Mršavljenje u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Pomagajte! Naime, test sa 100gr glukoze nije bio kako treba pa sam poslata kod endokrinologa i nutricioniste gde sam dobila strogu dijetu zbog koje sam u poslednjih pet dana smrshala vec dva kilograma, inace dobila sam dijetu i zbog 14 kg koje sam nabacila do 24 nedelje, shto je mnogo mnogo je zar ne? Ja se ne bih brinula da nisam stalno gladna a to je mucenje za mene pa me brine da li je i za bebu? Niko mi od lekara nije rekao da cu mrshaviti a kontrola mi je tek za dve nedelje... Brinem da li je normalno mrshaviti u trudnoci i to sada u 24, tj. uskoro 25. nedelji kada treba da dobijam ubrzano na tezini. Da li je neka od vas proshla isto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Normalno je da mršaviš! Ne treba to da te brine. Na dijeti si koja ti omogućava optimalan unos svega potrebnog za bebu, ali verovatno nema ugljenih hidrata koje bi pretvorila u masti i taložila salo.

Ja sam bila na nekoj umerenoj dijeti u sedmom mesecu, pa nisam dobila ni grama tada, kada bi se očekivalo da dobijem još.

Budi srećna - lakše će ti biti da se oslobodiš viška posle porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo upravo sam se vratila sa kontrole. Nisam imala zakazano ali sam morala da odem nisam mogla vishe da izdrzim, i ispada da ne smem sada da gubim kilograme. Tako mi je dr rekla i povecala mi je dozvoljen unos. Verovatno se necu gojiti ali necu ni mrshaviti. Eto. Sada mi je laskhe. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u 23 coj nedelji a ugojila sam se 12kg i to je bas puno, a veliko povecanje tezine je tek preda mnom...ali mi doktorka nije spominjala dijetu. Mada ne izgledam ogromno jer sam pre trudnoce bila vitka, a sad izgledam popunjeno. Muž me zove Jogi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Štaviše mislim da u trudnoći ne treba na dijetu, sem kontrolisane ishrane kod posebnih stanja kao što je trudnički dijabetes, hvala bogu za sad ga nisam imala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da, meni je bash zbog tog problema sa shecerom i prepisana dijeta inace u trudnoci ako ne postoji taj problem, dijete nikako! U to me je i doktorka juce uverila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja sam oduvek bila bucka i konacno skinuh neke kile silne pre NG nabacim koju naravno tu oko praznika i eto sad ostanem trudna a namucih se kao Isus da skinem sve ono od ranije :blink:

presrecna sam naravno zbog trudnoce ali se jako brinem oko kilograma <_<

i ja sam cula da nesmes da mrsavis u trudnoci pa sam vec resila da cim pre idem kod nutric. da mi da dijetu od kone se bar necu gojiti a sobzirom da sam na pocetku trudnoce vec se plasim kolika cu biti do kraja :(

Tea jel ti tesko da se pridrzavas? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tea ukoliko je povisem secer, svakoj trudnci se prepisuje nek avrste dijete. To ne znaci da ces mrsaviti vec da se neces mnogo gojiti a opet uzimati sve potrebno od vitamina itd.

Ja sam u jednom mesecu , cini mi se sestom , smrsala 4 kg....i to ne nikakvom dijetom, vec dobijem tog meseca dijareju par dana i odose kg kao ludi..naravno posle je sve to doslo nazad i mnogo vise :lol:

