Idi na sadržaj

seracell_left
seracell_right

Montesori metod i igracke iz domace radinosti

• Molimo Vas da se ulogujete da biste odgovorili
95 odgovora na ovu temu

#21 Kristal

Kristal
  • Član
  • 4590 posts
  • Pol:nepoznat

Objavljeno 09 June 2010 - 11:36 AM

Mojabebo, budi malo sigurnija u sebe i ne očekuj da će ti se svi diviti i hvaliti te. Verovatno si i ti veoma mlada, pa imaš jaku potrebu za samodokazivanjem.
VRATIMO SE NA TEMU - MONTESORI METOD UČENJA!!!
2009. Prvi cvetić - seka
2013. Drugi cvetić - bata

#22 Legenda

Legenda
  • Član
  • 2496 posts
  • Pol:ženski

Objavljeno 09 June 2010 - 10:24 PM

Secer, bas danas sam pitala drugaricu (uciteljicu) o ovoj metodi, nije imala vremena "na siroko" da mi ispirca, ali u principu deca ne budu inteligentnija smile.gif tj da ta metoda nema veze sa inteligencijom. Vec se razvijaju razlicite sposobnosti dece od najranijeg doba a ne po ovom nasem sablonu "e sad mu je vreme za to i to".
U Banjaluci ima vrtic ali privatni sad.gif.
Nisam nista konkretno ti rekla  wink.gif jel da?
Objavljena slika

Objavljena slika

#23 Baca

Baca
  • Član
  • 3245 posts

Objavljeno 09 June 2010 - 11:09 PM

(LAKI / LUKA @ 8.06.2010, 23:49) View Post
angry.gif huh.gif ohmy.gif

ti mi nisi familija ti si mi rod rodjeni. Tri u jedan, forever together biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif
Ne trosi svoje reci na ne bitne likove,ma to nisu ni likovi....

#24 Baca

Baca
  • Član
  • 3245 posts

Objavljeno 09 June 2010 - 11:10 PM

secer,kristal slazem se sa vama,ma sto god vi rekle svaka vam je na mestu smile.gif

#25 secer

secer
  • Član
  • 11517 posts

Objavljeno 10 June 2010 - 10:49 PM

(Baca @ 9.06.2010, 23:10) View Post
secer,kristal slazem se sa vama,ma sto god vi rekle svaka vam je na mestu smile.gif

wink.gif
Objavljena slika

#26 secer

secer
  • Član
  • 11517 posts

Objavljeno 10 June 2010 - 10:50 PM

(Legenda @ 9.06.2010, 22:24) View Post
Secer, bas danas sam pitala drugaricu (uciteljicu) o ovoj metodi, nije imala vremena "na siroko" da mi ispirca, ali u principu deca ne budu inteligentnija smile.gif tj da ta metoda nema veze sa inteligencijom. Vec se razvijaju razlicite sposobnosti dece od najranijeg doba a ne po ovom nasem sablonu "e sad mu je vreme za to i to".
U Banjaluci ima vrtic ali privatni sad.gif.
Nisam nista konkretno ti rekla  wink.gif jel da?

pa ono.......... tongue.gif
Objavljena slika

#27 secer

secer
  • Član
  • 11517 posts

Objavljeno 06 July 2010 - 09:31 PM

rolleyes.gif
Objavljena slika

#28 LAKI / LUKA

LAKI / LUKA
  • Član
  • 192 posts

Objavljeno 14 July 2010 - 01:09 AM

(secer @ 7.07.2010, 21:34) View Post
viki, pa devojke su se malo prepirale na pocetku i to je nekima zasmetalo..iako je bas bilo zanimljivo  laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif salim se., naravno....ali to je na ovom forumu sasvim normalno..uvek nesto smeta, narocito iskrenost smile.gif
ali bez frke, nego sta ima sa montesori?? laugh.gif  laugh.gif

tongue.gif laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif

#29 ChiMama

ChiMama
  • Član
  • 2183 posts
  • Pol:muški

Objavljeno 26 July 2010 - 09:15 PM

Mene je zanimao Montessori metod i procitala sam sve postove...  blink.gif  huh.gif
Nista o metodu nisam saznala,ali zato kao da sam odgledala deo neke spanske serije...  laugh.gif biggrin.gif  

Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#30 mama Bojana

mama Bojana

mama Bojana

• Član
  • 1520 posts

Objavljeno 31 July 2010 - 10:37 AM

Chi mama, napisala sam nesto osnovno o metodi u  temi "Ambicija roditelja vs. ambicije deteta" - valjda se tako zove. Klikni ovde

