Pamučne pelene

odgovora

Objavljeno

Nisma sigurna bas u to. Meni 60 stepeni ponekad ne moze da opere kasicu sa pelene (koristimo platnene pelene umesto portikli za kasice), vec samo otkuvavanje.

Ali necu da sirim diskusiju o tome i bacam crv sumnje na ove pelene jer ih ja svakako ne koristim. A nadam se da cemo oko godinu dana (za recimo pola godine) skinuti pelene tako da nisam previse ambiciozna da ovog puta pocnemo sa platnenim pelenama. Mozda sa sledecom bebom pocnemo od pocetka, ali o tom potom. ;)

To je tacno, ali tu je u pitanju skidanje fleke od pigmenta iz hrane, a ne ubijanje bakterija i gljivica. Naravno da fleke bolje idu na 90 stepeni, ali nije neophodna za dezinfekciju ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Platnene pelene il ti se svidjaju na prvu loptu il ne - ne vredi tu nikakvo ubeđivanje.

Vrabac,cool vam je pelenica.Svidja mi se što je na drikere,čičak nikad nisam volela.Nama su one size super poslužile od nekog trećeg meseca(ranije mi nije palo napamet da se bakćem s bilo čim osim spavanja)pa do dve godine kad skinuli.Moja mala je bila od one dece kojoj ni mokra pelena na guzi nije smetala,tek kad je počelo da joj se sliva niz nogice pobunila se.Eno ih u ormanu ko da nisu oprane toliko puta,a par puta su i otkuvavane.Ja nemam taj trip s otkuvavanjem veša,samo kuhinjske krpe i donji veš(odvojeno) s vremena na vreme tako operem-inače uglavnom na 6o.I mi uglavnom imamo Naidine iz Sarajeva,odlične su.Par Dolisinih iz Hr i oni su onako- budzastiji su i sa čičkom,pre za manje bebe.

Kad je beba veća postoje lineri,papirići koji se stave u pelenu.Kad beba kaki lepo se papirče baci i pelena ostane skoro pa čista-ovo pričam o bebama koje su prešle na konkretnu hranu pa imaju i konkretnu stolicu.Na našim pelenama je unutrašnji sloj pamučni velur i ni na jednoj peleni nema fleka posle godinu i 9 meseci korišćenja.

Kad je Marta prohodavala bilo je leto samo platnena bez zaštitne i haljinče il tunikica do pola guze i uživancija.Vidimo kad se upiškila,na klupu presvučemo i teraj dalje.Naravno tad je uglavnom imala neki sistem kad se kaki pa se i to znalo otprilike.

Sve u svemu - kome se svide neće biti problem tih par minuta posla oko njih,kome se ne svide sve će da smeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Platnene pelene il ti se svidjaju na prvu loptu il ne - ne vredi tu nikakvo ubeđivanje.

Vrabac,cool vam je pelenica.Svidja mi se što je na drikere,čičak nikad nisam volela.Nama su one size super poslužile od nekog trećeg meseca(ranije mi nije palo napamet da se bakćem s bilo čim osim spavanja)pa do dve godine kad skinuli.Moja mala je bila od one dece kojoj ni mokra pelena na guzi nije smetala,tek kad je počelo da joj se sliva niz nogice pobunila se.Eno ih u ormanu ko da nisu oprane toliko puta,a par puta su i otkuvavane.Ja nemam taj trip s otkuvavanjem veša,samo kuhinjske krpe i donji veš(odvojeno) s vremena na vreme tako operem-inače uglavnom na 6o.I mi uglavnom imamo Naidine iz Sarajeva,odlične su.Par Dolisinih iz Hr i oni su onako- budzastiji su i sa čičkom,pre za manje bebe.

Kad je beba veća postoje lineri,papirići koji se stave u pelenu.Kad beba kaki lepo se papirče baci i pelena ostane skoro pa čista-ovo pričam o bebama koje su prešle na konkretnu hranu pa imaju i konkretnu stolicu.Na našim pelenama je unutrašnji sloj pamučni velur i ni na jednoj peleni nema fleka posle godinu i 9 meseci korišćenja.