ali na svu srecu se ti kg brzo skinu posle porodadjaja....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Natasa,i ja sam taman skinula 4 kg i planirala jos 3kg ,kad ono trudnoca :rolleyes: :rolleyes: Presrecna sam,ali ja sam pocela da jedem nekontrolisano jos pre nego sto sam saznala da sam trudna i mislim da sam se za 10 dana vec ugojila 2kg... Sta li ce tek biti do kraja... Da li je uopste moguce jesti zdravo i unosti sve hranljive materije dovoljne za bebu,a ne ugojiti se vise od 10 kg za celu trudnocu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Natasa,i ja sam taman skinula 4 kg i planirala jos 3kg ,kad ono trudnoca :rolleyes: :rolleyes: Presrecna sam,ali ja sam pocela da jedem nekontrolisano jos pre nego sto sam saznala da sam trudna i mislim da sam se za 10 dana vec ugojila 2kg... Sta li ce tek biti do kraja... Da li je uopste moguce jesti zdravo i unosti sve hranljive materije dovoljne za bebu,a ne ugojiti se vise od 10 kg za celu trudnocu?

Moguće je,mja mama se ugojila u obe trudnoće po 7 kg ;) ..e sada ne treba se opterećivati da li 10-12...do 14-tak je neka optimalna težina,ni u trudnoći ne treba preterivati ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je uopste moguce jesti zdravo i unosti sve hranljive materije dovoljne za bebu,a ne ugojiti se vise od 10 kg za celu trudnocu?

Da, moguće je, poseti nutricionistu i tamo ćeš dobiti trudnički meni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam puno devojke :rolleyes: CMOOOOK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je u trudnoci propisana dieta, mada bih ja to pre nazvala zdravom ishranom.

Dobila sam je u NF, zbog trudnickog dijabetesa. Pridrzavala sam se i smrsala par kg. Jos uvek se pridrzavam. Ako nekog zanima u cemu se sastoji rado cu vam prekucati.

Normalno idem na kontrole i sve je hvala Bogu ok. Tako da mislim da u trudnoci sme da se mrsavi, naravno zdravo i uz pratnju lekara.

Ja se u pocetku nisam zdravo hranila, nisam vodila racuna sta jedem i doslo je do toga da sam dobila trudnicki dijabetes, tako da bih savetovala sve buduce mame da malo povedu racuna, mada sve zavisi i od metabolizma. Ali bolje spreciti nego leciti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U principu, trudnički dijabetes se ne dobija od nezdrave ishrane, već više zbog genetskih predispozicija, samog metabolizma i sl.

Svakako je važno hraniti se zdravo i ne preterivati ni sa čim u trudnoći. Mislim da se trudnice najviše i ugoje zbog veće količine unosa slatkiša i ugljenih hidrata.

Slatkiši odn. šećer nije zdravo uzimati ni van trudnoće, a pogotovo ne u njoj.

Ja sam imala intoleranciju na glukozu u prvoj trudnoći. Sad sam od početka na dijetalnoj ishrani. Ništa slatko ne jedem, a ugljene hidrate smanjeno unosim. Unos masnoće takođe moram da kontrolišem zbog kamenja u žučnoj kesi i rčeeno mi je da ne bi smela da se ugojim više od 9kg. Baš sam falična. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U principu, trudnički dijabetes se ne dobija od nezdrave ishrane, već više zbog genetskih predispozicija, samog metabolizma i sl.

Svakako je važno hraniti se zdravo i ne preterivati ni sa čim u trudnoći. Mislim da se trudnice najviše i ugoje zbog veće količine unosa slatkiša i ugljenih hidrata.

Slatkiši odn. šećer nije zdravo uzimati ni van trudnoće, a pogotovo ne u njoj.

Ja sam imala intoleranciju na glukozu u prvoj trudnoći. Sad sam od početka na dijetalnoj ishrani. Ništa slatko ne jedem, a ugljene hidrate smanjeno unosim. Unos masnoće takođe moram da kontrolišem zbog kamenja u žučnoj kesi i rčeeno mi je da ne bi smela da se ugojim više od 9kg. Baš sam falična. :D

Svako ima nesto :),

U poslednje vreme se druzim sa trudnicama i svakoj nesto fali: jednoj je lose gvozdje, druga ima lazne kontrakcije itd. Meni pored secera je bebac visko pa mi pritiska jetru, pa jos pored dijete moram da pijem i surutku...fuj...

