Idi na sadržaj

seracell_left
seracell_right

Kucni ljubimci-paraziti opasni za coveka

• Molimo Vas da se ulogujete da biste odgovorili
18 odgovora na ovu temu

#1 C*I*C*A*N*A

C*I*C*A*N*A
  • Član
  • 9809 posts
  • Pol:ženski

Objavljeno 04 August 2011 - 11:00 AM

Posto vidim da se polemise o parazitima koji mogu biti opasni za majku i dete,koliko sam dobro shvatila,mene zanima kako i na koji nacin mogu biti opasni?
Kakve to parazite imaju macke i kako se prenose?Da li se mogu preneti na dete ili samo na bebu u stomaku(posto vi samo o tome pisete u trudnoci)
Sve ovo mozem naci na netu,ali bolje malo da prodiskutujemo o tome.

Ovo me zanima jer je moje dete svakodnevno okruzeno mackama i kucicima i ne mogu bas da joj zabranim da ih mazi i ljubi. wacko.gif
Ja sam ja i neću da potčinim svoj ukus jednodušnom sudu čovečanstva. Ako ne volim neku stvar ne volim je, to je sve - ne vidim nikakav razlog da se pretvaram da volim nešto samo zato što to većina voli, ili se pretvara da voli.
Džek London

#2 Miva

Miva
  • Član
  • 14944 posts

Objavljeno 04 August 2011 - 12:52 PM

Moram da priznam da sam ja zaludjenik za zivuljke  laugh.gif  Obozavam ih od malena. Imam psa koji spava sa mnom. Znam za "zoonoze" tj. parazite koji se prenose sa ljubimaca na coveka, ali i sa coveka na ljubimca. Svesna sam rizika od prenosenje parazita, ali i dalje ljubim svog psa u njuskicu. Znam da su macke opasnije od pasa u trudnoci zbog toksoplazmoze, ali njih ne cuvam.
Posted Image

#3 FILIPA

FILIPA
  • Član
  • 15593 posts
  • Pol:muški

Objavljeno 04 August 2011 - 12:59 PM

Toksoplazmoza

Objavljena slika

#4 Ana*

Ana*
  • Član
  • 12449 posts

Objavljeno 04 August 2011 - 08:53 PM

Nemojte ljubiti kucne ljubimce

Objavljena slika

Objavljena slika

#5 Ivančica

Ivančica
  • Član
  • 19149 posts
  • Pol:nepoznat

Objavljeno 04 August 2011 - 09:39 PM

Ne znam mnogo, ali kućne ljubimce ne držimo u kući...

To što je napolju - obično juri i odjuri, retko kad ih dira.
Mačke mu ne dam da pipka, mnogo ne volim njihove dlake i to što se linjaju.

Više mi je frka ga ne proguta neku dlaku od neke živuljke nego da se zarazi "spolja"...

#6 Miva

Miva
  • Član
  • 14944 posts

Objavljeno 05 August 2011 - 09:07 AM

Znam ja sve to, ali je ljubav jaca od toga  wink.gif
Posted Image

#7 moonlight

moonlight
  • Član
  • 3677 posts

Objavljeno 05 August 2011 - 09:20 AM

(Ivančica @ 4.08.2011, 22:39) View Post
Ne znam mnogo, ali kućne ljubimce ne držimo u kući...

To što je napolju - obično juri i odjuri, retko kad ih dira.
Mačke mu ne dam da pipka, mnogo ne volim njihove dlake i to što se linjaju.

Više mi je frka ga ne proguta neku dlaku od neke živuljke nego da se zarazi "spolja"...

Dlaka sama po sebi nije opasna. Ono što je čini opasnom su paraziti.