Kad je Marta prohodavala bilo je leto samo platnena bez zaštitne i haljinče il tunikica do pola guze i uživancija.Vidimo kad se upiškila,na klupu presvučemo i teraj dalje.Naravno tad je uglavnom imala neki sistem kad se kaki pa se i to znalo otprilike.

Sve u svemu - kome se svide neće biti problem tih par minuta posla oko njih,kome se ne svide sve će da smeta.

Upravo tako, delimo isto iskustvo :lol: Mi smo linere nabavljali iz Nemacke, posto ih ovde nema. I upravo iz tog iskustva o izboru materijala koje smo videli od drugih, opredelila sam se za izbor pam. velura, bambusa i pamucnih zerseja i interloka, jer su se definitivno pokazali kao najudobniji i najizdrzljiviji, jer flanel se vremenom ukruti i nije tako izdrzljiv sa vremenom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo tako, delimo isto iskustvo :lol: Mi smo linere nabavljali iz Nemacke, posto ih ovde nema. I upravo iz tog iskustva o izboru materijala koje smo videli od drugih, opredelila sam se za izbor pam. velura, bambusa i pamucnih zerseja i interloka, jer su se definitivno pokazali kao najudobniji i najizdrzljiviji, jer flanel se vremenom ukruti i nije tako izdrzljiv sa vremenom.

I meni se velur svidja jer je ostao mekan posle toliko pranja,samo malo četkicom i sve nekako sklizne i ne ostaju fleke.Mi linere prvo našli Tosamine u Rodiću,pokupili tih 4-5 pakovanja koje našli i koristili ih sto godina.Pri kraju pelenašenja u DM-u od krpica za suvo brisanje improvizovali linere,dobro poslužili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se velur svidja jer je ostao mekan posle toliko pranja,samo malo četkicom i sve nekako sklizne i ne ostaju fleke.Mi linere prvo našli Tosamine u Rodiću,pokupili tih 4-5 pakovanja koje našli i koristili ih sto godina.Pri kraju pelenašenja u DM-u od krpica za suvo brisanje improvizovali linere,dobro poslužili.

Cula sam za te DM-ove, ali nisam probala, kakvi su?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je tacno, ali tu je u pitanju skidanje fleke od pigmenta iz hrane, a ne ubijanje bakterija i gljivica. Naravno da fleke bolje idu na 90 stepeni, ali nije neophodna za dezinfekciju ;-)

Da se razumemo, ja nemam nista protiv pamucnih pelena.

Samo mi nisu bas jasne ove moderne, po cemu su one bolje od obicnih tetra pamucnih pelena preko kojih isto idu pamucne gacice?

A ovo za dezinfekciju je cista zabluda...kako ces ih drugacije dezinfikovati, oprati i ocistiti od bakterija iz mokrace i stolice? Temepratura od 60stepeni nije dovoljna za ubijaje svih bakterija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cula sam za te DM-ove, ali nisam probala, kakvi su?

Poslužili su,imaju finu debljinu i kad bi se ukakila nije probijalo kroz papirić pa se pelena nije mazala.Ok je i cena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se razumemo, ja nemam nista protiv pamucnih pelena.

Samo mi nisu bas jasne ove moderne, po cemu su one bolje od obicnih tetra pamucnih pelena preko kojih isto idu pamucne gacice?

Lakše se nameštaju,možeš dete u hodu da obučeš jer tačno znaš na koji driker šta kopčaš.Jednostavnije za rukovanje,pranje & prostiranje.Tetra pelena zbog teksture ne može samo tako lako da se plakne,već moraš dobro da je opereš pre mašine(ja nikad nisam stavljala ukakane pelene da čekaju mašinsko pranje).

Uže su medju nogicama te ne smetaju za kretanje.

Dodatni bonus - kad su vrućinštine detetu ne treba šorc il sl. jer ovo slatko,šareno a funkcionalno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se razumemo, ja nemam nista protiv pamucnih pelena.

