Dojenje i menstrualni ciklus

odgovora

Objavljeno

drage mame, ja sam nova i na forumu a i u ulozi mame. moja beba ima 2 mjeseca i nedjelju dana. dojim i planiram da to radim dok god budem imala mlijeka. interesuje me da li ste vi dobijale redovno menstruaciju, kad ste je prvi put dobili poslije porodjaja i da li dojenje ima veze sa izostancima. takodje me interesuje da li ste koristile neku zastitu pri sexualnom odnosu jer sam cula da dok dojimo ne mozemo da ostanemo u drugom stanju. hvala unaprijed.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame, ja sam nova i na forumu a i u ulozi mame. moja beba ima 2 mjeseca i nedjelju dana. dojim i planiram da to radim dok god budem imala mlijeka. interesuje me da li ste vi dobijale redovno menstruaciju, kad ste je prvi put dobili poslije porodjaja i da li dojenje ima veze sa izostancima. takodje me interesuje da li ste koristile neku zastitu pri sexualnom odnosu jer sam cula da dok dojimo ne mozemo da ostanemo u drugom stanju. hvala unaprijed.

Dobro nam došla.

To što dojiš ima veze sa izostankom ciklusa. Većina žena skoro do 6 meseca (a neke i duže) dok doje nemaju ciklus. Na žalost ja nisam bila jedna među nima, ali dobro.

Što se tiče odnosa, navodono je oko 98% odnos bezbedan od neželjene trudnoće dok dojiš. Ja sam ipak uvek za varijantu nekog vida zaštite ukoliko naravno ne planiraš drugu trudnoću vrlo uskoro ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame, ja sam nova i na forumu a i u ulozi mame. moja beba ima 2 mjeseca i nedjelju dana. dojim i planiram da to radim dok god budem imala mlijeka. interesuje me da li ste vi dobijale redovno menstruaciju, kad ste je prvi put dobili poslije porodjaja i da li dojenje ima veze sa izostancima. takodje me interesuje da li ste koristile neku zastitu pri sexualnom odnosu jer sam cula da dok dojimo ne mozemo da ostanemo u drugom stanju. hvala unaprijed.

Dobro nam došla!

Menstruacija može da izostane dok dojiš, a i ne mora, ja sam dobila nakon 30 dana a dojila sam 10 meseci. Što se tiče drugog pitanja, obavezno koristi kontracepciju, jer možeš ostati trudna dok dojiš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame, ja sam nova i na forumu a i u ulozi mame. moja beba ima 2 mjeseca i nedjelju dana. dojim i planiram da to radim dok god budem imala mlijeka. interesuje me da li ste vi dobijale redovno menstruaciju, kad ste je prvi put dobili poslije porodjaja i da li dojenje ima veze sa izostancima. takodje me interesuje da li ste koristile neku zastitu pri sexualnom odnosu jer sam cula da dok dojimo ne mozemo da ostanemo u drugom stanju. hvala unaprijed.

sve to zavisi od zene do zene ja jas 3 meseca dojila, a dobila sam posle 3 nedelje od porodjaja a od tada redovno, a moze da se zatrudni ako se doji znam par primera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame, ja sam nova i na forumu a i u ulozi mame. moja beba ima 2 mjeseca i nedjelju dana. dojim i planiram da to radim dok god budem imala mlijeka. interesuje me da li ste vi dobijale redovno menstruaciju, kad ste je prvi put dobili poslije porodjaja i da li dojenje ima veze sa izostancima. takodje me interesuje da li ste koristile neku zastitu pri sexualnom odnosu jer sam cula da dok dojimo ne mozemo da ostanemo u drugom stanju. hvala unaprijed.

Prvu menstruaciju sam dobila negdje 3,5 mjeseca nakon poroda. Za to vrijeme sam i dojila. A što se tiče zaštite, ja bih ti prepručila neku kontracepciju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame, ja sam nova i na forumu a i u ulozi mame. moja beba ima 2 mjeseca i nedjelju dana. dojim i planiram da to radim dok god budem imala mlijeka. interesuje me da li ste vi dobijale redovno menstruaciju, kad ste je prvi put dobili poslije porodjaja i da li dojenje ima veze sa izostancima. takodje me interesuje da li ste koristile neku zastitu pri sexualnom odnosu jer sam cula da dok dojimo ne mozemo da ostanemo u drugom stanju. hvala unaprijed.

