Povišena temperatura kod beba

odgovora

Objavljeno

Temperatura nastaje kao odbrambeni mehanizam organizma u borbi protiv virusa, bakterija i gljivica.Prvo merenje temperature da bi se utvrdilo da je uopšte povišena radi se pritiskom ruke ili usana na bebino čelo ili oko. Ako pod rukom ili usnama osetimo da se toplota povećava – to je znak a beba ima povišeu telesnu temperaturu.

Ispričajte nam vaša iskustva sa temperaturom, na koji način ste je merili i koji su načini za obaranje temperature kod beba?

Kliknite ovde da bi poročitali detaljno pročitali temu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas malisa je imao samo jednom temperaturu iznad 38...bio je bolestan. Ovde ne savetuju skidanje T cepicima ili sirupom dok ne dodje do 39. Do 39 mu skidam hladnim oblogama, sircetom, rashladjivanjem. Za tusiranje mi je jos mali, ipak je to sok i za nas odrasle. Uglavnom ova metoda je uspela. Cepici takodje super funkcionisu kad je u pitanju povecana temperatura i bolovi posle primanja vakcine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo se sa temperaturom dosta cesto susretali.Posle vekcinacuje smo koristili cepice koji su brzo delovali.Dok posle 6 meseca,pedijatar je preporucio brufen.imali smo slucajeve kad se temp. vracala i pod dejstvom leka,tad smo koristili tusiranje mlakom vodom.Inace,moja cerka sada ima tri god i poslednji put kad je dobila temp bila sam pod panikom,brufen jednostavno nije delovao,probala sam razblazeno sirce,deluje,ali izvlaci temp iz ruku i nogu,glava i stomak su joj goreli.Tad sam je vodila kod lekara koja mi je savetovala da povecem dozu sirupa za duplo,nisam je poslusama,nisam se usudila,vec sam kombinovala sa febricetom. Inace,sto se temp tice veeeeeliki sam panicar jer u porodici je bio slucaj da je dete imalo fras,naslusala sam se svega,mada se sve dobro zavrsilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je imao povisenu temperaturu pre nekih mesec dana, tacnije rasla je do 39,4. Tada je imao nepunih 7 meseci. Moram vam priznati da smo se jako uplasili jer mu je sa 3 meseca ustanovljeno da ima epilepsiju i svaka povisena temperatura je opasnost da dobije i temperaturne konvulzije poznatije kao fras. Na svu srecu do toga nije doslo jer smo poceli da mu obaramo temperaturu (doduse na pocetku neuspesno) vec na 38. Jos u bolnici sam naucila da obaram temperaturu kombinacijom paracetamola i brufena...prvo ide doza paracetamola, pa posle 4-6 sati ako temp. opet raste i brufen...i tako naizmenicno.

Na kraju se sve dobro zavrsilo i ispostavilo se da je imao 3dnevni virus kod koga povisena temp. traje 3 dana a nakon toga se osuje po celom telu.

Sto se tice tusiranja, nismo pokusavali, ali smo koristili alkohol koji je odlican za hladjenje jer siri krvne sudove.

Inace, na epi pregledima sam od doktora cula kako slobodno savetuju stavljanje cepica i da se ne ceka da temperatura skoci na 39, pogotovo ako se strahuje za temperaturne konvulzije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tusiranje ne podrazumeva mlaka ili hladna voda za dete, nego voda koja je za stepen ili dva niza od temperature tela. tako nece biti sok za organizam i polako se rashladjuje, cime se postize zeljeni efekat.

brufen i eferelgan (paracetamol) se daju naizmenicno, ukoliko temperatura ima oscilacije u toku dana/noci.

ukoliko se odlucite da skidate temperaturu sa sircetom i vodom (mesavina na carapicama) morate imati u vidu da to moze pomoci, samo i iskljucivo ako se temperatura stabilizovala na odredjenom stepenu, a to znate ukoliko su dlanovi i stopala topli. dok su hladni, znajte da se temperatura jos uvek penje.

sto se tice konvulzija, dr-i kazu da je to vise gadno za oci, nego sto je opasno. da, moze biti opasno, sigurno, ali da to nama puno gore izgleda nego sto uistinu i jeste.

postoje pedijatri koji ponekad savetuju da se detetu uvece da dijazepam od 1mg pola sata nakon brufena, ukoliko strahujete od konvulzija. tada se organizam smiri i nece se desiti nagli skok temperature. ovo, samo ukoliko temperatura ima visoke skokove i ne moze se spustiti brzo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nemamo puno iskustva sa temperaturom jer ju je nasa curica do sada samo 2 puta imala iznad 38 kada se ovde savetuje davanje sirupa za snizenje- sa paracetamolom ili ibuprofenom.

