Atopijski dermatitis kod odraslih

odgovora

Objavljeno

Kao mala i nisam imala nekih vecih problema sa kozom, ali kako sam rasla postajala je sve vise suva. Prvi veci problem desio se kada su mi po nogama, pored standardnog mackanja mlekom za telo (jako vodim racuna o kozi), nastali krugovi, kao rane maltene... Naime, koza je bila jako suva, pocela da svrbi i na kraju se toliko isperutala da su mi se pecati stvorili po nogama, koji su pekli cak i pri dodiru sa vodom... Tada nisam znala sta je, otisla kod dermatologa- ekcem... Kremice itd... Onda je krenulo i po rukama, na podlakticama... Stanje se stvarno pogorsava u poslednje vreme, postaje katastrofalno, koza na sakama mi puca, rane se otvaraju, krvari, pece, boli... Opet kod dermatologa- Atopijski dermatitis... Dobila sam kremu bez kortikosteroida (ranije sam i elokom koristila) i tabletice za atopicare, sve to nedelju dana pa kontrola. Dok sam se mackala ekstra, evo cim sam prestala opet krece... Zaista postajem ocajna, ne smem da nosim nakit, ne smem lak da mazem, sve to pospesuje ekcem, tako kaze dr... Da li neka od vas ima slican probelm? Kako se vi borite protiv ove benigne, ali dosadne, neprijatne i nadasve bolne kozne bolesti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedino sto bih mogla da te posavetujem,je da izbacis sve,sve,sve moguce kupke,mleka za telo,parfeme,sampone itd.Da se kupas kozijim sapunom i nikakva mleka za telo sem prepisanog.Da ne koristis apsolutno nikakve mirisljave kupkice i sl.Tako i za kosu,ruke i ostalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedino sto bih mogla da te posavetujem,je da izbacis sve,sve,sve moguce kupke,mleka za telo,parfeme,sampone itd.Da se kupas kozijim sapunom i nikakva mleka za telo sem prepisanog.Da ne koristis apsolutno nikakve mirisljave kupkice i sl.Tako i za kosu,ruke i ostalo.

Mogu i to da pokusam... Ja i inace ne koristim neke agresivne kupke, jake, vec za bebe, sebamed, jedno vreme i linola... A umesto mleka za telo koristim pravljenu vitaminsku kremu, po savetu dr... Hvala na savetu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se to do sada desilo 2x i to zimi po rukama i ledjima.Ako jednom ne namazem mleko,odmah mi se stvaraju ti kruzici.Zimi taj deo svako drugo vece mazem sa flogocid mast ili sa decjom nivea-sos krem.Mleko koristim trenutno felce azzurra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na zalost, znam o cemu govoris. A na zalost nikakve kozmeticke mere, tj. sa cm se tusiras i kupas nece nista bitno uticati ni na poboljsanje ni na pogorsavanje simptoma. Atopijski dermatitis spada u autoimune bolesti poput psorijaze i najvise zavisi od unutrasnjeg stanja orgnizma. Imala sam prilike da bukvalno gledam kako mi se osipa koza na podlakticama posle jaceg nerviranja.

Meni se ekcem prvi put pojavio na stomaku i butinama u vidu pecata kada smo nekih 8 meseci ziveli u prasini jer smo renovirali kucu. Sve vreme sam se salila kako cemo dobiti koleru i kad sam videla na sebi te pecate samo sam rekla - evo, dobila sam je! Tada sam to resila brzo pomocu didermal masti, a zakljucak i moj i dermatologa je da je to najverovatnije od prasine. Nije mi se ni u kakvoj formi vracalo neke 3-4 godine sve dok nisam prestala sa dojenjem deteta, neka 2 meseca posle. Tad je pocelo po celom telu, rukama i nogama najvise, u delovima gde se koza pregiba, na laktovima, kolenima... Onda sam se zainatila i nisam htela da koristim kortikosteroide jer zelim drugu bebu a svi dermatolozi su mi samo njih prepisivali. Od svraba a nakon besomucnog cesanja i od bola sam mislila da cu da poludim. Nekih pola godine sam izdrzala bez terapije, stanje je bilo sve gore i gore i onda sam pronasla melem koji je na prirodnoj osnovi od nekog travara iz Dimitrovgrada. Prilicno je cuven, leci i psorijazu, vitiligo i ostale autoimune kozne bolesti. Meni ga je preporucila komsinica koja je izlecila vitiligo, tj. vise od godinu dana posle terapije joj se ni jedna flekica nije pojavila. Terapija se sastoji od caja i melema (kreme) i ja sam se namazala cim mi je stigao paket i otisla na neku izlozbu sa mm. U povratku sam sva ushicena skapirala da se vec 2-3 sata ni jednom nisam pocesala (a inace nije moglo ni 2-3 minuta da prodje).

