Idi na sadržaj

seracell_left
seracell_right

Sexualni razvoj deteta

• Molimo Vas da se ulogujete da biste odgovorili
257 odgovora na ovu temu

#1 pile lile

pile lile
  • Član
  • 49 posts

Objavljeno 25 July 2010 - 11:08 PM

Nisam sigurna da sam u dobrom razdoblju postavila ovu temu, jer je moja cerkica pocela da se samozadovoljava u 1 godini i to radi i dalje, a sada ima 4.5. Obicno to radi u podne i uvece pred spavanje. Legne na stomak, stavi rukice na stidnu kost i trlja se. Toliko se unese u svoje uzivanje da ne bude ni svesna mog prisustva pored njenog kreveta. I to radi sve dok se sva ne oznoji i zaspi. Isli smo i kod decijeg psihologa zbog toga (kad je napunila 2 godine), jer je po meni isuvise dugo trajalo i on nam je rekao da je to normalno i da ce proci cim bude pocela da se stidi i cim ukapira da su neke stvari sramota raditi pred nekim.  Pocela je da se stidi odavno, ali je da ne kazem *problem* i dalje prisutan. Radila sam joj i vaginalni bris ali je uredan. Mozda ce neko pomisliti da sam glupa, ali mi zaista nije jasno zasto to kod nje tako dugo traje. Od pocetka ignorisem tu njenu radnju i pravim se da je to nesto sasvim normalno. Pokusavala sam sa njom da popricam, sada kada je razumnija na tu temu, i dobila sam odgovor: pa lepo mi je mamice. Pocinjem da se brinem da mi je dete ugrozeno i neznam kako da se postavim. Po psihologu ce to proci, i da problem imam ja a ne dete. A ako dete dobije neku infekciju, ko ce onda imati problem? Cula sam od drugih roditelja da i njihova deca to rade ali nisam cula da neko to toliko dugo radi kao moja cerka. I obicno to rade devojcice od 4 godine, a ne od jedne pa neznam dokle. Ima li neko slicno iskustvo i neki savet? unsure.gif

#2 Borjana

Borjana
  • Član
  • 5470 posts

Objavljeno 26 July 2010 - 10:01 AM

Vidim da ti niko nije odgovorio, pa pretpostavljam da niko od forumasica nema taj problem. Malo sam cackala po netu, i nasla ovaj tekst na nekom hrvatskom sajtu. Mozda ti bude od koristi. Zelim ti puno srece i da se sto prije rijesite tog problema!

"Moja se djevojčica sa 10 mjeseci počela povremeno trljati na prečku u kolicima, hranilici te na drugim mjestima. Izgledalo je kao da ju nešto svrbi pa smo je odveli pedijatrici i napravili urinokulturu, no sve je bilo negativno. Liječnica je stoga zaključila da se radi o tiku koji će proći sam od sebe. Od tada je imala razdoblja da mjesec dana to uopće ne radi, no onda joj u jednom trenu ponovno dođe i tada joj je nemoguće odvratiti pažnju od toga. Upravo zbog toga vam i pišem - djevojčica je sada stara 21 mjesec i primjetila sam da u zadnje vrijeme to radi uvijek kad je pospana. Nije joj važno jesmo li mi u gostima ili je netko kod nas. Kad joj dođe, jednostavno pred svima to radi, a kad ju se prekine, tada protestira. Počela se dirati po spolovilu i tijekom previjanja i kupanja. Kako se trebamo ponašati u toj situaciji i trebamo li je možda odvesti psihologu? Uskoro je planiramo upisati u vrtić pa ne bih željeli da joj se druga djeca rugaju.

Riječ je očigledno o samozadovoljavanju i ne preporučuje se poduzimati bilo što što bi ukazivalo da se radi o nečem lošem, jer u kasnijem životu može dovesti do poteškoća u funkcioniranju u seksualnom životu. Naprosto treba ignorirati to što radi. No ipak, koji puta do samozadovoljavanja inicijalno znade doći zbog svrbeža spolovila. Malo je vjerojatno da bi svrbež bio uzrokovan parazitima (dječjim glisticama) obzirom na dob u kojoj se samozadovoljavanje javilo. Moguće su infekcije spolovila uzrokovane različitim uzročnicima, no najčešće znade biti riječ o gljivicama. Drugi češći uzrok može biti u preosjetljivosti na neke sastojke hrane (npr. bjelančevine kravljeg mlijeka). Alergija na kravlje mlijeko može biti prisutna i kada nema drugih znakova (kožne ili probavne smetnje). Stoga možete pokušati, kroz 2 tjedna, ukinuti sve mliječne proizvode i paziti da ne uzima hranu kojoj su dodane makar i najmanje količine mlijeka te lokalno primjenjivati kremu protiv gljivica. Ukolio ne bude poboljšanja, može se pokušati davati i sirup protiv alergije kroz tjedan dana. Ako ništa od navedenog ne dovede do promjene ponašanja, onda je najvjerojatnije primarni uzrok emocionalne prirode i tada treba u potpunosti prestati obraćati pozornost."

