Nedostatak/nestašica vakcina za novorođencad

odgovora

Objavljeno

Ima li jos porodica koje su bile primorane da plate preko 100e za Pentaxim vakcinu, iako imaju redovno zdravstveno osiguranje jer nije bilo dovoljno doza obicne drzavne vakcine? Mislim da je to neka ozbiljna sabotaza i da da treba preduzeti izvesne mere. U vreme kada vladaju virusi, drzava nije obezbedila dovoljan broj vakcina za virusni meningitis, a koji bi se roditelj usudio da ne obezbedi zastitu za svoje dete. Sta cemo samo sa onima koji ne mogu da izdvoje oko 3.500 dinara po dozi.

Ima li istomisljenika po ovom pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima li jos porodica koje su bile primorane da plate preko 100e za Pentaxim vakcinu, iako imaju redovno zdravstveno osiguranje jer nije bilo dovoljno doza obicne drzavne vakcine? Mislim da je to neka ozbiljna sabotaza i da da treba preduzeti izvesne mere. U vreme kada vladaju virusi, drzava nije obezbedila dovoljan broj vakcina za virusni meningitis, a koji bi se roditelj usudio da ne obezbedi zastitu za svoje dete. Sta cemo samo sa onima koji ne mogu da izdvoje oko 3.500 dinara po dozi.

Ima li istomisljenika po ovom pitanju?

Joj kako je ovo strasno :( Ja nisam imala ovaj problem, ali mogu misliti kako se roditelji osecaju bespomocno kad se ovako nesto desi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj kako je ovo strasno :( Ja nisam imala ovaj problem, ali mogu misliti kako se roditelji osecaju bespomocno kad se ovako nesto desi...

Hvala na podrsci!

Pentaxim je zaista odlicna vakcina i trebalo bi je uvesti u redovnu zdravstvenu zastitu, ali ne mogu na ovaj nacin da uslovljavaju roditelje.

Trebalo bi organizovati neku peticiju ili nesto slicno cime bismo stavili do znanja da ovo stvarno nema smisla. Nova sam u ovome, pa mi treba pomoc i savet. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je primilo Pentaxim, ali zato sto je tako moralo po savetu lekara. Nijednog trenutka mi nije receno da nema ovih obicnih vakcina, vec mi je dat predlog i moje je bilo da odlucim koju ce da primi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je primilo Pentaxim, ali zato sto je tako moralo po savetu lekara. Nijednog trenutka mi nije receno da nema ovih obicnih vakcina, vec mi je dat predlog i moje je bilo da odlucim koju ce da primi.

Tako je bilo kad smo i mi vodili bebu na prvu kontrolu. Odlucili smo da ne kupujemo i kad smo dosli na vakcinaciju te jedne nije bilo, pa smo kupili pentaxim. Takva je situacija sirom Srbije. Cula sam da su dobili odredjen broj HiB vakcina, ali opet nedovoljno za svu decu. Tako da ti sad treba 'veza' i dete da vakcinises.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koja je razlika izmedju "Obicne drzavne" i Pentaxim vakcine?

Ovde je Pentaxim redovna vakcina koju pokriva zdravstveno osiguranje,nisam ni znala da postoji neka druga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koja je razlika izmedju "Obicne drzavne" i Pentaxim vakcine?

Ovde je Pentaxim redovna vakcina koju pokriva zdravstveno osiguranje,nisam ni znala da postoji neka druga

Ovde je ne pokriva, placa se i Zavod ne refundira novac. Daju se tri doze i svaka kosta oko 35e. Vakcina je stvarno fantasticna, beba je prakticno i ne oseti, ali ne mogu na ovakav nacin da dovode roditelje pred 'svrsen cin'. Smatram da je to cist kriminal.

Kako sam informisana, Pentaxim je trebalo od ove godine da pokriva osiguranje, ali drzava nije imala dovoljno para. Tada se naprasno pojavio manjak HiB vakcine koja je jedna od 5 koje se daju zajedno. Tu spadaju DiTePer (difterija, tetanus i veliki kasalj), Polio i Hib. HiB-a nema ili ima nedovoljno vec neko vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tema postoji, pa se tamo informišite i razmenite iskustva.