#31 ChiMama

ChiMama
  • Član
  • 2183 posts

Objavljeno 31 July 2010 - 02:13 PM

(mama Bojana @ 31.07.2010, 10:37) View Post
Chi mama, napisala sam nesto osnovno o metodi u  temi "Ambicija roditelja vs. ambicije deteta" - valjda se tako zove. Klikni ovde

Hvala Bojana! smile.gif
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#32 Putnica

Putnica
  • Član
  • 3 posts

Objavljeno 10 August 2010 - 08:49 PM

Montesori pedagogija je veoma slozena pa je tesko upoznati je u celini, to zahteva godine. Tesko je i u par recenica opisati o cemu se radi, ali da pokusam.

Prvo, dete ima ogromne potencijale za razvoj, posebno u periodu od rodjenja do sest godina. Da bi se ti potencijali ostvarili, potrebno je da se dete razvija u skladu sa svojim tempom, dakle pristup je individualan, mora biti u odgovarajucoj sredini koja obuhvata odrasle i njihov odnos prema detetu sa jedne strane i postojanje odgovarajucih predmeta i aktivnosti sa druge strane. Dakle, tesko se primenjuje samo kod kuce i zahteva edukaciju roditelja au potpunosti se moze jedino primeniti u vrticu.

Drugo, osnovne oblasti u okviru kojih se detetu omogucava optimalan razvoj do trece godine su razvoj krupne i sitne motorike, govor, samostalnost, upoznavanje sveta putem cula (slobodno dodirivanje), a od trece do seste godine samostalnost, dalji razvoj govora i razvoj pisanog jezika, upoznavanje sa matematikom, prirodom i drustvom za sta je dete pridodno zainteresovano. Svaka aktivnost se radi sa konkretnim predmetom/ didaktickim materijalom napravljenim posebno u tu svrhu. Da bi se omogucio kompletan razvoj, dete mora svakodnevno boraviti u vrticu, dakle stalno imati mogucnost koriscenja, usavrsavanja i uvezbavanja.

Trece, razvoj inteligencije se smatra osnovom ljudskog razvoja u celini. Zato sto je inteligentno bice, dete od malena ima potrebu za usavrsavanjem pokreta ruke, sto mu sa danasnjim zveckama i plasticnim igrackama nije omoguceno, a za sta u Montesori jaslama postoje posebni didakticki materijali; za ranim razvojem govora, sto mu je tepanjem i crtanim filmovima otezano (racuna se pre svega govor upucen direktno bebi, koga ona ima koristi), za sta postoji poseban nacin, uvek vezan za odredjen predmet; za samostalnoscu, za sta se najcesce smatra premalenim, dok u Montesori jaslama deca od 1,5 godine sama postavljaju sto koristeci pravo posudje i pribor za jelo, deca od 2 godine sama sipaju vodu iz staklene case, deca u vrticima sama brinu o prostoriji, sama se oblace, vracaju predmete na mesto itd, a nacin na koji se dolazi do ovog podrazumeva prave predmete, mnogo strpljenja i pokazivanja i pustanje deteta da uvezbava, bez kritikovanja i pozurivanja); za aktivnim upoznavanjem sveta pomocu cula i samostalnim otkrivanjem sveta (na primer osnovne boje dete upoznaje preko obojenih plocica a zatim se pusta da otkrije da je nebo plavo, cvet crven a majica zuta) umesto da mu se sve servira gotovo, kao suva informacija; ima potrebu da ovlada citanjem i pisanjem kao sredstvom ljudske komunikacije i osnovama matematike sto mu je omoguceno na zanimljiv nacin i opet prema njegovim kapacitetima.

Cetvrto, u Montesori sistemu dete je aktivno, ono odlucuje sa cim ce raditi, sa kim ce raditi, gde ce raditi, koliko dugo (ponavljanje je kljuc uspeha), jer svaka aktivnost koju izabere ima smisao i svrhu, nasuprot klasicnom sistemu obrazovanja u kome odrasli bira sta ce se raditi, bez obzira na interesovanje dece i u kome je on aktivan dok deca pasivno slusaju ili ucestvuju u aktivnostima neprimerenim njihovom uzrastu (deca do tri godine koja saraju papir obojenim prstima na primer). Zato sto svaki dan donosi samostalno mnostvo odluka i zato sto se bavi smislenim aktivnostima prilagodjenim njegovom uzrastu godinama, dete postepeno razvija koncentraciju, paznju, radne navike, samopouzdanje i zadovoljstvo sobom, iz cega se onda razvija i dobar odnos sa drugima. Ovome doprinosi i mesovita grupa, u kojoj starija deca pomzau mladjoj i daju im primer a mladja pomazu starijoj da razvijaju saosecanje, da pomazu i podsticu, bolje nego sto bi ikada moglo da se ovim socijalnim vestinama ovlada na neki drugi nacin.

