Usvajanje dece-procedura

odgovora

Objavljeno

Kakva je procedura i sta podrazumeva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam lično iskustvo, niti znam nekog da je usvojio dete, ali prateći ta dešavanja preko TV-a, shvatam da tom usvojenom detetu budući roditelji treba da obezbede idealne uslove za život, takođe je procedura ispitivanja samih roditelja i procena njihovih motiva, psihičkog, fizičkog i materijalnog stanja, veoma duga i mali procenat dece biva usvojen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam i ja upucena mnostvo te dijece NE MOGU BITI USVOJENI jer se bioloski roditelji nisu formalno i pravno odrekli prava na roditeljstvo nego su ih "samo" dali u dom da zive tako da ta djeca mogu da idu samo u hraniteljsku porodicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam i ja upucena mnostvo te dijece NE MOGU BITI USVOJENI jer se bioloski roditelji nisu formalno i pravno odrekli prava na roditeljstvo nego su ih "samo" dali u dom da zive tako da ta djeca mogu da idu samo u hraniteljsku porodicu.

O Bože kako je to nepravedno! Nisu htela da im pruže ljubav i dom, a ne žele ni drugi da to trajno učini... Sirota deca...

ANALAKI voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Procedura je zastrasujuca!!! Ali kao i sve na Balkanu. Ja razumem da deca ne mogu biti dana bilo kome, ali traziti da imaju stan toliki i toliki, tolika i tolika primanja itd je zaista debilno!!!! Ako cemo tako onda bi svima nama bioloskim roditeljima pre nego postanemo roditelji trebali da urade neki psiho-fizicki-materijalni i ne znam ti kakav sve test da vide da li smo sposobni da gajimo nasu decu. Jer ima toliko odrvatnih bioloskih roditelja a to isto socijalno ne radi po tom pitanju nista....E pa zato mi je muka sto jadna deca odrastaju u domovima bez zagrljaja i ljubavi!!!! Jako se iznerviram kad je u pitanju ova tema, ali zakoni su im uzasni i tu ne vredi razbijati mnogo glavu...jer se nista ne menja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam lično iskustvo, niti znam nekog da je usvojio dete, ali prateći ta dešavanja preko TV-a, shvatam da tom usvojenom detetu budući roditelji treba da obezbede idealne uslove za život, takođe je procedura ispitivanja samih roditelja i procena njihovih motiva, psihičkog, fizičkog i materijalnog stanja, veoma duga i mali procenat dece biva usvojen.

Koji je to apsurd,bolje bi bilo da ispitaju psihicko stanje nekih bioloskih roditelja,naravno ne svih,ali to nikom ne pada na pamet!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E,ovo moram da napisem,mada nema puno veze sa temom.Bila sam na praksi u domu u zvecanskoj.I sada mi se place kada se setim te dece.Kada udjete,odmah vam svi jurnu u zagrljaj i nece da se odlepe od vas.Boze,ono je tako tuzno -videti tu decu koja ocima,rukama ,ma celim telom traze makar malo ljubavi od potpunog stranca.Plakala sam danima.... A tek uslovi-niko ne obrca paznju na njih,tipa nemaju dovoljno sestara.Decica od 4-5 godina koja ne znaju vise od par reci da izgovore,jer ih niko nije naucio...Svi izgledaju kao da su ometeni u razvoju,a u stvari im nista ne fali,osim brige i ljubavi. Videla sam kako im sestra,posle igranja napolju,daje nasecene jabuke u blatnjave rukice da jedu. Pa,zar su oni krivi sto su ih ostavili,pa da i ssvi drugi moraju da se ponasaju tako prema njima.Da vidim da li bi ta ista dala svom detetu tako da jede.A sta radi drzava-samo otezava roditeljima ,koji zele detetu da pruze ljubav ,a za te jadne malisane je svaki dan u porodici dragocen.

