Dečiji dodatak


odgovora

Objavljeno

Dečiji dodatak ostvaruje jedan od roditelja odnosno staratelja, hranitelja koji je državljanin Republike Srbije, ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije i zdravstveno je osiguran preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, za prvo četvoro dece pod uslovom da o njima neposredno brine od dana podnetog zahteva.

Deca za koju se ostvaruje pravo ne mogu biti starija od 19 godina i moraju se redovno školovati u školama koje su u sistemu škola Republike Srbije. Podnosilac zahteva i članovi porodice ne mogu posedovati nepokretnosti osim odgovarajućeg stambenog prostora u kome žive koji ne može biti veći od sobe po članu domaćinstva uvećane za još jednu sobu. Podnosilac zahteva i članovi domaćinstva mogu posedovati poljoprivredno zemljište koje ne prelazi dva hektara po članu domaćinstva. Podnosilac zahteva i članovi porodice ne mogu posedovati novčana i druga likvidna sredstva u vrednosti većoj od iznosa 30 dečijih dodataka po članu porodice u momentu podnošenja zahteva.

Od uticaja na ostvarivanje prava na dečiji dodatak su prihodi ostvareni u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva.

Cenzus za ostvarivanje prava na dečiji dodatak za zahteve podnete u novembru 2007. godine iznosi 4.943,74 dinara a za samohrane roditelje, hranitelje, staratelje i roditelje deteta ometenog u razvoju za koje je donet akt o razvrstavanju a koje nije smešteno u stacionarnu ustanovu (uvećani cenzus) iznosi 5.932,48 dinara.

Cenzus za ostvarene prihode od poljoprivrede za mešovito domaićnstvo (prihodi po nekom osnovu i prihodi od poljoprivrede) iznosi redovni 2,35 odnosno uvećani cenzus 2,82 dinara po članu domaćinstva.

Cenzus za ostvarene prihode isključivo od poljoprivrede iznosi redovni 5,49 odnosno uvećani cenzus 6,58 dinara po članu domaćinstva.

Zahtev za ostvarivanje prava na dečiji dodatak podnosi se u opštinskoj – gradskoj službi dečije zaštite u mestu prebivališta roditelja i uz njega se prilažu sledeća dokumenta:

- fotokopije izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu u porodici;

- fotokopija uverenja o državljanstvu Republike Srbije podnosioca zahteva;

- fotokopije ličnih karata odraslih članova zajedničkog domaćinstva, a za decu fotokopije prijava prebivališta;

- fotokopije overene zdravstvene knjižice podnosioca zahteva;

- potvrda o prihodima u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva za sve članove porodičnog domaćinstva;

- potvrda o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove porodičnog domaćinstva (iz mesta rođenja i mesta prebivališta);

- poresko uverenje iz mesta prebivališta o imovinskom stanju domaćinstva;

- dokaz o nezaposlenosti (uverenje Nacionalne službe za zapošljavanje i fotokopija radne knjižice);

- školske potvrde za decu osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, odnosno potvreda nadležne zdravstvene ustanove o razlozima za neredovno školovanje;

- dokaz o činjenicama u vezi nepokretnosti, kao i stambenog prostora (izvod iz zemljišnih knjiga – vlasnički list, ugovor o kupovini nepokretnosti, rešenje o porezu, uverenje Republičkog geodetskog zavoda, ugovor o korišćenju stana i dr.);

- fotokopija kartice tekućeg računa.

Ako je potrebno, radi dokazivanja posebnog statusa, prilažu se i:

- akt o razvrstavanju za dete ometeno u razvoju;

- akt o produženju roditeljskog prava;

- dokazi na osnovu kojih se ostvaruje status samohranog roditelja ( izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja, presuda o razvodu braka, potvrda vojnog organa, potvrda kazneno-popravne ustanove),

- dokazi o starateljstvu, hraniteljstvu (akt nadležnog organa starateljstva).

Isplata dečijeg dodatka vrši se na tekući račun Poštanske štedionice a korisnicima koji ga nemaju službenim putem otvara se poseban račun kod Poštanske štedionice. U zahtevu se obavezno navodi tačan poštanski broj mesta prebivališta za prvu isplatu.