Prvi put je temperaturu zbog jake upale grla imala sa 13 meseci i tada je bila 38.4. Paracetamol je odradio svoje i nije bilo potrebe za kombinovanjem sa ibuprofenom.

Nakon toga je jos jednom imala temperaturu koja se je podigla iznad 39- 39.2 je bila i tada smo kombinovali oba leka na 2h (tako nam je lekar savetovao). Nije potrajalo ni 6h dok se je sve stabilizovalo jer smo pored toga napadali i sa prirodnim lekovima na bazi aloje i homeopatskim kuglicama sto uvek cinimo. Zbog toga sto smo vise okrenuti preventivi, zdravoj ishrani i hvatanju virusa i sasecanju u korenu nikada se nije desilo da duze od 24h bude bolesna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ovaj moj malac nije bolesljiv (da kucnem u drvo),imao je temperaturu 3 puta za svojih 25 meseci,jednom sa 10,jednom sa 18 (na moru) i jednom sa 19 (posle mora),mama vodi evidenciju ;)

Mi smo odusevljeni Eferalgan cepicima ali s obzirom da oni smeju da se daju kad je temperatura iznad 38,5,za nizu temperaturu koristimo sirup Febricet.Takodje sam ga kupala vodom koja je temperature tela,pa kao se ona hladi,tako i temperatura spada,krompirice u carapice (takodje preporucujem),ali za masiranje alkoholom nam je dr rekla da to striktno izbegavamo jer moze doci do intoksikacije tela.

Inace,za Brufen sam negde procitala da se ne savetuje deci podloznoj frasu vec pre Febricet (Paracetamol)..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posle vakcina sirup febricet i nema problema s temperaturom. Sada nas zakacio neki virus pa temperatura varira i do 39.4 kupanje oko 20-30 minuta i malisan je opet veseo sa osmehom na licu. brufen sirup na 4 ili 6 sati se daje ako je temperatura do 38 a vise od toga kupanje je neizbezno. a za povracanje, bilo je i toga, dajemo LIOBIF jer probiotik obavezno povrati. a sve je pocelo slucajno sa pojavom prvog zuba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da kucnem u drvo, do sada smo imali samo tri puta problem sa temperaturom ali to brzo resavamo. Cepici paracetamola su po mom misljenju zakon!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i mi smo tri puta imali povišenu temperaturu i Eferalgan čepići su nam bili spas... uvek ih imam u kućnoj apoteci za svaki slučaj... sa čepićima mi je mnogo lakše nego sa sirupom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je doziveo fras usred visoke temper. tako da sam na oprezu non-stop. Cim dobije 38 odma mu stavljam dijazepam da ne bi doslo do frasa pa onda sirup i cepice. Zato mame budite na oprezu,sve do 5 godine to se desava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tusiranje ne podrazumeva mlaka ili hladna voda za dete, nego voda koja je za stepen ili dva niza od temperature tela. tako nece biti sok za organizam i polako se rashladjuje, cime se postize zeljeni efekat.

brufen i eferelgan (paracetamol) se daju naizmenicno, ukoliko temperatura ima oscilacije u toku dana/noci.

ukoliko se odlucite da skidate temperaturu sa sircetom i vodom (mesavina na carapicama) morate imati u vidu da to moze pomoci, samo i iskljucivo ako se temperatura stabilizovala na odredjenom stepenu, a to znate ukoliko su dlanovi i stopala topli. dok su hladni, znajte da se temperatura jos uvek penje.

sto se tice konvulzija, dr-i kazu da je to vise gadno za oci, nego sto je opasno. da, moze biti opasno, sigurno, ali da to nama puno gore izgleda nego sto uistinu i jeste.

