Idi na sadržaj

seracell_left
seracell_right

Kelj

• Molimo Vas da se ulogujete da biste odgovorili
26 odgovora na ovu temu

#1 siveluke

siveluke
  • Član
  • 847 posts

Objavljeno 28 April 2011 - 12:05 PM

Elem, dacu par ideja sta da radite sa cuvenim Gdinom Keljom, koga deca ne vole a vrlo cesto ni mi odrasli. Sam je kriv za to, kad se obari gorak je i nimalo simpatican.

E tu sam mu ja doskocila, ubacila sam ga u super-secka i napravila konfete od njega, tako da kad se ubaci u jelo ili corbu, njegov gorak ukus ne dominira.

Druga opcija je musaka od povrca. Klasicno se sprema, izdinsta crniluk i meso, zacini po volji (osim soli i bibera, moze malo karija, soja sosa, belog luka..ko kako voli). U posudu za djuvec, na dno poredjate kolutove tikvica, par cvetica karfiola, pa stavite fil od mesa, a zavrsite redom tankih "froncli" kelja i kolutovima plavog patlidzana. Sipate malo vode da ogrezne - sto se kaze, pokrijete ili poklopcem ili alu-folijom i pecete. Kako kome rerna radi na toliko stepeni i pece laugh.gif Sve je brzo gotovo jer je to lagano povrce kome ne treba puno muke da bude gotovo, a samo meso je vec spremno. Posluzite sa pavlakom, jogutom, mileramom ili bez dodataka, stvar ukusa.

I treci predlog za kej je salata od svezeg kelja. On kao svez ima ukus kelerabe. Jednostavna opcija je kelj (ili froncle ili konfete), mladi luk i pavlaka. Ostale kombinacije su sve moguce, sa zelenom salatom, ili sa klasicnom salatom : paradjaz i krastvac, tad je najbolji da je u konfeta obliku...ili sa rotkvicama..bukvalno svuda moze da se stavi, a da ne dominira a vitamine daje.. Poznat po vitaminu C, Folnoj kiselini - bitan za buduce mame, beta karoten, sve ukupno stiti od prehlade. Sadrzi i mangan koji jaca jetru, obilje vitamina B6 (te smiruje zivce laugh.gif - e za to bih trebala da sedim u rasadniku kelja i primam ga intravenozno)

Toliko drage moje, valjda necemu ce sluziti ova tema.

#2 B.mama

B.mama
  • Član
  • 11051 posts
  • Pol:ženski

Objavljeno 28 April 2011 - 12:32 PM

Svidja mi se ova musaka
Objavljena slika
Objavljena slika

#3 Maki-D

Maki-D
  • Član
  • 6055 posts

Objavljeno 28 April 2011 - 12:34 PM

Ja kelj sa junetinom obožavam, što ne bih mogla reći recimo za kupus......  laugh.gif laugh.gif laugh.gif  

#4 B.mama

B.mama
  • Član
  • 11051 posts

Objavljeno 28 April 2011 - 12:36 PM

A keleraba sta sa njom da radim, nikad je nisam spremala sad.gif
Objavljena slika
Objavljena slika

#5 siveluke

siveluke
  • Član
  • 847 posts

Objavljeno 28 April 2011 - 12:39 PM

(blanka @ 28.04.2011, 13:36) View Post

Kelerabis mljackatis, juznoslovenski stari naziv upravo izmisljen laugh.gif  laugh.gif  Mi je jedemo kao jabuku, gloc-gloc, a mozes je izrendati za salatu opet dodati pavlaku, luk (bilo koji,mlad, star, praziluk)...Sjajna je i kad nije najsvezija, prosto odstranis "lose" delove i koristis za klopu

#6 FILIPA

FILIPA
  • Član
  • 15593 posts
  • Pol:muški

Objavljeno 28 April 2011 - 12:42 PM

Nikada u životu nisam jela kelerabu...

Objavljena slika

#7 B.mama

B.mama
  • Član
  • 11051 posts

Objavljeno 28 April 2011 - 12:43 PM

(FILIPA @ 28.04.2011, 12:42) View Post
Nikada u životu nisam jela kelerabu...