Caj sam pila neko vreme, nekih 20tak dana a trebalo bi bar 40, ali cim mi se sve povuklo ja odmah batalim cajeve. Vec mesecima mi se ne vraca sem na sakama, ali cim mazem par dana revnosno, ono prodje. Mozda bih trebala i ostatak caja da popijem i mozda se i resim ove napasti makar na duze ako ne i zauvek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na zalost, znam o cemu govoris. A na zalost nikakve kozmeticke mere, tj. sa cm se tusiras i kupas nece nista bitno uticati ni na poboljsanje ni na pogorsavanje simptoma. Atopijski dermatitis spada u autoimune bolesti poput psorijaze i najvise zavisi od unutrasnjeg stanja orgnizma. Imala sam prilike da bukvalno gledam kako mi se osipa koza na podlakticama posle jaceg nerviranja.

Meni se ekcem prvi put pojavio na stomaku i butinama u vidu pecata kada smo nekih 8 meseci ziveli u prasini jer smo renovirali kucu. Sve vreme sam se salila kako cemo dobiti koleru i kad sam videla na sebi te pecate samo sam rekla - evo, dobila sam je! Tada sam to resila brzo pomocu didermal masti, a zakljucak i moj i dermatologa je da je to najverovatnije od prasine. Nije mi se ni u kakvoj formi vracalo neke 3-4 godine sve dok nisam prestala sa dojenjem deteta, neka 2 meseca posle. Tad je pocelo po celom telu, rukama i nogama najvise, u delovima gde se koza pregiba, na laktovima, kolenima... Onda sam se zainatila i nisam htela da koristim kortikosteroide jer zelim drugu bebu a svi dermatolozi su mi samo njih prepisivali. Od svraba a nakon besomucnog cesanja i od bola sam mislila da cu da poludim. Nekih pola godine sam izdrzala bez terapije, stanje je bilo sve gore i gore i onda sam pronasla melem koji je na prirodnoj osnovi od nekog travara iz Dimitrovgrada. Prilicno je cuven, leci i psorijazu, vitiligo i ostale autoimune kozne bolesti. Meni ga je preporucila komsinica koja je izlecila vitiligo, tj. vise od godinu dana posle terapije joj se ni jedna flekica nije pojavila. Terapija se sastoji od caja i melema (kreme) i ja sam se namazala cim mi je stigao paket i otisla na neku izlozbu sa mm. U povratku sam sva ushicena skapirala da se vec 2-3 sata ni jednom nisam pocesala (a inace nije moglo ni 2-3 minuta da prodje).

Caj sam pila neko vreme, nekih 20tak dana a trebalo bi bar 40, ali cim mi se sve povuklo ja odmah batalim cajeve. Vec mesecima mi se ne vraca sem na sakama, ali cim mazem par dana revnosno, ono prodje. Mozda bih trebala i ostatak caja da popijem i mozda se i resim ove napasti makar na duze ako ne i zauvek.

Ljubinka, ja te preklinjem da mi das kontakt tog coveka, ako ne sme ovde onda u pp.

Ja trenutno sedim u krevetu i placem, ja ne mogu vise. Niko ne shata koliko je ovo strasno, ovo moze da razume samo neko ko iste muke pati. Trenutno imam zelju da potopim ruke u neku najnajnajljucu rakiju i imam utisak da bi mi osecaj bola i pecenja bio bolji od ovog nesnosnog svraba! Iliji sam kao i obicno dala mleko u 6h i ne mogu da zaspim, ludim koliko me prsti svrbe, a onda od cesanja pocnu da peku, zaista ne mogu a da se ne zapitam- ZASTO BAS JA??? Kod mene ovo nije nasledno, mozda od nekog muskog rodjaka koji sudove ne pere recimo. Ja imam osecaj kao da se svaki put vraca u jos gorem naletu, posle mackanja i prolazenja, pa prestanka mazanja, znaces ti o cemu ja pricam... Ja sam do skoro mislila da se eto radi o ekstremno suvoj kozi, koja zbog tolike suvoce puca, dok nisam procitala u jednim novinama sa biljem clanak da je to autoimuna bolest i dok nisu pocele da mi se pojavljuju one vodenaste tackice. U tim novinama je zena jedna pricala kako joj nista naravno nije pomoglo, pa je pronasla takodje neki bilnji lek.Iako je mozda samo reklama, ja joj verujem, ali vise verujem tebi. Planirala sam danas da zovem, vidim koliko kosta i porucim, ali ipak zelim da probam ovo o cemu ti pricas... Najgore sa ovim kremama je sto neke uopste ne pomognu, a neke pomognu ne na kratke, nego na prekratke staze, a kostaju zaista puno, barem su meni takve prepisivali, ne znam tebi, dr. kod koje idem mi kaze da su uglavnom sve skupe, njena cerka ima jos tezi oblik od mene, i sve su probali... Koliko kosta ovo o cemu ti pricas?

