Trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

Hoces. Da bi primala 100% trudnicko potrebno je da imas 3 meseca radnoh staza u kontinuitetu ili 6 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci.

6 meseci i 1 dan u kontinuitetu ti treba da bi primala porodiljsko 100%, ne trudnicko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel si sigurna? Bas mi je bitno, da vidim da li da idem kod dr da mi pomeri tek tamo za 7 dana da nesto mutim, ili mogu i ovako? Ja NIGDE u zakonu nisam mogla da nadjem to da je potrebno da imam minimum 3 meseca za TRUDNICKO a procitala sam na par foruma. Izvini sto te smaram sa ponovljenim pitanjem ali nigde ne mogu da nadjem celo jutro nekog ko je siguran, cak mi je advokatica rekla da je "isto i za trudnicko i za porodiljsko 6 meseci" 

A u 6 meseci za trudnicko ce uci i ovi meseci u kojima sam na porodiljskom? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

100% sigurna. Ja sam imala slicnu dilemu pa sam prekopala sve zivo jer su mi svi razlicito govorili. Na kraju sam nasla na sajtu RFZO-a.

Ja sam pre otvaranja bolovanja imala 2 meseca i 5 dana radnog odnosa u kontinuitetu, pre toga prekid od 5 meseci a pre toga 5 god staza i primam 100% trudnicko sad.

Trudnicko ulazi u porodiljsko. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka ti cast kad si uspela da iskopas to na RFZO sajtu, meni celo jutro oci ispadose trazeci :) 

Hvala puno na informaciji :) uzivaj u trudnoci :) 

Attina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veruj mi trebalo mi je vremena. :lol: Sad sam htela link da ti okacim al ne mogu da nadjem sa telefona, ostalo mi sacuvano na kompu. Kad upalim komp saljem ti da ;)

Nema na cemu, zato smo tu da podrzavamo jedna drugu u ovim divnim danima. Zelim ti dosadnu trudnocu :wub:

Ana87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima,

Moja situacija je malo specificna i potrebna mi je pomoć! 

Od decembra 2015 radila sam preko omladinske na privremenim i povremenim poslovima u jednoj velikoj kompaniji i uplacivani su mi doprinosi s obzirom da sam starija od 26god I da imam završen fax (nisam student). U decembru 2016 prešla sam da radim za jednu firmu na neodređeno. Tad sam saznala i da sam trudna. Zanima me, s obzirom da mi je rizicna trudnoca, kada najranije da otvorim bolovanje ali da imam naknadu od 100% (plata nije neka, suprug ostao bez posla).

Zanima me takodje da li će poslodavcu biti nadoknađena ta plata, s obzirom da firma nije neka, a volela bi da se vratim na tu funkciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo da ti cestitam. Zelim ti skolsku trudnocu.

Meni je knjigovodja rekla da moram raditi 6meseci i jedan dan pre otvaranja trudnickog bolovanja da bi imala pravo na 100% trudnickog. Svakakve dezinformacije citam po forumima, zato to dobro proveri sa nekim ko je strucan.

Prvih 30dana bolovanja placa poslodavac, a sve nakon toga placa drzava. Nisam sigurna da li prvo oni tebi plate pa traze refundaciju ili kada dobiju uplatu uplate tebi. Uglavnom nemaju nikakve troskove nakon tih 30dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micmic, cestitam! Laku trudnocu ti zelim. 

E sad pre je bilo da je potrebno da radis tri meseca pre otvaranja bolovanja da bi dobila 100%, sad mislim da mozes odmah. 

Prvih 30 dana bolovanja placa tvoj poslodavac, ostalo do porodjaja dobijas 65%od zdravstva,a 35% od drzave. E sad tih 35 % kasni, tako da ces cekati bar dva meseca do prve uplate kad predjes na njihov teret. Da, tvoj poslodavac,ako nema otvoren namenski racun bolovanja u banci mora da otvori,jer sredstva tu lezu. Zato ce ti i kasniti bolovanje,jer dok ne legne na taj racun svih 100% bolovanja, ne mogu tebi prebaciti sredstva na tvoj racun. 

Porodiljsko otvaras 45 dana najranije pre termina ili 28 dana najkasnije do termina. Plata ti tad leze kad i ostalim radnicima, a najkasnije poslednjeg dana narednog meseca. Npr plata za januar leze najkasnije do 28 februara. Posle se njemu to sve refundira. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel si sigurna? Bas mi je bitno, da vidim da li da idem kod dr da mi pomeri tek tamo za 7 dana da nesto mutim, ili mogu i ovako? Ja NIGDE u zakonu nisam mogla da nadjem to da je potrebno da imam minimum 3 meseca za TRUDNICKO a procitala sam na par foruma. Izvini sto te smaram sa ponovljenim pitanjem ali nigde ne mogu da nadjem celo jutro nekog ko je siguran, cak mi je advokatica rekla da je "isto i za trudnicko i za porodiljsko 6 meseci" 

A u 6 meseci za trudnicko ce uci i ovi meseci u kojima sam na porodiljskom? 

Ana sad videh tvoj post. Da napomenem treba ti 6 meseci i 1 dan za 100% porodiljskog. Ako bude tacno 6 meseci ili manje onda  nemas prava na 100%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo da ti cestitam. Zelim ti skolsku trudnocu.

Meni je knjigovodja rekla da moram raditi 6meseci i jedan dan pre otvaranja trudnickog bolovanja da bi imala pravo na 100% trudnickog. Svakakve dezinformacije citam po forumima, zato to dobro proveri sa nekim ko je strucan.