Samo mi nisu bas jasne ove moderne, po cemu su one bolje od obicnih tetra pamucnih pelena preko kojih isto idu pamucne gacice?

A ovo za dezinfekciju je cista zabluda...kako ces ih drugacije dezinfikovati, oprati i ocistiti od bakterija iz mokrace i stolice? Temepratura od 60stepeni nije dovoljna za ubijaje svih bakterija.

Mislim da ovde nisam ja u zabludi! Posto sam farmaceut, na fakultetu sam u okviru mikrobiologije naucilka sledece: apsolutno sve bakterije i gljivice koje ubija temperatura od 95 stewpeni, ubija i temperatura od 60 stepeni. Samo neke sporogene oblike, ako postoje, nece ubiti ni jedna ni druga temperatura, vec je za njih potrebno kuvanje od 2-3 sata na 200 stepeni. Neznam odakle si ti procitala to sto tvrdis. Ovo su cinjenice i mozes ih proveriti gde hoces, jer malo je bezveze baratati napamet ovakvim podacima

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ovde nisam ja u zabludi! Posto sam farmaceut, na fakultetu sam u okviru mikrobiologije naucilka sledece: apsolutno sve bakterije i gljivice koje ubija temperatura od 95 stewpeni, ubija i temperatura od 60 stepeni. Samo neke sporogene oblike, ako postoje, nece ubiti ni jedna ni druga temperatura, vec je za njih potrebno kuvanje od 2-3 sata na 200 stepeni. Neznam odakle si ti procitala to sto tvrdis. Ovo su cinjenice i mozes ih proveriti gde hoces, jer malo je bezveze baratati napamet ovakvim podacima

E a je l' onda to ubedjenje da je prokuvavanje bolje od pranja na 60 stepeni samo ostatak vremena kad je bio izbor-ili prokuvavas ili peres na ruke hladnom vodom? Pitam jer sam ja tako nesto jos od ranije kontala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E a je l' onda to ubedjenje da je prokuvavanje bolje od pranja na 60 stepeni samo ostatak vremena kad je bio izbor-ili prokuvavas ili peres na ruke hladnom vodom? Pitam jer sam ja tako nesto jos od ranije kontala...

Pa verovatno. A znamo svi da u nekim zemljama vise ni ne proizvode masine sa programom za otkuvavanje. Npr. u Americi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene jedno zanima, cemu pamucna pelena kad je bebi do koze taj papir koji stavljate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ovde nisam ja u zabludi! Posto sam farmaceut, na fakultetu sam u okviru mikrobiologije naucilka sledece: apsolutno sve bakterije i gljivice koje ubija temperatura od 95 stewpeni, ubija i temperatura od 60 stepeni. Samo neke sporogene oblike, ako postoje, nece ubiti ni jedna ni druga temperatura, vec je za njih potrebno kuvanje od 2-3 sata na 200 stepeni. Neznam odakle si ti procitala to sto tvrdis. Ovo su cinjenice i mozes ih proveriti gde hoces, jer malo je bezveze baratati napamet ovakvim podacima

Cemu onda metode sterilizacije? 1a, 2a, 2b?

Ako te iste bakterije mozemo unistiti i na 60stepeni?

A to sto se u svetu vise ne otkuvava, to mi posebno uliva nadu i poverenje da je provereno i najbolje, jer dolazi iz Amerike! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene jedno zanima, cemu pamucna pelena kad je bebi do koze taj papir koji stavljate?

Papir je da kaka ne bi skroz isprljala pelenu i da bi je mogli lakse ocistiti i oprati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cemu onda metode sterilizacije? 1a, 2a, 2b?

Ako te iste bakterije mozemo unistiti i na 60stepeni?