Znas sta me dovodi do ocajanja? Trebam uskoro da volontiram, pa onda i da se nadam zaposlenju naravno, a ja sam laborant, znas da to znaci nosenje rukavica sa onim groznim talkom po 8h dnevno, svaki dan... Nema potrebe da ti pricam kako ce to na moje ruke da deluje... A rukavice su naravno obavezne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da, Ljubinka, po prirodi sam jednostavno moze se reci nervozna osoba. U zadnjih godinu dana zvot mi se skroz promenio, beba, mnogo vise obaveza, stresa i zaista, kako i sama kazes, ja vidim koliko to utice i pogorsava stanje. Htela sam da te pitam i kako peres sudove, rucno ili u masini? Ja od skoro imam masinu, koju mm nikako da namesti, malo zbog toga sto zaista radi od jutra do mraka i nema vremena, treba da se prave prvo neki odvodi, busenje, blabla, ne znam, ali malo i zato sto jednostavno ne shvata koliko je ovo strasno, ponekad mislim da niko nema razumevanja. Masinu sam od bake i deke "narucila" za svadbu kada su me pitali sta zelim. Dekin komentar je bio ma ne treba tebi masina! Prvo sto svi pomisle je da me mrzi da perem sudove, a zaista nije tako... :( :( :(Pomagaaaaaaj!!!

Nadam se da te necu udaviti, jer znam da ce se naci jos mnoga moja pitanja... Samo sam presrecna sto sam nasla nekog ko me razume i moze da mi pomogne savetima, jer kroz isti pakao prolazi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poslacu ti pp sa svim sto te zanima. A za sudove te bas briga sto misle da si lenja. Ja ne podnosim pranje sudova od kad znam za sebe i prvo sto sam uradila je da kupim masinu, mada me i slaganje sudova u nju smara :P Ali bar je bez deterdzenta to ispiranje i kad moram nesto sa hemijom da koristim onda stavim rukavice a ispod rukavica neko ulje - kokosovo, maslinovo ili Johnson uljani gel za bebe - on je super, na vlazne ruke stavis malo i rukavice preko toga, koza bude kao kod bebe posle. To mozes da praktikujes i kad budes pocela da radis, samo bi bilo dobro kad bi koristila hirurske rukavice ali bez talka. A mozes i ovu kremu sto cu da ti posaljem na pp da mazes. Ja bas mislim da ce rukavice da ti zastite ruke i da ce samo bolje da ti bude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono od cega meni najvise stradaju ruke je kad cistim nar :blink: toliko mi se sasusi koza od kore nara da na svakom mm na dlanovima imam brazgotine. I kad mesim fondan (onaj za torte) mi posle sake budu kao ispecene koliko mi taj secer izjede kozu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono od cega meni najvise stradaju ruke je kad cistim nar :blink: toliko mi se sasusi koza od kore nara da na svakom mm na dlanovima imam brazgotine. I kad mesim fondan (onaj za torte) mi posle sake budu kao ispecene koliko mi taj secer izjede kozu.

A ja juce davala Iliji krisku dinje, koju zaista voli, onako iz ruke da gricka. Tako najvise voli da je jede, a bila je ona vodenasta, ja mislim da sam 3x umrla dok smo zavrsili koliko je to peklo, kako mi se ona voda cedila niz sake! Jesi radila alergo testove? U onoj novini koju sam spominjala zena prica da je alergicna na svasta nesto, sto je otkrila upravo zbog ovog naseg problema. Ja mislim da mi nakit smeta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radila sam na one osnovne grupe alergena i ni na sta nisam alergicna, malu sam reakciju imala na polen ali ne dovoljnu da bi se smatralo za alergiju.

