Aktivnosti u vrticima

odgovora

Objavljeno

Da li ste upoznati sa aktivnostima vase dece u vrticima?

Da li deca donose radove kuci?

Vidite li neki napredak kod dece, npr. u crtanju, itd..?

Da li u vrtici organizuju decije predstave ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste upoznati sa aktivnostima vase dece u vrticima?

Da li deca donose radove kuci?

Vidite li neki napredak kod dece, npr. u crtanju, itd..?

Da li u vrtici organizuju decije predstave ?

Na svako pitanje je odgovor DA...U našem vrtiću na oglasnoj tabli ispred sobice stoji spisak aktivnosti za određeni mesec i produkte toga kače na pano...tu su crteži, ono što su pravili od plastelina, napisane pesmice koje uče, Aleksa ih redovno peva i recituje..priče koje uče (naša vaspitačica piše priče, kao i naša JOKA), pa oni to pokušavaju da prepričaju, glume. Takođe uče ih kako sići i popeti se stepeništem, korišćenje toaleta, pribora za jelo, kako da se pomire kada se posvađaju sa drugarima...a predstave budu 2-3x godišnje da pokažu šta su sve naučili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U nasem vrticu su odlicni po pitanju aktivnosti sa decom. Ni sama ne znam koliko su pesmica naucili, koliko prica i bajki znaju da prepricaju... Pevaju i pesmice sa odredjenom koreografijom (paciji ples, hoki poki, prstici..)

Crtezi su uvek okaceni na panou, uvek stoji i sta ce da rade za taj mesec, koja im je tema tipa jesen, zima i sl.

Imaju svako svoju fasciklu gde im stoje radovi i to se na kraju godine da roditeljima.

Imaju i jutarnju gimnastiku svaki dan, jednom nedeljno igraju igre bez granica, onda imaju vezbe fine motorike tipa presipanje vode, hvatanje pincetom i jos neke "Montesori" igrice.

Pre neki dan su od kore od pomorandze napravili kao casice i okacili za drvo u dvoristu i sad tu sipaju mrvice i tako hrane pticice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

[bkamilica] tako je uj svakom vrticu oni to rade po programu to je od peprosle godine uvedeno,oni nemaju casove ali imaju aktivnosti...između ostalog i domacinstvo tipa prave kao bejagi vocne salatice,rucak,kupaju bebe,to je sve po planu i programu..svaki dan im je isplaniran nisam bas 100% sigurna ali mislim da imaju samo oko pola sata do sat slobodno bez plana tad obicno gledaju crtace

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

[bkamilica] tako je uj svakom vrticu oni to rade po programu to je od peprosle godine uvedeno,oni nemaju casove ali imaju aktivnosti...između ostalog i domacinstvo tipa prave kao bejagi vocne salatice,rucak,kupaju bebe,to je sve po planu i programu..svaki dan im je isplaniran nisam bas 100% sigurna ali mislim da imaju samo oko pola sata do sat slobodno bez plana tad obicno gledaju crtace

Znam za to, ali je samo pitanje kako sve te planove i programe vaspitacice sprovode i realizuju, koliko su posvecene i koliko vole svoj posao. ;)

Imam par primera da u jednoj starijoj grupi vaspitacice nista nece da rade sa decom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam za to, ali je samo pitanje kako sve te planove i programe vaspitacice sprovode i realizuju, koliko su posvecene i koliko vole svoj posao. ;)

Imam par primera da u jednoj starijoj grupi vaspitacice nista nece da rade sa decom...

to bas i ne bi smele..hm sta da se neko od roditelja buni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam za to, ali je samo pitanje kako sve te planove i programe vaspitacice sprovode i realizuju, koliko su posvecene i koliko vole svoj posao. ;)

Imam par primera da u jednoj starijoj grupi vaspitacice nista nece da rade sa decom...

Kod moje Anje je jedna vaspitačica bila od tih što ništa ne rade sa decom...samo im je crtaće puštala...žalili smo se na nju, bila je suspendovana, odbijano joj od plate 10%, ali se nije popravila...kasnije su je prebacili u drugi vrtić, nije dobila otkaz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod Pavla, u jaslenoj grupi, bas dosta rade sa decom... svaki dan dodje sa novom pesmicom i koreografijom, crtaju, prave od plastelina razne oblike.

Za 8. mart sam dobila srce i u njemu njegov skrabopis i pesmicu 'U srcu moje mame i moje srce kuca' :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod Pavla, u jaslenoj grupi, bas dosta rade sa decom... svaki dan dodje sa novom pesmicom i koreografijom, crtaju, prave od plastelina razne oblike.