Od moje drugarice brat iz Francuske je skoro hteo da usvoji dete . Zive u Parizu,dobro su situirani,obrazovani,imaju dobar posao ,stan,ali ne ,nije moglo posto mu je zena francuskinja. :blink: Usvojili su malog iz Ukrajine. :blink: Toliko o nasoj drzavi,bas sam ogorcena....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je stvarno potresno... :( :(

Tako mi je zao tih malisana, ali i ljudi koji bi da udome nekoga od njih, a nailaze na toliko prepreka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Procitala sam samo pocetak Vikinog posta i sve mi je bilo jasno ... sva sam se najezila .... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzasno,drzava da trazi toliko,a sama ne daje procenat od toga. Svakom od te dece koja su ostavljena daleko bi bilo bolje u nekoj porodici. Pa niko ne usvaja iz hira,vec zato sto to zeli.

Ovo je jedan od tekstova koji sam pronasla,ne znam od kada je :

U nasoj zemlji usvajanje dece je dug i komplikovan postupak koji cesto traje godinama. Pod pretpostavkom da ispunjavate sve uslove i da vam Centar za zastitu odojcadi, dece i omladine u roku od dva meseca odabere podobno dete za usvajanje, ceka vas procedura koja u proseku traje 14 meseci. Mada, iskustva mnogih usvojitelja govore da se na usvojenje deteta ceka mnogo duze.

Da biste usvojili dete u Srbiji morate ispuniti sledece uslove:

- biti u braku

- biti u stalnom radnom odnosu

- imati najmanje prosecnu zaradu

- imati reseno stambeno pitanje

- imati medicinsko uverenje da ste zdravstveno podobni bez zaraznih ili teskih bolesti

Zakon propisuje da najmanja razlika u godinama izmedu deteta i usvojilaca mora da bude 20 godina. Ali, nije definisana gornja starosna granica.

Kada skupite potvrde o zaposlenju, visini zarade, uslovima stanovanja, da niste krivicno gonjeni i da ste zdravi, onda mozete podneti zahtev za usvajanje deteta.

Posle toga, tim strucne sluzbe, sastavljen od pravnika, pedagoga, psihologa, i sociologa, obavlja procenu podnosioca zahteva na osnovu svakodnevnih razgovora i terenskim proverama...

Vecini usvojioca bitna je nacionalnost, odnosno etnicko poreklo deteta, tako da to jos dodatno otezava proces usvajanja. Iskustvo pokazuje da usvojioci insistiraju na zdravom detetu, bez genetskog opterecenja i na tome im ne treba zameriti. U institutu je veliki broj bolesne dece sto znacajno opterecuje mogucnost za usvajanje jer je mali broj usvojioca spreman na ovakve rizike.

Sva deca su razlicita po svojim razvojnim potencijalima. Centar za zastitu odojcadi, dece i omladine pored svakodnevne brige prati i izvestava centre za socijani rad, o razvojnim potencijalima dece.

Podobno dete za usvajanje je dete gde nema formalno pravnih smetnji, sto znaci da su bioloski roditelji dali saglasnost da dete moze biti usvojeno. U toj situaciji se pristupa odabiru usvojioca. Procedura u centrima za socijani rad u proseku traje od mesec i po do dva meseca. Na produzavanje ovog perioda mogu uticati slaba dinamika rada pomenute sluzbe ili ukoliko se utvrdi da na strani usvojioca postoji dilema. U okviru rada Centara vrsi se i edukacija usvojioca kako bi se oni o svemu detaljno obavestili.

4000 malisana ceka na usvajanje... Iako na jedno dete ceka oko pet porodica, prosle godine nije usvojeno nijedno dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim i da usvojioci ne smeju biti stariji od 45 godina. Ali ako neko želi da vaspitava dete može da postane i hranioc što je mnogo jednostavnije od usvajanja. Kod usvajanja ti si nosilac roditeljskog prava, dete tebe nasleđuje, ti nasleđuješ dete...A kod hraniteljskog odnosa ti ga "samo" vaspitavaš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od moje drugarice brat iz Francuske je skoro hteo da usvoji dete . Zive u Parizu,dobro su situirani,obrazovani,imaju dobar posao ,stan,ali ne ,nije moglo posto mu je zena francuskinja. :blink: Usvojili su malog iz Ukrajine. :blink: Toliko o nasoj drzavi,bas sam ogorcena....

