Aktivnosti pre prvih koraka

odgovora

Objavljeno

U većini slučajeva beba pravi svoje prve korake negde oko prvog rođendana, ali ovaj period može da varira između 9 do 18 meseci. Pre nego što se to desi svako dete prolazi kroz određene faze koje su jedan od važnih koraka do konačnog cilja – samostalnog hodanja.

Kada je vaša beba prohodala? Da li je pre toga puzala, da li ste koristili šetalicu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pozdrav svima...zanima me kada su vaša deca počela da puze i šta su prvo radila da bi započela tu radnju,moja Milica ima 7.5 meseci im pokušava da puzi ali joj slabo ide ? :o:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje bebe sada imaju 9 meseci i prošle su već kroz neke faze do prohodavanja.

Devojčica, Jovana, obično sve prva započinje, a bata Bojan je prati za dve nedelje :)

Prvo je bila faza klečanja i ljuljanja u tom položaju, oko 6. meseca ( ako se dobro sećam ), pa je krenulo puzanje unazad i bilo je zaglavljivanja svuda :rolleyes:

Potom su ukapirali da mogu i unapred da puze i da lakše stignu gde treba, e a sada smo u fazi hodanja uz nameštaj. Ta faza nam je krenula oko 8. meseca. Sada se već polako i puste pa tresnu na guzu :rolleyes:

Uhvate se za šetalicu, pa je guraju i hodaju :)

Tako da se meni čini da je pitanje dana kada će napraviti prvi samostali korak :rolleyes: :rolleyes:

E onda kreće žurka kod nas :lol:

I sada ih ima po celoj kući i sve moraju da pipnu, da otvore, da čačkaju, srećom idu uglavnom u istom smeru, zajedno :lol:

Dubak - šetalicu smo počeli da koristimo sa 6 meseci, onaj kao klackalica, pa sa nekih 6,5 smo ih spustili na točkiće i sada je opšta radost kad ih stavimo u šetalice, prave reli trke po kući :lol: :lol:

deeeica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam napisala naše faze u temi faze pre prvih koraka :)

Neka deca ne puze uopšte, nego samo prohodaju, nemoj da se brineš,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni Kosta ima 8 meseci i izgleda damu ne pada na pa,et da puzi, ma ne jok....samo stavi nosic u krevet i izvrne se u stranu:)))))

sve mi se cini da ce pre da prohoda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je zabrinuo dobronamerni komentar zasto moje dete od osam meseci jednostavno ne pokusava da se popne uz ogradicu kreveca.Relativno brzo je to savladala,puzanje je bilo zanimljivo dve nedelje,da bi sa deset i po meseci prohodala.Svako dete to radi na svoj nacin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Моја беба, 8.5, за сад седи сама, подиже се на руке и ноге (четвороношки, али не хода), не пузи, него скочи као жаба

Рекли су ми и педијатар и другарица физијатар ни случајно дубак и то поштујем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pozdrav svima...zanima me kada su vaša deca počela da puze i šta su prvo radila da bi započela tu radnju,moja Milica ima 7.5 meseci im pokušava da puzi ali joj slabo ide ? :o:rolleyes:

Cao Ana!

Ja imam sina Nikolu koji ima 8 meseci i 2 nedelje i sa oko 8 meseci a mozda i manje poceo je da puzi, ali puzanje u smislu vucenje na stomaku. Posle ce preci na proces pravog puzenja jer vidim da se izdize i samo treba da krene. Ali ne mora da znaci da cu svaka deca vole da puzu. Evo moja drugarica ima sina koji je stariji od mog 17 dana i on ne voli da puzi, cim ga stavi na stomak on se buni ali voli da sedi i da ide u dubku. Eto odgovora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 10 meseci.

Poceo je sa puzanjem sa 6,5-7 meseci, naravno prvo unazad pa onda unapred.

Sa nekih 8 meseci je poceo da se podize uz ogradicu na krevecu i da se setka pridrzavajuci se.

Jos uvek se nije usudio sam da korakne ali cesto dopuze do nas, uhvati za nas za ruke i krene da nas vuce da bi ga setali :)

Inace, dubak i setalice nismo koristili. Pustimo ga na pod, on se tu igra, puzi, ustane uz garnituru kad hoce, seta levo-desno i to je to.