Za 8. mart sam dobila srce i u njemu njegov skrabopis i pesmicu 'U srcu moje mame i moje srce kuca' :rolleyes:

U jaslenoj baš dosta rade i tu se vidi najveći napredak...kasnije sve manje i manje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super, hvala na pitanju. Stomak mi je odjednom naglo porastao, to svi redom koji me vide prokomentarisu, tako da smo bas veliki! :wub:

Sad sam pod jakim utiskom, bila sam u vrticu na kreativnoj radionici dece i roditelja. Prvo su nam deca izvela neku pretstavu, pa pevala pesmice i onda smo zajedno seckali i pravili razne lutkice i maske. Bilo je bas divno druzenje, vaspitacice su odlicne kako rade sa njima i sta su ih sve naucile. Bas sam odusevljena.

Jedino je bilo malo bezveze sto je doslo samo desetak roditelja, a dece u grupi je bilo 30.

Ne mogu da shvatim da vise od polovine roditelja ne moze da izdvoji dva sata da provede vreme u vrticu sa svojim detetom! :angry:

Ko ne radi - bruka da ne ode. Ko radi - ko zna kakav mu je poslodavac. Ne osuđujem opravdano izostane roditelje, ima poslodavaca koji drame i ne daju slobodno ni kad je nekome dete bolesno, a kamoli za predstave.

Koliko si se ugojila do sada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ovde da napisem o aktivnostima u vrticu kod starije cerke, znaci u grupi dece oko 4 godine.

Danas je bila organizovana kreativna radionica i druzenje dece i roditelja u vrticu. Prvo smo odgledali predstavu, odslusali par pesmica i onda smo svi zajedno pravili maske, lutkice od papira i neke razne zezalice.

Bilo je pravo uzivanje videti ih kako glume, kako su svi naucili tekst i kako svi pevaju u isti glas...

Onda smo svi zajedno seckali, bojili, pisali... i svaki roditelj je napravio po nesto sto ce oni kasnije da iskoriste za predstave.

Svaka cast vaspitacicama, zene su odlicni pedagozi i svasta ih nesto uce... Mnogo lepo rade sa njima i to se vidi, vecina dece zna skoro sve pesmice i svakom detetu posvete dovoljno paznje, bez obzira sto ih ima 30 u grupi. I svi slusaju sta im vaspitacica kaze..

Nije problem u deci, problem je u roditeljima, to se danas i potvrdilo: Doslo je samo desetak roditelja, a dece je bilo 30. Ne mogu da shvatim da vise od pola roditelja ne moze da izdvoji dva sata za druzenje u vrticu! :angry: :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko ne radi - bruka da ne ode. Ko radi - ko zna kakav mu je poslodavac. Ne osuđujem opravdano izostane roditelje, ima poslodavaca koji drame i ne daju slobodno ni kad je nekome dete bolesno, a kamoli za predstave.

Koliko si se ugojila do sada?

Koja je onda cena tog rada? Ako ne mozes jednom u godinu dana da izostanes zbog svog deteta?

A to da se vade na poslodavce, pa dokle vise? Ako je neko dobar radnik, neka i dobije otkaz zbog svog deteta ako treba, naci ce se vrlo lako drugi posao. Uvek su i poslodavci krivi, nervozni, naroguseni, ljuti.... A zbog takvog nekog poslodavca tvoje rodjeno dete treba da se oseti odbaceno, napusteno jer druge mame su bile tu, ali njegova nije jer ima nadrndanog poslodavca? <_<

Ne znam koliko sam se ugojila, ne brinem oko toga!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koja je onda cena tog rada? Ako ne mozes jednom u godinu dana da izostanes zbog svog deteta?

A to da se vade na poslodavce, pa dokle vise? Ako je neko dobar radnik, neka i dobije otkaz zbog svog deteta ako treba, naci ce se vrlo lako drugi posao. Uvek su i poslodavci krivi, nervozni, naroguseni, ljuti.... A zbog takvog nekog poslodavca tvoje rodjeno dete treba da se oseti odbaceno, napusteno jer druge mame su bile tu, ali njegova nije jer ima nadrndanog poslodavca? <_<

Ne znam koliko sam se ugojila, ne brinem oko toga!

Kamilice izvini al danas bas i nije lako naci posao ljudi se bore kako znaju i umeju da prezive, stoji to sto si ti napisala al mislim da treba razumeti te roditelje, mozda i njima nije bilo lako sto moraju da rade umesto da idu da se druze sa svojom decom ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koja je onda cena tog rada? Ako ne mozes jednom u godinu dana da izostanes zbog svog deteta?