Ni ja al bi da probam laugh.gif
Objavljena slika
Objavljena slika

#8 Maki-D

Maki-D
  • Član
  • 6055 posts

Objavljeno 28 April 2011 - 12:44 PM

(blanka @ 28.04.2011, 13:36) View Post

Ja kelerabu kuvam jedino ako je mlada, a inače je samo oljuštim, posolim i poslužim kao prilog, onako svežu smile.gif njam, njam

#9 neveena

neveena
  • Član
  • 156 posts

Objavljeno 28 April 2011 - 12:46 PM

recept za musaku je odlican ja pravim nesto slicno... i nema greske....
lepa tema...smile.gif

#10 C*I*C*A*N*A

C*I*C*A*N*A
  • Član
  • 9811 posts

Objavljeno 28 April 2011 - 12:47 PM

Kelj sam pokusala da pripremim za bebu ali trebalo je dugo da se kuva.Ali zato prokelj spremam bas cesto.
Kelerabu vise ne kuvam zbog odvratnog mirisa,samo svezu.
Ja sam ja i neću da potčinim svoj ukus jednodušnom sudu čovečanstva. Ako ne volim neku stvar ne volim je, to je sve - ne vidim nikakav razlog da se pretvaram da volim nešto samo zato što to većina voli, ili se pretvara da voli.
Džek London

#11 mian

mian
  • Član
  • 756 posts

Objavljeno 29 April 2011 - 10:37 PM

Prenosim recept iz teme kuvar:
MUSAKA OD KELJA
samo da napomenem da je kod mene uglavnom sve odprilike
listove kelja kratko blansirati u kipucoj vodi, izvaditi preliti hladnom i 'svuci listove' sa korena -ovo radim jer sam negde procitala da zbog korena kelj ime jak miris i nadima
meso: prodinstati sitno iseckan crni luk i sargarepu, dodati meso, konzervu pelat peradajza sa bosiljkom (kad nema svezeg) zaciniti po ukusu
napraviti redji besamel, ja na kraju dodam i 1 zumance
REDJATI: kelj, posuti kimom, besamel, meso, tako redom, zavrsiti sa besamelom i zapeci
PRIJATNO!
Inace ni mm ni ja nismo ljubitelji kelja, al' kad sam ovo napravila sve smo smazali i pitali me kad ponovo pravim wink.gif
Objavljena slika
Objavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slika

#12 Baca

Baca
  • Član
  • 3245 posts

Objavljeno 02 May 2011 - 02:42 PM

Kelerabu jedemo sirovu, kao jabuku. Kelj spremam kao spanac.Obarim ga, iseckam. Proprzim beli luk na ulju,dodam brasno, iseckani kelj i nalijem mleko. Kuvam dok se ne zgusne.

#13 YelenaC

YelenaC
  • Član
  • 11649 posts

Objavljeno 28 December 2011 - 01:26 AM

A prokelj? unsure.gif
Objavljena slika

#14 Tika

Tika
  • Član
  • 1299 posts

Objavljeno 28 December 2011 - 01:38 AM

(YelenaC @ 28.12.2011, 01:26) View Post
A prokelj? unsure.gif

E,ja sam baš neki dan prvi put spremala prokelj. (joj kako to meni grozno zvuči  wacko.gif)
Prvo sam malo propržila na puteru crni i beli luk i papriku,i onda sam prokelj malo (oko 5 minuta) prokuvala u vodi sa malo soli,dodala na luk još bukvalno 2 minuta i baš je super ispalo.
Kažu da prokelj ne valja dugo da se kuva,pošto bude gorak.
I to smo jeli uz lignje,i super je bilo...
Yeco,prvi put u životu sam napisala 'recept',pa nemoj da mi se smeješ ako sam napisala zbrda zdola.  rolleyes.gif

#15 Baca

Baca
  • Član
  • 3245 posts

Objavljeno 28 December 2011 - 02:57 AM

Prokelj ako je veci presecem na pola, obarim, procedim, poprskam maslinovim uljem, malo sirceta i seckani beli luk. To moze da bude kao prilog nekom glavnom jelu, a ja to cepam i kao glavni obrok, mnogo mi se svidja. Ako neko ne podnosi miris ili intenzivni ukus prokelja moze da ga obari i umuti u pire krompir wink.gif

