Govor, 1.godina

odgovora

Objavljeno

Moja cerka ima 15,5meseci i prica samo mama i ponekad tata. K :rolleyes: ada su vasa deca pocela da pricaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja jos nije ''otkacila'' jezik. Mukica, ubi se objasnjavajuci mi nesto ali nista je ne razumem pa se sva iznervira. Ume da kaze:

nema

ajde

da

ne

mmmuuuu-kako kaze krava

ava-ava to je kuca

i jednu rec koje me izludjuje a to je ''Taaaa''-pita me ''sta'' tj pokazuje na nesto i pita sta je to. Po ceo dan slusam ''Mama taaaa'' :wacko: :wacko: :wacko:

Micika, nemoj da brines, vrlo brzo ce otkaciti pa ce verglati samo tako. Ponekad ce pozeleti da je iskljucis! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja jos nije ''otkacila'' jezik. Mukica, ubi se objasnjavajuci mi nesto ali nista je ne razumem pa se sva iznervira. Ume da kaze:

nema

ajde

da

ne

mmmuuuu-kako kaze krava

ava-ava to je kuca

i jednu rec koje me izludjuje a to je ''Taaaa''-pita me ''sta'' tj pokazuje na nesto i pita sta je to. Po ceo dan slusam ''Mama taaaa'' :wacko: :wacko: :wacko:

Micika, nemoj da brines, vrlo brzo ce otkaciti pa ce verglati samo tako. Ponekad ce pozeleti da je iskljucis! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin ima sada 21 mesec,sklapa recenicu od 3-4 reci.Kazu da decaci kasnije propricaju ali on je bas brbljiv.Mada sve je to individualno,nema razloga za brigu,veruj kad proprica molices je da cuti bar minut ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova moja kada bude razvezala jezik, bice ista baba samo ne znam koja?! Obe pricaju kao navijene.... :P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja pricam kao navijena. Muz mi nekad kaze ajde cuti dva minuta a ja ne mogu ni toliko. Volim, bre, da pricam. :rolleyes: Zato jedva cekam da malena progovori pa da ona i ja tatu zezamo. Nekada je stvarno nezgodno sto ne prica jer ne znam sta hoce i sta zeli pa ona onda place i meni je zao...a sve razume. Jedna zena mi rekla kao nece da prica jer joj ne odgovara okolina...svasta. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa je brbljivica i sa 18 meseci je vec u prostim recenicama pricala. Takodje se trudimo da bude bilingvalna- razume sve na dva, jedan super govori, drugi malo manje koristi svakodnevno, al sve razume i na njemu recimo peva pesmice.

Nema pravila- mm do 3god nije pricao razgovetno pa je onda sve doslo na svoje mesto. A ako je po genijima- ni Ajnstajn nije uopste govorio do 3-e god! Mozda se u nasim klincima krije novi vunderkind! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa Lena prica i prica samo sto je nista ne razumem! :lol: :lol: :lol:

Lela_ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa Lea,je do 17.mes.govorila samo: maaama,ta-ta,baba,Nei(maca).I ti samo kad joj trazimo da kaze.Nije nas dozivala :(Za sve ostalo je pokazivala prstom i mmmm.Vodila bi nas za ruku da nam pokaze sta hoce,iz petnih zila se mucila pantomimom da nam objasni,ali ni da bekne.Inace odavno sve razume sta joj kazemo(sa 5 meseci,na pitanje gde je maca,gde su ribice...pokazivala bi prstom).Njena "najbolja drugarica" 3 meseca mladja,sa 11 mes.je uveliko govorila,curica,patka,simba...Naravno da smo bili zabrinuti za razvoj govora naseg deteta i otisli smo po uput za logopeda.Jos uvek nismo otisli kod logopeda,a tog istog dana Lea je razvezala jezik.Prvo na kineskom,pa na francuskom:) svaka rec je sadrzala slovo "ž",Cini mi se da je preskocila fazu sa prva dva slova,sad se iz petnih zila trudi da u reci od 5-6 slova svako slovo kaze.I brblja,brblja,brblja na svom jeziku po ceo dan.Mi smo sad mirniji,jer je govor KONACNO poceo da se razvija.Pa sad polako, nek ide svojim tokom,ali radi sigurnosti i sopstvenog mira ipak cemo uskoro posetiti logopeda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi imamo sad taj problem,Sergej sa 18 meseci nece da izgovara vise od dve reci mama i papa(tata),sutra nam je savetovaliste i pedijatar nam je rekla da cemo kod logopeda verovatno,ali on ima problem i sa tikovima( valjda su tikovi),pa su neki doktori to povezivali jedno s drugim,kao da su tikovi nacin da iskaze svoje emocije i da na taj nacin pokazuje nezadovoljstvo kad mu nesto branim,a ja vise neznam sta da mislim puna mi glava svega! On inace sve razume,sve zna sta hoce i kad ga nesto pitam pokazuje mi ali ni rec da kaze samo mmm mmm!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama moje jako dobre drugarice je defektolog kada sam joj jednom predlozila da Lenu dovedem kod nje da je ona malo ''pregleda'' zena samo sto me nije ubila. Rekla mi je da pustim dete do druge godine i da je ne maltretiram a ona ce progovoriti kada bude smatrala da je vreme. Ne znam.... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razmisljala sam i ja da odvedem dete kod logopeda ali sacekacu jos malo...pa valjda je povukla nesto i na mene ducagac jezik hihihihihi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo danas bili u savetovalistu i doktorka i sve sestre nas uveravaju da pustimo dete na miru,progovorice nije to nista strasno! cekamo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa Mina ima 21 mesec i jako puno prica .Ipropricala je rano,negde oko godine.Nikad nije imala onaj bebeci jezik,vec je odmah izgovarala cisto reci.Ali je zato sa rucicam prava seprtlja.Kockice je ne interesuju uopste.Ne zna dve da naslaze jednu na drugu,odmah se iznervira.Intelektualni tip,valjda :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi isto imamo 21. mesec, i izuzetno bogat rečnik (oko dvestotinak pojmova, od toga 10% su engleske reči), međutim još uvek nije počeo da spaja reči u proste rečenice. Znam da bi to već trebalo da radi, ali još ništa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo progovorili sa oko 14 meseci... sad ne zatvara usta... sklapa i rečenice tipa "mama daj vodu"... samo što skoro ni jednu reč ne izgovara čisto, baš onako priča bebeći... ja je učim da sve izgovara pravilno, ali uzalud kad svi ostali u kući pričaju s njom na "njenom jeziku"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo danas bili u savetovalistu i doktorka i sve sestre nas uveravaju da pustimo dete na miru,progovorice nije to nista strasno! cekamo!