Pravilnom primenom Montesori pedagogije, sto zahteva godine proucavanja, postovanje deteta, strpljenje i postojanje vere u dete, dete moze razviti osobine koje mu ne znace samo u skoli vec i u zivotu. One faze o kojima se danas cesto govori, bes, agresija, strahovi, navodna razmazenost i drugi poremecaji u ponasanju, ne pojavljuju se. Dete je zadovoljno, stalno u poslu i to jeste rad, ne igra, ali rad za dete od zivotne vaznosti, to je rad na izgradnji sebe. Mi odrasli volimo ili ne volimo da radimo, ali dete mora, na to ga tera njegova priroda, kako bi postalo najbolji predstavnik svoje vrste i ako to ne radi ne samo da je besno i nesrecno, vec nije spremno ni za zivot (o tome svedoce deca sa govornim manama, losi rezultati na Piza testu, pravljenje bauka od matematike, deca bez strpljenja, lepog ponasanja itd).

Kod nas naravno, i ne samo kod nas, ima raznih vrtica koji se izdaju za Montesori i ljudi koji nijednu strucnu knjigu iz te oblasti nisu procitali, bez cega je nemoguce raditi pravilno. Kao neki vodic roditeljima, Montesori vrtic ne moze biti onaj u kome se Montesori nacin rada primenjuje po izboru roditelja ili sat ili dva u toku dana, niti onaj koji nema bar osnovne Montesori materijale (koji kostaju ali su neophodni u radu), niti onaj koji nema pravo posudje, case, pribor za jelo, metle, cetke i krpe, niti onaj u kome nema linije u obliku elipse na podu, niti onaj koji je presaren i sa plasticnim igrackama, niti onaj u kome se gledaju crtani filmovi, ni onaj u kome deca ne postavljaju sama sto i samostalno jedu. Da bi bio efikasan, Montesori metod se primenjuje kao jedina obrazovno vaspitna opcija u vrticu, mora imati drvene didakticke materijale, odredjen broj, ne previse; nikada se nece videti odrasli kako sedi detetu nad glavom, vec deca samostalno idu svojim poslom; grupne aktivnosti ne lice na uobicajene u vrticima; deca slobodno razgovaraju, rade po zelji zajedno. Idealna grupa je do tridesetoro dece (zbog sticanja bogatih socijalnih iskustava) sa dvoje odraslih. Odrasli posmatraju, beleze, prate svako dete, ali ne u svakom trenutku, jer je jedan pogled na dete posle izvesnog vremena dovoljan da se odredi da li je sve u redu ili ne.

Montesori obuhvata i osnovnu i srednju skolu, podjednako specificnu po nacinu rada, ali o tome nekom drugom prilikom.

#33 Phoenix

Phoenix
  • Član
  • 6332 posts

Objavljeno 10 August 2010 - 09:40 PM

Putnice, hvala na dužem odgovoru!
Da li možeš da preporučiš neku stručnu literaturu pogodnu za roditelje i primene Montessori metode kod kuće?
Zahvaljujem.
Objavljena slika
Objavljena slika

#34 ChiMama

ChiMama
  • Član
  • 2183 posts

Objavljeno 10 August 2010 - 10:37 PM

Cetvrto, u Montesori sistemu dete je aktivno, ono odlucuje sa cim ce raditi, sa kim ce raditi, gde ce raditi, koliko dugo (ponavljanje je kljuc uspeha), jer svaka aktivnost koju izabere ima smisao i svrhu, nasuprot klasicnom sistemu obrazovanja u kome odrasli bira sta ce se raditi, bez obzira na interesovanje dece i u kome je on aktivan dok deca pasivno slusaju ili ucestvuju u aktivnostima neprimerenim njihovom uzrastu (deca do tri godine koja saraju papir obojenim prstima na primer).