Bez obzira na alergo test primetila sam da se osipam posle kontakta sa prasinom, npr. kad sredjujem podrum gde je sve manje-vise prasnjavo posle toga se osipam i cesem ko luda. A na alergotestu nisam uopste odreagovala na prasinu :huh: Bice da je od stresa sto sam uzela nesto da pospremim :P

Nakit mi uglavnom ne smeta sem sto mi koza oksidira i to bas dosta na bakar i na zuto zlato (verovatno zato sto i u njemu ima neki procenat bakra) ali to mi je od uvek i kad nisam imala ni jednu tackicu na kozi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radila sam na one osnovne grupe alergena i ni na sta nisam alergicna, malu sam reakciju imala na polen ali ne dovoljnu da bi se smatralo za alergiju.

Bez obzira na alergo test primetila sam da se osipam posle kontakta sa prasinom, npr. kad sredjujem podrum gde je sve manje-vise prasnjavo posle toga se osipam i cesem ko luda. A na alergotestu nisam uopste odreagovala na prasinu :huh: Bice da je od stresa sto sam uzela nesto da pospremim :P

Nakit mi uglavnom ne smeta sem sto mi koza oksidira i to bas dosta na bakar i na zuto zlato (verovatno zato sto i u njemu ima neki procenat bakra) ali to mi je od uvek i kad nisam imala ni jednu tackicu na kozi.

Mani zlato pre nikad nije smetalo, a sada cim stavim burmu bukne da ne mogu da zalecim prste danima! Nikl, kog ima i u zlatu i mnogim metalnim stvarcicama po kuci takodje pogorsava stanje... A prasina... Ja nikad nisam uzimala AD za uzrok, ali meni usta cesto tako buknu i pocrvene, peku, narocito posle brisanja prasine... Da nije i ovo od toga? Sada su trenutno u uzasnom stanju, a crvena su kao da sam crveni karmin namazala! Ja moram da odradim alergotest...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas sam se iznenadila kad sam ovu temu pronasla ovdje.....

Moja majka ima atopijski demartitis(juce bila kod dr koji je to dijagnostifikovao).

Ona se izmuci kao Isus, evo vise od 2 mjeseca, nije isla kod dr sve do prije neki dan kad je to dostiglo vrhunac(svrabez,bol ludacki,voda,rane...ma vi znate o cemu pricam :(

Ljubinka, i ja te MOLIM da i meni posaljes kontakt informacije tog covjeka iz Dimitrovgrada, mozzes i pp.

Meni je mnogo tesko da je gledam kako se muci a ne mogu joj nikako pomoci. Unaprijed ti hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas sam se iznenadila kad sam ovu temu pronasla ovdje.....

Moja majka ima atopijski demartitis(juce bila kod dr koji je to dijagnostifikovao).

Ona se izmuci kao Isus, evo vise od 2 mjeseca, nije isla kod dr sve do prije neki dan kad je to dostiglo vrhunac(svrabez,bol ludacki,voda,rane...ma vi znate o cemu pricam :(

Ljubinka, i ja te MOLIM da i meni posaljes kontakt informacije tog covjeka iz Dimitrovgrada, mozzes i pp.

Meni je mnogo tesko da je gledam kako se muci a ne mogu joj nikako pomoci. Unaprijed ti hvala!

Ja sam opet imala napad histerije i placa malo pre, dok sam prala sudove sa rukavicama na rukama... Boli me, boli me, boli, ne mogu vise, i naravno da znam o cemu pricas... Fenomenalno znam... Toliko da ne mogu vise, mene ovo ubi psihicki... Opet bila kod dermatologa, opet kreme i kreme, i naravno par hiljada dinara... Ali ja resih da okrenem list...

LJUBINKA, htedoh da ti kazem da sam na par mesta na netu nasla da ovaj Georgi iz Dimitrovgrada u melem ubacuje i kortikosteroide, bez da naravno to prijavi, a to mi je i dr. spomenula, a ona inace ima mnoooog iskustva, licnog, jer godinama vuce ekcem, a i cerka ga je od nje nasledila i mozes misliti da su sve probali. Zvala sam, 2800 su caj i melem, i pitala za k.s. kaze ne stavlja ih, ali i da ih stavlja ne bi rekao, znam da za dz i pitam.