Objavljena slika

#8 Miva

Miva
  • Član
  • 14944 posts

Objavljeno 05 August 2011 - 11:42 AM

Kada sam bila mala i kada sam se igrala sa mackama, uvek sam imala odecaj da mi u grlu stoji dlaka. Uopste verovanje ljudi je da sama dlaka moze biti opasna, ali to nije istina. Dlaka kao dlaka se svari ako se proguta, opasni su paraziti. Ukoliko je zivotinja "pelcovana" tj. spricana, redovno vakcinisana, nema potrebe da se neko plasi. Iako to radim, znam da ne valja da se pas, macka ljubi u njuskicu u usta jer pomislite samo gde je sve ta njuskica bila, ali ponavljam, moj pas im atako lepu njuskicu i ja moram da ga poljubim  rolleyes.gif
Posted Image

#9 MamaMjau

MamaMjau
  • Član
  • 5464 posts

Objavljeno 05 August 2011 - 11:37 PM

Nisam za to da se cuvaju u kuci.Imamo dvoriste,tu je psu i zecici mesto.A buve me bas "vole".
Objavljena slika

Objavljena slika

#10 Чупава

Чупава
  • Član
  • 7150 posts

Objavljeno 12 August 2011 - 08:47 AM

(Sanja89* @ 6.08.2011, 00:37) View Post
.A buve me bas "vole".

Pa kad si slatka tongue.gif

#11 MamaMjau

MamaMjau
  • Član
  • 5464 posts

Objavljeno 12 August 2011 - 08:43 PM

(Чупава @ 12.08.2011, 09:47) View Post
Pa kad si slatka tongue.gif

Hehe,jednom su me toliko izujedale po nogama da sam izgledala kao da imam boginje,a tada smo u stanu cuvale macku.
Objavljena slika

Objavljena slika

#12 lunna

lunna
  • Član
  • 330 posts

Objavljeno 14 January 2013 - 01:33 PM

macke prenose toxoplasmozu koja je izuzetno opasna za ranu trudnocu,moze da izazove gubitak ploda ali i velika ostecenja kao sto su slepilo! ja sam imala macku pre 3 godine nisam ni znala za to..i sada su mi na nalazima nasli staru infekciju koja srecom nije opasna tj to su samostara antitela,dr mi je rekla da treba minimum godinu dana da prodje da bi infek.postala stara i bezopasna.svaka macka nosi tu infekciju bez obzira da li kucna ili ulicna,ali zene koje godinama imaju macke koliko sam shvatila postanuimune na toxoplasmu ,a sigurno znam da trudnica nikako ne sme da ,,nabavi,,macu jako je opasno..
Objavljena slika

#13 Miva

Miva
  • Član
  • 14944 posts

Objavljeno 16 July 2013 - 02:23 PM

Mene interesuje sledece: Ujeo me je moj pas, kucni ljubimac, vec sam pisala da je lud. Ujeo me je za nogu, za prste i probusio mi je petu, ne mnogo ali je probio kozu. Da li treba da primim tetanus? Da li smem da primim tetanus ako dojim dete?
Posted Image

#14 Ivančica

Ivančica
  • Član
  • 19149 posts

Objavljeno 16 July 2013 - 02:33 PM

View PostMiva, on 16 July 2013 - 02:23 PM, said:

Mene interesuje sledece: Ujeo me je moj pas, kucni ljubimac, vec sam pisala da je lud. Ujeo me je za nogu, za prste i probusio mi je petu, ne mnogo ali je probio kozu. Da li treba da primim tetanus? Da li smem da primim tetanus ako dojim dete?

Treba ako krene infekcija - a to bude posle nekoliko dana. Najbolje da proveriš sa DR kad ti pregledaju te ubode od zuba. Ako ne curi, ne krvari, ne otiče i nije duboko - ne treba ti tetanus :)

Inače, Tetanus smeju i trudnice i doilje da prime, pitala sam dr.

Ali da bi ti zaštita bila kompletna moraš da primiš sve doze - prvu u roku od 72 sata od povrede, drugu nakon mesec dana, treću nakon 6 meseci i četvrtu nakon godinu dana. Posle toga si mirna 9 godina.

#15 Ivančica

Ivančica
  • Član
  • 19149 posts

Objavljeno 16 July 2013 - 02:34 PM

Proveri samo sa DZ jel imaju uopšte, jer je mesecima neka nestašica, i ima je samo u manjim DZ ono što je ostalo na zalihama.

