Sedenje kod beba

odgovora

Objavljeno

Drage,mamice!Moja beba ima 8 meseci,a jos ne sedi. :( Sedi,ali ne samostalno...Jos uvek ne moze da odrzava ravnotezu.Osloni se na jednu ruku(na bok)i tako moze da sedi.Znam,da je svako dete prica za sebe ali,kad vidim mladje bebe od nje da sede... :mellow: Fizijatar nam je jednom prilikom,rekao da nam je bebe malo nezrela za svoj uzrast.Posto je kasnije savladala i okretanje sa ledja na stomak i obratno.Pa me cisto interesuje,vase misljenje.A,mozda je neko i imao takvo iskustvo?Moja PALCICA je inace,jako dobro,zdravo i veselo dete :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cim se ona sama uzdize u sedeci polozaj, pitanje je dana kada ce uspostaviti ravnotezu. Mi smo imali taj 'problem', ali je na kraju ispalo da nije to nista strasno. Nas Petar je prohodao sa 12 meseci iako sa 9 nije jos sedeo samostalno. Nema pravila.

Ako je Palcica zivahna i vesela, samo joj pruzi podrsku vezbama i sto vise da provodi na podu. Okruzi je jastucima da kad izgubi ravnotezu na zvekne glavom o pod. ;)

O iskustvima drugih mozes da procitas i na ovoj temi:

Psihomotorni razvoj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage,mamice!Moja beba ima 8 meseci,a jos ne sedi. :( Sedi,ali ne samostalno...Jos uvek ne moze da odrzava ravnotezu.Osloni se na jednu ruku(na bok)i tako moze da sedi.Znam,da je svako dete prica za sebe ali,kad vidim mladje bebe od nje da sede... :mellow: Fizijatar nam je jednom prilikom,rekao da nam je bebe malo nezrela za svoj uzrast.Posto je kasnije savladala i okretanje sa ledja na stomak i obratno.Pa me cisto interesuje,vase misljenje.A,mozda je neko i imao takvo iskustvo?Moja PALCICA je inace,jako dobro,zdravo i veselo dete :rolleyes:

Ne razumem kako dr može da kaže "malo nezrela za svoj uzdrast".

Smatram da su neke bebe aktivnije, a neke manje aktivne.

A što ste je voldili kod fizijatra?

Kod nas u DZ šalju bebe već sa dva meseca jer ne znaju da drže glavicu kako treba...

Nama je mali nosio remenčiće za kukove, sa 7,5 meseci su nam skinuli i nije ni posle toga neko vreme sedeo.

Pa je sve postigao kao i dete koje nije imalo problem sa kukovima i to bez forsiranja.

Važno da je zdravo i veselo bebče, polako - doći će na svoje i sedeti sama kad bude spremna na to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage,mamice!Moja beba ima 8 meseci,a jos ne sedi. :( Sedi,ali ne samostalno...Jos uvek ne moze da odrzava ravnotezu.Osloni se na jednu ruku(na bok)i tako moze da sedi.Znam,da je svako dete prica za sebe ali,kad vidim mladje bebe od nje da sede... :mellow: Fizijatar nam je jednom prilikom,rekao da nam je bebe malo nezrela za svoj uzrast.Posto je kasnije savladala i okretanje sa ledja na stomak i obratno.Pa me cisto interesuje,vase misljenje.A,mozda je neko i imao takvo iskustvo?Moja PALCICA je inace,jako dobro,zdravo i veselo dete :rolleyes:

Nista ne brini, to sto se oslanja na jednu ruku je poslednji korak pre samostalnog sedenja, tzv. polozaj tronosca. Moja beba je samostalno sela sa punih 8 meseci, a znam i za bebe koje su sele tek sa 9 meseci. Najbitnije je da je ona dobra zdrava i vesela,a mislim da te dani dele od njenog samostalnog sedenja. Nemoj da je forsiras, kada bude bila spremna ona ce prosto sesti. Meni su dzigericu pojeli "dusebriznici" kako vecina dece sedne sa 6 meseci, a eto moja ne i bla bla. Znam da jedva cekas, ali ne brini brzo ce to doci. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne razumem kako dr može da kaže "malo nezrela za svoj uzdrast".

Smatram da su neke bebe aktivnije, a neke manje aktivne.

A što ste je voldili kod fizijatra?

Kod nas u DZ šalju bebe već sa dva meseca jer ne znaju da drže glavicu kako treba...

Nama je mali nosio remenčiće za kukove, sa 7,5 meseci su nam skinuli i nije ni posle toga neko vreme sedeo.