A to da se vade na poslodavce, pa dokle vise? Ako je neko dobar radnik, neka i dobije otkaz zbog svog deteta ako treba, naci ce se vrlo lako drugi posao. Uvek su i poslodavci krivi, nervozni, naroguseni, ljuti.... A zbog takvog nekog poslodavca tvoje rodjeno dete treba da se oseti odbaceno, napusteno jer druge mame su bile tu, ali njegova nije jer ima nadrndanog poslodavca? <_<

Ne znam koliko sam se ugojila, ne brinem oko toga!

Kamilice izvini al danas bas i nije lako naci posao ljudi se bore kako znaju i umeju da prezive, stoji to sto si ti napisala al mislim da treba razumeti te roditelje, mozda i njima nije bilo lako sto moraju da rade umesto da idu da se druze sa svojom decom ;)

Baš tako... Nije lako naći posao, Kamilice sorry aj najlakše je govoriti iz fotelje ;) A nije to jednom u godinu dana... Tu su i T, i vakcine i ovo i ono ;)

Ako neko i neće da gleda predstavu deteta - obično ni ne radi nigde, ali verujem da bi skoro svaki roditelj da je u mogućnosti rađe izostao od posla zbog svog deteta i zadovoljstva da uživa sa njim, nego da rinta, ;)

Generalno je situacija teška i nije to samo "izađi sa posla" ili uzmi slobodan dan. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemojte da se izvinjavate, svako ima pravo na svoje misljenje! ;)

Ako je vec tako tesko, sto onda da i radjamo tu decu? Da bi ih odgajile babe i vrtici? A mi da rintamo kod "teskih" poslodavaca?

Ne znam, sve je stvar prioriteta... Sta je bitnije, sreca, osmeh deteta kad vas vidi u vrticu i vreme koje provede ta dva sata sa vama, ili sve pare ovoga sveta?

Kako su se osecala deca kojima niko nije dosao?! Verovatno ce njima roditelji od prve tesko zaradjene plate nekom skupom igrackom da nadomeste to sto nisu bili tu uz njih kad je trebalo?!

Ja sam bas pod utiskom i odmah cu vam reci da niste u pravu, B.mama i Ivancice (bez neke zle namere), jer u toj grupi moje cerke jedna mala je pre dve nedelje izgubila majku, ali njen tata je dao sve od sebe i dosao! Sta onda on da kaze? Da se tesko zivi i da su teska vremena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je vec tako tesko, sto onda da i radjamo tu decu? Da bi ih odgajile babe i vrtici? A mi da rintamo kod "teskih" poslodavaca?

A jooooj... Svoje dijete ne bih ni upisivala u vrtic (bar ne prije trece godine) da ne moram da radim.

Zasto radjamo djecu? Nije mi bas jasno ovo...

Ja sam juce primljena na posao, od ponedeljka pocinjem. Od kako sam saznala da sam primljena, knedla mi stoji u grlu, place mi se, ne mogu ni da zamislim kako ce Mihailov dan izgledati bez mene... Kako ce on shvatiti zasto mu sada odjednom nema ni mame, a taman je navikao da tatu lijepo isprati kada ide na posao? :(

Moja mama ce ga cuvati neko vrijeme, dok se ne navikne da bude odvojen od mene, pa cemo vidjeti za vrtic. Posao je takav da imam jedan slobodan dan u sedmici, koji ja ne mogu da biram... Sta da radim, pristala sam na takve uslove, jer smo u jako losoj finansijskoj situaciji... I dalje se ne pitam zasto sam pobogu radjala to dijete, jer on ima zdrave i prave roditelje koji ce mu omoguciti srecno djetinjstvo, i biti mu podrska kroz cijeli zivot!

Kada sam ostala trudna, situacija (finansijska, prvenstveno) nije bila ni slicna trenutnoj... Kako vrijeme odmice sve je gore... I opet kazem hvala Bogu pa nam je podario taj dar, a mi cemo uz njega biti koliko god budemo mogli! Njega nece odgajati ni baba ni vrtic, ne zelim da razmisljam tako, oni ce biti tu kao pomoc da bismo mu pruzili sve sto mu je potrebno dok se razvija i raste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nekad, nase bake i deke nisu imale najnovije igracke, video igrice, novu garderobu, vrlo cesto nije bilo ni redovnih obroka, ali imali su jedni druge,i cini mi se da su se vise smejali.

Ali, ovde se uopste ne radi o igrackama ili novoj garderobi... Mislim, bar u mom slucaju... Radim, jer je doslo vrijeme da mm-ova plata nije dovoljna ni za najosnovnije potrebe (hranu, pelene, kredite)... Lako bih ja da mi je samo do igracaka!