Ocekujemo prve korake svaki dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas Dorian je sa oko 7m poceo da puze kao vojnik...A tek oko 9 meseca je propuzao pravilno. Sve je to individualno. Neka deca uopste ne puze pa prohodaju brze od dece koja puze. Dado mnogo vise voli da stoji u ogradici ili da hoda uz namestaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je slicno kao kod Queen. Sada ima 10 meseci, hoda uz namestaj ili uz nas. Nekad stoji sam par sekundi ali cim oseti da nema oslonas sedne. Jeidno sto mso mi koristili i dubak ali mu je bio mali (decko je visok 78cm) pa je morao da savije noge ili se digne skroz na njih...Zato praktikujem da ga pustim da puze po stanu, da ustaje kad hoce i u ogradici obicno stoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 8 meseci, i sada je počela da hoda. Odavno ustaje sama-iz sedećeg položaja a od nedavno puzi unapred! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao Ana!

Ja imam sina Nikolu koji ima 8 meseci i 2 nedelje i sa oko 8 meseci a mozda i manje poceo je da puzi, ali puzanje u smislu vucenje na stomaku. Posle ce preci na proces pravog puzenja jer vidim da se izdize i samo treba da krene. Ali ne mora da znaci da cu svaka deca vole da puzu. Evo moja drugarica ima sina koji je stariji od mog 17 dana i on ne voli da puzi, cim ga stavi na stomak on se buni ali voli da sedi i da ide u dubku. Eto odgovora.

pozdrav ...e hvala ti na odgovoru mi imamo sličan sistem tako da mi je sad lakše,ona je inače išla na vežbice zato što je teže dizala glavu pa sam se odmah uplašila da neće tako biti i sa pzanjemm...ajd čujemo se... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj momak ima 11 meseci i nece da se pusti. Hoda samo ako ga drzim za ruke ili uz namestaj. Ne forsiram ga. Kada bude - bice :)

Inace nije puzao, a ja sam tako htela da puzi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica ima sest meseci, pre otprilike mesec dana je krenula nozicama de gura napred, a pre par dana je usaglasila i ruke te se okrece u krug - a zna i unazad pomalo...Nisam to ocekivala ovako rano- pa nas je iznenadila pre neki dan- okrecuci se u krug pala sa kreveta... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sve mame koje nisu znale setalica ili ti dubak je sama olaksica za njih ali za dete nije preporucivo jel nicem korisnom ne sluzi, niti dete moze nesto da nauci sto se tice njegovog motornog zivota. Bebe koje koriste dubak kasnije prohodaju , traze da se vode, hodaju na vrhovima prstiju i obicno ne mogu da odrede teziste pa im glava i trup idu ispred nogu zbog cega i teze prohodaju.

Tako da mame izbacite setalicu stavite svoju bebu na pod i videcete kako beba to sve sama lepo odradi kad je spremna sto se tice puzanja, ustajanja uz krevet, bocnog hodanja i pustanja prvih koraka

P.S. ona mama koja me poslusa shvatice da je ovaj nacin mnogo laksi sto se tice motornog zivota njene bebe

tica86 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nama je pedijatar rekao da ne preporučuje šetalicu-i držimo se toga! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao mame,moj sin ima sedam i po mjeseci a vec puze mjesec dana,znaci propuzo je sa 6,5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dubak ili ne-pitanje je sad? :blink: Moja devojcica je pocela sama da ustaje sa nepunih 7 meseci a prve korake da pravi sa 7,5 meseci. S obzirom da suprug po ceo dan radi i da nemamo pomoc baba i deda, prepustena sam samoj sebi :( Stavljala sam je u dubak sa nepunih 8 meseci na po sat-dva dnevno, koliko mi je potrebno da odradim neke kucne poslove. Dobar deo dana je bila ili u ogradici ili je puzala. Kasnije sa nekih 10-11 meseci nije htela ni da pogleda dubak, smatrala je da je ogranicava. Presudan momenat za njeno prohodavanje bio je odlazak na more gde je bukvalno na plazi napravila bas, bas prve samostalne korake. :rolleyes: Dakle, u nasem slucaju dubak i nije bio od neke koristi ali znam primere gde su deca vise od pola dana boravila u dubku pa su opet lepo prohodala i motorika im je na sasvim zadovoljavajucem nivou. Kao i za mnoge stvari, tako i za dubak mislim da je to stvar deteta i roditelja. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas malecki sve cesce ustaje sam. od 8. meseca koristi svaku priliku da ustane i

skacka kad ga drzimo.