#16 YelenaC

YelenaC
  • Član
  • 11649 posts

Objavljeno 28 December 2011 - 09:13 AM

Kelj kuvam kao i sladak kupus. Sa junetinom.
Svidja mi se ideja o kelju u salati.Nije mi to padalo na pamet.
Prokelj uglavnom kuvam na pari kad prilog. Nikad ga nisam spremala kao jelo tj. kao kelj ili kupus.
Objavljena slika

#17 Phoenix

Phoenix
  • Član
  • 6389 posts

Objavljeno 28 December 2011 - 10:33 AM

Kelj samo skuvam u vodi. Iseckam, dodam maslinovo ulje i beli luk i to je to. Kažu da ga treba jesti bar jednom nedeljno.
Objavljena slika
Objavljena slika

#18 *Sole*

*Sole*
  • Član
  • 131 posts

Objavljeno 28 December 2011 - 10:39 AM

Kazu da kelj uvek treba prvo prokuvati, tu vodu baciti i nastaviti kuvanje u drugoj. Jak je, pa je tako valjda lakse za stomak.

Tako i ja radim. U drugoj "turi" naseckam luk, stavim kelj (taj vec obareni), dosta belog luka, malo vode i kockice krompira. I bude super. A moj muz ga, toboze, ne voli, ali kad ne zna sta je, jede kao lud.  blink.gif

#19 mna mama

mna mama
  • Član
  • 13801 posts

Objavljeno 28 December 2011 - 11:41 AM

(Phoenix @ 28.12.2011, 10:33) View Post
Kelj samo skuvam u vodi. Iseckam, dodam maslinovo ulje i beli luk i to je to. Kažu da ga treba jesti bar jednom nedeljno.

da li je kao prilog ili uz meso...ribu.....
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#20 Empress

Empress
  • Član
  • 5017 posts

Objavljeno 26 April 2012 - 09:59 AM

(YelenaC @ 28.12.2011, 04:26) View Post
A prokelj? unsure.gif

Ja prokelj spremam sa sargarepom. Omah stavim beli luk i sargarepu seckanu (ili na kockice, kad me ne mrzi ili na polu-kolutove) puter i vodu (moze i zejtin, maslinovo ulje, gi... ko sta voli) Kada provri dodam prokelj (cele glavice, ako su manje, ili ih presecam na pola) i to se tako dinsta nekih 15ak, 20min. Posolim ili stavim vegetu, susenog persuna ili svezeg. I to je to. Odlican dodatak uz meso ili ribu.

A mm i ja volimo, pa cesto i pravim Sarmice od kelja

Sa glavice se skinu listovi (ja skinem oko 8 komada, jer smo sami, pa da nam se ne vuce po frizideru).
Izblansiraju se 2-5min u kljucaloj, posoljenoj vodi i izvuku se da se ocede i prohlade.

Dok se oni hlade, malo se (u toj vodi od kelja) prodinsta luk sa paprikom, pecurkama (ili sta vec ko voli moze da doda). Ja stavim sta imam i bude super.
Na kraju se u tu smesu doda sir, pavlaka, moze kackavalj. Bukvalno experimentisete.

Svaki list kelja se rasiri i na njega se stavi list sunke (moze i prsuta, suvi vrat...) i kasika ovog 'nadeva'.

Sarmice se uvijaju na klasican nacin i redjaju u podmazan i prezlom posut pleh.

Na kraju se zaliju jajima i mlekom (jogurtom) i peece se na 200C dok ne porumeni.

Ako se desi da ima vise vode jer listovi nisu bili dobro ocedjeni, izvuce se, prospe ta voda i nastavi se sa pecenjem. Ja ostavim malo vode da lepo omeksa.

I to je to, prste da polizes.

P.S. Takodje, moze da se doda i mleveno meso ili sta vam vec padne na pamet.
Objavljena slika

0 član(ova) čita ovu temu

0 članova, 0 gostiju, 0 anonimnih korisnika