Citala sam po netu o k.steroidima i pise da ako se ne koriste dugo i mazu u tankom sloju na malim povrsinama samo povremeno, ne mogu biti stetni, u suprotnom ako je ostecena povrsina velika mogu da prodru u krvotok, a to je hormon, dovodi do jaceg izlucivanja adrenalina, sto opet moze da dovede do infarkta, raznih poremecaja iiiitd. Ali, ako se koriste u najmanjoj mogucoj meri kratak vremenski period onda je ok... Resila sam da ovako uradim, kada stanje postane za plakati namazem par puta Belogent, koji jeste jak kortikosteroid, a da sve vreme stalno mazem Emuliens, to ti je obicna masna baza za sve kreme, koju do besvesti mozes da mazes i nece ti naskoditi, vec pomoci i toplo ti preporucujem da obavezno uzmes, mnoga pozitivna iskustva sam cula, i umesto mleka za telo koristicu 10% kremu sa ureom, sve to pravljeno u apoteci, uzecu i neku uljanu kupku, mozda Eucerin, a imam i Linola dodatak za kupku trenutno. Pa cu videti, a da i Pantenol moze. Valjda ce nesto biti... Ili cu ja da skrenem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natawyyy, kako si ? Kako se boris sa tom napasti? :(

Moja majka nije mogla vise da trpi pa je posla kod dr, dobila terapiju od koje joj je bilo mnogo bolje ali kako je terapija pri kraju njoj kao da se to ponovo vraca.

Nisam pametna sta dalje da radi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natawyyy, kako si ? Kako se boris sa tom napasti? :(

Moja majka nije mogla vise da trpi pa je posla kod dr, dobila terapiju od koje joj je bilo mnogo bolje ali kako je terapija pri kraju njoj kao da se to ponovo vraca.

Nisam pametna sta dalje da radi....

SNOWHITE Ma cuti molim te, samo ko muci ovu muku moze da razume. Pa znas kako, posto, kao i tvoja mama, ja vise nisam mogla da izdrzim opet bila kod dr. Dobila opet kremu od par hiljada koja takodje ima kortikosteroide. Tako da sam ja lepo od nje odustala, mazala ovu sa kortikosteroidima koju vec imam, proslo je, pa se sad mackam ovako kremicama, kazem ti, EMULIENS, to je fantasticno i umesto mleka za telo kremu pravljenu sa 10% uree. Inace, komsinica jedna koja u CH zivi ima psorijazu, koristi otprilike slicne kremice, mislim na ove preventivne, pa ce da mi da nekoliko njih, kupke i tako to. A gde tvoja mama ima ekcem, na kojim delovima tela? Ovako, moj savet je da prvenstveno obrati paznju i pokusa da shvati na sta imunitet reaguje, kod mene je to deterdzent i nikl kog u zlatu ima, tako da sudove perem sa rukavicama na rukama, a uskoro cu i sudomasinu da prikljucim, a nakit ne nosim.Onda neka izbegava kontakt sa time, to moze da bude i neka hrana, recimo kada secem paradajz mene ruke peckaju itd. Onda kada ekcem kortikosteroidima zaleci neka koristi neku masnu kremu, emuliens preporucujem. Bitno je da koza bude hidrirana. Uljane kupke su takodje fantasticne iz razloga sto se koza kupanjem najvise isusuje, pa se njima koza odmah hidrira. Takodje postoje i uljani preparati koji se ubace u kadu i lezis 20-ak min, to sam sad dobila od komsinice, probacu. Fototerapija i izlaganje suncu mogu da pomognu... Ne znam sta vise da preporucim, ako se setim pisacu... Ja poslednje 2 nedelje stalno nisam bila kuci, malo je i mama cuvala bepca, slabo sam prala sudove i malo je bolje stanje. Sta je dobila od terapije? Ne znam cime se bavi, ako cesto sprema i pere mozda i njoj deterdzent smeta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Natooo :( tek sad procitah :(((

Moja svekrva je imala (ima i dalje ali uspesno leci) psorijazu, uzas bozji... jedino sto znam da joj je pomoglo da kad namaze kremu obavezno obmota najlonskom folijom, jer krema reaguje sa vazduhom i onda ne moze da joj reaguje sa kozom...

Probaj da obmotas foliju preko koze kad namazes kremu, mozda ti bude delovalo mnogo brze. Inace njen dermatolog kaze da se tako kozne bolesti najbrze lece, eto i to sam korisno cula sudeci da sam je ja vodila na sve zive kontrole...

