Trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

Vec sam jednom isla na komisiju i sada treba drugi put. Sada sam 14. nedelja trudnoce. Mislila sam kada jednom prodjem komisiju, da ce posle ici lakse.

Ali sada je dr bila nesto iznervirana i toliko neljubazna. Cak je htela da mi zakljuci bolovanje. Ja sam joj rekla da radim na stresnom radnom mestu na sta je ona komentarisala sa sestrom da nijedna danasnja trudnica nece da radi.

I kao sarkasticno pita u cemu je stresno raditi na uplatnom mestu, samo primate uplate. Ja joj kazem smemo da jedemo samo u odredjenom terminu (na sta se ona meni ruga ionako ste rekli da ne mozete da jedete zbog mucnina - jednom recju, krava), manjkovi, veliki broj ljudi, desi se i da se potuku, ja sam imala slucaj da me gurnu. I ona kao dobro, obradicu uput.

I u uputu za komisiju je napisala PACIJENT NE MOZE DA RADI ZBOG RADNOG MESTA (kladionice).

Da li je neko imao slicno obrazlozenje na uputu i da li su mu produzili bolovanje?

Haha dobra joj je dijagnoza. Debil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da prijaviš tu doktorku, prvo u Domu zdravlja onom zaštitniku prava pacijenata ili načelniku, pa onda na nivou opštine, u Beogradu je on u Tiršovoj 1, ima i mejl adresa koju možeš naći na netu??? Odgovaraju na poruke, provereno.

Makar nemala razloga da ti da uput za komisiju, a znam slučajeve gde su lekari bili u fazonu "ma možeš ti da radiš, jaka si", pa je trudnica morala da preleži grip na poslu na nogama i izgubila bebu, ne sme da se obraća takvim tonom i rečnikom pacijentu.

Što nisi rekla da imaš bolove, da si videla kap krvi i slično? To je sasvim normalno u trudnoći, ne mora da znači nikakav problem, ali odmah je dijagnoza "abortus imminens" i mora mirovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ja budala htela da budem iskrena.Sem mucnina nemam drugih bolova.

Do sada nisam imala problem sa doktorkom i mislila sam da ce bolovanje ici lagano kada prodjem komisiju prvi put.

Jos me pita - a ko vam vodi trudnocu. Pa vi.

Sigurno je mislila da li idem kod nekog privatno.

Inace, ona se uglavnom bavi samo tom papirologijom, uopste se ne udubljuje u problematiku pacijenata.

Kako prijaviti nekog lekara kada mi treba da mi nadalje pise doznake i upute za komisiju. Eventualno nesto anonimno, ali bi se dr garant setila price i o kom se pacijentu radi.

Razmisljala sam i da promenim lekara, ali ko zna na koju budalu bih naletela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije anonimno. Pa jedino da promeniš lekara.

Meni je u prošloj trudnoći lekarka iz doma zdravlja digla nos jer sam rekla da mi je načelnica jedne bolnice rekla da ne radim amniocentezu, a ona je htela da je radim iako me nikad pogledala nije ultrazvučno (samo gleda papire). Naravno, došlo se do toga da i ona radi privatno, na šta sam joj lepo objasnila da meni treba neko ko radi u porodilištu, a ne u domu zdravlja. LM, pred kraj trudnoće, deveti mesec, mene odbija da primi jer je gužva, ali posle 3 dana kad saznaje da mi je beba nisko počinje da cvrkuće, šalje na CTG i sad smo najbolje drugarice iako zna da opet trudnoću vodim na drugom mestu. Pred to cvrkutanje sam već imala spremljene sve papire za prijavu, ali eto, bilo mi je žao.