A to sto se u svetu vise ne otkuvava, to mi posebno uliva nadu i poverenje da je provereno i najbolje, jer dolazi iz Amerike! ;)

Ne razumem kakve veze imaju ove metode sa pranjem pelene?? Pokusala sam da naglasim da izmedju 60 i 90 ne postoji razlika u dezinfekciji pelena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad bez namere da ulazim u neku diskusiju šta je bolje,iznenadila sam se informacijom kada sam zakačila temu na nekom forumu koliko mama uveče kad skine dečiju odeću posle jednog dana nošenja sve baca u prljav veš.Meni je npr.ok da iste pantalonice,duksić nosi dva-tri dana,sve pod pretpostavkom da se negde ne valja,pentra,znoji i sl.(ne po ceo dan u istoj odeći,pričam o onome što se nosi napolje)

Tako da je to subjektivan osećaj kolko šta bi trebalo da se riba,pere,pegla,kuva,koliko je sterilno il ne.Dosta ljudi upotrebljava platnene,na Rodi ima gomila postova i tamo sam se u početku uglavnom informisala o njima(to bilo pre tri godine)i ne sećam se tema o urinarne infekcije i sl. kao posledica korišćenja platnenih.Uglavnom su ljudi prelazili na platnene zbog problema sa ojedima,kožom,ešerihijom i to bi se sredilo kad bi se guze premestile iz jednokratnih.

Ko što rekoh-kome se ne svide sve će da smeta.Zato svi i ne koriste platnene pelene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da razjasnim. Ja ovde ne zelim ni sa kim da se raspravljam i nikoga da prozivam ili provociram, samo se sa nekim misljenjima apsolutno ne slazem.

To je tacno, ali tu je u pitanju skidanje fleke od pigmenta iz hrane, a ne ubijanje bakterija i gljivica. Naravno da fleke bolje idu na 90 stepeni, ali nije neophodna za dezinfekciju ;-)

Meni je neverovatno bitno da se bebin ves opere na 90 stepeni, ne mora bas svaki, ali ako su u pitanju pelene ili portikle onda mi je bitno.

Da se razumemo, ja nemam nista protiv pamucnih pelena.

Samo mi nisu bas jasne ove moderne, po cemu su one bolje od obicnih tetra pamucnih pelena preko kojih isto idu pamucne gacice?

A ovo za dezinfekciju je cista zabluda...kako ces ih drugacije dezinfikovati, oprati i ocistiti od bakterija iz mokrace i stolice? Temepratura od 60stepeni nije dovoljna za ubijaje svih bakterija.

Mozda i ovde neko ima informaciju sto se tice dezinfekcije i ne barata tek tako informacijama.

Mojoj bebi je sa 2m utvrdjeno da ima eserihiju koli. Tada sam pitala doktorku koji je moguci razlog sto je beba dobila tu bakteriju i na koji nacin je najlakse spreciti ili izleciti tu bakteriju, na sta mi je doktorka odgovorila da je najbolja preventiva ne koriscenje jednokratnih pelena, nego pamucnih pelena koje se pravilno odrzavaju sto znaci otkuvavaju i peglaju. Pedijatar moje bebe smatra da cak ni otkuvavanje nije dovoljno za dezinfikovanje, vec otkuvavanje plus peglanje.

Misljenja su podeljena. Nemam nista protiv pamucnih pelena, ali imam protiv toga da se pelena pere samo na 60stepeni.

Lakše se nameštaju,možeš dete u hodu da obučeš jer tačno znaš na koji driker šta kopčaš.Jednostavnije za rukovanje,pranje & prostiranje.Tetra pelena zbog teksture ne može samo tako lako da se plakne,već moraš dobro da je opereš pre mašine(ja nikad nisam stavljala ukakane pelene da čekaju mašinsko pranje).

Uže su medju nogicama te ne smetaju za kretanje.

Dodatni bonus - kad su vrućinštine detetu ne treba šorc il sl. jer ovo slatko,šareno a funkcionalno ;)

Sto se ukakanih pelena tice, svakako masina ne moze da ih opere. Kada se desavalo da bebi procuri kroz jednokratnu pelenu a ispod ima siroki povoj, morala sam prvo dooooobro da izribam rucno, pa tek onda da ubacim u masinu, jer moja masina jednostavno ne moze da opere pelene.

Po tom pitanju je super ako okalsava taj deo rucnog pranja pelene, pre masine, jer je meni stvarno bilo zamorno rucno pranje (ribanje)... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Papir je da kaka ne bi skroz isprljala pelenu i da bi je mogli lakse ocistiti i oprati.

