Holesterol i trigliceridi u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Drage moje, molim za savet, trenutno sam 28 nedelja trudnoce. Bila sam kod ginekologa na redovan mesecni pregled gde mi je nakon izmerene tezine rekla kako bi trebala na dijetu jer sam se ugojila 10 kg. sto mislim da nije strasno jer mi je beba krupnija. Uputila me je da uradim krvnu sliku, opterecenje na secer i urin i urinu kulturu. Svi rezultati su mi odlicni jedino su mi holesterol i trigliceridi uvecani. Jel imala neka od vas iskustva sa povecanim holesterolom, sta raditi? Citala sam da je normalno da se malo povecaju ali meni nije sve jedno. Tek u petak idem kod ginekologa , ali ne mogu do tad da cekam. Volela ih kada biste podelile mnom vase iskustvo. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Normalno je da su povecani.Meni su bili i dr mi je rekao da je to ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Normalno je da su povecani.Meni su bili i dr mi je rekao da je to ok.

Citala sam da je to tako jer bebi u razvoju, cak i posle porodjaja, do druge godine, treba vise holesterola. Tako mamino telo odgovara na bebine potrebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u trudnoći imala holesterol 11 a trigliceride oko 10. Viskok pritisak i šećer na granici. Išla scakih mesec dana u bolnicu po 5 dana na ispitivanja i sve je bilo okej. Samo redovna kontrola i sve će biti uredu.

Javi šta je bilo kod lekara, i napiši mi molom te koliki su ti trigleciridi i holesterol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u drugoj trudnoci imala visok holesterol, ali su mi secer i pritisak bili normalni. Meni je dr rekla da obroke spremam sa maslinovim uljem, da izbegavam konzerviranu hranu, grickalice, od slatkih stvari samo med (ali ko ima povisen secer mislim da med ne sme), da ne jedem masne sireve i zdenku sir. Sto vise salata. Sa bebom je bilo sve ok, a meni se posle porodjaja holesterol vratio na normalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u trudnoći imala holesterol 11 a trigliceride oko 10. Viskok pritisak i šećer na granici. Išla scakih mesec dana u bolnicu po 5 dana na ispitivanja i sve je bilo okej. Samo redovna kontrola i sve će biti uredu.

Javi šta je bilo kod lekara, i napiši mi molom te koliki su ti trigleciridi i holesterol

Kod lekara je bilo sve ok, rekla mi je da je to sve normalno, da nije nista strasno, da u trudnoci holesterol i trigliceridi rastu zbog bebinih potreba. Trigliceridi su mi bili malo iznad gornje granice, a holesterol je bio 9. Ono sto me je sada zabrinulo je, sto mi je uradila ginekoloski pregled i rekla kako mi grlic skratio (suzio) za 1 cm., zatvoren je i cvrst je ali zbog velicine bebe se spustio i sada moram vise da lezim, i izbegavam duge setnje, a to mi tesko pada, jer sam ja osoba koju ne drzi mesto :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, samo miruj i slušaj šta ti dr kaže i biće okej. Sve su to tegobe trudnoće koje prođu a onda nastupaju najlepši i najteži dani sa bebom. Neznam da li da probaš sa pojasom, možda će ti biti lakše. Pitaj dr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neka od vas cula ili imala problema sa holesterolom i trigliceridima u trudnoci? Poslednji nalazi krvi (od prije neki dan) su me sokirali. Ovo pogotovo iz razloga sto sam trudnocu pocela sa trigliceridima "0" i holesterolom "2", sto je ispod minimuma, a sada uzas, trigl.(5,5) a holest.(9,8).

Cula sam da se ovo kad kad desava u trudnoci, mada nisam mogla nigdje naci neki clanak ili post o tome da procitam. Inace i ovo da kazem, nisam gojazna , u trudnoci sam dobila 11 kg. i to samo stomacic (trudnocu sam zapocela sa 57kg a sada imam 68, visoka sam 170cm). Izgleda da ova "masnoca" bas i nema veze sa kilazom :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Holesterol i trigliceridi se ne proveravaju u trudnoći jer ne prikazuju realno stanje organizma.

Ja sam jednom na svoju ruku izvadila i sestra me je začuđeno pitala - ko vam je ovo dao da radite, trudnica ste... A i posle mi je dr rekla da to nema veze.

Negde sam i pročitala da trudnoća može poremetiti nivo holesterola, ali da se već nakon par meseci od porođaja sve vraća u normalu.

Pitaj svoju dr, ali mislim da nema potrebe da se brineš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Holesterol i trigliceridi se ne proveravaju u trudnoći jer ne prikazuju realno stanje organizma.

Ja sam jednom na svoju ruku izvadila i sestra me je začuđeno pitala - ko vam je ovo dao da radite, trudnica ste... A i posle mi je dr rekla da to nema veze.

Negde sam i pročitala da trudnoća može poremetiti nivo holesterola, ali da se već nakon par meseci od porođaja sve vraća u normalu.

Pitaj svoju dr, ali mislim da nema potrebe da se brineš.

Ne moze se bas reci da ne prikazuju realno stanje. Stanje je realno, samo je poremecaj nastao usled trudnoce. Ako ce porodjaj biti putem carskog reza, moraju se uraditi sve moguce analize krvi pa i taj holest.i triglicer.

moj doktor se poprilicno zabrinuo zbog losih nalaza (istih) tako da slika sigurno nije bas "za zanemariti". Nego kako termin (deveti mjesec) istice za 7 dana, dr.vjerovatno smatra da ne treba nista preduzimati do porodjaja.

Eto vidjecemo kako ce se kasnije sve ovo "normalizovati". Ja sam malo zabrinuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni je isto Dr rekla da se holesterol i trigliceridi uopste ne proveravaju u trudnoci, i meni su bili malo poviseni, Dr uopste nije odreagovala na to...Jedino treba da povedem racuna o seceru, jer sam jedno vreme preterala sa slatkim, tu oko nove godine, pa mi skocio secer cak na 7,5, posle sam ishranom stabilizovala i tu mi je oko 5-5,5.. Dr mi je rekla da do kraja trudnoce ne uzmem NISTA slatko ,jedino voce... :( Nekako izdrzavam, nije bas uvek lako, ali kad pomislim da je zbog bebca, nista mi ne pada tesko... Sorry za skretanje s teme! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

od razlicitih lekara cujem razlicito misljenje. imam holesterol 9. jedni kazu da je to normalno, drugi da bi trebalo da ga spustim. ima li neko iskustva - kako bi izgledala ta dijeta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je bio 7 u obe trudnoce.Niko nije pominjao nista da treba da se spusta.Mislim da organizam na taj nacin nekako stiti bebu.Bitno je da se posle trudnoce vrati na normalu,a tih par meseci ne moze da ti skodi u nekoj velikoj meri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo,pretpostavljam da zbog sledeceg dolazi do povecanja holesterola u trudnoci:

Holesterol, je između ostalog, potreban za izgradnju ćelijskih membrana i proizvodnju nekoliko elementarnih hormona. Trigliceridi, koji predstavljaju lanac masnih kiselina visoke energije, obezbeđuju veliki deo energije potreban za normalno funkcionisanje ćelija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.