Uzgred, dovoljne su i mučnine za bolovanje. Kako da radiš za šalterom ako stalno ideš da povraćaš? "Gospodine, oprostite, uplatićete tiket za koji minut, samo ponovo da se ispovraćam. Evo, neću ići do toaleta koji ko zna u kakvom je stanju, imam lavorče pored nogu."?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne spominjem mogućnost da te neko zarazi gripom ili nekim dugim virusima koji sada haraju... To je dovoljan razlog da ostaješ kod kuće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerine uglavnom pise na papiru koji dobijas od komisije kad je sledece javljanje, bar je meni bilo tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerine, koliko me sećanje služi od pre, ideš u DZ da ti dr da doznaku za prvih 30 dana i tada ti daje uput za komisiju. Mislim da će ti dr napisati datum ili reći. Tako nekako :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko cekate onih 35% od drzave? Ja za junsku nisam jos dobila, odnosno to mi je i prvi mesec koji mi je uskraceno tako da nemam pojma koliko kasni. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zar ne bi trebalo da sad poslodavac uplacuje svih 100% odjednom pa mu se posle refundira to sto mu se refundira? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dobila celu platu tj 100% za dane bolovanja e sad ja sam u drzavnoj sluzbi pa mozda zato. Koliko mi rece svekrva ona je knjigovodja treba poslodavac da isplacuje 100% a njemu svakako drzava refundira.

Attina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim za pomoc!Otvorila sam bolovanje 29.06 i sada poslodavac treba da mi isplati onaj prvi mesec sto je na teret njega (01.07-28.07.)U obracunskom listicu pise 19000din s tim da ja njima MORAM DA VRATIM skoro 9000din!!!Znaci ostaje mi samo 10.000din!U pitanju je isplata 65% i od pocetka godine sam primala 23000.Nista ne razumem, zasto ja moram toliki iznos da vratim njima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cekaj, cekaj, zasto bi ti njima bilo sta vracala? Prvi mesec ide na teret poslodavca i to 100% a ne 65%, i ti njima ne vracas apsolutno nista. Prosek plate koju si primala poslednja 3 meseca pre bolovanja ide prvi mesec bolovanja na teret poslodavca 100%. Tako je po zakonu, ako prave problem prijavi ga inspekciji pa nek se s njima objasnjava.

Kikiriki voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nista ti njima nemas da vratis, uzmi papir i ako imas u blizini inspekciju idi do njih da ti objasne sta dalje, nemoj da im pustis da prodje pokusaj muljanja.

Attina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ugovor sam imala od 01.01-30.06.2016, a bolovanje sam otvorila 28.06. jer je bilo negodovanja oko produzetka istog...Za jun su mi isplatili oko 22300.Knjigovodja mi je objasnila da na iznos od 14.950(to je 65%) ide neki porez i doslovce kada sam je pitala koliko mi ostaje rekla je oko 10000.Takodje, kaze da je samo njihova dobra volja sto mi produzavaju ugovor jer, pored doznaka, nisam donela potvrdu da sam u drugom stanju, mogla sam da dobijem otkaz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Otkaz nisi mogla da dobijes nikako. Cak i da su ti dali otkaz imas rok od 30 dana da ih obavestis da si trudna i otkaz se ponistava. U prevodu sad ti ne mogu nista.

To sto knjigovodja lupeta je stvarno nevidjeno i evo sad sam se iznervirala. Ako si za jun primila 22300, za april i maj isto, toliko treba da primas i sad i kraj price. Nikakvih 65%, porezi, cuda i ostale gluposti.

Ne daj da te prevare, lepo joj reci da si procitala zakon i da znas svoja prava...ako nece da postupaju po zakonu pravac inspekcija.

sandritala voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porez ne placas ti i oni treba da ti isplate 100% platu njima ce drzava refundirati na potvrdi za otvaranje bolovanja pise sifra i dijagnoza odrzavanje trudnoce tako da njena prica o potvrdi nema veze sa realnoscu. Obavezno u ponedeljak zovi inspekciju oni nesto hoce da smuljaju a sta ce kad im drzava refundira 35% bolovanja? 

sandritala voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ona se poziva na inspektora rada da joj je rekao kako mogu da me otpuste jer, sem doznaka ,nemaju nikakav drugi dokaz, Moj problem je sto znam da ta osoba mnoogo laze a moj poslodavac joj je dao svo ovlascenje i njih dvoje se drze zajedno, samo njoj veruje.I sad ja da odem kod lekara i da trazim taj papir pa da mi se smeje ceo Dom zdravlja.

