek nisam dobila nista od socijalnog a ni od grada. Za socijalno su mi rekli da kasni oko mesec i po dana,mada ce meni to uskoro biti i cela 2 meseca. A za grad da ume da kasni i po 3-4 meseca tako da sam se spremila da to cekam do jeseni (kada ce beba vec biti rodjena). Ali to su sve informacije od trudnica koje su trudnicko otvorile prosle godine i vec imaju svoje bebe. Ovde vidim da negde pise da grad kasni mesec i po do dva... Zanima me kako znas da ti je legla neka uplata od grada (jel dodje neko obavestenje kuci ili..?), da li se smanjio taj period kasnjenja?!

Takodje, koliko kasni socijalno?! Direktorka je jurila nekoliko puta ove iz knjigovodstvene agencije da li su predali sta i kako... kazu da cu dobiti do 01.07. ali jos nista nije dosloooo .. :( Ovima iz agencije verujem jer sam dok sam radila bila stalno u kontaktu sa njima i znam da im je socijalno preko puta i da sigurno su predali istog dana kada sam im odnela papire.. Bas su azurni po tom pitanju kao i po pitanju svega ostalog..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

blesooo84 grad kasni cini mi se 3 meseca i to ide kao posebna uplata (u opisu stavljaju grad) tako da ce ti i na listingu tvojih uplata stajati od koga je uplaceno. Sto se tice socijalnog meni konkretno moja firma uplacuje svakog meseca pa onda oni cekaju refundaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ja po zakonu imam pravo da uzmem vanredni godisnji odmor dok sam na trudnickom?Tj. posto ce mi u petak zatvoriti bolovanje pa da trazim godisnji od ponedeljka,s tim sto od zatvaranja porodiljskog (od prve trudnoce naravno) sam radila samo 2 nedelje i otvorila bolovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ja po zakonu imam pravo da uzmem vanredni godisnji odmor dok sam na trudnickom?Tj. posto ce mi u petak zatvoriti bolovanje pa da trazim godisnji od ponedeljka,s tim sto od zatvaranja porodiljskog (od prve trudnoce naravno) sam radila samo 2 nedelje i otvorila bolovanje.

Kako mislis 'vanredni'? jel go iz ove godine nisi koristila? Ako nisi ili i ako jesi a ostalo ti je jos dana, naravno da mozes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako mislis 'vanredni'? jel go iz ove godine nisi koristila? Ako nisi ili i ako jesi a ostalo ti je jos dana, naravno da mozes.

Pa zato sto kod nas u firmi moras da pises godisnji u aprilu da bi u toku leta mogla da koristim prvi deo godisnjeg a ja nisam pisala jer sam tad vec bila na bolovanju.Idem sad do firme da im trazim godisnji (od ove gopdine nisam nista koristila),a jako me hvata trema jer je sefica svaki put strasno ne ljubazna.Samo sam htela da znam da li imam prava a posto imam idem da se svadjam! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da neces imati pravo na bolovanje,jer bi trebalo da si u neprekidnom radnom odnosu minimum 6 meseci.Mada,mozda i dobijes 35% od te plate koju si primala,odnosno od plate na koju si bila prijavljena.

Nazalost,trudnice su maksimalno ne zasticene :(

Imaš pravo na trudničko, ali će ti ono biti sračunato za vreme za koje si bila prijavljena, tako da nećeš imati 25 hiljada, ali ćeš imati naknadu za bolovanje.

Ja sam sve to saznala kad sam i sama počela da primam celu platu, pa me posle obavestili sa posla da se od 01.01.2010 drugačije računa bolovanje.

A pare se dobijaju na sledeći način:

100% dobijaš ako si prijavljena minimum 12 meseci, a procenat sračunava država za sve manje od godinu dana što si prijavljena. Dobro je što sad možeš da budeš prijavljena mesec dana i da dobiješ nadoknadu.

Kasno odgvaram, pa ne znam Lutkice kako je sad - jesi na bolovanju?

Da trudnice nisu dovoljno zaštićene - popisujem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

blesooo84 grad kasni cini mi se 3 meseca i to ide kao posebna uplata (u opisu stavljaju grad) tako da ce ti i na listingu tvojih uplata stajati od koga je uplaceno. Sto se tice socijalnog meni konkretno moja firma uplacuje svakog meseca pa onda oni cekaju refundaciju.