Sad kad god joj se ponovo javi ekcem od psorijaze odmah namaze tu kremu i prodje za dan/dva totalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Natooo :( tek sad procitah :(((

Moja svekrva je imala (ima i dalje ali uspesno leci) psorijazu, uzas bozji... jedino sto znam da joj je pomoglo da kad namaze kremu obavezno obmota najlonskom folijom, jer krema reaguje sa vazduhom i onda ne moze da joj reaguje sa kozom...

Probaj da obmotas foliju preko koze kad namazes kremu, mozda ti bude delovalo mnogo brze. Inace njen dermatolog kaze da se tako kozne bolesti najbrze lece, eto i to sam korisno cula sudeci da sam je ja vodila na sve zive kontrole...

Sad kad god joj se ponovo javi ekcem od psorijaze odmah namaze tu kremu i prodje za dan/dva totalno.

Drugacija je psorijaza, mozda i gora, ali podjednako je dosadno i boli brate! Sto se folije tice, znam za to, ali ja to ni preko noci ne mogu, Ilija se budi, ne mogu sa folijama da ga ljuljam. Planiram da uzmem pamucne rukavice, koje sluze bas da kremu koza bolje i brze upije. A kazem, pomogne i meni krema za dva dana, ali samo ona koja sadrzi kortikosteroide, a oni su jako stetni, ne mogu stalno to da mazem... Nego se mackam ovim "mrsnim" kremama :D hidratacije radi, pa bice dobro valjda, nova sam relativno u ovome... A ti koliko svoju sveki volis ja ne znam da li smem da poslusam savet? Hahahaha , salim seeeeeeeeeeeeeee :D Lolim <3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SNOWHITE Ma cuti molim te, samo ko muci ovu muku moze da razume. Pa znas kako, posto, kao i tvoja mama, ja vise nisam mogla da izdrzim opet bila kod dr. Dobila opet kremu od par hiljada koja takodje ima kortikosteroide. Tako da sam ja lepo od nje odustala, mazala ovu sa kortikosteroidima koju vec imam, proslo je, pa se sad mackam ovako kremicama, kazem ti, EMULIENS, to je fantasticno i umesto mleka za telo kremu pravljenu sa 10% uree. Inace, komsinica jedna koja u CH zivi ima psorijazu, koristi otprilike slicne kremice, mislim na ove preventivne, pa ce da mi da nekoliko njih, kupke i tako to. A gde tvoja mama ima ekcem, na kojim delovima tela? Ovako, moj savet je da prvenstveno obrati paznju i pokusa da shvati na sta imunitet reaguje, kod mene je to deterdzent i nikl kog u zlatu ima, tako da sudove perem sa rukavicama na rukama, a uskoro cu i sudomasinu da prikljucim, a nakit ne nosim.Onda neka izbegava kontakt sa time, to moze da bude i neka hrana, recimo kada secem paradajz mene ruke peckaju itd. Onda kada ekcem kortikosteroidima zaleci neka koristi neku masnu kremu, emuliens preporucujem. Bitno je da koza bude hidrirana. Uljane kupke su takodje fantasticne iz razloga sto se koza kupanjem najvise isusuje, pa se njima koza odmah hidrira. Takodje postoje i uljani preparati koji se ubace u kadu i lezis 20-ak min, to sam sad dobila od komsinice, probacu. Fototerapija i izlaganje suncu mogu da pomognu... Ne znam sta vise da preporucim, ako se setim pisacu... Ja poslednje 2 nedelje stalno nisam bila kuci, malo je i mama cuvala bepca, slabo sam prala sudove i malo je bolje stanje. Sta je dobila od terapije? Ne znam cime se bavi, ako cesto sprema i pere mozda i njoj deterdzent smeta...

Vjerujem da samo moze da razumije onaj ko ima isti problem.

Mojoj mami se taj ekcem pojavio najprije na nogama, oko clanaka, na prstima, pa onda uz cijelu nogu, ispod koljena a na kraju i po rukama.

Od terapije znam da je primila 4 inekcije(ne znam kako se zovu0, mazala Elocom i pila neke tablete,nesto sa xyz....

Posto moji zive van grada,na selu, i imaju bastu ona je zakljucila da joj paradjz izaziva iritaciju, pa i drugo povrce tako da uglavnom nosi rukavice kad radi u basti...

S obzirom da ima masinu za sudje,ne pere puno ali i kad pere neko vece sudje mislim da stavlja rukavice...