Pravo na dečiji dodatak priznaje se u trajanju od godinu dana. Zahtev za obnavljanje prava podnosi se najranije 30 dana pre isteka važnosti rešenja. Uz popunjen obrazac zahteva potrebno je priložiti dokaze o prihodima domaćinstva isplaćenim u poslednja tri meseca pre podnošenja zahteva a od drugih dokaza samo za promene koje su od uticaja na ostvarivanje prava.

Izvor: Ministarstvo rada i socijalne politike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cenzus za ostvarivanje prava na dečiji dodatak od 1. januara 2011. iznosi 6500,22 dinara. Pravo na dečiji dodatak ostvaruje se ako ukupan mesečni prihod po članu porodice ostvaren u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev ne prelazi cenzus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel to cenzus spušten??? Čini mi se da je kod nas preko 8000 dinara....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel to cenzus spušten??? Čini mi se da je kod nas preko 8000 dinara....

cenzus od 1.10.2011 je 8320 po glavi ja predala cekam odgovor svaki dan gleda u sanduce morate da skupite tonu papira i milion zivaca ...

Zvonka hvala na svežim informacijama. Cenzus se menja, e sad čini mi se da je na 6 meseci (ali nisam sigurna). Ono je bio zadnji koji je bio meni dostupan pa sam ga postavila čisto da imate predstavu oko koje cifre se kreće.

Pokušavam negde da isčačakm i visine dodatka pa čim nađem "kačim" ovde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Visina dečijeg dodatka za prvo, drugo, treće i četvrto dete za april 2011 iznosi:

2.205,86 dinara u redovnom iznosu i 2.867,61 dinara u uvećanom iznosu.

Izvor: Ministarstvo rada i socijalne politike

Tumačenje: ako ja uključujem kliker kako treba visina naknade od aprila do oktorba 2011 bila je 2.205,86+2.867,61 a sad treba da se "objavi" novi iznos (jer se iznos utvrđuje svakog apriha i oktobra iste godine a utvrđuje se na osnovu kretanjem troškova života na teritoriji Republike u prethodnih šest meseci)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me šta znači ovaj uvećan iznos???

Piše cenzus je 6925 dinara odnosno uvećan 8310....

Taj deo ne razumem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam pojma :blink:

A sta se desava ako se zakasni sa obnovom decijeg ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me šta znači ovaj uvećan iznos???

Piše cenzus je 6925 dinara odnosno uvećan 8310....

Taj deo ne razumem.

Cenzus za ostvarivanje prava na dečiji dodatak za zahteve podnete u novembru 2007. godine iznosi 4.943,74 dinara a za samohrane roditelje, hranitelje, staratelje i roditelje deteta ometenog u razvoju za koje je donet akt o razvrstavanju a koje nije smešteno u stacionarnu ustanovu (uvećani cenzus) iznosi 5.932,48 dinara.

Izvor: Ministarstvo rada i socijalne politike

Ovaj veći cenzus (koji sada iznosi 8310) mislim da važi za samohrane roditelje, za roditelje dece ometene u razvoju a ovaj niži iznos (koji u 2011 iznosi 6925 ) važi za ostale.

A sta se desava ako se zakasni sa obnovom decijeg ?

Ukoliko zakasniš mislim da gubiš pravo na nadoknadu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj veći cenzus (koji sada iznosi 8310) mislim da važi za samohrane roditelje, za roditelje dece ometene u razvoju a ovaj niži iznos (koji u 2011 iznosi 6925 ) važi za ostale.

Tako i ja kontam, al reko da pitam.... znači za tročlanu porodicu samo jedan roditelj može da bude prijavljen i da mu plata ne prelazi 21000 din da bi se dobio dečiji.... jer se sa većom prijavom prelazi cenzus....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

BAS SAM SE SKENJALA ZNACI NI JA NECU DOBITI :(:(

Sačekaj rešenje, pa ćeš videti... znaš da smo pričale o tome kad sam bila kod tebe, ali nisam pročitala ovo što si postavila na temi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ako je po tome znaci nista al ova sto mi radi na decijem mi je rekla po plati prolazim sad nekontam nista sludjena sam vise do ponedeljka treba da dobijem resenje ako ne na prolece me ceka posao :( :(

Izdrži do ponedeljka pa ćeš sve videti, ali ako ti je ona što radi rekla da prolaziš onda nemoj da sumnjaš.... :rolleyes:

Ako budeš morala da radiš ja ću ti čuvati Pavla :) heheehhe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kontam da treba da imate najviše 6925 din po članu domaćinstva kako bi mogle da primite dečiji dodatak. To znači da bi tročlana porodica trebala da ima najviše 20775din primanja a četvoročlana 27700 a petočlana 34625.