Ali na kraju sve su to slatke muke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je u trudnoci propisana dieta, mada bih ja to pre nazvala zdravom ishranom.

Dobila sam je u NF, zbog trudnickog dijabetesa. Pridrzavala sam se i smrsala par kg. Jos uvek se pridrzavam. Ako nekog zanima u cemu se sastoji rado cu vam prekucati.

Normalno idem na kontrole i sve je hvala Bogu ok. Tako da mislim da u trudnoci sme da se mrsavi, naravno zdravo i uz pratnju lekara.

Ja se u pocetku nisam zdravo hranila, nisam vodila racuna sta jedem i doslo je do toga da sam dobila trudnicki dijabetes, tako da bih savetovala sve buduce mame da malo povedu racuna, mada sve zavisi i od metabolizma. Ali bolje spreciti nego leciti.

jeco, kada stignes nakuckaj te preporuka za ishranu :)hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ponedeljak:

Dorucak: integralno pecivo mleko

Uzina 1: sir mladi integralno pecivo sveze voce

Rucak: supa od kostiju sa fidelinama dinstana teletina bareni kelj sa krompirom

Uzina 2: kompot od svezeg voca

Vecera: pecena piletina salata od karfiola sveze voce

Obed pred spavanje: jogurt crni hleb 1 parce

Utorak:

Dorucak: mleko crni hleb parizer

Uzina 1: sveze voce

Rucak: Supa od kostiju sa taranom natur snicla sa blitvom ili spanacem

Uzina 2: pecena jabuka

Vecera: pljeskavica pecena na rostilju pekarski krompir salata od boranije

obed pre spavanja: kiselo mleko crni hleb

Sreda

Dorucak: mladi posni sir virsle jogurt

Uzina 1: sveze voce

Rucak: corba od povrca dinstana piletina pire od spanaca

Uzina 2: jogurt integralno pecivo

Vecera: dinstana teletina dinstani integralni pirinac salata od cvekle

Obed pre spavanja: solja mleka integralna kifla (crni hleb)

Cetvrtak

Dorucak: kacamak sa mlekom

Uzina 1: kuvano jaje integralno pecivo jogurt

Rucak: supa od kostiju sa zvezdicama bareni krompir sa prazilukom dinstana teletina

Uzina 2: kompot od svezeg voca

Vecera: pecena riba salata od krompira zelena ili kupus salata

Obed pre spavanja: crni hleb kiselo mleko

Petak

Dorucak: praska sunka bela kafa integralno pecivo

Uzina 1: kefir ili kiselo mleko

Rucak: supa sa knedlama dinstana junetina bareni karfiol salata od svezeg povrca

Uzina 2: vocna salata

Vecera: pecena piletina bareno mesano povrce sveze voce

Obed pre spavanje: inegralno pecivo jogurt

Subota:

Dorucak: kuvano jaje jogurt mladi sir

Uzina 1: mleko integralno pecivo

Rucak: corba sa povrcem pecena piletina dinstani grasak

Uzina 2: parce crnog hleba parizer pecena jabuka

Vecera: dinstana teletina spageti salata od paradajza sveze voce

Obed pre spavanja: jogurt

Nedelja:

Dorucak: kornifleks sa mlekom ili jogurtom

Uzina 1: sveze voce ili kompot

Rucak: supa od kostiju sa flekicama mesano varivo od povrca dinstana junetina

Uzina 2: sveze voce

Vecera kuvana piletina mesano povrce svezi vocni sok

Obed pred spavanje: integralna kifla caj

To im je dijeta za letnji period, idem opet tamo pa cu ima traziti i za zimski cisto nek stoji ovde ako nekog zanima. I ovo je za dijabeticare tako da ako nemate tih problema ne morate da se pridrzavate (cak se ni ja ne pridrzavam bas svega), ali opet nadam se da bar neki predlog mozete da izvucete kako da se hranite zdravo u trudnoci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam zamerku na kombinacije različitih namirnica. Recmo, voće se nikad nikad nikad ne kombinuje ni sa čim. Ono se uvek jede na prazan stomak. Ako se jede zajedno sa ugljenim hidratima npr, ili neposredno posle jela, varenje se usporava, voće ostaje predugo u želucu i utruljava, tako da vitamini potpuno degradiraju i postaju neupotrebljivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam puno o toj temi pa necu da se pravim pametna. Dobila sam taj predlog ishrane u NF i iskreno ne pridrzavam se bas svega kako pise, ali jedem namirnice sa spiska. Meni se jako dopada supica od kostiju. I sama se bolje osecam od kad sam pocela da vodim racuna sta i kad jedem. Mada ja sam poseban slucaj, jer sam se pred trudnocu ugojila oko 10 kg, pa jos u prva 4 meseca 15. Drzali smo fast food u bolje da ne pricam sta i kako sam zdrala. O slatkisima da ne pricam. Sad se pitam gde mi je pamet bila. U sedmom mesecu sam pocela da vodim racuna o ishrani i smrsala sam 6 kg, bila na kontrolama i bilo je sve ok. Sad sam u osmom mesecu i dobila sam 1 kg od tad, za 2 dana idem opet na kontrolu pa cu videti kakvo je stanje.

VLastavica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ponedeljak:

Dorucak: integralno pecivo mleko

Uzina 1: sir mladi integralno pecivo sveze voce

Rucak: supa od kostiju sa fidelinama dinstana teletina bareni kelj sa krompirom

Uzina 2: kompot od svezeg voca

Vecera: pecena piletina salata od karfiola sveze voce

Obed pred spavanje: jogurt crni hleb 1 parce

Utorak:

Dorucak: mleko crni hleb parizer

Uzina 1: sveze voce

Rucak: Supa od kostiju sa taranom natur snicla sa blitvom ili spanacem

Uzina 2: pecena jabuka

Vecera: pljeskavica pecena na rostilju pekarski krompir salata od boranije

obed pre spavanja: kiselo mleko crni hleb

Sreda

Dorucak: mladi posni sir virsle jogurt

Uzina 1: sveze voce

Rucak: corba od povrca dinstana piletina pire od spanaca

Uzina 2: jogurt integralno pecivo

Vecera: dinstana teletina dinstani integralni pirinac salata od cvekle

Obed pre spavanja: solja mleka integralna kifla (crni hleb)

Cetvrtak

Dorucak: kacamak sa mlekom

Uzina 1: kuvano jaje integralno pecivo jogurt

Rucak: supa od kostiju sa zvezdicama bareni krompir sa prazilukom dinstana teletina

Uzina 2: kompot od svezeg voca

Vecera: pecena riba salata od krompira zelena ili kupus salata

Obed pre spavanja: crni hleb kiselo mleko

Petak

Dorucak: praska sunka bela kafa integralno pecivo

Uzina 1: kefir ili kiselo mleko

Rucak: supa sa knedlama dinstana junetina bareni karfiol salata od svezeg povrca

Uzina 2: vocna salata

Vecera: pecena piletina bareno mesano povrce sveze voce

Obed pre spavanje: inegralno pecivo jogurt

Subota:

Dorucak: kuvano jaje jogurt mladi sir

Uzina 1: mleko integralno pecivo

Rucak: corba sa povrcem pecena piletina dinstani grasak

Uzina 2: parce crnog hleba parizer pecena jabuka

Vecera: dinstana teletina spageti salata od paradajza sveze voce

Obed pre spavanja: jogurt

Nedelja:

Dorucak: kornifleks sa mlekom ili jogurtom

Uzina 1: sveze voce ili kompot

Rucak: supa od kostiju sa flekicama mesano varivo od povrca dinstana junetina

Uzina 2: sveze voce

Vecera kuvana piletina mesano povrce svezi vocni sok

Obed pred spavanje: integralna kifla caj

To im je dijeta za letnji period, idem opet tamo pa cu ima traziti i za zimski cisto nek stoji ovde ako nekog zanima. I ovo je za dijabeticare tako da ako nemate tih problema ne morate da se pridrzavate (cak se ni ja ne pridrzavam bas svega), ali opet nadam se da bar neki predlog mozete da izvucete kako da se hranite zdravo u trudnoci.

thank U. thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima. Ja sam ostala trudna sa 81kg (BMI 32,4). Imam hipotireozu i lekar mi je prepisaolekove zbog toga, ali na moje pitanje za dijetu rekao mi je da ne treba sada ničega da se odričem, već samo da izbegavam slatkiše, sokove, testa i sl. Tako sam i radila, ali smršala sam samo 1kg i to u drugom mesecu, a sada u trećem ništa. Ipak mislila sam da je to ok, jer bar za sad nisam krenula da se gojim. Međutim kada sam otišla na uz u NF ginekolog mi je rekao da moram na dijetu. Moj gin. iz DZ koji mi prati trudnoću, nije mi ništa tako rekao. Ja sad ne znam šta mi je činiti, držati dijetu ili ne, ako da kakvu dijetu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za pocetak pocni da se hranis kvalitetno i raznovrsno, znaci tri obroka i dve uzine, dorucak malo jaci, rucak obavezno supa sa povrcem i mesom(piletina, teletina) , a vecera nesto laganije. Uzine voce. 

Sta hocu reci bez grickalica, slatkisa, prekomerne testenine. Dolaze praznici  treba biti uporan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru. Kao što rekoh to već radim, trudim se da se tako hranim od samog pocetka, ali ne mislim da je to nekakva dijeta, pa sam se iznenadila da mi je gin rekao da bi morala na dijetu, i sad sam u dilemi da li da nastavim kako sam počela ili da krenem na neku konkretnu dijetu, možda da brojim kalorije. Ne znam koliko je kalorija potrebno unositi u trudnoći? Pročitala sam u jednoj knjizi o trudnicama da trudnoca nije vreme kad treba da se drže dijete i mršavi, jer plod ne može da dobije hranu iz naših zaliha, pa me brine da mršavljenje ne donese više štete nego koristi. Ja sam taj svoj višak kg nabacila u predhodne 3 godine, nisam se gojila od kad sam ostala trudna (mada sad sam tek 4.mesec).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivana, mislim da je zaista dovoljno hraniti se zdravo,plus svakodnevne šetnje. Moja prijateljica koja je inače morala da smrsa da bi ostala u drugom stanju, to je praktikovala tokom cele trudnoce i ugojila se čitavih 6 kg. Sama beba je na rodjenju imala 4kg što znači da je ona sama zapravo smršala tokom trudnoce. 
U principu, kako trudnoca odmiče, smatram da je bitno samo da ne dobijaš u kg i to je to (ne znam koliko je bitno i bezbedno da se kilogrami zapravo smanjuju)
E sad, na zalost tvoja dijagnoza vezana je za hormone, tako da mozda ne bi bilo lose da čitaš na temu ishrane kada je u pitanju hipotireoza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala :) Drago mi je da čujem da se neko smršao, a da je ipak posle sve bilo ok, naročito 4kg, to je velika beba. Meni je endokrinolog koji me prati zbog štitne mi je rekao kad sam ga pitala da ne trebam na dijetu, nego mi ovo rekao dr koji me je pregledao kad sam išla na dabl, rekao kako treba i pored toga što sam mu rekala , kazao da treba na diejtu i nikako mi to ne izlazi iz misli. U svakom slučaju nisam zala da ima posebna tema ishrane za hipotireozu, pa ću pogledati :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.