Dobro dosla i od mene

To je sve normalno dok dojis tako da se ne plasis a sto se tice zaceca .... hmm ... prije neki dan sam bila na prvom pregledu poslije poroda i bas to isto pitala svoju doktoricu. Kaze postoji sansa da imas ovulacije ne vezano za menstruaciju ali to su rijetki primjeri. Takodje mi je rekla da mi je sada najbolja zastita ona lokalna (kondomi) sve dok ne dobijem tri menstruacije, da vidimo kakve su i kojeg obima - tek onda mogu spiralu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro nam došla.

To što dojiš ima veze sa izostankom ciklusa. Većina žena skoro do 6 meseca (a neke i duže) dok doje nemaju ciklus. Na žalost ja nisam bila jedna među nima, ali dobro.

Što se tiče odnosa, navodono je oko 98% odnos bezbedan od neželjene trudnoće dok dojiš. Ja sam ipak uvek za varijantu nekog vida zaštite ukoliko naravno ne planiraš drugu trudnoću vrlo uskoro ;)

porodila sam se na carski rey tako da ne bih smjela sad da zatrudnim :) ja sam samo par dana imala slabo krvarenje i to je bilo to -nikakvih problema, ali ne znam da li je to normalno, a od bebe nemam vremena poci svom ginekologu jer smo same -muz mi je posao ovih dana i dolazi tek za 4 mjeseca -u inostranstvu je, pa nam nije lako ;) hvalaaaaaa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro dosla i od mene

To je sve normalno dok dojis tako da se ne plasis a sto se tice zaceca .... hmm ... prije neki dan sam bila na prvom pregledu poslije poroda i bas to isto pitala svoju doktoricu. Kaze postoji sansa da imas ovulacije ne vezano za menstruaciju ali to su rijetki primjeri. Takodje mi je rekla da mi je sada najbolja zastita ona lokalna (kondomi) sve dok ne dobijem tri menstruacije, da vidimo kakve su i kojeg obima - tek onda mogu spiralu.

a da li si do sada imala spiralu? je li ona nesto opasna i boli li kad se stavlja? radi li to svaki ginekolog? ja sam koristila one jasmin tablete prije trudnoce i one su mi bile odlicne ali zbog dojenja sad njih ne smijem -nekako ne bih mogla sad ponovo da se navikavam na kondome :)))) hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam za pilulu,ali moja sestra u Australiji je odmah posle porodjaja stavila implant pod kozu i ta joj kontracepcija traje 3 godine.To je isto na hormonskoj bazi kao i pilula,a ne smeta pri dojenju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a da li si do sada imala spiralu? je li ona nesto opasna i boli li kad se stavlja? radi li to svaki ginekolog? ja sam koristila one jasmin tablete prije trudnoce i one su mi bile odlicne ali zbog dojenja sad njih ne smijem -nekako ne bih mogla sad ponovo da se navikavam na kondome :)))) hvala :)

Što se tiče spirale ona može da se "ubaci" tek pošto se materica vrati na svoje mesto (nakon 2 maseca) i to naravno treba prvo da odobri ginekolog posle pregleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a da li si do sada imala spiralu? je li ona nesto opasna i boli li kad se stavlja? radi li to svaki ginekolog? ja sam koristila one jasmin tablete prije trudnoce i one su mi bile odlicne ali zbog dojenja sad njih ne smijem -nekako ne bih mogla sad ponovo da se navikavam na kondome :)))) hvala :)

pa zar ne postoje dole anti bebi pilule koje se koriste i dok dojis? ovde postoje i zovu se Cerazete,piju se bez pauze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame, ja sam nova i na forumu a i u ulozi mame. moja beba ima 2 mjeseca i nedjelju dana. dojim i planiram da to radim dok god budem imala mlijeka. interesuje me da li ste vi dobijale redovno menstruaciju, kad ste je prvi put dobili poslije porodjaja i da li dojenje ima veze sa izostancima. takodje me interesuje da li ste koristile neku zastitu pri sexualnom odnosu jer sam cula da dok dojimo ne mozemo da ostanemo u drugom stanju. hvala unaprijed.