Ali devojke nemam nikakvog praktičnog iskustva sa ovim tako da ovo je samo moje tumačenje. Javite obavezno "ishod". Nadam se da će te dobiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da se pohvalim dobila sam deciji i resenje i cenzus je 8320 din po glavi ....a ne 6925 din

SUPER!!!!! :) Jao divnoooo... Marice, dakle i ti prolaziš!!! :)

Nina, a jel si ti podnela zahtev?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SUPER!!!!! :) Jao divnoooo... Marice, dakle i ti prolaziš!!! :)

Nina, a jel si ti podnela zahtev?

Da i primala godinu dana tj do oktobra i sad treba da obnovim...tj zakasnila sam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je deciji istekao u avgustu...i zakasnila sam sa obnovom papira. Koja je procedura za ponovno pokretanje decijeg?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je deciji istekao u avgustu...i zakasnila sam sa obnovom papira. Koja je procedura za ponovno pokretanje decijeg?

Danas sam pitala drugaricu ovo: Procedura je skoro ista kao prvi put, otprilike ti trebaju sve isti papiri kao i na pocetku kad si prvi put podnela zahtev za deciji dodatak.

spagetica76 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam pitala drugaricu ovo: Procedura je skoro ista kao prvi put, otprilike ti trebaju sve isti papiri kao i na pocetku kad si prvi put podnela zahtev za deciji dodatak.

Dobro je, bitno je da mogu opet da se prijavim. Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SUPER!!!!! :) Jao divnoooo... Marice, dakle i ti prolaziš!!! :)

Ma jok.... nama je sad prosek preko 18000 tako da nema teoretske šanse za dodatak ni kad beba dođe .... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja danas krenula u akciju.I da znate cenzus je 6925,a onaj od 8000 i nesto je za samohrane roditelje!Ja sam pocela sa dokumentima i fali mi jos jedan-dva dana prikupljanja,evo danas mi je dusa u nosu,ali nije strasno.U svojoj opstini sam dobila spisak potrebnih dokumenata koji je neznatno drugaciji nego sto je Ana postavila,tj ne mora sve ono,ja imam 10stavki!

Ako dobijem pare pohvalicu se,mada mi je obracunala zena sto radi da se uklapam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nina meni na resenju pise 2550 din a ne 2200 aj bas cu da vidim koliko cu dobiti jel ja mogu sad ovaj mesec dobiti ili cu dobiti iduci za dva meseca ...

Skoro ni jedan mesec nije bio isti, recimo u feb. sam dobila oko 1900 tako nesto, znam da je bilo ispod 2000 a onda se desilo da bude 2150 sledeci mesec pa cak i oko 2200... nemam pojma kako oni to racunaju, mozda po broju radnih dana :)

Ja krecem ovih dana sa ponovnim skupljanjem svih papira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam trebala danas da idem da skupljam sta mi treba za deciji ali me ovaj mali zeznuo , spava jos uvek , kad cu stici Bog sami zna a htela sam do petka sve da sakupim jer u petak idem za grad pa da obavim sve to tad ... Valjda cu uspeti ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

neces stici jer u poreskoj se ceka 15 dana na papire al daj boze

Mozda je od opstine do opstine,ja sam sve papire skupila za 2 dana i danas predala!A jesam se lomila i presla po nekoliko kilometara i juce i danas,ali eto nista nisam cekala duze od sat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joko, pa to važi za Jagodinu :)

U Zemunu se čeka od 3-7 dana (bilo kakva potvrda iz poreske) <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joko, pa to važi za Jagodinu :)

U Zemunu se čeka od 3-7 dana (bilo kakva potvrda iz poreske) <_<

Ja sam vadila samo nesto iz katastra i uprave prihoda(jel to poresko?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam vadila samo nesto iz katastra i uprave prihoda(jel to poresko?)

Da, uprava prihoda ili poreska

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.