p.s. najvise voli da skacka po tatinom stomaku. :rolleyes:

olja-vanjina majka i Taške volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin sada ima 11 i po meseci i prošli smo valjda kroz sve faze puzanja. Sa sedam i po meseci se podizao na "sve četiri" i ljuljao napred-nazad, sa osam meseci se kretao tako što je pomerao jednu pa drugu ruku napred, a zatim je privlačio obe noge istovremeno ka stomaku (kao glista :rolleyes: ). Sa nekih osam i po meseci je počeo lepo da puzi, sa devet je počeo da se diže i da se kreće uz stvari. Sada još uvek puzi, može sam da stoji ali neće sam da hoda. Dok god ga ne uhvatimo za obe ruke neće ni da krene. Iako jako lepo hoda dok ga držimo za ruke još uvek nije spreman sam da korača. Nadam se da će uskoro prohodati, a do tada njemu ovo puzanje izgleda sasvim odgovara. Puzi gde je namerio, podigne se uz nešto, dohvati šta mu treba, spusti se na kolena i nastavi da puzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj momak ima 11 meseci i nece da se pusti. Hoda samo ako ga drzim za ruke ili uz namestaj. Ne forsiram ga. Kada bude - bice :)

Inace nije puzao, a ja sam tako htela da puzi ;)

Mozda da ga prevaris sa nekim predmetom, npr olovkom... (predpostavljamd a zna da ide sam ali se boji)

Das mu u ruku jedan kraj a ti drzis drugi kraj i tako ga kao drzis, i onda kad krene da hoda ti pustis svoj kraj pa mozda nastavi sam da ide dok ne primeti da ne drzis drugi kraj olovke...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dubak ili ne-pitanje je sad? :blink: Moja devojcica je pocela sama da ustaje sa nepunih 7 meseci a prve korake da pravi sa 7,5 meseci. S obzirom da suprug po ceo dan radi i da nemamo pomoc baba i deda, prepustena sam samoj sebi :( Stavljala sam je u dubak sa nepunih 8 meseci na po sat-dva dnevno, koliko mi je potrebno da odradim neke kucne poslove. Dobar deo dana je bila ili u ogradici ili je puzala. Kasnije sa nekih 10-11 meseci nije htela ni da pogleda dubak, smatrala je da je ogranicava. Presudan momenat za njeno prohodavanje bio je odlazak na more gde je bukvalno na plazi napravila bas, bas prve samostalne korake. :rolleyes: Dakle, u nasem slucaju dubak i nije bio od neke koristi ali znam primere gde su deca vise od pola dana boravila u dubku pa su opet lepo prohodala i motorika im je na sasvim zadovoljavajucem nivou. Kao i za mnoge stvari, tako i za dubak mislim da je to stvar deteta i roditelja. :)

I mi smo poceli tako u tom periodu da koristimo dubak jer nismo vise mogli da ga drzimo po ceo dan da stoji i skakuce, posto nije hteo ni da sedi ni da puzi. Dubak je voleo, voli ga i sad i nije mnogo vremena provodio u njemu.

ALI sada kada bih trebala da kupim dubak ne bih ga kupila, jer kada uhvatimo Doriana za rucice da seta on prvo krece telom pa tek onda nogama, sto je navikao u dubku, jer se u dubku samo odguruje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas malecki pre puzanja je imao obicaj da stane na kolena i ispravi rukice pa se tako ljuska i skokne napred

pa je onda probao da dubi na glavi, sto jos uvek radi.

puzanje pocelo sa 7m. a sad ce za koji dan 9m i ima veliku zelju da stoji uspravno,

tako da puzi dok se ne dohvati nekoga ili necega da bi se uspravio... :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin bas i nece da puzi,a ima 10 meseci.Lepo se podigne na sve cetiri,malo krene napred,pa se okrene na stranu.Mislim da nije zainteresovan.Lepo se podize da stoji i hoce da hoda,u dubku ili da ga vodimo za rucice... :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.