i ovde jedna devojka srpskinja ne moze da usvoji iz beograda jer joj je muz grk....valjda se vode kao strani drzavljani...

sta reci?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da biste usvojili dete u Srbiji morate ispuniti sledece uslove:

- biti u braku

- biti u stalnom radnom odnosu

- imati najmanje prosecnu zaradu

- imati reseno stambeno pitanje

- imati medicinsko uverenje da ste zdravstveno podobni bez zaraznih ili teskih bolesti

nije potrebno biti u braku (mada je prednost)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nije potrebno biti u braku (mada je prednost)

Skinula sam taj tekst sa neta,svakako je pozeljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E,ovo moram da napisem,mada nema puno veze sa temom.Bila sam na praksi u domu u zvecanskoj.I sada mi se place kada se setim te dece.Kada udjete,odmah vam svi jurnu u zagrljaj i nece da se odlepe od vas.Boze,ono je tako tuzno -videti tu decu koja ocima,rukama ,ma celim telom traze makar malo ljubavi od potpunog stranca.Plakala sam danima.... A tek uslovi-niko ne obrca paznju na njih,tipa nemaju dovoljno sestara.Decica od 4-5 godina koja ne znaju vise od par reci da izgovore,jer ih niko nije naucio...Svi izgledaju kao da su ometeni u razvoju,a u stvari im nista ne fali,osim brige i ljubavi. Videla sam kako im sestra,posle igranja napolju,daje nasecene jabuke u blatnjave rukice da jedu. Pa,zar su oni krivi sto su ih ostavili,pa da i ssvi drugi moraju da se ponasaju tako prema njima.Da vidim da li bi ta ista dala svom detetu tako da jede.A sta radi drzava-samo otezava roditeljima ,koji zele detetu da pruze ljubav ,a za te jadne malisane je svaki dan u porodici dragocen.

Od moje drugarice brat iz Francuske je skoro hteo da usvoji dete . Zive u Parizu,dobro su situirani,obrazovani,imaju dobar posao ,stan,ali ne ,nije moglo posto mu je zena francuskinja. :blink: Usvojili su malog iz Ukrajine. :blink: Toliko o nasoj drzavi,bas sam ogorcena....

Jao Boze,to je tako tuzno...moji kumovi su usvojili decaka,imao je dve godine,nista nije znao da prica sem teta i bio je sav izgreban i neuhranjen...

nerazumem ljude koji imaju previse novca a nedaju pomoc takvim ustanovama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Usvojenje opšte informacije

Usvojenje je čin uspostavljanja sistema prava i obaveza između deteta koje se usvaja (usvojenik) i osoba koje ga usvajaju (usvojitelji), koji je identičan pravima i obavezama koje inače postoje između deteta i roditelja. Po istoj analogiji, rođaci usvojitelja imaće obaveze prema detetu koje inače imaju rođaci roditelja deteta.

Istovremeno, prava i obaveze između deteta i njegovih bioloških roditelja i srodnika prestaju da postoje �“ osim ako dete nije usvojeno od strane supružnika ili vanbračnog partnera njegovog roditelja.

Ko može biti usvojen

Da bi neko dete moglo biti usvojeno, potrebno je da istovremeno budu ispunjeni sledeći uslovi:

da je dete starije od tri meseca i mlađe od 18 godina, kao i da nije steklo potpunu poslovnu sposobnost;

da su roditelji deteta preminuli, nepoznati ili nepoznatog boravišta, ili da su živi i poznati, ali lišeni poslovne sposobnosti ili roditeljskog prava (sa malom šansom da im ikada bude vraćeno), ili da prosto žele da daju dete na usvojenje;

da dete nije već usvojeno.

Ko može da usvaja

Najčešće, kao usvojitelji se pojavljuju bračni i vanbračni parovi. U izuzetnim slučajevima �“ a izuzetnost ovde potvrđuje posebna dozvola ministra rada i socijalne politike �“ usvojitelj može biti i osoba koja živi sama.