I kada je doslo takvo vrijeme, kada odem na posao stezuci suze jer ne mogu otici na djetetovu predstavu, neko ce se naci da govori kako sam neodgovoran roditelj kome je stalo da mu dijete ima najnovija cuda tehnologije ili ne znam sta, zaokupljena poslom... A nece se pitati jesam li ja noc prije uopste spavala, kako ja provodim kuci vrijeme sa djetetom... I jos na kraju pitati zasto sam ga uopste i radjala!

Sorry, Kamilice, nije ovo upuceno tebi licno, nego sam to vec cula ovih dana, i to bas sada kada trebam da pocnem da radim, kao da je sve samo to cekalo! I nadam se da se nece desiti da cu propustiti Mihailu vazne aktivnosti zbog posla, da cemo i mm i ja uvijek iznaci mogucnost da se nadjemo pored njega kada smo mu potrebni (to mogu i da garantujem, pa makar i ostala bez posla)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ali ne po svaku cenu.

Ovo bih izdvojila i za posao i za decu, treba balanisrati koliko je to moguće i dozvoljeno.

Ne treba ni ići u krajnost ni u jednom smeru, ko je kome rodio decu, koliko su poslodavci "hevi" itd... ;)

Ali, ovde se uopste ne radi o igrackama ili novoj garderobi... Mislim, bar u mom slucaju... Radim, jer je doslo vrijeme da mm-ova plata nije dovoljna ni za najosnovnije potrebe (hranu, pelene, kredite)... Lako bih ja da mi je samo do igracaka!

I kada je doslo takvo vrijeme, kada odem na posao stezuci suze jer ne mogu otici na djetetovu predstavu, neko ce se naci da govori kako sam neodgovoran roditelj kome je stalo da mu dijete ima najnovija cuda tehnologije ili ne znam sta, zaokupljena poslom... A nece se pitati jesam li ja noc prije uopste spavala, kako ja provodim kuci vrijeme sa djetetom... I jos na kraju pitati zasto sam ga uopste i radjala!

Sorry, Kamilice, nije ovo upuceno tebi licno, nego sam to vec cula ovih dana, i to bas sada kada trebam da pocnem da radim, kao da je sve samo to cekalo! I nadam se da se nece desiti da cu propustiti Mihailu vazne aktivnosti zbog posla, da cemo i mm i ja uvijek iznaci mogucnost da se nadjemo pored njega kada smo mu potrebni (to mogu i da garantujem, pa makar i ostala bez posla)...

Borjana, ja znam kako se osećaš što moraš da počneš da se odvajaš od deteta, i molim te da se ne uzrujavaš dodatno, navikavaćeš se od sledeće nedelje i ti i Miha.

Razumem te apsolutno šta si napisala, i znam da bi mi mame najviše volele da možemo da radimo posao od kuće i da uvek imamo vremena za naše mališane. To prosto nije moguće - generalno....

Sad gacamo OT, a ja imam pitanje za tebe:

Jel se čuješ porukama sa Filipom? Hoće se javiti uskoro?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Millar ne znam kako je kod tebe,ali ovde bi ti se poslodavac verovatno samo nasmejao kada bi rekla da moras da izostanes sa posla da bi gledala deciju predstavu.Sta ako npr neko radi u bolnici,DZ,opstini,banci u hladnjaci ili nekoj fabrici pod normom,kako da izostane.

Kamilice ja takodje ne radim jer nema potrebe,ali mnoge majke rade da bi prehranile svoju decu.Mnoge majke mole Boga da ne dobiju otkaz bas zbog svoje dece.Jako je tesko vreme i razumem i podrzavam svaku majku koja radi.Verovatno je tim roditeljima tesko,ali Borjana treba da budes srecna sto si dobila posao i sto ces detetu moci da priustis normalan zivot,a sigurna sam da mu zbog toga nece manjkati tvoje ljubavi.Pa valjda i sami moramo da ucimo decu da u zivotu moraju da rade da bi imali.

Ja imam srecu pa ne moram,ali da moram da radim radila bih ako ne svoju struku onda bilo sta.Danas stvarno nije lako naci posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemojte da se izvinjavate, svako ima pravo na svoje misljenje! ;)

Ako je vec tako tesko, sto onda da i radjamo tu decu? Da bi ih odgajile babe i vrtici? A mi da rintamo kod "teskih" poslodavaca?

Ne znam, sve je stvar prioriteta... Sta je bitnije, sreca, osmeh deteta kad vas vidi u vrticu i vreme koje provede ta dva sata sa vama, ili sve pare ovoga sveta?