Draga ne beri brigu ja sam dobila sa prvim detetom posle 12 meseci a nisam dojila,a sada dojim i nisam dobila vec 6 meseci.Hormoni divljaju,a da li mozes da ostanes u drugom stanju....Mozes i te kako,zato izaberi neko kontraceptivno sredstvo,koje tebi najvise odgovara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam se carski porodila,pa sam posle porodjaja krvarila jos 20 dana!!! decu dojim i prvu menstruaciju sam dobila pre 2 nedelje-znaci posle 4 meseca!!!!nemoj da te to mnogo brine.

sto se tice toga da li ili nemozes da zatrudnis ne treba da rizikujes znam par zena koje su ostale u drugom stanju a dojile su!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame, ja sam nova i na forumu a i u ulozi mame. moja beba ima 2 mjeseca i nedjelju dana. dojim i planiram da to radim dok god budem imala mlijeka. interesuje me da li ste vi dobijale redovno menstruaciju, kad ste je prvi put dobili poslije porodjaja i da li dojenje ima veze sa izostancima. takodje me interesuje da li ste koristile neku zastitu pri sexualnom odnosu jer sam cula da dok dojimo ne mozemo da ostanemo u drugom stanju. hvala unaprijed.

Dobro nam došla na forum. :) Devojke su ti uglavnom rekle sve što bih i ja, tako da samo potvrdim.

Izostanak menstruacije prilikom dojenja ne znači da ne možeš da zatrudniš, dojenje nije vid kontracepcije. Menstruacija može da se pojavi odmah, mesec dana posle porođaja (kao u mom slučaju), nekoliko meseci posle porođaja ili tek po prestanku dojenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a da li si do sada imala spiralu? je li ona nesto opasna i boli li kad se stavlja? radi li to svaki ginekolog? ja sam koristila one jasmin tablete prije trudnoce i one su mi bile odlicne ali zbog dojenja sad njih ne smijem -nekako ne bih mogla sad ponovo da se navikavam na kondome :)))) hvala :)

ne nisam imala spiralu, do sada je nisam koristila. Pila sam pilule 6 mjeseci prije trudnoce i ne odgovaraju mi. Iskrena da budem, panika me hvata jer spiralu cu tek malo kasnije moci staviti, pilule ne mogu (a i da mogu pitanje da li bi) a kondomi me toliko nazuljaju da nakon tri odnosa sa kondomima sva buknem, zacrvenim se i przi me jako ...

Što se tiče spirale ona može da se "ubaci" tek pošto se materica vrati na svoje mesto (nakon 2 maseca) i to naravno treba prvo da odobri ginekolog posle pregleda.

Da kada se materica vrati i ako je sve uredno s tim da bi ja dodala jos i da mi je rekla da ne bi smjelo prije nego sto dobijes bar tri ciklusa jer spirala (navodno) pojacava menstruacije i budu za jedan stepen bolnije. U tom kontekstu se ne preporucuje zenama koje imaju bolne i obimne menstruacije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dobila juce prvu menstruaciju posle porodjaja,posle 50 dana,a dojim i bas sam joj se obradovala :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jer spirala (navodno) pojacava menstruacije i budu za jedan stepen bolnije. U tom kontekstu se ne preporucuje zenama koje imaju bolne i obimne menstruacije

Nani, spirala MIrena ima kontra efekat, smanjuje obimnost menstruacije, pa čak i do prestanka krvavljenja, a boli nema uopšte... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, spirala MIrena ima kontra efekat, smanjuje obimnost menstruacije, pa čak i do prestanka krvavljenja, a boli nema uopšte... :)

Da ali koliko sam skontala mirena "radi" na bazi hormona a to pokusavam da izbjegnem ... ako sam ja boro skontala svoju doktoricu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame, ja sam nova i na forumu a i u ulozi mame. moja beba ima 2 mjeseca i nedjelju dana. dojim i planiram da to radim dok god budem imala mlijeka. interesuje me da li ste vi dobijale redovno menstruaciju, kad ste je prvi put dobili poslije porodjaja i da li dojenje ima veze sa izostancima. takodje me interesuje da li ste koristile neku zastitu pri sexualnom odnosu jer sam cula da dok dojimo ne mozemo da ostanemo u drugom stanju. hvala unaprijed.

