Kriza treće godine

odgovora

Objavljeno

Dvogodišnje dete je stabilno, motorički spretno, verbalno komunicira, povremeno se može strpeti, izdržati malu frustraciju, uzeti u obzir tuđe želje, odreći se igračke. Nakon ovog kratkotrajnog uravnoteženog perioda sledi izrazito nestabilno ponašanje, čiji je vrhunac obično oko dveipo godine. U tom periodu dete je prilično kruto i nefleksibilno, dominatno i zahtevno, emocije su mu burne, izrazito je neodlučno: sve mora biti onako kako ono hoće, a istovremeno hoće i ovo i ono. U konfliktu je samo sa sobom, pa i sa svojom okolinom. Ovaj period predstavlja tzv. krizu treće godine, doba prkosa i otpora. Dete se počinje opirati odraslima koji sve rade umesto njega i počinje izražavati želju da nešto uradi samo. To je doba sticanja prve autonomije.

S tri godine opet nastupa karatkotrajno smirenje. Dete će učestalije reći „da“ i koristiti zamenicu „mi“, postaje sve sigurnije i manje mu je bitna zaštita u obliku rituala i potreba da sve bude isto. Motorna spretnost pomogla mu je u samostalnosti, a posebnu sigurnost u sebe pruža mu razvoj govora, kao sredstva komunikacije i mišljenja. U ovom periodu vidljiv je početak istraživačkog ponašanja i aktivnog isprobavanja u svim područjima razvoja.

ovo sam nasla na jednom sajtu... i moram priznati da je u mom slucaju apsolutno tacno, imam cerku od dve ipo godine i ona je pokazala znake svog sazrevanja izmedju druge i trece godine bas onako kako je gore navedeno. tamo pise da to traje do trece godine, mada sin moje prijateljice je i dalje u tom fazonu iako ima tri ipo godine. kako je vama bilo i da li ste u opste prosli kroz sve to ili se desi da po neko dete neprimetno prodje kroz taj period zivota? :unsure:

ana.ana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo u onoj fazi "Terrible Twos", a ova navedena nas tek ceka....kuku,,,,:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka je izgleda u fazi kriza druge godine, posto ima ove gore navedene simptome i ja ludim. SIn nije bio ovakav a ova mala moja ce mi doci glave...jos ne prica pa kad zacvrci ne znam sta hoce..uh kako tada poludim i dodje mi da je malo po guzi, ali, naravno, to ne radim...suzdrzavam se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka je izgleda u fazi kriza druge godine, posto ima ove gore navedene simptome i ja ludim. SIn nije bio ovakav a ova mala moja ce mi doci glave...jos ne prica pa kad zacvrci ne znam sta hoce..uh kako tada poludim i dodje mi da je malo po guzi, ali, naravno, to ne radim...suzdrzavam se...

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo usli u ovu fazu pre par meseci i sad, hvala Bogu, polako izlazimo (ili to ja sebe lazem kad god me ona jednom u 100 slucajeva bez dodatnog ponavljanja poslusa :lol: ). I nije samo da ona sve hoce i mora sama vec mora i nama da pomogne i bolje od nas zna i ume :blink:

Jedino sto kod nas pali je:

strpljenje - zivci ko konopci - ignorisanje - ignorisanje - ignorisanje. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram vam reci da smo uspesno izasli iz krize, ako ce vam biti lakse-ne traje dugo, par meseci i to je to, sada je sve po starom... ufffff, kakvo olaksanje, ali sta nas ceka dalje??? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ulazak u tre3ću godino predstavlja skok u psihološkom razvoju deteta - dete prelazi iz jedne faze odrastanja u drugu. Često skokovi u razvoju (ne odnosi se samo na ovaj) bivaju propraćeni određenim reakcijaama deteta - nije lako odrastati. Međutim, faza u razvoju od treće do pete godine nije nimalo laka, vrlo turbulentan period, zovu ga i "prvi pubertet" (oni koji su učili razvojnu psihologiju znaju i zašto).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

covece jel postoje neke godine u njihovom odrastanju da nije kriza??!!:)

Trmalja i bikica85 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

covece jel postoje neke godine u njihovom odrastanju da nije kriza??!!:)

Da od šeste do dvanaeste - toje miran i divan period, a za njim ide pubertet :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo cerkicu koja za 2 mes. puni 3. god. U poslednje vreme je hvataju neke bubice i bez ikakvog razloga pocinje da histerise. Kao na primer danas, sedela je na podu i bojila neke slicice i pozvala je baku da sedne pored nje. Baku bole ledja i pokusala je lepo da joj objasni de ne moze sesti zato sto ima bolove. Cerkica je sve glasnije zvala da sedne pored nje i u jednom trenutku je "pukla", vrisnula je, pobacala sve bojice i vrisnula u plac.

Do sada je uvek bila super, nikada nije imala takve ispade, ide svako drugo popodne u vrtic i druzeljubive je prirode.

Stvarno ne znamo sta da radimo sa njom, ima trenutka kada je nepodnosljivo to njeno ponasanje i razmisljamo da je vodimo kod dr.