Kako su se osecala deca kojima niko nije dosao?! Verovatno ce njima roditelji od prve tesko zaradjene plate nekom skupom igrackom da nadomeste to sto nisu bili tu uz njih kad je trebalo?!

Ja sam bas pod utiskom i odmah cu vam reci da niste u pravu, B.mama i Ivancice (bez neke zle namere), jer u toj grupi moje cerke jedna mala je pre dve nedelje izgubila majku, ali njen tata je dao sve od sebe i dosao! Sta onda on da kaze? Da se tesko zivi i da su teska vremena?

Jooooj srce me zaboli kad pomislim...maleni,spremali se,ucili,radovali,svima neko dosao,a njima niko :( ...pa ako vec roditelji ne mogu neka posalju nekog drugog bliskog detetu-baku,deku,ujaka,kuma,strinu...da ima dete kome da potrci posle i ko da ga pohvali kako je super bio.Ja imam 27 godina ali se secam kao da je juce bilo kad smo imali priredbe u zabavistu (nisam isla u vrtic) i posle u skoli.Jako mi je znacilo sto su moji uvek bili uz mene,mama obavezno,brat,a tata kako kad.Isla sam i na takmicenja i na svakom je mama bila uz mene.Za dete je to jako,jako bitno.Nekim roditeljima to ne izgleda strasno,ali detetu je jako potrebno da ima nekog svog tada,jer je toliko decijeg truda ulozeno i hoce da ga njegovi vide i pohvale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja verujem da svako mzoe da dodje na priredbu svog deteta, ako mu je razlog iskljucivo poslovne prirode. masa njih izadju na rucak po sat vremena , pa mi je malo cudno da ne mogu na isto toliko ici i na priredbu. u neku ruku se slazem sa kamilicom, jer ja sam definitivno u fazonu da bolje mm da radi 2 posla, nego da dete nema nikoga u kuci po ceo dan, meni je to tragicno. narocito kad su mali. a ako tada niste uz njih, posle im zaista niste ni potrebni. ali opet, u zivotu uvek postoji izbor. za sve!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U nasem vrticu je par meseci neka svadja, cak se vuku i po novinama tako da smo zadovoljni i time da nam deca budu cista i sita. Inace, u maloj grupi ( gde je Aleksa ) radi samo jedna teta a dece je 15oro, ali opet stigne raditi sa njima. Za 8 mart sam dobila vaznu za cvece ( obicna staklena flasa, koju je Aleksa obojio svojim pristima - umoci prstice u boju i oslikava flasu ) i prelepo je ispala. Takodje sam dobila cestitku koju kad otvoris dobijes rasirene ruke na kojoj pise: Mama, volim te ovoliko :). Zna dosta pesmica, sam jede vec odavno, sam ide na nosu ( samo trazi da ga obrisemo mi ), sam se obuva ( naopacke ), obavezno govori hvala, izvolite,molim. ne mogu stvarno, hvala puno - kad nece da jede, kroz ''pravljenje rucka'' naucili su svo voce i povrce, presipanje vode, sam se penje na onaj veliki tobogan ( sto ja ne podrzavam, jer je visok 1,8m ).... U sustini, vecini stvari bi ga ja verovatno mnogo kasnije naucila. Radili su teme: Zima, Jesen, Prolece.... kada im dolazi devojka iz skole i izvodi predstavu na zadatu temu.

Na kraju godine imaju priredbu povodom odlaska velike grupe u skolu i stvarno je super bila. Aleksa je bio aktivan clan publike, preigrao je ,cak je pobegao na binu da igra :). ( Zao mi je sto vam snimak ne mogu pokazati )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete bi trebalo danas da ide na neki jednodnevni izlet sa vrticem, obilazak neke stare kuce ... Toliko sam uspanicena da ne znam da li da ga pustim. Cini mi se da je on mali za to i pitam se kako ce vaspitacice izaci sa svima njima na kraj. Ne znam sta da radim. Znam da preterujem, ali...

Koliko ima dece, a koliko vaspitacica? Ako su im to redovne vaspitacice, onda verujem da vec znaju kako da se prema njima postave. Uostalom, deca su uglavnom bolja kad roditelji nisu tu :lol: Pusti ga, nije on bas toliiiiko mali, a dobro ce mu doci mali izlet iz rutine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Vuk je u jaslama i oni ih svakog dana izvode na veliku terasu. Pre neki dan su okacili obavestenje da u ponedeljak donesemo cvece da im oplemenimo terasu :) i kao ako neki roditelji mogu, da ostanu da posade cvece. To je bas lepo, jedva cekam, to nam je prva zajednicka stvar koju cemo tamo raditi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.