Da li to znaci da dete ne bi trebalo da crta do svoje 3 godine?Jesam li dobro razumela?
Posto mi crtamo vec odavno,i tako smo preko flomastera upoznali boje koje su Teodoru jako zanimljiva,kao i samo crtanje.crtamo kad on zeli(svaki dan,on trazi),naravno on samo sara,nekad samo jednom nekad sa obe ruke,ali usput prica sta crta i koje je to boje,nekad celu pricu razvije kroz papir.Ja mislim da to povoljno utice na njegovu mastu,a o tome da ne pricam kako raspoznaje boje,i kad idemo ulicom imenujemo sve koje je boje,i jako se lepo zabavljamo na taj nacin.Omiljena boja mu je crvena,pa zatim zuta i ljubicasta.
Inace,jede sam sa pravim priborom(osim noza),pije iz prave staklene case(tako da je pre neki dan polomio jednu moju omiljenu solju iz koje smo pili "kafu" tj.on mleko mi kafu,zajednicki ritual uz caskanje),i mislim da ce polako i sam da se oblaci.U sustini idemo ka tome da bude sto samostalnije,u tome vidim samo pozitivno(dok bi bake sve uradile umesto njega samo da ne napravi nered,jel'da... grozno)...
Inace,hvala Putnice za text... smile.gif
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#35 Putnica

Putnica
  • Član
  • 3 posts

Objavljeno 11 August 2010 - 11:54 AM

Upijajuci um Marije Montesori je odlicna knjiga, ima i raznih prevoda po sajtovima, malo treba potraziti. Na stranim sajtovima se mogu videti materijali za razne uzraste pa mozda mogu da se dobiju ideje za primenu kod kuce.

www.nienhuis.com
www.montessori-n-such.com

U Montesori pedagogiji se smatra da dete moze smisleno da crta kada poznaje i razlikuje boje, oblike, proporcije , kada ume da posmatra spoljni svet na precizan i detaljan nacin (sto uci preko materijala za edukaciju cula) i kada moze da drzi olovku (veoma zahtevna aktivnost koju dete vezba kroz zanimljive vezbe, postepeno se usavrsavajuci), kada poznaje i vezba sa razlicitim tehnikama i ima ideju sta da nacrta (a da to nije kopiranje necijeg crteza). Priprema za sve ove aktivnosti u idealnom slucaju, dakle kada dete ide u Montesori jasle od recimo 1,5 godine, traje do trece godine i vrsi se na postepen i sistematican nacin koji obezbedjuje uredjenost predstava u mozgu i formiranje originalnih ideja u likovnom izrazavanju.

Ne treba zaboraviti ni da se u grupi vrsnjaka u vrticu (najcesce drzavnim ali i privatnim gde se crtanje veoma forsira), ona deca koja jos ne znaju da crtaju ili nisu za to zainteresovana, veoma cesto izlozena podsmehu i zbog toga pate, iako su mozda u drugim, vaznijim stvarima bolja od vrsnjaka. Dakle, crtanje je fantasticna, inteligentna aktivnost, ali kao i za sve drugo trazi poznavanje tehnike, vezbanje i odredjenu zrelost deteta.

To sve naravno ne znaci da detetu treba zabraniti da crta, ali kao sto vec napisah postoje druge, vaznije aktivnosti, posebno do tri godine, a za crtanje ima dovoljno vremena. Sve u svoje vreme jedan je od vaznih principa u razvoju dece.

#36 ivanja

ivanja
  • Član
  • 18 posts

Objavljeno 29 September 2010 - 02:11 PM

Dajte predloge kako provoditi vreme sa detetom od 1.5-2 godine u kuci. Dolazi nam lose vreme, pa necemo moci da idemo napolje tako cesto i dugo. Dakle kako izbeci gledanje TVa. Predlozite neke igre. Kako napraviti neku zanimljivu igracku, a da to bude jednostavno, jeftino i da moze i dete da ucestvuje.

Evo ja sam nabavila veliku kutiju od bojlera da se dete kroz nju provljaci, ali mom sinu to nije interesantno.
Nekad pravimo 'cajanku': izvadim mu tri soljice i tacne, pa on onda redja soljice na tacne ili tacnom poklopi solju. Ne drzi ga dugo ali se jako obraduje kada vidi da vadim soljice.
Izvadim mu nekuvanu testeninu, pa mu uabcim u serpicu i dam kasiku da mesa, kao kuva rucak, i da prebacuje u drugu serpicu.
Stavim klikere u flasicu od pola litre i onda ih izrucim u neku posudu, pa mu kazm da ih vraiti u flasicu. Ovo mora da se nadgleda da ne stavi kliker u usta, ali je dobra vezba za finu motoriku

Dajte i Vi neki 'nista spektakularno' predlog smile.gif

#37 Topaz

Topaz
  • Član
  • 4737 posts

Objavljeno 29 September 2010 - 05:08 PM

Ja sam sa svojom curom isla u igraone, vodila je u kino da gleda crtice, vjerovatno imas neke prijatelje koji imaju djete.