KLIK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tema postoji, pa se tamo informišite i razmenite iskustva.

KLIK

Ovde nije tema za koju vakcinu se odluciti. Naravno da je Pentaxim odlicna stvar, tu nema dileme. Sustina price je sto u domovima zdravlja i na VMA gde mi vodimo dete, nema mogucnosti izbora. Nedostatak HiB-a primorava roditelje da plate iako mozda ne bi to hteli! A sta je sa onima koji to ne mogu?! Haj'te malo prosirite vidike!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde nije tema za koju vakcinu se odluciti. Naravno da je Pentaxim odlicna stvar, tu nema dileme. Sustina price je sto u domovima zdravlja i na VMA gde mi vodimo dete, nema mogucnosti izbora. Nedostatak HiB-a primorava roditelje da plate iako mozda ne bi to hteli! A sta je sa onima koji to ne mogu?! Haj'te malo prosirite vidike!

Oni koji nemaju novca prmiće tu "običnu" vakcinu...koju su i moja deca primila...i sve je ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oni koji nemaju novca prmiće tu "običnu" vakcinu...koju su i moja deca primila...i sve je ok.

Sad je problem jer jedne od tih drzavnih nema-nestasica. Pa hteo-ne hteo moras da kupis Pentaxim. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde nije tema za koju vakcinu se odluciti. Naravno da je Pentaxim odlicna stvar, tu nema dileme. Sustina price je sto u domovima zdravlja i na VMA gde mi vodimo dete, nema mogucnosti izbora. Nedostatak HiB-a primorava roditelje da plate iako mozda ne bi to hteli! A sta je sa onima koji to ne mogu?! Haj'te malo prosirite vidike!

Potpuno si upravu. Imamo slicnu situaciju sa sinom koji mora da nosi protezu. Nosio je obicnu plasticnu 4 godine i kao da je nije ni nosio. Receno nam je da mora fiksna, i donja i gornja plus neki aparat, sve to kosta 1200e, to u domu zdravlja nema. I sad se ja pitam, sta da smo otisli u DZ i rekli evo resavajte problem, sta bi se desilo? Znas sta mi je doktorka koja nam radi protezu rekla, pa vukli bi vas sa tom obicnom protezom i onda bi na kraju morao da se operise. Da vas ne gnjavim sa njegovom dijagnozom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno si upravu. Imamo slicnu situaciju sa sinom koji mora da nosi protezu. Nosio je obicnu plasticnu 4 godine i kao da je nije ni nosio. Receno nam je da mora fiksna, i donja i gornja plus neki aparat, sve to kosta 1200e, to u domu zdravlja nema. I sad se ja pitam, sta da smo otisli u DZ i rekli evo resavajte problem, sta bi se desilo? Znas sta mi je doktorka koja nam radi protezu rekla, pa vukli bi vas sa tom obicnom protezom i onda bi na kraju morao da se operise. Da vas ne gnjavim sa njegovom dijagnozom.

Toliko o nasem zdravstvenom osiguranju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oni koji nemaju novca prmiće tu "običnu" vakcinu...koju su i moja deca primila...i sve je ok.

Pa nema te obične.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oni koji nemaju novca prmiće tu "običnu" vakcinu...koju su i moja deca primila...i sve je ok.

O tome se radi sto ni te drzavne NEMA! Mi smo i hteli drzavnu ali nije je bilo i kupili smo Pentaxim! Od 5 razlicitih vakcina koje se primaju zajedno, NEMA JEDNE! Nema te HiB (hemofilus influenca B - oprostite na spelovanju). Moguce ju je odloziti, ali onda preuzimas rizik da ti beba zaradi taj virus jer je on sada aktuelan. I onda si matiran. Ili plati Pentaxim ili rizikuj i cekaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba je pre neki dan, takodje, primila drzavnu vakcinu u DZ na NBGD! Mi smo se namerno odlucii za drzavniu, ali nismo imali informaciju da je nestasica. Sad me veoma zanima da li ce beba za revakcinaciju, za 6 nedelja, moci da primi Pentaxin, ako ove Torlakove ne bude??? Da li smeju da se kombinuju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba je pre neki dan, takodje, primila drzavnu vakcinu u DZ na NBGD! Mi smo se namerno odlucii za drzavniu, ali nismo imali informaciju da je nestasica. Sad me veoma zanima da li ce beba za revakcinaciju, za 6 nedelja, moci da primi Pentaxin, ako ove Torlakove ne bude??? Da li smeju da se kombinuju?