Znaci,da potrazim emuliens u apoteci? Moze da se maze kad god? A koju kremu koristis,neka marka,ta sa 10procenata uree? i koju kupku?

Unaprijed hvala na svim odgovorima.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vjerujem da samo moze da razumije onaj ko ima isti problem.

Mojoj mami se taj ekcem pojavio najprije na nogama, oko clanaka, na prstima, pa onda uz cijelu nogu, ispod koljena a na kraju i po rukama.

Od terapije znam da je primila 4 inekcije(ne znam kako se zovu0, mazala Elocom i pila neke tablete,nesto sa xyz....

Posto moji zive van grada,na selu, i imaju bastu ona je zakljucila da joj paradjz izaziva iritaciju, pa i drugo povrce tako da uglavnom nosi rukavice kad radi u basti...

S obzirom da ima masinu za sudje,ne pere puno ali i kad pere neko vece sudje mislim da stavlja rukavice...

Znaci,da potrazim emuliens u apoteci? Moze da se maze kad god? A koju kremu koristis,neka marka,ta sa 10procenata uree? i koju kupku?

Unaprijed hvala na svim odgovorima.... ;)

Ta krema sa ureom je pravljena u apoteci, mada postoje i mleka za telo sa ureom, ali nije to to. Moze da potrazi recept od svog dermatologa, ja sam dobila sa 10% ovog puta, pre sam koristila sa 3%. Elocom sam i ja koristila pre, pomaze, ali naravnok.steroid. Sto se kupke tice neka potrazi uljanu u apoteci, ja znam za Eucerin uljanu kupku, nju planiram da uzmem. Takodje postoji i Linola, to je ok, ja trenutno koristim njihov dodatak za kupku, ali mislim da je bolja kupka. Injekcije nisam nikad primala, a tabletice za atopicare sam skoro bila dobila. Sto se sudja tice, ne mogu brate da operem isto sa rukavicama i bez njih, nemam osecaj, cini mi se kao da prljavo ostane... Evo danas prvi put oprala bez njih i vec crvenilo, idem da se mazem dok bebac spava... Uhhhhh... A emuliens moze koliko ja znam koliko hoces, kazem ti obicna baza za sve kreme, pitajte i u apoteci, meni je dr. rekla kad god su mi ruke suve da namazem. Pozzzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sad mi toliko ide na zivce da stvarno ne mogu da je volim. Ali sam dovoljno vremena provela sa njom kod raznih lekara specijalista dok smo bile u ok odnosima, da sam informisana bas dosta oko svih njenih bolesti i nacina lecenja, pa tako i sa psorijazom. :D I znam da je psorijaza bolest koja se javlja na nervnoj bazi :D

U svakom slucaju, sad sam skontala zasto je ona posle mog porodjaja promenila stav prema meni: nisam vise imala vremena za nju i eto... :) Salu na stranu, odoh daleko OT... :)

Savet je super, ona kad je napokon pocela da stavlja foliju mnogo joj je krema bolje i brze delovala :)

Super sto bar rukavice mozes da uzmes :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sad mi toliko ide na zivce da stvarno ne mogu da je volim. Ali sam dovoljno vremena provela sa njom kod raznih lekara specijalista dok smo bile u ok odnosima, da sam informisana bas dosta oko svih njenih bolesti i nacina lecenja, pa tako i sa psorijazom. :D I znam da je psorijaza bolest koja se javlja na nervnoj bazi :D

U svakom slucaju, sad sam skontala zasto je ona posle mog porodjaja promenila stav prema meni: nisam vise imala vremena za nju i eto... :) Salu na stranu, odoh daleko OT... :)

Savet je super, ona kad je napokon pocela da stavlja foliju mnogo joj je krema bolje i brze delovala :)

Super sto bar rukavice mozes da uzmes :)

Pa i ovo moje cudo se drugacije zove i neurodermatitis i, kao i kod psorijaze, takodje stres jako utice na pogorsanje situacije... A mene Bog dao ovako nervoznu, stresiram se za gluposti. Opet krece da se pogorsava inace, samo se cesam... Znate vi onu pesmu- POLUDECU, POOOOOLUDECUUUUUUUUUUUUUU????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet je buknulo... Iskopala sam ruke danas... Samo cekam kad cu da posustanem i namazem k.stero., a trudim se svojski da sa drugim stvarima uspem, mazem emoliens, drzala sam pola sata danas ruke u rastvoru uljane kupke... Koristim uljani dodatak za kupku prilikom tusiranja... I nista za sad... Cula sam da kantarionovo ulje pomaze, imam domace proizvodnje, probacu i to... A i u foliju sam se uvijala juce popodne, sva se umrsila i nista...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaaa,evo i mene sa istim mukama <_<