Prim. mr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med., specijalist pedijatar

#3 mama Bojana

mama Bojana

mama Bojana

• Član
  • 1520 posts

Objavljeno 26 July 2010 - 03:39 PM

pile lile, dece nauce samokontrolu, socijalnenorme, stid tek u periodu izmedju pet i sedam godina. ne panici i ne brini. cera ti nije cudna vec se ponasa kao i mnoga druga deca, mozda i sva.
nemoj da je kritikujes da ne navuce neku seksualnu krivicu, jer zbog toga moze da ima probleme kad postane devojka. jednostavno - ignosrisi, kao sto pise u tekstu koji je postavila Borjana
Masturbatorne radnje, kad god da krenu kulminiraju po ucestalosti u periodu izmedju 3 i 5 godina. Uskoro ce uci u fazu latence, koja ce trajati negde do puberteta. u toj fazi masturbatorne radnje se svode na najmanju mogucu meru, a kod neke dece sasvim i izostaju. posle - jovo nanovo. pocinje seksualno sazrevanje...

http://www.psihologija.autentik.net/seksua...eksualnosti.php

Decja masturbacija  i masturbacija uopste je normalna stvar. Kad ti je psiholog rekao/la da ce to prestati kad nauci sta je stid, verovatno je mislio/la na to da ce prestati to da radi na javnim mestima. Ako sam pazljivo citala tvoj tekst, tvoja devojcica to ne radi na javnim mestima nego kod kuce, pred uspavljivanje. U periodu oko 5. godine, a najkasnije do 7. deca nauce sta su drustvene norme i cenzure i pocinju da pokazuju stid pred drugima. Ukoliko primetis da to radi na javnom mestu - trlja se o neku sipku ili se dodiruje nemoj da burno reagijes nego joj tiho objasni da se to ne radi u javnosti, da je to vrli privatna stvar. Ili jos bolje, pokusaj da joj skrenes paznju nekim drugim aktivnostima - kazi joj da ti donese nesto, da pogleda nesto, pitaj je nesto... Nikad, ni kod kuce nemoj da je kritikujes niti da burno reagujes. Ozbiljno shvati moje upozorenje s pocetka teksta. Ignorisanje (kod kuce) je najbolji nacin.

Mnoga deca masturbiraju - uvek zato so im je lepo. Ne brini. Sve je to normalno. iz tvog teksta vidim da nema infekcije urogenitalnog trakta - nisi pomenula nikakve iritacije ni analize. Takodje, vidim da to ne radi non stop, vec samo pred odmor - njoj to dodje kao neki mali ritual. Sve dok to ne remeti njeno drustveno prilagodjavanje i sazrevanje, nemas nikakav problem.

Kontaktiraj me na PP ako imas pitanja i jos poneku dilemu

#4 pile lile

pile lile
  • Član
  • 49 posts

Objavljeno 26 July 2010 - 11:20 PM

Hvala Vam obema na javljanju. Upravo se tako i ponasam, ignorisem. Ona to zasad radi samo pred spavanje, a sve drugo sto moze da bude povezano sa takvim njenim ponasanjem je definitivno iskljuceno jer sam sve proverila. Meni licno to ne smeta, cak i da radi to pred nekim, samo sam se bojala da nema kasnije nekih problema. Moje dete ja prihvatam onakvo kakvo jeste sa svim svojim vrlinama i manama i malo me pogodilo kad je psiholog rekao da ja imam problem. Ja se njemu nisam obratila zato sto to meni smeta, vec sam se zabrinula za nju. A na pocetku razgovora mi je rekao kako sam redak roditelj koji o tome hoce uopste da razgovara. Meni se samo ucinilo da to predugo traje, a za samozadovoljavanje kod dece sam znala i pre nego sto je ona pocela sa tim. Pozdrav svim forumasicama i srecno u daljem pracenju nase dece u odrastanju. wink.gif