Pa je sve postigao kao i dete koje nije imalo problem sa kukovima i to bez forsiranja.

Važno da je zdravo i veselo bebče, polako - doći će na svoje i sedeti sama kad bude spremna na to.

Kod fizijatra smo isli(sa 6mes.),zato sto se nije okretala,sa stomaka na ledja(i obratno)Tada su nam i rekli da je "nezrela za svoj uzrast",bas su tako rekli.Mada je ona ,posle te posete,jako brzo to savladala.Naravno,tada su nam pokazali neke vezbice koje smo radili,kad je bebe bila raspolozena :) Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod fizijatra smo isli(sa 6mes.),zato sto se nije okretala,sa stomaka na ledja(i obratno)Tada su nam i rekli da je "nezrela za svoj uzrast",bas su tako rekli.Mada je ona ,posle te posete,jako brzo to savladala.Naravno,tada su nam pokazali neke vezbice koje smo radili,kad je bebe bila raspolozena :) Hvala

Nema na čemu. :)

Pitala sam jer su i nas slali sa dva i po meseca, pa smo se sa njima razvlačili nekih 12 nedelja.

Dali su nam vežbe za vrat i držanje glavice, mali je sa nepuna tri počeo da nosi Pavlika i nije smeo da leži ni u kom položaju osim na leđima (i tako 21 nedelju!).

Poslušali smo samo jednog fizijatra kako da ga držimo i stimulišemo bez groznih vežbi od kojih je vrištao.

A onda smo ih i batalili, jer je mali sve sam ispravljao, i posle nam je i pedijatar hvalio dete kako napreduje a nosio remenčiće.

Moj je počeo da sedi sa 9 meseci, a prohoddao je sa 12.

Bez brige :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li je tvoja beba ranije rodjena tj pre termina ? posto me nik asocirao na to :) ja ne znam do kad je kod vas fora da se okrene sa ledja na bok u sloveniji je do punog sedmog mes. tako nama dr.rece...ne znam cini mi se bar moje neko misljene da dosta forsiraju bebeice, narocito ti dr.ovde mi se cini nekako je veci "luft"za te okvire ostavljen sto se tice ustajanaja, sedenja, hvatanja, puzanja i slicno, a svaka bebica je prica za sebe...sto rece jelena samo je pitanje dana ..

Beba je rodjena u terminu.Ma,nadam se da ce to savladati u skorije vreme...Videcemo!Mada kod nje mi to sve nekako ide sa zakasnjenjem,jedino je zubice dobila rano(na vreme,sa 4,5mes) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi jos malo pa punimo 7... Ne sedimo stabilno. Mozda par sekundi i pada... Tako je od juce... Pocela je da sedi sa punih 5 meseci pa me malo brine kad mi kazu da im je dete vec sa punih sest sedelo samostalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa iskreno, ne bi trebalo da sa 7 meseci pada, ako je sa 5 već počela da sedi...ustabili je malo jastucima...ona sada već može sama na pod, da puzi, slobodno je pusti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa iskreno, ne bi trebalo da sa 7 meseci pada, ako je sa 5 već počela da sedi...ustabili je malo jastucima...ona sada već može sama na pod, da puzi, slobodno je pusti...
:(

:unsure: i mene to brine,a sad jos vise.. :unsure: ona se diye na sve cetri,klati napred-nazad i padne ili se iz tog polozaja baci ka napred... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako su se ponasala tvoja deca kad je sedenje u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Petar je poceo samostalno da sedi sa 8 meseci, Vanja sa 7, a Luka takodje sa 8. Nemoj preterano da brines. Vidim da je vecina ovde opustena po tom pitanju ali ja sam slusala savete lekara, sa 6 da sedi sa 9 na noge. Kod nas bar tako savetuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A jel smem u dubak da je stavljam posto jos ne sedi samostalno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A jel smem u dubak da je stavljam posto jos ne sedi samostalno?

Bolje ti je da je pustiš na pod da uči da puzi nego u šetalicu da je stavljaš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja je stavljam vec par dana u dubak na kratko a od sutra planiram cebence na pod ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja je stavljam vec par dana u dubak na kratko a od sutra planiram cebence na pod ...

Milenice, mislim da je ćebence mnogo bolja varijanta. Dete ne može da se povredi, ne opterećuje kukove, kičmu i nožice, ne forsira se, radi samo ono za šta je stvarno sposobno i jača mišiće. Tu su i veće mogućnosti za igru i istraživanje.

shenon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Petar je poceo samostalno da sedi sa 8 meseci, Vanja sa 7, a Luka takodje sa 8. Nemoj preterano da brines. Vidim da je vecina ovde opustena po tom pitanju ali ja sam slusala savete lekara, sa 6 da sedi sa 9 na noge. Kod nas bar tako savetuju.