Mene muce samo ruke i to vec godinama,a pocelo je kad mi je cerka bila beba pa sam prala neke njene stvarcice rucno,arielom.Onda se nekako umirilo,pa sam jednom prala prozore merom,e tad je bilo najgore,sake su mi cele bile u onim bubuljicicama,prsti se naduli kao virsle.Tad mi je pomogla neka krema koju mi je prepisala dr.a pravili su mi u apoteci i jos sam morala da popijem nekoliko pronizona da bi se povuklo..Cuvala sam taj recept pa sam koristila kad god se pojavi. Od tad sve radim sa rukavicama,sto se mora nije tesko.Nekoliko god.nisam imala problema,cak sam povremeno prala sudove bez rukavica.

A onda sam bila u bolnici zbog peska u bubregu u trudnoci,i luda prskala ruke onim njihovim dezinfekcionim sredstvom,kao da neznam da je to alkohol,i napravila sam cudo.Jedva se povratise malo u normalu,pa se rodi beba,a ja opterecena peri ruke na 5 minuta,i od tada trajeeeee.Evo celu noc sam cesala desnu ruku,crvenooo i vlazi.Juce sam prala 3 masine vesa,i uvek posle toga bukne,iako ne pipam prasak direktno,samo mericu,ali ipak neka mrvica dospe...leva se zalecila ali desna nikako.Ma smeta mi i obicna voda,rekla sam da necu ni da perem ruke vise,krompir ljustim u rukavicama,on me strasno pece,paradajz,ma sve zivo...a sarmu ne spremam,jesam za slavu ali u hirurskim rukavicama :angry: .sve u svemu STRASNO!!! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaaa,evo i mene sa istim mukama <_<

Mene muce samo ruke i to vec godinama,a pocelo je kad mi je cerka bila beba pa sam prala neke njene stvarcice rucno,arielom.Onda se nekako umirilo,pa sam jednom prala prozore merom,e tad je bilo najgore,sake su mi cele bile u onim bubuljicicama,prsti se naduli kao virsle.Tad mi je pomogla neka krema koju mi je prepisala dr.a pravili su mi u apoteci i jos sam morala da popijem nekoliko pronizona da bi se povuklo..Cuvala sam taj recept pa sam koristila kad god se pojavi. Od tad sve radim sa rukavicama,sto se mora nije tesko.Nekoliko god.nisam imala problema,cak sam povremeno prala sudove bez rukavica.

A onda sam bila u bolnici zbog peska u bubregu u trudnoci,i luda prskala ruke onim njihovim dezinfekcionim sredstvom,kao da neznam da je to alkohol,i napravila sam cudo.Jedva se povratise malo u normalu,pa se rodi beba,a ja opterecena peri ruke na 5 minuta,i od tada trajeeeee.Evo celu noc sam cesala desnu ruku,crvenooo i vlazi.Juce sam prala 3 masine vesa,i uvek posle toga bukne,iako ne pipam prasak direktno,samo mericu,ali ipak neka mrvica dospe...leva se zalecila ali desna nikako.Ma smeta mi i obicna voda,rekla sam da necu ni da perem ruke vise,krompir ljustim u rukavicama,on me strasno pece,paradajz,ma sve zivo...a sarmu ne spremam,jesam za slavu ali u hirurskim rukavicama :angry: .sve u svemu STRASNO!!! :(

I ja sada imam samo po rukama, i da, na ustima mi se pojavilo. Jednom mi se pre desilo i po nogama, ali nakon toga nikad vise. A ja brate mrzim sa rukavicama da radim, a problem je sto mi i one smetaju, osecam unutra kako me pece, posebno od hirurskih sa talkom, i ne mozes ih svakog momenta stavljati! Meni je koza od uvek bila jako osetljiva i suva, ali je okidac za ekcem verovatno bila trudnoca i porodjaj, mada se sve to pojavilo nakon 7-8 meseci od porodjaja, sta znam... Koju kremu koristis ti? Koju kupku itd? Nocas sam ujedala prste od muke... A i meni su se pojavile one vlazne tackice prekjuce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.