Bez brige, posle drzavne vakcine, moze da ide pentaxim, ali ne i obrnuto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima li jos porodica koje su bile primorane da plate preko 100e za Pentaxim vakcinu, iako imaju redovno zdravstveno osiguranje jer nije bilo dovoljno doza obicne drzavne vakcine? Mislim da je to neka ozbiljna sabotaza i da da treba preduzeti izvesne mere. U vreme kada vladaju virusi, drzava nije obezbedila dovoljan broj vakcina za virusni meningitis, a koji bi se roditelj usudio da ne obezbedi zastitu za svoje dete. Sta cemo samo sa onima koji ne mogu da izdvoje oko 3.500 dinara po dozi.

Ima li istomisljenika po ovom pitanju?

Sad je problem jer jedne od tih drzavnih nema-nestasica. Pa hteo-ne hteo moras da kupis Pentaxim. ;)

Mi smo primali državne vakcine, jedne nije bilo pa će dobiti malo kasnije, uopšte nije problem da se odvojeno primi, ne mora se odmah kupovati pentaxim... Mi smo kasnili sa vakcinacijom tako da nam je hep B ušao u kombinaciju sa ove dve ( od tri što se primaju) i sad više ne kasnimo sa vakcinacijom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni kod nas u d.z nema te trece vakcine (Zemun).Par nas roditelja je diglo frku,pisali smo Torlaku,zavodu za javno zdravlje,opstini,ministarstvu......odgovor smo dobili samo od Torlaka koji nam je izneo samo lanac distribucije jer oni samo odobravaju vakcine.Niko drugi se nije udostojio da odgovori bilo sta!SRAMOTA!Sve me vise to navodi da posumljam da neko tu pere dooooooobre pare.Kod nas pedijatrijska sestra kaze ovako,citiram:"Nemamo trecu vakcinu ili sacekajte da je dobijemo pa cemo vas pozvati ili kupite"-informacija za koju mogu da garantujem-NIKAD NIKOGA NISU POZVALI...ili ljudi ne znaju kako to funkcionise pa veruju u sve ili nece da dolaze u konflikte!Dva puta sam se svadjala i dva puta smo primili sve tri,sad nam ostaje sa 5 meseci treca doza(poslednja)...Sta zelim da kazem?!-Kad im pokazemo zube odjednom se nadje i ta treca.Prema tome drugari-nedajte da vas neko zeza upravo zbog deteta!Pozdrav za sve!

Kiki @ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sledeci mesec treba da primimo prvu dozu...

Nama nisu rekli da nema,vec su nam pricali kako je ta sto se kupi bolja i nema reakcije....

Sa prvi detetom nismo kupovali i sve je bilo u redu,ne vidim zasto sada ne bi bilo!Ukoliko se javi temp. ili nesto pa prezivecemo valjda <_<

Odlucili smo da ne kupimo i videcemo kad odemo na vakcinu da li ce nesto da im fali,il da nemaju.... :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam ni znala da te "treće" nema već smo kao i sa prvim detetom, uzeli pentaxim. Ali mišljenja sam da je po sredi jedna veeelika mućka jer je zbilja neozbiljno da u ponudi tj prodaji ima pentaxim a ova koja uključuje socijalno osiguranje (besplatna) nema.

I šta sad onaj koji stvarno nije u mogućnosti da priušti detetu pentaxim (a sigurna sam da ih u Srbiji ima)?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma katastrofa,bas poludim na takve stvari.....

Kaze mi drugarica da su oni dobili dve doze besplatno a trecu su morali kupiti!

Ima da ih napadnem kad odemo na prvu dozu....sta sad?Neko dobije neko ne...kako odlucuju ko ce kupiti a ko nece-sram ih bilo sve!!! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.