Nama je dr rekao tek sa 7 da sedimo upusteno.Mada znam da dosta mama mnogo ranije stavlja svavljaju svoje bebe da sede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milenice, mislim da je ćebence mnogo bolja varijanta. Dete ne može da se povredi, ne opterećuje kukove, kičmu i nožice, ne forsira se, radi samo ono za šta je stvarno sposobno i jača mišiće. Tu su i veće mogućnosti za igru i istraživanje.

Potpisujem! Setalica nije zdrava!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba sutra ulazi u 5. mesec.. i vec danima unazad se sama podize kao da zeli da sedne... snimali smo kukove pre deset dana i rekli su nam da skinemo siroki povoj jer su kukovi odlicni... i da ne sputavamo bebu.. da li smem da je stavljam u sedeci polozaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako su se ponasala tvoja deca kad je sedenje u pitanju?

Sa 5 meseci su se dizali i stavljala sam ih u sedeći položaj...sa 6 meseci su imali poslednju kontrolu kukova, gde je sve bilo ok i dobili zeleno svetlo da skinemo širok povoj i tada sam ih stavljala u kolica da sede, podupirala jastucima u sedećem položaju na trosedu, i ostavljala na podu na ćebencetu, da se okreću, sede, puze...u dubku su od 7. meseca, pa do 12-13. kada su i prohodali.

moja beba sutra ulazi u 5. mesec.. i vec danima unazad se sama podize kao da zeli da sedne... snimali smo kukove pre deset dana i rekli su nam da skinemo siroki povoj jer su kukovi odlicni... i da ne sputavamo bebu.. da li smem da je stavljam u sedeci polozaj?

Naravno... :rolleyes: samo koliko njoj odgovara, nemoj je puno forsirati....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

on se sam dize...ja po navici pustamnga u lezeci polozaj ali cim ga neko uhvati za rukice sam se dize...a u zadnjih tri - cetiri dana cak iz lezeceg polozaja....sam krece...napravice trbusnjake od naprezanja da ustane...i cim ga uspravimo naravno naslonjenog i okruzenog jastucima...odmah se ucuti i uziva.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

on se sam dize...ja po navici pustamnga u lezeci polozaj ali cim ga neko uhvati za rukice sam se dize...a u zadnjih tri - cetiri dana cak iz lezeceg polozaja....sam krece...napravice trbusnjake od naprezanja da ustane...i cim ga uspravimo naravno naslonjenog i okruzenog jastucima...odmah se ucuti i uziva.. :)

Pa, tako po malo...ipak je "prošao" kontrolu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa 5 meseci su se dizali i stavljala sam ih u sedeći položaj...sa 6 meseci su imali poslednju kontrolu kukova, gde je sve bilo ok i dobili zeleno svetlo da skinemo širok povoj i tada sam ih stavljala u kolica da sede, podupirala jastucima u sedećem položaju na trosedu, i ostavljala na podu na ćebencetu, da se okreću, sede, puze...u dubku su od 7. meseca, pa do 12-13. kada su i prohodali.

Naravno... :rolleyes: samo koliko njoj odgovara, nemoj je puno forsirati....

Una se ne podize uopste... tek pre par dana je pocela kao nesto malo iz polusedeceg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Una se ne podize uopste... tek pre par dana je pocela kao nesto malo iz polusedeceg...

Ma, ok...nema šta da se brineš...svako dete je različito...lagano i sve će do 12. meseca doći na svoje...uživajte i mazite se. :rolleyes:

Sergisa voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni jedna beba nece moci sama da se podigne u sedeci polozaj bar od 7. meseca ili kasnije. Polozaj iz koga ce ici u sedeci je uvek sa boka i bebe u takom malom uzrastu (od 5,6 meseci) treba da provode sto vise vremena na podu, na stomaku, da se prevrcu i okrecu. To ce im ojacati karlicu (nisu toliko vazni kukovi) i ledjne misice kako bi mogle da sede samostalno.

Prema tome, bebice na pod, igracke za animaciju i vezbice okretanja sa ledja na stomak, sa stomaka na ledja.

U ovom periodu, kada ste prosli kontrole, sa 5 ili 6 meseci, bebe mozete da stavljate s' vremena na vreme u poludeci u kolicima. Kolica su dovoljno 'tvrda' podloga u odnosu na jastuke.

Sergisa voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.