Usvojitelji mogu da budu samo osobe za koje je utvrđeno da poseduju svojstva „na osnovu kojih se može zaključiti da će roditeljsko pravo vršiti u najboljem interesu deteta“. To automatski isključuje one koji su:

potpuno ili delimično lišeni roditeljskog prava ili poslovne sposobnosti;

oboleli od bolesti koja može štetno delovati na usvojenika;

osuđeni za neko od krivičnih dela protiv braka, porodice, polne slobode ili života i tela.

Između usvojitelja i usvojenika mora da postoji određena starosna razlika �“ ne manja od 18, niti veća od 45 godina.

Istovremeno, među njima ne sme da postoji krvno srodstvo �“ bilo u pravoj liniji (dete, unuk, praunuk), bilo u bočnoj liniji (brat, sestra, polubrat, polusestra).

Čak i ako su svi ovi kriterijumi ispunjeni, do usvojenja će doći samo ako nadležni organ proceni da je to u „najboljem detetovom interesu“.

Strani državljani kao usvojitelji

Strancima je usvajanje dozvoljeno pod dva uslova: da se usvojitelji ne mogu naći među državljanima Srbije, za šta je rok godinu dana od unošenja podataka u Jedinstveni lični registar usvojenja, ali i da se nadležni ministar saglasi sa usvojenjem. Izuzetno, ministar se može saglasiti sa usvojenjem i pre isteka roka od godinu dana, ako se proceni da je to u najboljem interesu deteta.

Ko odlučuje o usvojenju

Ako dete ima roditelje, potrebna je njihova saglasnost da bi se uopšte razmatrala mogućnost usvojenja �“ osim u slučaju da su roditelji trajno lišeni roditeljskog prava ili poslovne sposobnosti (što su često i razlozi pokretanja procesa usvojenja). Tada, kao i u slučaju da dete nema roditelje, potrebna je saglasnost njegovog staratelja. Na sve to, zgodno je pomenuti da pravo na stav ovde ima i svako dete koje je starije od 10 godina. Ako mu se iz bilo kog razloga ne dopada ideja da bude usvojeno, usvojenja neće ni biti.

Usvojenje �“ procedura

Bilo da je posmatramo sa strane deteta koje treba da bude usvojeno, ili sa strane onih koji žele da usvoje dete, procedura počinje njihovom prijavom centru za socijalni rad. Potencijalni usvojitelji, odnosno roditelji/staratelji deteta, podnose pismene zahteve i odgovarajuću dokumentaciju kojom dokazuju da su podobni da budu usvojitelji, odnosno da je dete podobno da bude usvojeno; roditelj/staratelj deteta daje i pismenu saglasnost bez koje proces usvajanja ne može da počne.

Unos u registar

Nakon provere dokumentacije, centar za socijalni rad unosi njihove podatke u Jedinstveni lični registar usvojenja �“ bazu podataka o svim osobama na teritoriji Srbije koje u tom trenutku „konkurišu“ da usvoje dete, kao i o svoj deci koja u tom trenutku mogu da budu usvojena.

U sledećoj fazi, centar za socijalni rad ukršta podatke u pokušaju da za određeno dete nađe adekvatnog usvojioca.

Odluka o usvojenju

Kada u tome uspe, predlaže usvojioca roditelju/staratelju deteta: roditelji ili staratelj imaju pravo da ne pristanu na ponuđeno rešenje, i takva odluka neće negativno uticati na proceduru traženja novog kandidata. Ako daju saglasnost, moći će da je povuku u roku od 30 dana; posle tog trenutka �“ uz formalnu potvrdu organa starateljstva �“ stvar postane konačna, i podaci o roditeljima u matičnim knjigama zamenjuju se podacima o usvojiteljima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako usvojiti dete u Srbiji

LJudi iz dijaspore koji žele da usvoje dete u Srbiji novim Porodičnim zakonom su stavljeni u neravnopravni položaj sa usvojiteljima iz matice. Oni mogu da usvajaju isključivo decu koju ni posle jedne godine boravka u sirotištu niko iz matice ne želi.

Za usvojitelje iz inostranstva koji se nisu odrekli pasoša SCG važe ista pravila kao i za građane iz matice - od prijavljivanja opštinskim centrima za socijalni rad do brojnih stručnih provera - da li uopšte odgovaraju kao roditelji određenom detetu. A to je proces koji može trajati mesecima, pa je ljudima koji žive daleko od Srbije gotovo nemoguće da ga poštuju.

