Astma

odgovora

Objavljeno

Odrastanje na selu ili farmi može zaštititi decu od astme i smanjiti verovatnoću da dobiju alergije, pokazuje istraživanje

zp%20(2)_620x0.jpg

 

 

 

Ovaj zaključak naučnici baziraju na proučavanju miševa u laboratorijskim uslovima. Miševi su tokom dve nedelje svakog drugog dana bili izloženi endotoksinu, proteinu koji se inače nalazi u štalama i u manjoj količini u kućnoj prašini.

Ti miševi su imali jači imuni sistem jer se u njihovim plućima nakon redovnog udisanja prašine formirao protein A20 koji štiti organizam i sprečava upale. A upravo upala disajnih puteva otežava disanje astmatičarima.

Ovo istraživanje podržava "higijensku" hipotezu po kojoj su previše čisti domovi krivac za loše funkcionisanje imunog sistema i veću sklonost ka alergijama. Ranije studije potvrdile su da se mališani koji odrastaju sa kućnim ljubimcima ređe razbolevaju.

http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.304.html:577222-Zivot-na-selu-sprecava-astmu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ojka je ponovo isla kod Nestorovica, prvi put 2012, i sada drugi put i to nakon dva opstruktivna napada u razmaku od mesec dana. Uradjene su joj alergo probe i ima reakciju na kikiriki 8x5 i grinje 8x15. rekao je da je to zacetak astme i dao terapiju pulmikortom dva meseca jednom dnevno, posle mesec dana pauze pa kontrola i preporuke sta u kuci uraditi zbog grinja.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ojka je ponovo isla kod Nestorovica, prvi put 2012, i sada drugi put i to nakon dva opstruktivna napada u razmaku od mesec dana. Uradjene su joj alergo probe i ima reakciju na kikiriki 8x5 i grinje 8x15. rekao je da je to zacetak astme i dao terapiju pulmikortom dva meseca jednom dnevno, posle mesec dana pauze pa kontrola i preporuke sta u kuci uraditi zbog grinja.

 

 

Mene interesuje na koji nacin inhalacije kortikosteroidima mogu pomoci? Sin naseg drugara je imao nesto slicno i on je imao inhalacije 3 meseca, cini mi se 2x dnevno. Ne secam se tacne terapije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa kortiko smanjuju/blokiraju reakciju sopstvenog imunološkog sistema, te nema ni napada. Kolika je šteta od njih-Bog zna, al ovde se bira manje zlo.

Moja pesmica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Dobro jutro. Unapred se izvinjavam sto ce post da bude malo duzi, ali bi mi znacilo ako je neko sa decom imao slicna iskustva.

Pa da krenem od pocetka.

Od treceg meseca S je imao problem sa ekcemima, ali to smo uspeli brzo da sredimo. Do prvog rodjendana je imao u par navrata crvenilo oko usta, ali nista strasno. Posle prvog rodjendana (tacnije negde sa godinu i po) mu je oko usta bilo crveno. To crvenilo je par meseci bilo takvo, da mu je pucala koza oko usta, cak je i u par navrata imao i ranice. Tada jos nismo znali sta je u pitanju. Isli smo privatno kod alergologa, gde je radjen alergo test, i gde nam je receno da je alergican na svinjetinu, sargarepu, mleko, a da je crvenilo oko usta jer u samim ustima ima dosta gljivica i bakterija. Peditajar u dispanzeru nam je davala samo kreme (koje su bile kortikosteroidi) i koji su mu trenutno pomagali (kao i svi lekovi i kreme tog tipa). Cak smo u to vreme isli i na kozno, gde je doktorka rekla da je crvenilo od laze i dala nam Cinkovu kremu da maze dve nedelje (od nje je jos gore bilo). Na kraju smo preko neta nasli doktorku pulmologa-alergologa u Tirsovoj. Tad je alergo testovima utvrdjeno da je alergican na kikiriki i na belance (pa i na belo pilece meso, jer je slicno sastavu kao i belane - tako oni rekose). Dali su nam 3 sirupa, dva da pije svaki drugi dan, treci po potrebi kada je izrazen svrab i kremu protopik. Tek tada se povuklo crvenilo oko usana (vec posle 3,4 dana). I tada smo to sve drzali pod kontrolom. Onda, prosle god u decembru S dobije visoku temp. 5 dana je imao temp oko 39,40. Grlo malo crveno. I na kraju nas peti dan iz hitne posalju na decije, ostave nas tamo i dijagnoza gnojava angina. Tako smo dosli i do pulmologa u KG-u. Po izlasku iz bolnice uradjeni su IgE i ECP. Oba rezultata su bila povisena dosta vise od granice koja je za decu normalna. Ceo januar pa do polovine Jula je imao samo terapiju Aerogal (i to je pio mesec dva, pa pauza). U maju je uradjen alergo test iz krvi. Alergican na svasta nesto (cak i na stvari koje se preko pik testova nisu pokazali). Alergican je na sve tri vrste grinja, na perje, na polen trave, na belance i kikiriki (jedna vrsta grinja je preko dva, kikiriki preko 4, ostalo na sta je alergican preko 3). Tada je dobio dijagnozu astme zbog alergija i zbog cestih bronhitisa. Od terapije pije singular vec 3.5 meseca, i od juce mu je uz Singular dodat Galitifen sirup (da pije 6 meseci). Kod kuce hoce i med da jede, limun trazi sam da mu isecem na pola i da lizuce. Dajemo mu i sirup od borovih iglica (10tak dana ga pije i dva dana za redom oko 5,6 sati popodne izbacio gomilu slajma-dal je od njega ili nije ne znam, mozda se samo potrefilo). Primetili smo i kada su promene vremena da mu takodje smeta, pocne nekad tesko da dise, nekad samo kaslje. Evo juce i danas samo ujutru kaslje, posle preko dana nista, nocu lepo spava, dise normalno. U utorak ga slusala doktorka (pulmolog), kaze ne cuje se nista. 

Ako ima jos neko slicnih iskustva, znacilo bi mi da znam kako se vi borite sa tim.

I jos jednom se izvinjavam sto je malo duzi post.

Pozdrav

Izmenjeno od strane BlackSheep

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam u slicnom problemu sa najstarijim detetom...od jeseni do proleca ziva nisam :D, tako da ne znam sta da ti azem...to sve sto oni daju samo leci posledice ne i uzrok..mnoge te stvari ja i ne koristim, jer mi se cini da ima vise stete nego koristi, to su sve mahom blokatori, antihistaminici. Galitifen je dosta tezak za jetru...

Uglavnom treba raditi na imunitetu i ciscenju organizma...sve drugo su pomocne svari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.