Napredna beba

odgovora

Objavljeno

zdravo svima....htela bih da pitam dali je normalno da beba sa dva meseca zivota se smeje ,guce,samostalno drzi glavu a a dva ipo meseca gleda crtani film?ako neko ima slicno iskustvo vlela bih da znam!!!!!!!!

Lela_ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja mislim da većina beba u tom uzrastu počinje da guče i da se smeje. Moja beba je u tom uzrastu takođe mogla da drži glavu. Mislim da to nije ništa posebno, jer znam i mnoge druge takve slučajeve. Nije to neka naprednost, niti je nazadnost ako ne može, svaka beba ima svoj tempo razvoja.

A što se tv-a tiče, bolje ti je da je ne navikavaš na njega jer posle nećeš moći da je odvojiš. Moja beba je potpuni ovisnik o babytv-ju, mislim baš iz razloga što sam je prerano pustila da ga gleda.

Pozdrav :rolleyes:

Rejhan voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa kristal. Sto se tice tv-a,naravno da bebac gleda u tv jer su zive boje i nesto se pomera,nema pojma sta radi. Spreci dok je vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba ce sutra napuniti 6 mjeseci

a normalno je sve to ne postoje dva ista covjeka na svijetu pa tako ni dvije bebe

...svaka beba ima svoj tempo razvijanja moj BENJAMIN se poceo okretati s ledja na stomak s 4 mjeseca tj par dana prije nego sto je napunio 4 mjeseca a prvi put s stomaka na ledja s 4 mjeseca i 4 sedmice dok je od moje tetke kcerkica UNA koja sad ima 2,5 godine nije se okretala do 7-8 mjeseca jednostavno sve je bilo uredu ali nije htjela.....sjecam se da je s godinu dana u hodalici samo sjedila i gledala u nesto...npr sliku na zdu ili tv...a sad je niko ne moze stici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa moja beba je samostalno dežala glavu još u prvim nedeljama posle porođaja! Nisam ni gledala na to kao na neku naprednost, jednostavno takvo je dete, žilavo, histerično-tako su nam rekli lekari. Imala je mnogo napeto stomače pa se cimala okretala, a kad bih je stavila na stomače maltene je uspela da se održi na rukicama. A sad recimo ima 3 puna meseca nema grčeve mirnija je i neće da se oslanja na ruke kad je stavim na stomače..šta ćes, tako ti je to s njima:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je doktor rekao da se danasnje bebe radjaju sa kompjterom u glavi. :) Moj sin ima dva i po meseca i stalno guguce,smeje se...Ne znam da li je to moguce,ali moj sin je danas rekao nesto u stilu: TATA!!!! Sva srecna sam pozvala supruga na posao da mu javim!!! :lol::D Zelim vas pitati jel to moguce??? On je inace jako napredan,rodio se ranije,dosta je aktivan,jak i stalno guguce!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sasvim je moguce da je on izgovorio rec dada ili tata (sve zavisi kako je tebi zvucalo) ali naravno, on nema pojma sta je rekao. Beba svesno izgovara tek oko prve godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame - koliko jedna naprednija, krupna beba treba da pojede po obroku? Mom sinu od 6 nedelja izgleda 120ml adapt.mleka nije dosta posto vec posle 2 sata place i trazi da sisa tj da jede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj decak sutra puni cetiri meseca,ali je totalna suprotnost od starijeg deteta.On se jos ne okrece sa ledja na stomak i obrnuto.Stavise nekako je miran,dok je cerkica u ovom periodu uspela i da spadne sa kreveta,i ako je bila skroz ogradjena.On se smesi uveliko,vristi trpa rukice u usta,ali mislim da je malo lenja beba sto se tice pokretljivosti.Glavicu je tek skoro poceo lepo da drzi.Sve u svemu,svaka beba je prica za sebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fokice, deca u tom periodu pocinju da brbljaju. spajaju vokale sa konsonantima, pa pricaju DA, MA, GA... ponavljanjem(vezbanjem) dete kasnije pocinje i da povezuje te glasove kao MA-MA, Ga-GA...

Prva rec je grupa glasova koje dete izgovara, a koje ima znacenje. Npr. ako dete kaze MA-MA roditelji obicno to protumace kao da dete prepoznaje majku. ALi ovo je samo decja igra. Ovi udvojeni slogovi postaju prva rec tek kada bi dete redovno vezivalo za majku. Ta prva rec mora da ima znacenje i obicno izrazava emocionalno stanje, zelju, potrebu...