#16 Miva

Miva
  • Član
  • 14944 posts

Objavljeno 16 July 2013 - 02:39 PM

View PostIvančica, on 16 July 2013 - 02:34 PM, said:

Proveri samo sa DZ jel imaju uopšte, jer je mesecima neka nestašica, i ima je samo u manjim DZ ono što je ostalo na zalihama.

Ok, hvala. Kod nas svi razlicito pricaju.
Posted Image

#17 Fox

Fox
  • Član
  • 3715 posts
  • Interesi:''Ljubavi, rekao sam, ja sam genije, ali niko to ne zna osim mene."

Objavljeno 16 July 2013 - 03:00 PM

jel ti kucov vakcinisan protiv besnila i cipovan?
Ne znam kako to sad ide, ali ako kazes da te tvoj pas ujeo umeju da ga odvedu u karantin pogotovu ako nema cip i vakcinu...

Ja sam uvek bila u fazonu ako dodjem u tu situaciju a stalo mi je do psa da kazem: ma gricnuo me neki od nekog lika u prolazu, nemam pojma koji ker ni ko je gazda...

A ti svakako to naprskaj nekim antibiotskim sprejem zbog bakterija iz usta kucova, ne znam u kakvim uslovima zivi, pa zato. Antibiotski sprej ja mislim da ne moze da skodi i da to ocistis povidonom prvo :)

Za tetanus ne znam
Objavljena slika
S jedne strane sam crn, a sa druge beo. To sam ja podeljen a citav. Nisu se mesale ljubav i mrznja, nisu smetale jedna drugoj, nisu mogle da ubiju jedna drugu. Bile su mi neophodne obe...

#18 anisoptera

anisoptera
  • Član
  • 2204 posts

Objavljeno 16 July 2013 - 04:13 PM

ako je uredno vakcinisan ne bi trebalo da moraš da primaš išta. samo otiđi do lekara da ti to lepo očiste i previju ako je potrebno.
Objavljena slika

#19 NoviTata

NoviTata
  • Član
  • 21 posts
  • Pol:muški
  • Interesi:Kućni ljubimci, muzika, film, priroda ...

Objavljeno 25 December 2013 - 01:25 PM

View Postlunna, on 14 January 2013 - 01:33 PM, said:

macke prenose toxoplasmozu koja je izuzetno opasna za ranu trudnocu,moze da izazove gubitak ploda ali i velika ostecenja kao sto su slepilo! ja sam imala macku pre 3 godine nisam ni znala za to..i sada su mi na nalazima nasli staru infekciju koja srecom nije opasna tj to su samostara antitela,dr mi je rekla da treba minimum godinu dana da prodje da bi infek.postala stara i bezopasna.svaka macka nosi tu infekciju bez obzira da li kucna ili ulicna,ali zene koje godinama imaju macke koliko sam shvatila postanuimune na toxoplasmu ,a sigurno znam da trudnica nikako ne sme da ,,nabavi,,macu jako je opasno..

Toxoplasma se izlučuje izmetom mačke. Sprečite kontakt žene sa izmetom mačke i rešili ste problem! Hranjenje mačaka gotovom ,kupovnom hranom umanjuje rizik od njihovog oboljenja, a princip da neko drugi, tokom trudnoće , radi prljave poslove oko mace , štiti trudnicu. Mace vole da piške i kake u pesak. Ako ste u drugom stanju izbegavajte da dirate rukama nekakav pesak sa ulice , a ako ga i dirate odmah po dolasku kući - operite ruke. Ako idete na more nemojte ležati na pesku. Obavezno uzmite ležaljku! Moja supruga radi u veterinarskoj ambulanti i non-stop je u kontaktu sa macama. Radili smo , na početku, sve testove na Toksoplazmu i svi su bili negativni. Jer redovno, na svom poslu, koristi zaštitnu opremu :)

0 član(ova) čita ovu temu

0 članova, 0 gostiju, 0 anonimnih korisnika