Hvalaaa punoo Marijeta 81. Nadam se da cu uskoro imati neku uplatu od socijalnog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako sam dobro razumela, pitanje je koliko kasne primanja u toku trudnickog bolovanja. Situacija je sledeca u BG. Vecina firmi isplacuje 65% u skladu sa isplatom zarada u konkretnoj firmi, a zatim ceka refundaciju od socijalnog. MEdjutim, moguce je da firma ceka dok joj ne stigne uplata od socijalnog, a tek onda izvrsi uplatu trudnici. Sto se tice preostalih 35%, koji refundira grad, obicno se isplacuje tek po uplati grada, sto znaci kasnjenje od nekoliko meseci. :(

Imam i ja jedno pitanje. Skoro sam se uclanila na forum :) U 4. sam mesecu trudnoce. I nisam bas nesto posebno informisana o tome koja prava imaju trudnice. Prijavljena sam za stalno 1. juna, prihvatili su to iako su znali da sam trudna. Krajem jula cu otvoriti trudnicko bolovanje. Mislila sam da mi dobijamo samo 65% od plate. Nisam znala da dobijamo i i onih 35%. Jel moze neko malo da mi pojasni taj deo? Hvala unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam i ja jedno pitanje. Skoro sam se uclanila na forum :) U 4. sam mesecu trudnoce. I nisam bas nesto posebno informisana o tome koja prava imaju trudnice. Prijavljena sam za stalno 1. juna, prihvatili su to iako su znali da sam trudna. Krajem jula cu otvoriti trudnicko bolovanje. Mislila sam da mi dobijamo samo 65% od plate. Nisam znala da dobijamo i i onih 35%. Jel moze neko malo da mi pojasni taj deo? Hvala unapred.

Imaš moj post iznad koji objašnjava kako se sad trudnicama plaća bolovanje.

Ako možeš da radiš, ili da zamoliš poslodavca da odložiš bolovanje - uradi to - imaćeš bolje primanje.

Ja sam zaboravila da vam kažem da poslodavcu možete da tražite da vas prijavi u nazad i dva tri meseca - kako bi dobili veći procenat plate kad odete na bolovanje, a niste prijavljene min. 12 meseci.

Znači, ovo važi za vas što vas prijave kad kažete da ste trudne. :rolleyes:

Meni je kad sam trebala da kažem šefu mnogo pomogla žena mog kolege - ona je knjigovođa i zna tačno kako se plaća i kako idu prijave - napred, nazad. Prvo mi je objasnila moja prava - pa mi rekla da kažem šefu da sam trudna!

Rekla mi je i da ponudim poslodavcu da me prijavi na više para i da ja dodajem tu razliku - kako bih imala više pare, ali za tim nije bilo potrebe - mene su tad sa minimalca prijavili na celu platu :lol:

Ja sam super prošla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imaš moj post iznad koji objašnjava kako se sad trudnicama plaća bolovanje.

Ako možeš da radiš, ili da zamoliš poslodavca da odložiš bolovanje - uradi to - imaćeš bolje primanje.

Ja sam zaboravila da vam kažem da poslodavcu možete da tražite da vas prijavi u nazad i dva tri meseca - kako bi dobili veći procenat plate kad odete na bolovanje, a niste prijavljene min. 12 meseci.

Znači, ovo važi za vas što vas prijave kad kažete da ste trudne. :rolleyes:

Meni je kad sam trebala da kažem šefu mnogo pomogla žena mog kolege - ona je knjigovođa i zna tačno kako se plaća i kako idu prijave - napred, nazad. Prvo mi je objasnila moja prava - pa mi rekla da kažem šefu da sam trudna!

Rekla mi je i da ponudim poslodavcu da me prijavi na više para i da ja dodajem tu razliku - kako bih imala više pare, ali za tim nije bilo potrebe - mene su tad sa minimalca prijavili na celu platu :lol:

Ja sam super prošla...

Da, znam da bi imala veca primanja ukoliko bi i dalje radila, ali s obzirom da je posao isuvise stresan i kad nisi u drugom stanju a kamoli sad, direktorova dobra volja je bila da me prijavi. Fora je u tome, sto je u pitanju produkcija gde se pretezeno radi na projektima emisija a nisam mogla da prihvatim da radim jos jedan. Iako nisu u obavezi do daljeg da me placaju mesecno, pristali su da me prijave za stalno. Ali me je zagolicalo i tih 35% pa sam zato pitala. Cak mi je i receno da nakon mesec i po dana od priajve mogu da otvorim trudnicko. Jedino mi bezveze sto su me prijavili na 200e. Svakako, hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, znam da bi imala veca primanja ukoliko bi i dalje radila, ali s obzirom da je posao isuvise stresan i kad nisi u drugom stanju a kamoli sad, direktorova dobra volja je bila da me prijavi. Fora je u tome, sto je u pitanju produkcija gde se pretezeno radi na projektima emisija a nisam mogla da prihvatim da radim jos jedan. Iako nisu u obavezi do daljeg da me placaju mesecno, pristali su da me prijave za stalno. Ali me je zagolicalo i tih 35% pa sam zato pitala. Cak mi je i receno da nakon mesec i po dana od priajve mogu da otvorim trudnicko. Jedino mi bezveze sto su me prijavili na 200e. Svakako, hvala :)

Pa znaš kako, od tih 100%, ili-ti 200 evra - dobićeš procenat koji država daje za prijavu od dva, tri meseca. Znam da je za 6 meseci taj procenat 60 posto, za dva bi morala da pitaš nekog knjigovođu... Knjigovođa će ti pre reći nego poslodavac... :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.