#5 mama Bojana

mama Bojana

mama Bojana

• Član
  • 1520 posts

Objavljeno 27 July 2010 - 08:12 AM

Pa pile lile, seksualnost dece jeste tabu tema i istina je da mnogo roditelji jednostavno zaobilaze tu temu. Ti nisi od tih roditelja i tvoj psiholog je jednostavno to primetio. Nemoj da se vredjas sto je to definisao kao tvoj a ne detetov problem. Time ti je stavio do znanja da je sa detetom sve u redu, a di si ti ta koju kopka/muci/iritira/brine ili samo intrigira to ponasanje.
Ja imam kod kuce jednu knjigu "Sve sto nikada ne bi trebalo da znate o seksualnosti vase dece" ... Na vreme sam pocela da sakupljam literaturu o svemu sto bi me moglo brinuti kad dodju bebani.

Mame... Samo brinu...

#6 MarinaSB

MarinaSB
  • Član
  • 55 posts

Objavljeno 30 July 2010 - 12:34 PM

Hehe, ovo me podseti na mm i pricu koju prepricava i on i njegovi roditelji - gosti stigli, pijucka se kafa, pice, a on lezi na podu i migolji se. I sad moj svekar, gleda ga, gleda i na kraju pita "Sta radis to sine?", a  on njemu mrtav 'ladan "Drmam kicu"  laugh.gif
Nase pilence jos nije stiglo u tu fazu, ali i ja to posmatram kao sastavni deo odrastanja i zivota uopste.

#7 secer

secer
  • Član
  • 11517 posts
  • Pol:ženski

Objavljeno 31 August 2010 - 11:01 PM

gde ja zivim covece?!!! ja prvi put cujem za ovo, ......to jest da se javlja kod devojcica.... moracu i ja da nabavim te literature koje mama bojana ima da se malo informisem.... laugh.gif
Objavljena slika

#8 Micilici

Micilici
  • Član
  • 1378 posts

Objavljeno 01 September 2010 - 12:05 AM

Kad mi je bivsa cimerka polagala klinicku psihologiju i isla gde vec da su ih vodili sa faxa imala je prilike i sa takvom decom da se susretne. Njoj (malo detinjastoj) je to bilo za zgrazavanje, al meni dobar izvor informacija...
Mm-u je pre par nedelja prijatelj ispricao o njegovom sinu koji je nasred radnje za fotografsku opremu spustio pantalone i poceo da masturbrira. Navodno prodavacica je bila zgodna, mada je meni to ravno nemogucem jer mali ima 6god tek...
Svejedno licnog iskustva nemam, samo ona iz knjiga i od drugarica koje su psiholozi i lekari.

#9 Milana85

Milana85
  • Član
  • 64 posts

Objavljeno 01 September 2010 - 05:53 PM

ja sam tek sad videla ovu temu......
Moja maja isto ima obicaj da stavi ruke na stidnu kost kad lezi na stomaku,kad je jako umorna...ili slicno......i ljulja se.....na sta je mene to asociralo na ovu temu......kad joj se takodje spava,dodje do nas i vice da spustimo noge dole na pod,dok sedimo na stolici,i ona se naslini na koleno i tako lezi......
kad god mi trazi da se nasloni tako na moje ili tudje koleno ja je odbijam.....evo upravo je legla na igracku.......i ja sam je samo opomenula i ona je prestala

#10 Iv-An-Ko

Iv-An-Ko
  • Član
  • 397 posts

Objavljeno 03 September 2010 - 09:05 PM

(secer @ 31.08.2010, 23:01) View Post
gde ja zivim covece?!!! ja prvi put cujem za ovo, ......to jest da se javlja kod devojcica.... moracu i ja da nabavim te literature koje mama bojana ima da se malo informisem.... laugh.gif

I ja se slazem sa tobom...Prvi put cujem da se to moze desavati tako rano...Moracu pod hitno da obidjem knjizare...