[/quote

Ja sam menstruaciju dobila kad je moja cerka napunila 9 meseci. Ali ako ne dobijas ne znaci da ne mozes da ostanes u drugom stanju,naprotiv. Pojavi krvarenja predhodi ovulacija a samo to je dovoljno za trudnocu! :rolleyes: Mozes da koristis neki od preparata za lokalnu kontracepciju,npr Pharmatex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa zar ne postoje dole anti bebi pilule koje se koriste i dok dojis? ovde postoje i zovu se Cerazete,piju se bez pauze...

Nece niko da ih registruje da bi ih uvezli, tj.ne misle da su isplative.

Da kada se materica vrati i ako je sve uredno s tim da bi ja dodala jos i da mi je rekla da ne bi smjelo prije nego sto dobijes bar tri ciklusa jer spirala (navodno) pojacava menstruacije i budu za jedan stepen bolnije. U tom kontekstu se ne preporucuje zenama koje imaju bolne i obimne menstruacije

Netacno.

Da ali koliko sam skontala mirena "radi" na bazi hormona a to pokusavam da izbjegnem ... ako sam ja boro skontala svoju doktoricu...

Nisi je dobro shvatila.

I tacno je da pre menstruacije dolazi ovulacija. Nagradno pitanje je kad...

Meni se menstruacija pojavila 4,5 meseca posle prvog porodjaja, a sad jos nista. Prvi put sam dojila 18 meseci, a sad jos dojim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

iako kazu da te tablete ne skode dojenju, mene je strah da ih koristim. kad me glava zaboli pa ne pijem tablete ni one koje bih smjela, a ne da se igram sa hormonima... ja ih jesam koristila prije trudnoce i meni su cak i odgovarale... -kosa i nokti su mi se poboljsali, nijesam se gojila i sl. cega se pribojavaju kad je taj vid kontracepcije u pitanju. idem u saudijsku arabiju kod muza na 3 mjeseca za 15 dana i tako bih voljela da to sad ovdje dok sam zavrsim u nasoj bolnici oko spirale ali... jos nijesam dobijala a dojim bebicu evo 2 i po mjeseca... hvala vam svima na odgovorima. :***

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

m.gifi.gifl.gifa.gifJA EVO I POSLIJE 5 MJESECI OD PORODJAJA JOS NE DOBIH MENSTRUACIJU... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neka od vas primetila da je beba malo nervoznija kada vi imate ciklus (meni je ovo vec treci od porodjaja? Moja bebica (ima 4 meseca) jede samo po 2-3 minuta i jako je nervozna. Jedem kao inace, nista novo nisam ubacivala, pa da joj mozda to smeta... :unsure:

Ako je jos neka od vas imala taj problem neka napise kako ga je i da li ga je resila :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neka od vas primetila da je beba malo nervoznija kada vi imate ciklus (meni je ovo vec treci od porodjaja? Moja bebica (ima 4 meseca) jede samo po 2-3 minuta i jako je nervozna. Jedem kao inace, nista novo nisam ubacivala, pa da joj mozda to smeta... :unsure:

Ako je jos neka od vas imala taj problem neka napise kako ga je i da li ga je resila :rolleyes:

Cula sam za takve slucajeve, mada nisam imala takav... Neko kaze i da mlijeko promijeni ukus u tom periodu, sto meni zvuci nevjerovatno. Inace, bebe osjecaju nervozu majke, a zna se kakve smo kada dobijemo. <_< Najbolje bi bilo da se sto vise opustis prije dojenja, kako bi bebica osjetila da ti je prijatno tokom tog cina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dakle ja se nadala necu imati ciklus ihahaj posle porodjaja jer dojim, kad ono cvrc, tacno mesec dana posle porodjaja ja dobijem. Proslo mi krvarenje i posle par dana opet krv... Smorila sam se... Ja mislim da je ciklus... Al ne znam sad :blink: :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.