Naravno jasno mi je to. Ali taj papir je ipak do guze i pise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pogledajte ove pelenice, stranica je u nastajanju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam, kao i vecina, citala na internetu i tako cula o postojanju modernih pelena. Kako cekam trece dete, razmisljala sam i da probam da koristim samo platnene. Onda sam jos vise citala i informisala se i shvatila da je ovde na ceni samo pomodarstvo i nista vise.

Sto se ove pelene razlikuju od obicnih tetra? Sem zbog lakoce namestanja?

I preko njih ide isto ona plasticna pelena, kao sto ide i preko obicnih tetra?!

Druga, po meni najbitnija stvar je ciscenje i pranje. Operite obicnu tetra pelenu samo na 60 stepeni i uporedite je sa onom opranom na 90 stepeni (recimo posle detetove kake).

Moja masina jednostavno ne pere na 60 isto kao i na 90 stepeni. Uostalom, ja svoj ves iskuvavam pa mozda zbog toga zelim i bebin da tako perem.

Trece, opet se spominju nekakvi papirici, lineri, krpice koje se stavljaju unutar i oko te pelene... Mislim da to ne vredi tih para.

Ovo je samo moje skromno misljenje o ovoj temi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam, kao i vecina, citala na internetu i tako cula o postojanju modernih pelena. Kako cekam trece dete, razmisljala sam i da probam da koristim samo platnene. Onda sam jos vise citala i informisala se i shvatila da je ovde na ceni samo pomodarstvo i nista vise.

Sto se ove pelene razlikuju od obicnih tetra? Sem zbog lakoce namestanja?

I preko njih ide isto ona plasticna pelena, kao sto ide i preko obicnih tetra?!

Druga, po meni najbitnija stvar je ciscenje i pranje. Operite obicnu tetra pelenu samo na 60 stepeni i uporedite je sa onom opranom na 90 stepeni (recimo posle detetove kake).

Moja masina jednostavno ne pere na 60 isto kao i na 90 stepeni. Uostalom, ja svoj ves iskuvavam pa mozda zbog toga zelim i bebin da tako perem.

Trece, opet se spominju nekakvi papirici, lineri, krpice koje se stavljaju unutar i oko te pelene... Mislim da to ne vredi tih para.

Ovo je samo moje skromno misljenje o ovoj temi.

goodpost.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kojih para? Zar nisu neuporedivo skuplje jednokratne???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrabac..mi jesmo za platnene...ali nikako da nas ubediš po čemu su ove šarene bolje od belih pamučnih pelena..oko toga se mi ovde "gložimo"... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrabac..mi jesmo za platnene...ali nikako da nas ubediš po čemu su ove šarene bolje od belih pamučnih pelena..oko toga se mi ovde "gložimo"... :lol:

Mislim da nije fora u tome da su bolje od obicnih platnenih vec od jednokratnih, al' mozda sam ja luda :huh: Kad vec svi to drugacije shvataju...

A sto se tice higijene, mislim da je praksa mnogo bitnija od teorije, i ako mame cija su deca koristila ove pelene sto se peru na 60 stepeni kazu da nisu imale nikakvih problema, onda ne vidim sta tu ko ima da se buni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da nije fora u tome da su bolje od obicnih platnenih vec od jednokratnih, al' mozda sam ja luda :huh: Kad vec svi to drugacije shvataju...

A sto se tice higijene, mislim da je praksa mnogo bitnija od teorije, i ako mame cija su deca koristila ove pelene sto se peru na 60 stepeni kazu da nisu imale nikakvih problema, onda ne vidim sta tu ko ima da se buni.

Nisi luda...mislim da su bele jeftinije od ovih šarenih...mislim ko da je bitno da li je ispod zekice šarena ili bela platnena...i još naravno da pereš beli veš (ono što ide do same kože) na 90 stepeni...a ove šarene ne možeš na tu temperaturu...ove pelene su lepe i moderne...ali ništa bolje od belih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.