#11 TeaBlea

TeaBlea
  • Član
  • 81 posts

Objavljeno 03 September 2010 - 09:27 PM

(pile lile @ 25.07.2010, 23:08) View Post
Nisam sigurna da sam u dobrom razdoblju postavila ovu temu, jer je moja cerkica pocela da se samozadovoljava u 1 godini i to radi i dalje, a sada ima 4.5. Obicno to radi u podne i uvece pred spavanje. Legne na stomak, stavi rukice na stidnu kost i trlja se. Toliko se unese u svoje uzivanje da ne bude ni svesna mog prisustva pored njenog kreveta. I to radi sve dok se sva ne oznoji i zaspi. Isli smo i kod decijeg psihologa zbog toga (kad je napunila 2 godine), jer je po meni isuvise dugo trajalo i on nam je rekao da je to normalno i da ce proci cim bude pocela da se stidi i cim ukapira da su neke stvari sramota raditi pred nekim.  Pocela je da se stidi odavno, ali je da ne kazem *problem* i dalje prisutan. Radila sam joj i vaginalni bris ali je uredan. Mozda ce neko pomisliti da sam glupa, ali mi zaista nije jasno zasto to kod nje tako dugo traje. Od pocetka ignorisem tu njenu radnju i pravim se da je to nesto sasvim normalno. Pokusavala sam sa njom da popricam, sada kada je razumnija na tu temu, i dobila sam odgovor: pa lepo mi je mamice. Pocinjem da se brinem da mi je dete ugrozeno i neznam kako da se postavim. Po psihologu ce to proci, i da problem imam ja a ne dete. A ako dete dobije neku infekciju, ko ce onda imati problem? Cula sam od drugih roditelja da i njihova deca to rade ali nisam cula da neko to toliko dugo radi kao moja cerka. I obicno to rade devojcice od 4 godine, a ne od jedne pa neznam dokle. Ima li neko slicno iskustvo i neki savet? unsure.gif

Jao, pa to je tako NORMALNO secam se da sam i ja to pocela rano da radim, i kada dete ukapira da treba da se stidi to ne znaci da treba to da prestane da radi! Nikada i nece i to je znak zdrave i normalne seksualnosti, znam jer je mene moja mama davno uputila u te stvari, a o tome sam pricala i sa tetkom i prijateljicama, veruj mi nemash razloga za brigu, psiholog ti je lepo rekao. Deca koja se zbog takvog ponashanja kaznjavaju kasnije imaju problema u odnosu sa partnerom i seksualnoshcu uopshte, veruj mi sto posto sam sigurna u ovo shto ti pishem! Bez brige, to je sve ok.

#12 secer

secer
  • Član
  • 11517 posts

Objavljeno 03 September 2010 - 09:33 PM

(Iv-An-Ko @ 3.09.2010, 21:05) View Post
I ja se slazem sa tobom...Prvi put cujem da se to moze desavati tako rano...Moracu pod hitno da obidjem knjizare...

cula sam ja da se kod decaka desava tj drugovi su mi pricali da su oko 9-te godine skontali da se dole nesto desava  laugh.gif  laugh.gif , ali kod devojcica nisam nikad cula, jer ja kroz to nikad nisam prosla, niti mi je bio ko rekao da je....
ali eto, zanimljivo je cuti sta nam sve odgajanje dece nosi.
Objavljena slika

#13 bezveze

bezveze
  • Član
  • 2088 posts

Objavljeno 28 November 2010 - 12:18 PM

Juuu ja prvi put cujem za ovo,sreca da imam vas,inace bih za mnoge stvari saznala kasno,ovako da znam da to nije nista nenormalno kad se kod nas pojavi tongue.gif
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#14 pile lile

pile lile
  • Član
  • 49 posts

Objavljeno 28 November 2010 - 08:11 PM

Opet ja, nisam se javljala na ovu temu i konstantno ignorisala *tu radnju*. E a sad me interesuje, sta sad kada je, najverovatnije od istog dobila takvu infekciju da nemam pojma ni ja a ni lekari kako da je izlecim? Kreme, antibiotici, cuda i ne pomaze nista vec mesec dana. Kamo lepe srece da nisam bas toliko ignorisala! Kaze jedan *pametan* lekar, trebali ste da joj objasnite da to radi samo cistim rukama. E pa stvarno cu da flipnem  blink.gif   E sada je prestala da se pipka i mislim da joj skoro nece pasti napamet, koliko je lekara gledalo i cackalo dole. I zivo me interesuje kako ce sad ovo uticati na njen seksualni zivot kasnije, i dali ce imati traume? Sta sad reci dragi psiholozi? Ono cega sam se bojala to me i snaslo. STRAVA, pa vi odlucite dali i koliko cete ignorisati to kod vase dece.

