Dolula

Član
  • Broj odgovora

    0
  • Priključio/la se

  • Poslednja poseta


Reputacija

  1. Dolula se sviđa post u temi od Ana* u Simptomi nestajanja mleka?   


    Neke majke misle da imaju problem sa kolicinom mleka iako je kolicina mleka koju daju bebi sasvim dovoljna. Uglavnom uocavaju simptome ponasanja koje je nesto drugo prouzrokovalo ili ih brine ponasanje bebe koje je ustvari potpuno normalno za dojene bebe. Ukoliko vasa beba ima dovoljno mokrih pelena, dovoljno kaki i napreduje u tezini, onda nista od dole navedenog ne bi trebalo da vas brine:

    Beba cesto sisa. Mnogo beba ima jako veliku potrebu da sisa kao i da cesto budu u maminoj blizini. Cesti podoji zadovoljavaju ove potrebe iako beba nema potrebu za vecom kolicinom mleka.

    Beba izgleda gladna sat vremena nakon podoja. Ljudsko mleko se mnogo brze absorbuje iz digestivnog trakta. Ono je takvog sastava da stvara mnogo manje opterecenje na bebin sistem za varenje od adaptiranog mleka tako da biva brze svareno. To je razlog zasto se bebe koje se doje hrane cesce od beba koje se hrane adaptiranim mlekom.

    Beba iznenada povecava frekvenciju i/ili duzinu podoja. Bebe koje su bile pospane kao novorodjencadobicno se „probude“ oko druge - trece nedelje starosti i pocinju cesce da traze podoje. Bebe takodje imaju i skokove u razvoju (oko druge nedelje, seste nedelje i treceg meseca). U toku ovih skokova sve bebe traze cesce podoje da bi stimulisale vecu proizvodnju mleka.

    Beba iznenada skracuje trajanje podoja, mozda na 5-10 minuta za jednu dojku. Postoji mogucnost da je beba u stanju da izvuce dovoljnu kolicinu mleka jer je postala jaca i iskusnija.

    Beba je nervozna. Vecina beba ima svoje trenutke u toku dana kada su nervoznije i razdrazljive. Ovo se uglavnom desava u isto vreme svakog dana. Ima beba koje su razdrazljive svo vreme. Razdrazljivost moze biti pruzrokovana raznim stvarima a ne samo gladju iako se cesto ne primecuju. Mnoge majke nazalost pomisle da beba ne dobija dovoljno mleka. ...

    Mamine dojke „cure“ malo ili nimalo. Curenje dojki nije znak da li majka prizvodi dovoljno mleka. Majke cije dojke cure u toku podoja primecuju da curenje mleka izmedju podoja vise ne predstavlja problem kada se uspostavi ponuda i potraznja.

    Grudi su odjednom postale mekse. Ovo se desava zato sto se u toku prvih nedelja stabilizuje ponuda i potraznja. Dojke prestaju da budu prepunjene kao u prvoj nedelji – dve.

    Majka nikada ne oseca let down (refleks ispustanja mleka) ili taj refleks nije vise jak kao nekada. Vremenom ovo se moze desiti. Neke majke ne osecaju ispustanje mleka ali one mogu da nauce da prepoznaju efikasno sisanje tako sto ce pratiti ritam sisanja njihove bebe. Na pocetku podoja ritam je jak i brz da bi zatim presao u lagani ritam, par puta beba sisa pa proguta, napravi pauzu pa ponovo par puta povuce, proguta, pa pauza i tako u krug do kraja podoja.

    Beba je merena pre i posle podoja i receno joj je da beba nije dovoljno sisala. Merenje posisanog mleka pre i posle podoja se pokazalo neefikasnim. Moze se uzeti u obzir jedino ako se radi duze vreme. Cak i tada ovaj metod nje pouzdan. Bebe imaju svoj ritam kada i oliko ce sisati. ...

    Beba prihvata flasicu posle podoja. Vecina beba ce rado „piti“ iz flasice i kada im je stomak pun jer sve bebe vole da sisaju. Ovo nemora da znaci da je beba gladna.

    Majka moze da izmuze samo malo mleka. Izmlazane mleka je vestina koja se vremenom i praksom uci. Kolicina mleka koju majka izmuze nije pokazatelj stvarnog stanja (kolicine) u dojkama.
    Autor T.Miljkovic