Takodje je saznala kako sam od drugih ljudi trazila misljenja u vezi i trudnickog i porodiljskog i tu se uvredila jer odbijam  da je slusam i radim kako ona kaze.Imam posla sa ludom zenom, sta da vam kazem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Attina ti je dobro napisala, to je prva stvar. Način na koji može da ti sad prestane radni odnos je da ti daš otkaz ili da potpišeš sporazumni prekid radnog odnosa, otvori četvoro očiju šta potpisuješ i sve što potpišeš uzimaj duplikat za sebe ( sa potpisom poslodavca naravno ).

Attina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Član 187

Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu.

Zaposlenom iz stava 1. ovog člana rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo.

Rešenje o otkazu ugovora o radu ništavo je ako je na dan donošenja rešenja o otkazu ugovora o radu poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stava 1. ovog člana ili ako zaposleni u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa obavesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stava 1. ovog člana i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara ili drugog nadležnog organa.

Attina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na doznakama koje donosiš mora da piše šifra koja podrazumeva održavanje trudnoće, tako da oni imaju dokument koji si im dostavila na kome piše da si trudna. Da ne pričam o tome da je poslodavcu činjenica tvoje trudnoće bila poznata i pre odlaska na bolovanje, tako da si u slučaju sudskog spora u potpunosti zaštićena tako da bi svako rešenje kojim ti prestaje radni odnos zbog isteka vremena na koji je zasnovan, bilo ništavo. To je prva stvar. Drugo što bih ti ja savetovala da si moj klijent, jeste da iako ti znaš da bi ih dobila na sudu, nema potrebe da se svađaš i raspravljaš sa glupim ljudima ako već možeš da im daš to što hoće. Potvrda da si u drugom stanju može da se dobije u dz, i niko neće da ti se smeje, a i da hoće, boli te uvo. Traži tu potvrdu od svog ginekologa i ona će ti je dati. Takvu potvrdu odnesi knjigovođi, da bude srećna i zadovoljna. Ako nastave da insistiraju da im uplatiš poreze i doprinose koje je poslodavac dužan da snosi, reci im da ti pošalju na mejl instrukcije za plaćanje istih na firmin račun, i da ti obavezno navedu svrhu uplate. Na ovome insistiraj, ne da ti zapišeš nego baš da se vidi mejl od gazde ili od knjigovođe. Tako da u slučaju čega imaš dokaz sa kojim možeš da odeš u inspekciju a ne da se oni naprave ludi a ti u inspekciji sa "oni su mi rekli" možeš da se slikaš.

Attina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Videla sam da ne mogu da se raspravljam, sada mi je najbitnija beba i da sve bude ok.Potvrdu cu joj odneti a i trazicu uputstva za vracanje tih para.

Hvala vam puno na savetima! :;)

 

Attina i Kikiriki volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema potrebe da se raspravljas, odneses joj potvrdu i kazes joj po clanu zakona tom i tom otkaz ne mogu da dobijem, a po clanu zakona tom i tom vi meni dugujete jos 35%. Kad da ocekujem uplatu? Zdravo dovidjenja...sve uz osmeh ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni rekose na poslu da jos uvek nije obaveza da psolodavac odmah uplacuje 100% nego ceka drzavu a to nekad kasni mesec, dva , tri...<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima dva nacina: da se traze sredstva, pa kad legnu da se isplati trudnici ili da se isplati sa racuna firme pa trazi refundacija. 
Prvi put sam isla na drugi nacin, a sada na ovaj prvi, i vise mi kasni. Jako sporo ide cela ta procedura, a imam uvid u namenski racun i vidim kad legnu pare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, treba mi hitan odgovor ako neeko zna ili je bio u slicnoj situaciji. Prijavljena sam 5 meseci i 23 dana, znaci fali mi 7 dana do 6 meseci i doktor mi je otvorio trudnicko odmah u 1. mesecu trudnoce jer je rizicna. Da li cu TRUDNICKO za odrzavanje trudnoce primati 100% bez obzira sto nisam punih 6 meseci radila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.