Bez obzira na to gde žive, svi usvojitelji se suoče sa neprijatnim iznenađenjem - dođu sa spiskom želja o detetu kojem bi najradije postali roditelji, a izađu sa saznanjem da nijednom usvojitelju nije dozvoljeno da sam izabere dete, kaže Mirjana Maričić, psiholog i član stručnog tima Centra za socijalni rad beogradske opštine Palilula.

- Usvojitelji su najčešće parovi, ljudi stariji od 40 godina. Iako se javljaju i oni koji su već zagazili u šestu deceniju života, svi, kao po pravilu, traže dete koje je mlađe od tri godine, a fizički i psihički zdravo. Veruju da nezbrinuta deca potiču iz neželjene trudnoće neke mlade majke, iz dobre porodice, koja puca od zdravlja, a koja, smatraju, ne može da zadrži dete samo zato što je osuđuje okolina ili je siromašna - napominje dr Maričić.

Zakon ne prati život

Nedavno je par srpskih državljana koji živi u Francuskoj pristao da sve obaveze prilagodi zakonskim rokovima u Srbiji, samo da bi dobio pravo na usvojenje deteta, ističe Snežana Jovanović, direktor Centra za socijalni rad Palilule.

- U SCG imamo samo grupe za podršku parovima koji su se već odlučili na usvojenje, ali ne i grupe, inače česte u svetu, za parove koji još ne mogu da "prelome" da li da na taj način postanu roditelji. Zakonom nisu rešeni ni slučajevi starijih usvojitelja, koji zbog razlike u godinama u, na primer, beogradskom centru za socijalni rad mogu da usvoje samo odraslo dete, i pored toga što im je drugi centar u Srbiji pronašao bebu, kojoj bi, na osnovu procene tamošnjih stručnjaka, bili idealni roditelji - kaže ona.

Uglavnom nije tako. Sagovornica "Vesti" tvrdi da najveći broj nezbrinute dece zaista potiče iz neželjenih trudnoća, ali da su njihovi roditelji, obično majke, lišene roditeljskih prava jer su, na primer, psihijatrijski obolele. Često je reč i o deci iz rizičnih trudnoća i porođaja, kojima zdravlje nije besprekorno. Tako se slika o idealnom detetu polako urušava.

Na sreću, parovi koji su se čvrsto opredelili za usvajanje ne odustaju lako. Čak ni onda kada saznaju da, zapravo, stručnjaci centara za socijalni rad traže odgovarajuće roditelje određenom detetu, a da nije obrnuto. Nedavno je jedna buduća majka isprva odustala od deteta koje joj je ponuđeno zato što je bilo "pogrešnog" pola. Predomislila se čim je saznala da je devojčica koju su u palilulskom centru namenili njoj i njenom mužu rođena istog datuma i meseca kao ona!

Stranci bez obuke u SCG

Strani državljani koji žele da usvoje dete u Srbiji odmah mogu da uđu u period prve adaptacije, a to je susret sa detetom koje im je centar za socijalni rad ponudio na usvajanje. Pod uslovom da im je usvojenje već odobrila komisija Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, kojoj se obraćaju za dozvolu da postanu roditelji srpskom detetu.

U ovom ministarstvu kažu da i strani državljani moraju da prođu obuku za usvojitelje u zemljama iz kojih dolaze. Inostrana obuka je toliko detaljna da se ne događa da je stručnjaci iz SCG odbace.

- Centri za socijalni rad procenjuju i inostrane usvojitelje i određuju koje dete će im biti ponuđeno. Centri imaju pravo da i preporuče ministarstvu da se za određeno dete pronađu usvojitelji iz inostranstva - kaže psiholog Mirjana Maričić.

Da bi državljani SCG dobili pravo da uopšte postanu usvojitelji, prema novom zakonu, moraju da prođu pripremnu obuku. Tu, u psihološkim radionicama, "uče" da budu roditelji.