I treba decu ostaviti...jer oni kad osete da su spremni sami ce propricati :)

Ako ne progovori nista sto moze da se razume do trece godine tek onda treba reagovati.Inace do pete godine se sve moze tolerisati.

Moje sve tri su sa nepune dve godine pocele da pricaju pa cak i da sklapaju recenice.Kod ove najmladje treba prevodilac ali bitno je da se nas dve razumemo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovi moji pricaju tako da samo sami sebe razumeju,tako sam ih pustila,pa kad propricaju to ce biti to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo! Moj Vukasin ima 17,5 meseci. Danas smo bili na kontroli i ujedno poslednjoj vakcini do one pred skolu. Strasno sam se uplasila kada me je doktorka pitala da li sklapa recenice tipa MAMA DAJ MI VODU? ja sam rekla da on to ne radi.A onda mi ona kaze pa to je vec odavno ttrebao da radi.A JA SOK! Vukasin prica standardno:mama,tata,baba,deda,koka,dete,beba. Ali i neke reci koje nisu kontkretne ali ga ja razumem.

Strasno mi je to sto toliko se trudim oko njegovog govora, jer smo sami po ceo dan tata nam radi po 12 sati, i onda smo osudjeni jedno na drugo sem kada se vidjam sa prijateljcama i njihovom decom.

Molim vas recite mi vasa iskustva, jer sam stvarno uplasena.

Pozdrav od Tijane i Vukasina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imas istu temu na dete 2.godina,mislim da ima postova koji ce ti koristiti.pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje nece jos uvek samo osnovno i to je sve a prica na neki svoj jezik koji ne razumeme...nedada me stvarno uhvati panika...ali cekmo kao i svi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sokirana Tijaninim postom! Neverovatno da je to doktorka rekla, nemam reci za takvu neprofesionalnost. Svako dete kome je sa ostalim culima sve u redu ce propricati - kad, to je individualno. To sto je neko dete naprednije u odredjenom periodu od drugog ne znaci i da je pametnije. Nemojte se opterecivati, ne mogu ni da shvatim toliku paniku. Poseta logopedu u tako malom uzrastu je apsurdna. Sa detetom samo opusteno, nikakve prisile i da ono vidi da vas razocarava necim, moze samo suprotan efekat to imati. Pevajte mu pesmice, pricajte pricice, sve kroz salu i smeh. Uzivajte u detetu svom dok je beba, ne pravite odraslog coveka od njega, bice vam zao! I jeste draz bas to njihovo brbljanje i izvrtanje reci, to su najzanimljivije anegdote. Ima ceo zivot da prica, pustite ga da bude beba i uzivajte!!!! A te koji dele savete po uzoru na svoje ili komsijsko dete ignorisati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo tako, dete će progovoriti kad bude spremno a to je sasvim individualna stvar. Ja nisam govorila do moje 2-ge godine, ćerka mi ima 16 meseci i govori svega par reči ali se odlično sporazumevamo. Sve razume... Razmišljala sam da joj kupim trubicu pa da bude kao u Maratoncima :D :D :D Naravno, dok ne progovori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razmišljala sam da joj kupim trubicu pa da bude kao u Maratoncima :D :D :D Naravno, dok ne progovori...

:lol: :lol: :lol: Dobar fazon! ;) Ne treba se opetrecivati tim stvarima, dete se progovoritikada bude spremno, bas kao i kada je trebalo da prohoda!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja maza(ja volim tako da ga zovem,a zove se Aki(Aleksa)) kaze :mama,tata,baba,deda,nana,Koki,Mimi(ne zna da kaze Miki)Baja(Maja),paka(patka)tatom(traktor)mu,mau,av av, i ume da slozi recinu od tri reci npr.mama vidi bata, ali kad pocne da prica na njegovom jeziku uuuuuu tad je najsladji,kad on pocne da melje i melje... bas je smesan! A moja strina ima sina koji je 6 meseci stariji od mog i prica ko navijen! Sve zna da kaze i kako se zove i prezivai u koju ulicu zivi ,u koju mu sestra ide skolu AMA SVE ! Mi kazemo da lici na mamu jer ona kad prica niko ne moze da je zaustavi ! hehehe :lol: E da ,ume da kaze i vava(hvala) i uvek ga ucim pravilno da kaze ,i govorim kako bi me razumeo ,ne sekiram se dal ce da nauci da prica jer znam da hoce jednog dana a ja jedva cekam taj dan ,tako cemo ja i on zajedno da ucimo batu da prica... Samo bez forsiranja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.