Prvih 30dana bolovanja placa poslodavac, a sve nakon toga placa drzava. Nisam sigurna da li prvo oni tebi plate pa traze refundaciju ili kada dobiju uplatu uplate tebi. Uglavnom nemaju nikakve troskove nakon tih 30dana.

Sada vidim da sam napravila lapsus 

6meseci i jedan dan pre otvaranja trudnickog bolovanja da bi imala pravo na 100% porodiljskog. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo. nova sam na forumu. pa mi treba par informacija ako znate. :) radila sam u jednoj firmi od marta 2016 do decembra 2016.medutim nijednom za tih par meseci porezi i doprinosi nisu placeni a plate smo dobijali na ruke. saznala sam da sam trudna u novembru i rekla sam poslodavcu. od januara su mi napravili aneks ugovora jer mi treba da bih mogla u socijalno da nosim da bih imala overenu zdravstvenu. medjutim firma vise ne radi, ali nije zatvorio zvanicno jer nije jos upatio poreze i doprinose svim radnicima. e moje pitanje glasi, da li ja mogu da dobijem neke pare od drzave? s obzirom da ovaj mesec on mora da mi uplati pare ali po njegovoj prici on nema. da li mogu negde da se obratim? znam da treba namenski racun da napravi i da preko njega dobijam pare.  knigovodja je rekla da kao ne mogu nista da dobijem dok on ne izmiri sve obaveza. pa vas molim za pomoc ako neko nesto zna. hvala puno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ce mi komisija odobriti trudnicko zbog losih uslova na poslu? Radim 12-24-12-48, sto znaci da su mi smene po 12 sati i imam nocne smene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćao, društvo! Radim u školi i na trudničkom sam bolovanju, četvrti mesec. U međuvremenu je došlo do smanjenja fonda časova pa mi je plata smanjena za 10 posto. Primala sam 100 posto, koliko sam i imala dok sam radila, 2 meseca. A danas mi je legla plata umanjena za 10 posto. Zanima me, da li zakonski, bez potpisivanja aneksa (nisam ništa dobila da potpišem) može da se plata umanji dok sam na trudničkom bolovanju. Ima li ovde mojih koleginica? Da li je neko imao ovo iskusto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam,trudnicko bolovanje se obracunava tako sto se uzima prosek primanja u poslednjih 18 meseci pre pocetka bolovanja,i bolovanje nema veze sa time koliki ti je trenutni fond.Bar je tako u mom slucaju,ja sam na porodiljskom trenutno i mislim da se nista nije menjalo.

Za svaki slucaj proveri u racunovodstvu,hoce oni i da pogrese.

Javi ako nesto saznas,i mene bas zanima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trudnicko bolovanje je bolovanje, do 30 dana je 100 posto proseka  za 12 meseci, a preko 30 dana, dakle od 31 dana bolovanja, kada idete na komisiju, je 100% tromesecnog proseka od osnovne zarade pa uvecane za minuli rad, bonuse i ostalo ako ste imali.

Kikiriki voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nesto ste pobrkale. Za trudnicko se obracunava prosek 3 meseca pre ovaranja trudnickog. Kada se izracuna prosek izracuna se koliko ti je iznosila prosecna satnica i taj iznos se koristi kod obracuna trudnickoj. Svaki mesec ima razlicit broj radnih casova zato ce ti varirati iznos od meseca do meseca. A sto se tice smanjenja plate ili fonda casova to ne moze na tebe da se odnosi.  Pitaj knjigovodju jer stvarno moze biti i greska

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bubo,u prosveti to ne ide tako,postoji nedeljni fond casova i in se ne menja na mesecnom nivou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam,trudnicko bolovanje se obracunava tako sto se uzima prosek primanja u poslednjih 18 meseci pre pocetka bolovanja,i bolovanje nema veze sa time koliki ti je trenutni fond.Bar je tako u mom slucaju,ja sam na porodiljskom trenutno i mislim da se nista nije menjalo.

Za svaki slucaj proveri u racunovodstvu,hoce oni i da pogrese.

Javi ako nesto saznas,i mene bas zanima.

Od kad si na porodiljskom? Prosek od 18meseci za porodiljsko odsustvo je po novom zakonu. Nisam znala da je usvojen jer je meni obracunato po proseku od 12m. 31.05. mi je otvoreno porodiljsko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od decembra.

Meni su u racunovodstvu rekli da su mi obracunali 18 meseci.

Haos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su za porodiljsko uzeli prosek za 12 meseci. 

Dok si na porodiljskom, ne sme da ti se dira nista, koliko ti je obracunato porodiljsko na pocetku, toliko ostaje do kraja, u dinar.  A za trudnicko zaista nisam sigurna, proveri sa nekim pravnikom a i u racunskom centru.

Tasa021 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od decembra.

Meni su u racunovodstvu rekli da su mi obracunali 18 meseci.

Haos.

To sto su ti rekli u racunovodstvu je novi zakon koji jos nije usvojen. Za sada se jos primenjuje stari zakon. A to je za porodiljsko prosek od 12m. :) Verovatno dugo radis pa ti je svejedno da li je 18 ili 12.

Porodilsko se prima svaki mesec isto kao sto pise u resenju a trudnicko varira u zavisnosti od broja radnih casova u datom mesecu

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je kao sto kaze Bubu.Meni je trudnicko cak bilo i manje od plate posto se uzimaju efektivni radni casovi, a ja sam pre toga bila na godisnjem, pa na obicnom boovanju.

Porodiljsko je uvek isto, odnosno isti iznos, dobicete resenje Opstine o iznosu koji ce biti isplacivan

Vuciguraj i Bubu 2 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.