Npr rec MAMA izrazava citavu misao, kao sto je, npr. MAMA JA SAM GLADAN. I kao sto je Ana rekla, do ove lingvisticke faze dolazi oko prvog rodjendana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, ala sam se ja raspisala ovde... :D Sta cu kad volim razvojnu psihologiju. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, ala sam se ja raspisala ovde... :D Sta cu kad volim razvojnu psihologiju. :)

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba ima 2 meseca i 2 nedelje...pocela je da drzi glavu jos sa mesec dana,sad se uveliko smeje i guguce...ko god da je vidi ne moze da veruje da to moze tako mala beba...tako da je to sve ok...svaka beba prodje to,samo zavisi da l ranije ili kasnije...pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima....htela bih da pitam dali je normalno da beba sa dva meseca zivota se smeje ,guce,samostalno drzi glavu a a dva ipo meseca gleda crtani film?ako neko ima slicno iskustvo vlela bih da znam!!!!!!!!

moja beba ima 2,5 meseca i vec sa 1,5 pocela je da ispusta razne zvukove.Uveliko guce,podize glavu,pomera se sa jastuka,obozava da slusa muziku..jedino nam tv jos uvek ne privlaci paznju..voli zvecke i svetlucave stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je napredan i fizicki i motoricki i nevidim sta je tu lose. On sa svojih 3 meseca i 4 nedelje vec ima 73cm (dok 90% beba je desetak cm krace, a teze od njega, on ide samo u duzinu). Sto se motorike tice, prevrce se sa stomaka na ledja od drugog meseca, od pocetka treceg je umeo da podize glavu iz lezeceg polozaja a sada moze da se podigne 45stepeni, pritom nema povisen tonus, to jest ne patoloski povisen ali jeste neverovatno jak. Vec sa dva meseca je naucio da hvata igracke, jos u porodilistu je drzao glavu, klimavo ali uspravno, sestre su se krstile.

Umesto sto neke zene dizu paniku, treba da se raduju kada je ddete i vise nego dobro. Od preteranog panicenja mozete da napravite da dete stvarno ima neki problem. Na primer, ja iz prakse vidjam jako cesto decicu od 3, 4 godine koja dolaze na terapije jer nisu prohodala, a nikakav poremecaj nemaju u ravnotezi, Zasto? Zato sto ih majke sprecavale u razvoju. To su najcesce deca koja nesto ranije od vrsnjaka krecu da se uspravljaju i majke odmah panike. To su klasicni Srbi, ako nije kao svi ostali - nevalja. I umesto da ga vode kod fizijatra ona na svoju ruku leci tako sto ga sputava u razvoju. Opustite se malo, mozete dete da unakazite da ostane kasnije invalid dozivotni. Sve zbog straha i panie. Nema potrebe zdravu decu ruziti. Samo opusteno, nisu od stakla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin ima tri meseca i par dana,dojim ga,ima 7 kg okruglo ...brblja,vristi,guce,gleda crtace sa odusevljenjem sav se unezveri od srece dok gleda mase rukama,nogama. Kad ga nosimo uspravno glavicu odlicno drzi,cak je poceo da vuce da sedi. Samo jedno me malo brine jedino kad ga stavim na stomak on nece da dize glavicu,jedva i odmah se iznervira i place. Ja pokusavam da ga drzim par min,ali ne vredi bude mi ga zao. Ja ne znam jel rano za to,mada znam bebe koje vec uveliko dizu glavicu na stomaku kad leze.??

Opet znam i to da je svaka beba za sebe ! :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin ima tri meseca i par dana,dojim ga,ima 7 kg okruglo ...brblja,vristi,guce,gleda crtace sa odusevljenjem sav se unezveri od srece dok gleda mase rukama,nogama. Kad ga nosimo uspravno glavicu odlicno drzi,cak je poceo da vuce da sedi. Samo jedno me malo brine jedino kad ga stavim na stomak on nece da dize glavicu,jedva i odmah se iznervira i place. Ja pokusavam da ga drzim par min,ali ne vredi bude mi ga zao. Ja ne znam jel rano za to,mada znam bebe koje vec uveliko dizu glavicu na stomaku kad leze.??

Opet znam i to da je svaka beba za sebe ! :mellow:

Ljubice, nemoj da brineš. Samo polako i strpljivo. Možeš da pokušaš da mu poređaš igračke ili neke nove interesantne predmete na krevet ili pod. Onda pokušaj da ga staviš potrbuške, a možeš malo i da mu pomogneš tako što ćeš da mu staviš urolan peškir ispod grudnog dela. Videćeš, postaće mu vremenom jako zabavno da leži potrbuške. Samo nemoj na silu da ga teraš. Daj mu vremena! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljubice, nemoj da brineš. Samo polako i strpljivo. Možeš da pokušaš da mu poređaš igračke ili neke nove interesantne predmete na krevet ili pod. Onda pokušaj da ga staviš potrbuške, a možeš malo i da mu pomogneš tako što ćeš da mu staviš urolan peškir ispod grudnog dela. Videćeš, postaće mu vremenom jako zabavno da leži potrbuške. Samo nemoj na silu da ga teraš. Daj mu vremena! :)

Vidis nisam znala to za urolani peskir,hvala ti. Probacu bas. Necu da ga forsiram uopste,ako nece,nece. Neka samo on meni raste!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin ima tri meseca i par dana,dojim ga,ima 7 kg okruglo ...brblja,vristi,guce,gleda crtace sa odusevljenjem sav se unezveri od srece dok gleda mase rukama,nogama. Kad ga nosimo uspravno glavicu odlicno drzi,cak je poceo da vuce da sedi. Samo jedno me malo brine jedino kad ga stavim na stomak on nece da dize glavicu,jedva i odmah se iznervira i place. Ja pokusavam da ga drzim par min,ali ne vredi bude mi ga zao. Ja ne znam jel rano za to,mada znam bebe koje vec uveliko dizu glavicu na stomaku kad leze.??