- Parovi koji žele da postanu roditelji usvojenog deteta unapred su puni ljubavi, još pre no što ga upoznaju. Naša dužnost je da ih upozorimo na najosetljivija pitanja, o kojima u tom trenutku i ne razmišljaju. Na primer, kada detetu reći da je usvojeno, kako da budu dobri roditelji i kada im iskrsnu problemi gde potražiti podršku - napominje Mirjana Maričić. Obuka traje dva meseca, ali u Centru za socijalni rad Palilule kažu da su spremni da usvojiteljima iz dijaspore, koji se i dalje vode kao državljani SCG, izađu u susret i, koliko god je moguće,pojednostave i skrate ovaj obavezni deo u procesu usvojenja dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E,ovo moram da napisem,mada nema puno veze sa temom.Bila sam na praksi u domu u zvecanskoj.I sada mi se place kada se setim te dece.Kada udjete,odmah vam svi jurnu u zagrljaj i nece da se odlepe od vas.Boze,ono je tako tuzno -videti tu decu koja ocima,rukama ,ma celim telom traze makar malo ljubavi od potpunog stranca.Plakala sam danima.... A tek uslovi-niko ne obrca paznju na njih,tipa nemaju dovoljno sestara.Decica od 4-5 godina koja ne znaju vise od par reci da izgovore,jer ih niko nije naucio...Svi izgledaju kao da su ometeni u razvoju,a u stvari im nista ne fali,osim brige i ljubavi. Videla sam kako im sestra,posle igranja napolju,daje nasecene jabuke u blatnjave rukice da jedu. Pa,zar su oni krivi sto su ih ostavili,pa da i ssvi drugi moraju da se ponasaju tako prema njima.Da vidim da li bi ta ista dala svom detetu tako da jede.A sta radi drzava-samo otezava roditeljima ,koji zele detetu da pruze ljubav ,a za te jadne malisane je svaki dan u porodici dragocen.

Od moje drugarice brat iz Francuske je skoro hteo da usvoji dete . Zive u Parizu,dobro su situirani,obrazovani,imaju dobar posao ,stan,ali ne ,nije moglo posto mu je zena francuskinja. :blink: Usvojili su malog iz Ukrajine. :blink: Toliko o nasoj drzavi,bas sam ogorcena....

grozno

ja sam htela da usvojimo dete,ali jasno mi je da bi nam se ismejali u facu i najurili nas,posto smo podstanari a i primanja su nam minimalna(odnosno prijavljen je mm na minimalac)

a i mm nije nesto odusevljen tom idejom,jer ,eto,ne zna kakve to gene nosi to neko dete,sta ako,bla bla bla

misim gluposti

a sto se tice usvajanja,po mom misljenju,jako je tuzno sto parovi koji ne mogu da imaju decu,a imaju uslove,umesto da usvoje neko dete i spasu ga,gube godine na pokusavanje da naprave bebu(oce samo svoju i tacka) i zivot im prodje u tome i posle nikom nista...zavrse nesrecni sto nemaju decu...

eto na primer,znam ljude koji su umesto deteta iz sirotista usvojili bratanicu te zene :blink: ...kao njihova je i to...(i roditelji te devojcice da daju dete,bez obzira sto je vidjaju i dalje jer ostaje u porodici)

razumem zelju da se ima dete,ali ako ne ide,onda jednostavno ne ide...a dete je dete

Mnogo mi ih je zao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je strasno...Sve to treba na robiju majku im ...uf, kako pobesnim kada vidim ovakve stvari!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaki taj eur koji su primili će vratiti i to sa kamatom. "Ravnoteža" se uvek na kraju uspostavi.

Meni je samo palo na pamet da je ipak najbitnije da te bebice imaju topli dom i da priče ipak imaju lep kraj... Nadam se... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaki taj eur koji su primili će vratiti i to sa kamatom. "Ravnoteža" se uvek na kraju uspostavi.

Meni je samo palo na pamet da je ipak najbitnije da te bebice imaju topli dom i da priče ipak imaju lep kraj... Nadam se... :unsure:

sa ovim se slazem i dodala bih da ce svakoj bebi koju su prodali biti bolje kod onih koji su je kupili..

grubo receno ali je tako!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja i moj suprug smo podstanari,pa usvajamo dete.....to nema nikakve veze....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.