A obicno je moj stariji brat glumio vuka pa su se ganjali po kuci cijelu zimu ... sve to dodje smo od sebe, zavisi sta dijete voli.

Kupi mu puno malih autica i napravi putic od papira ili ako si u prilici onaj tepih sa saobracajnim znakovima.

Sve to dodje samo od sebe.
... nikada ne idi utabanom stazom jer tamo gdje ides drugi su vec bili ...

#38 Kamilica

Kamilica
  • Član
  • 5653 posts

Objavljeno 29 September 2010 - 10:01 PM

Plastelin, crtaci na DVD-ju, makazice za decu i papiri raznih boja pa oni to kao seckaju (i ovo je dobro za motoriku i mojoj maloj je bas zanimljivo )...
Zalepila sam veliki hamer papir na zid pa sad vrlo rado pise po zidu a inace joj brzo dosadi piskaranje po svesci, ali na zidu je bas interesantno i dugo je drzi!
Objavljena slika
Objavljena slika

#39 Micilici

Micilici
  • Član
  • 1378 posts

Objavljeno 29 September 2010 - 10:33 PM

Joj ja cu sad verovatno da ti odmognem...  rolleyes.gif
Ja mojoj maloj pravim Montessori materijal pa se time dosta zabavljamo- ramovi za ucenje motorike, rodovi, slova i tablice, racunaljke... Moju curu interesuju slova pa stalno redja kartice i dovlaci igracke koje pocinju tim slovom. Naredja ih i po podu, kad nagazi na neko vice koje je i pocinje pesmicu vezanu za njega. Tako da mozete da smislite za koju njemu dragu osobu slovo stoji (tipa T ja za tata) i onda smislite i blesavu pesmicu da ide uz slovo...
Takodje plastelin- ima silnih onih sablona i kalupa za modelovanje, a kad nestane kupljenog plastelina onda umesi domaci...
Lepljenje- cestitke rodjendanske i Bozicne, ukrasi za bastu, hvataci snova, "wind chimes" i nizanje svacega na kanap pa kacenje po kuci ili basti...
Mi smo sad iz biblioteke uzeli knjigu za pravljenje poklona pa smo do sad isprobavali ramove za slike, torbice za cure, dekorisali papir za uvijanje poklona onim krompirovim pecatima, planiram pred Bozic sapune itd...
Jos nizemo ogrlice i narukvice od testenine, papira, drvenih perlica...
Ono sto smo puno prosle godine koristlli je knjiga "Games to play with 2-year olds" ali je ona sa igrama na temu pevanje pesme i sta se uz nju radi... To je volela...

Ne pada mi trenutno nista vise na pamet... Al ima toga jos, kad se setim dodacu...  wink.gif

#40 secer

secer
  • Član
  • 11517 posts

Objavljeno 29 September 2010 - 11:39 PM

ja ne znam koliko ti je dete ali evo ti neke ideje da pravite kod kuce i zabavljate se:

http://www.make-baby-stuff.com/bean-bag-toss-game.html
http://www.make-baby-stuff.com/cardboard-p...ouse-plans.html
http://www.make-baby-stuff.com/playdough-recipe.html
http://www.make-baby-stuff.com/how-to-make...den-puzzle.html

ne znam da li ims devojcicu ali mozete praviti lutke od papira....ostampas, iseces je i lutku zalepis na karton (znas i sama to smo svi imali kad smo bili mali) i oblacite je.....smile.gif

ovde imas da ostampas jednu lutku a ispod imas njene otfits tj garderobu.....
http://www.vam.ac.uk/moc/kids/things_to_ma...abel/index.html

i jos jedna papirna lutka
http://www.vam.ac.uk/moc/kids/things_to_ma...olly/index.html

takodje mozete praviti od papira i kartona kucice za lutke kao sto je npr ovo
http://www.vam.ac.uk/moc/kids/things_to_ma...room/index.html
http://www.vam.ac.uk/files/file_upload/30540_file.pdf
http://www.vam.ac.uk/files/file_upload/30539_file.pdf
i namestaj....to sve se ostampa i oboji i onda redja namestaj tacnije lepi...ali imas objasnjenja...

http://www.enchantedlearning.com/crafts/origami/doll/
http://www.enchantedlearning.com/crafts/newyear/dove/
http://www.enchantedlearning.com/crafts/box/barn/
Objavljena slika

0 član(ova) čita ovu temu

0 članova, 0 gostiju, 0 anonimnih korisnika