Opet znam i to da je svaka beba za sebe ! :mellow:

Nista se ne brini:)) i mi smo imali isti taj problem,moj Toni od rodjenja nije htio da lezi na stomaku,cim ga okrenem on vristi i place i nece glavu da digne ,i tako mu je i ostalo,cak sam otisla na fizikalnu terapiju sa njim,da bi ga malo pokrenula i doktorka mi je rekla da je sve ok sa njim jednostavno ne voli na stomak i gotovo,rekla mi je da ga ne stavljam na stom ako mu se ne svidja,sad sa 5 mjeseci se uveliko okrece sa ledja na stomak SAM i podize glavicu i oslanja se na laktove i uziva u tomeDoktorka mije jos rekla i ako kao starija beba ne bude htio na stomak nece ni puzati nego ce bikvalno iz sjedeceg polozaj prohodati.Moj savjet ti je: ne muci ga ako nece na stomak ne okreci ga on ce sam raditi sta mu se svidja:) pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi, moja beba ima dve nedelje i sama dize glavu. Prosto se plasim da se ne povredi :unsure:

Lela_ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi, moja beba ima dve nedelje i sama dize glavu. Prosto se plasim da se ne povredi :unsure:

I mi imamo isti "problem".Kad je stavim na stomak ona sama podize glavu,cak se pre neki dan sama okrenula sa stomaka na ledja.Za sve to mi je jos uvek nekako rano pa sam se malo i zabrinula.Jel to normalno?Inace je jako cvrsta beba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi imamo isti "problem".Kad je stavim na stomak ona sama podize glavu,cak se pre neki dan sama okrenula sa stomaka na ledja.Za sve to mi je jos uvek nekako rano pa sam se malo i zabrinula.Jel to normalno?Inace je jako cvrsta beba.

Da, da, okrece se sam i nekada podigne glavu pa je tresne jako kada je vraca, to me bas plasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi imamo isti "problem".Kad je stavim na stomak ona sama podize glavu,cak se pre neki dan sama okrenula sa stomaka na ledja.Za sve to mi je jos uvek nekako rano pa sam se malo i zabrinula.Jel to normalno?Inace je jako cvrsta beba.

Ova konstatcija bi trebalo da se potvrdi kod pedijatra, a u najboljem slucaju kod fizijatra.

Da li pise ista na otpusnoj listi u vezi bebe? kakve je beba ocene dobila na porodjaju i kakav je porodjaj bio?

Da, da, okrece se sam i nekada podigne glavu pa je tresne jako kada je vraca, to me bas plasi.

Miva i za tbe ista pitanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova konstatcija bi trebalo da se potvrdi kod pedijatra, a u najboljem slucaju kod fizijatra.

Da li pise ista na otpusnoj listi u vezi bebe? kakve je beba ocene dobila na porodjaju i kakav je porodjaj bio?

Na otpusnoj listi ne pise nista u vezi toga,a dok smo bile u bolnici beba je sve vreme imala zuticu i bila je jako lenja beba.Ocena na porodjaju je bila 8/8 a bio je malo tezi porodjaj jer je beba bila dosta krupna naspram mene koja sam sitnije gradje a i nisam se dovoljno brzo otvarala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, zutica je uslovila to ponasanje 'usporene' bebe koja se posle porasta bilirubina pretvorila u jako cvrstu bebu. Medjutim, ukoliko si imala tezak porodjaj, beba je dobila 8/8, a sada pokazuje simptome hipertonusa, mislim da bi vi trebali da posetite fizijatra.

Po mom iskustvu, treba da sacekate prvu kontrolu i da strogo napomenete pedijatru da vas uputi kod fizijatra. U medjuvremenu, jako je vazno da bebu pravilno drzite Pravilno draznje bebe-tema.

Pre nego sto napuni mesec dana, fizijatar vam nece dati konacnu dijagnozu, tako da niste u problemu cak iako jeste hipertonus(necu da glumim doktora jer nisam) sve do prve kontrole.

Pogledaj temu:Hipertonus kod beba

Nama je konstatovan hipertonus u porodilistu ali smo mi bili 7 dana te se to videlo nakon 3 dana boravka tamo i pri tome Petar nije imao zuticu. Dobili smo nalog u porodilistu da se javimo fizijatru nakon mesec dana sa takvim obrazlozenjem.

Isto tako, Vladana, pitaj obavezno pedijatra kada najpre moze bebi da se pogleda krvna slika, odnosno hemoglobin. Bebe rodjene na tezak nacin gube gvozdje naglo i uz takve pokrete lako im padne hemoglobin ispod proseka. to moze uticati na razvoj krupne motorike.

Ne zelim da te plasim vec da te upozorim na sve moguce situacije. Bolje sve da se proveri na vreme.

Da li dojis bebu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.