#15 Space85

Space85
  • Član
  • 17 posts

Objavljeno 08 November 2011 - 10:16 AM

Ja imam decaka od 4 godine koji je sa samozadovoljavanjem poceo s dve godine(trljanje od krevet do iznemoglosti) ali tad nije razumeo o cemu se to radi....mi smo ga opominjali da prestane s tim jer bi se toliko jadan iscrpio da nam ga je bilo zao.....Medjutim sad sa 4 godine opet je poceo, kad smo sami kuci u dnevnom boravku nonsalantno a kad neko dodje uvece on ode u sobu i gostima jasno objasni da on ide da radi VEZBICE i da niko ne ide za njim a kad ja udjem i pitam ga da izadje i sta radi on kaze da mu je tako lepo i da mu je PISO NARASTAO....... nasta mi ili se nasmejemo jer ne nemoguce to ignorisati il mu kazemo da to ne radi tako intenzivno......Mene zanima kad ce tome kraj.......Inace imamo devojcicu od 3 meseca i bice uzas ako i ona to bude radila.................

#16 Ivančica

Ivančica
  • Član
  • 19149 posts
  • Pol:nepoznat

Objavljeno 08 November 2011 - 10:34 AM

(mama maza @ 8.11.2011, 10:33) View Post
blink.gif ...ja sam se sad istraumirala...

Isto...  blink.gif

#17 Mama Dy

Mama Dy
  • Član
  • 4884 posts

Objavljeno 08 November 2011 - 12:24 PM

Ne mogu da verujem da imam troje dece i prvi put cujem za ovako nesto, za razliku od vas ja nisam cula ni za decake. Moram da budem iskrena, ne znam koliko bih mogla da gledam na to kao na nesto normalno, iskreno.

#18 FILIPA

FILIPA
  • Član
  • 15593 posts
  • Pol:muški

Objavljeno 08 November 2011 - 12:28 PM

(Mama Dy @ 8.11.2011, 12:24) View Post
Ne mogu da verujem da imam troje dece i prvi put cujem za ovako nesto, za razliku od vas ja nisam cula ni za decake. Moram da budem iskrena, ne znam koliko bih mogla da gledam na to kao na nesto normalno, iskreno.

Proživjela sam ovo...nikada nikome to nisam rekla...
Sjećam se kao danas...
U dobi od nekih desetak godina...Nikakve posebne posljedice nije ostavilo, osim možda osjećaja stida...
Obratite pažnju na djecu, rade to i više nego što vi mislite... smile.gif
Pričajte sa njima..ne zaobilazite te teme, posjećujte ponekad prostorije u kojim se igraju sa drugarima...

Objavljena slika

#19 Mama Dy

Mama Dy
  • Član
  • 4884 posts

Objavljeno 08 November 2011 - 12:39 PM

Filipa u tom uzrastu mislim da smo svi prosli kroz to i to mi je ok. Kao sto rece mama maza javlja se radoznalost, upoznajemo se sa svojim telom...Ali beba, pa ..joj ne znam kako bih prihvatila. Da vidim svoje dvogodisnje dete kako se samozadovoljava..joj..ne umem da opisem.

#20 breza

breza
  • Član
  • 4791 posts

Objavljeno 08 November 2011 - 12:54 PM

Imala sam u grupi devojcicu,imala je 5 god,koja je to radila o cosak od stolice na koju sedi,i bas je bila intezivna u tome nije mogla nista drugo da radi(crtanje,bojenje) samo bi se skoncentrisala na tu radnju.Posto je kod nje to bilo bas intenzivno savetovala sam se sa psihologom koji kaze da treba skrenuti paznju na neku drugu aktivnost,ali nikako naglo,grubo...Vremenom je prestala.
Inace pred spavanje mnogi to rade i decaci i devojcice u svakoj grupi nadje se bar po jedno dete.
Prisustvovala sam i pravom orgazmu kod devojcice kojoj se to desilo u snu pri budjenju,ona se grcila,zacrvenela i bas je bilo intenzivno.
Imala sam slucaj devojcice koja se dok sedi samo vrti vrti na stolici guza ide levo desno.
Nas uce da suptilno dete okrenemo na neku drugu aktivnost,ni slucajno ono sta to radis,prestani  i sl.

Nedostaje mi nasa ljubav, mila
bez nje se zivot kruni uzalud
nedostajes mi ti, kakva si bila
nedostajem i ja, onako lud
ja znam da vreme ne voli heroje
i da je svaki hram ukaljalo
al' meni, eto, nista sem nas
dvoje nije valjalo...

Ja znam da vreme uvek uzme svoje
i ne znam sto bi nas postedelo...

0 član(ova) čita ovu temu

0 članova, 0 gostiju, 0 anonimnih korisnika