postoje pedijatri koji ponekad savetuju da se detetu uvece da dijazepam od 1mg pola sata nakon brufena, ukoliko strahujete od konvulzija. tada se organizam smiri i nece se desiti nagli skok temperature. ovo, samo ukoliko temperatura ima visoke skokove i ne moze se spustiti brzo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlični saveti. Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojcica je u subotu imala temperaturu 39.5 i nekoliko sati nisam mogla da joj je spustim. Nisu pomagali ni cepici, ni sirup, tusiranje, masiranje alkoholom...nista...Na kraju sam je odvela do nase dr i ona joj je dala kubik Novalgetola i temperatura je spala za 5 minuta. Veliki sam protivnik Novalgetola kod male dece, ali sam pristala jer je to bilo krajnje resenje za tu temperaturu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojcica je u subotu imala temperaturu 39.5 i nekoliko sati nisam mogla da joj je spustim. Nisu pomagali ni cepici, ni sirup, tusiranje, masiranje alkoholom...nista...Na kraju sam je odvela do nase dr i ona joj je dala kubik Novalgetola i temperatura je spala za 5 minuta. Veliki sam protivnik Novalgetola kod male dece, ali sam pristala jer je to bilo krajnje resenje za tu temperaturu.

kako je sada?... da li ste bolje?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sinčić je noćas imao temperaturu 38..ibuprofen, masiranje alkoholom, čarapice natopljene u zagrejanom sirćetu..pomoglo mu je sve to..a danas popodne idemo kod lekara..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako je sada?... da li ste bolje?...

Jeste bolje (gledano mojim ocima), ali su joj rezultati strasno losi, CRP joj 166, primila je dve injekcije gentamicina i penicilina, i ima jos 6, pa opet da radimo rezultate. Dr mi je preporucila da ostanemo u bolnici nekoliko dana, ali ja nisam htela. Nema temperaturu, pocela je malo da jede, zivahna je, sad ne lici na bolesno dete (sem tih losih rezultata), ali u subotu je bila bas lose.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas primili vakcinu i trenutna temperatura mu je 37.8. Merim mu na svakih sat vremena. Dr mi je rekla da kad predje 38.5 da mu dam Efferalgan. Interesuje me da li ja tad prvo ipak da ga istusiram pa sacekam pola sata da vidim hoce li spasti ili da ga tusiram ranije (na 38 stepeni)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhla, ja bih pre 38 stepeni, pa ako je posle toga ne spusti onda dati sirupcic. Ali iskreno, iz licnog iskustva, ne varujem da ce preci 38 stepeni. Kod nas je bio slucaj da je peti dan od primanja vakcine (i pored toga sto je primila prentaxim) imala temperaturu i 38 stepeni i po savetu Halo Beba nisam nista davala, samo sam pratila da ne predje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhlić, ljubav ja nisam imala iskustva sa T

I nama je isto rečeno da ništa ne dajemo pre 38,5, a tad da damo čepić i to je to

Ljubi mi Pavlenceta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhlic prvo ga istusiraj pa vidi dal ce pasti tek onda sirup ili cepic.

Sve zavisi od deteta.Mada sumljam da ce preci 38.

Istusirajga, tako najbolje ces skinuti temperaturu ili uzme alkohol rastvori u vodu i utrljaj mu celo telo sem glavu.

Lubim i tebe i Pavla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhla ja inace kad su mi deca bolesna pre 38,5 nikako ne dajem,ali kad je Dusan primio vakcinu imao je 38 i dala sam mu po preporuci dr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhla, ja bih pre 38 stepeni, pa ako je posle toga ne spusti onda dati sirupcic. Ali iskreno, iz licnog iskustva, ne varujem da ce preci 38 stepeni. Kod nas je bio slucaj da je peti dan od primanja vakcine (i pored toga sto je primila prentaxim) imala temperaturu i 38 stepeni i po savetu Halo Beba nisam nista davala, samo sam pratila da ne predje.

Samo da dodam da mu dajes da siki kada god zeli (ako ga dojis)... Buhla, bice sve ok... I ja sam se uzrujala kada je Emilija imala prvi put temperaturu i da nebi mm da me malo ohladi i smiri ja bi moju Emiliju nakljukala svim i svacim... Ne brini jaki su oni sve ce to sami da preguraju. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas primili vakcinu i trenutna temperatura mu je 37.8. Merim mu na svakih sat vremena. Dr mi je rekla da kad predje 38.5 da mu dam Efferalgan. Interesuje me da li ja tad prvo ipak da ga istusiram pa sacekam pola sata da vidim hoce li spasti ili da ga tusiram ranije (na 38 stepeni)?

Kako je maleni?

Ja ti takodje savetujem tusiranje i pola sata cekanje pa oko 38.2,38.3 mu daj paracetamol ili sta vec dajes za temp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tusirala sam ga i temperatura je spala na 37.4... sisao je i sada spava. kad mu pipnem celo nije vruc, za pola sata cu opet da mu merim temperaturu. dr nam je rekla da popijemo efferalgan sirup ako bude imao temperaturu preko 38.5, praticu ga nocas! Hvala vam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.