Bila bih zahvalna kada bi neko ko je bio u slicnoj situaciji podelio koji savet samnom. Hvala vam unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga,to je normalno za njen uzras,sva deca to manje vise prodju.Hoce da bude po njihovom,traze nacin da to dobiju,pa i na taj nacin,histerisanje,vristanje,valjanjem po podu..dal je to u kuci,napolju,u prodavnici,ne bitno,nekad tacno kao da osete trenutak kad ne trba i bas tad.Moj savet ti je da sto brze mozes to sankcionises,pronadjes najboli nacin,dal razgovor ili kaznjavanjem za takvo ponasanje,sto kazu udaljavanjem sa mesta zlocina.Jer dok god bude osetila da moze da istera svoje takvim ponasanjem,to ce raditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Natasa na brzom odgovoru, pokusavamo da sto vise pricamo sa njom i to nekad pali a nekada ne, isto tako i kaznjavanjem (ne mislim na batine) vec da nece moci gledati crtace ili nece dobiti slatkis i takve stvari.

Verujem da je isto tako problem sto je jedinica (za sada) i trazi mnogo vise paznje nego sto bi trazila kada bi pored nje bilo i drugo dete.

Svesni smo svih tih faza odrastanja, ali ponekad coveku dodje da poludi :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam ni ja mislila batine,al ispravi me ako nisam u pravu...to NECE DOBITI je vezano za naredni period,sat dva,tri..sto ce ona mozda zaboraviti ili ti.treba je tad preseci.Npr, moja cerka je napravila scenu u dvoristu,bile smo same,nije htela unutra i legla dole na beton i pocela plakati,ja sam je samo unela u kucu,skinula i stavila na krevet,za kaznu nije smela ustati,na spavanje.( bilo je taman i vreme).Druga situacija je bila u radnji,trazila je neki smoki,ne bitno,prvo sam joj objasnjavala da sam joj vec uzela nesto slatko,ne moze to,da bi ona pocela histerisati i mlatiti sa tom kesom.Na brzinu sam platila,uhvatila je za ruku i izvela iz radnje,smoki nije dobila.Jer mislim da sam popustila tad to bi stalno radila,a zaista umeju te situacije da budu jako neprijatne,puno puta sam bila svedok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U potpunosti se slazem sa tobom ! Nadam se da ce se to ponasanje promeniti kada bude imala batu ili seku, pa ce tako velika seka biti za primer ! Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je histerija pocela kad je stigla beba. Sad se malo smiruje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi imamo te faze.Ali znamo da ih smirimo.Uf.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zna i Mina da bude bezobrazna ukoliko joj se ne da BAS ono sto ona u TOM TRENUTKU trazi ili da ne da igracke ali samo ukoliko je neko kod nje u gostima :o Ne zeli nikoga i nista da slusa i KRAJ! Borimo se sa tim polako ali sigurno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja vala nikad ne popuštam i juče smo se izblamirali u Maxiju!

Hoće bombone, prvo moli, pa moli plačnim glasom, pa onda malo jače govori Daj, mi mamice, daj...i onda u histeričan plač sa prekidima da kaže Daj! LJudi me gledaju, neki dobacuju, pa kupi detetu zar ti ga nije žao, drugi odobravaju što neću i tako... a najgore mi je kad mu neko plati i da bombone...e tu onda ne znam šta da radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja u takvim situacijama vratim bombone ili šta već, lepo se zahvalim i kažem da sam htela da dete jede bombone JA bih mu kupila, okrenem se i izađem iz radnje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja u takvim situacijama vratim bombone ili šta već, lepo se zahvalim i kažem da sam htela da dete jede bombone JA bih mu kupila, okrenem se i izađem iz radnje...

Pametno zboriš, ali ovaj moj zgrabi i odlete, a ja crveneći kažem niste trebali, ima on kod kuće bombona...bla, bla, ali to više u tom trenutku i nije važno, jer ja moram da jurim za ovim razmaženkom, koji je na kraju dobio za šta je histerisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam još uvek brža i spretnija... :), a i u radnji ga najčešće držim, jer on lepo uzme sam korpu i ode među slatkiže i počne:" oce Aca ovo, i ovo, i ovo tjeba Aci.... "

bikica85 i Moja pesmica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, ja brzinu izgubila sa godinama! :lol:

:lol::lol::lol:

Nedostalala je ova vrsta humora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je histerija pocela kad je stigla beba. Sad se malo smiruje.

Isto.Teodor ima samo 2godine(tako da zapravo i nije jos nasa ova tema,ali kad sam vec tu...) ali otkad smo kuci doneli seku posato je hmmm... nemoguc za kontrolisati ako nije po njegovom.Stalno nesto place,stalno kenjka,uzas pravi.Do nedavno smo bili u fazonu "ajde da sacekamo da se navikne na seku" i u medjuvremenu smo primetili da mladi gospodin nije glup i to jako lepo iskoriscava... Tako da sam jedan dan sebe uhvatila kako se derem na njega kako cu ga isprebijati prospe li jos jednom vodu iz kade. :angry: Onda sam uvidela da to tako ne ide vise i da on zna da su to prazna obecanja,tako da lepo nastavlja svoju radnju. Setila sam se drugarice(koja ima 2cerke:4god i 2god) i sta mi je ona savetovala:casa hladne vode.U momentu sam ga prosula,on je poceo da place(a meni srce da se cepa) ali kad sam rekla da cuti ili x=cu ga politi jos jednom sve je bilo zaboravljeno,zip i igrao se dalje kao da se nije nista desilo.Sad samo treba da spomenem hladnu vodu i odmah je uzorno dete. :D Eto,ako je neko na kraju sa zivcima neka isproba,pali 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svidela mi se ideja o vodi, i ja imam sina sa slicnim razmisljanjem. Dala si interesantnu ideju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.