Fontanela

odgovora

Objavljeno

Imam bebu od 5 i po meseci kojoj je velika fontanela skoro zatvorena.

Zanima me da li neko ima iskustva u vezi sa tim.

Unapred hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jooj, sve sam to nekad znala.

Ako se dobro sećam, mala fontanela treba da se zatvori do bebinog trećeg meseca, a velika do 15 meseci.

Ja bih svakako proverila sa pedijem to srastanje velike fontanele pre vremena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vodili smo mi dete i kod neurohirurga ali me zanima da li neko ima iskustva sa tim, da je detetu bila mala fontanela i da je tako zarasla a da nije imalo potrebe za operacijom i da je bez nje sve u redu sa detetom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lei je od rodjenja bila jako mala velika fontanela i do 6.meseca je skoro skroz zarasla.Sve je bilo uredu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj Sari jos uvek nije skroz zarasla ona 12 aprila puni 6 meseci, mada ja se bas plasim. Koliko tvoja beba ima sada meseci i jesu li vama pominjali da moze doci do operacije u slucaju da zaraste fontanela i kako ste vrsili preglede ako se fontanela zatvorila u 6-tom mesecu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj decak ima 8 meseci i velika fontanela mu se zatvorila vec oko 6. meseca,a mozda i ranije.Pedijatar nam je na redovnim kontrolama rekla da to nije nista strasno,ako beba ima veci obim glave.Na svakoj kontroli mu je opipavala glavicu i pratila situaciju.A,moj decak ima pozamasnu glavicu :)Rodjen je sa obimom glave 37cm.U 7. mesecu smo isli kod ortopeda dr. Brdara,koji je nacelnik decije ortopedije u Tirsovoj,zbog potpuno druge stvari,ali smo ga i pitali za tu fontanelu.Pipao mu je glavicu i rekao da je to sve u redu.Jedino oko cega smo imali dilemu je da li da mu dajemo Vigantol ili ne.Pedijatar je rekla da mu ne dajemo svaki dan,vec svaki drugi,treci.Inace,on je na adaptiranoj formuli,u kojoj vec ima izvesne kolicine vitamina D.Trazila sam savet i od Halo bebe,rekose da normalno nastavimo sa Vigantolom do prve godine.A onda smo konacno pitali dr. Brdara,koga smo i poslusali.On je rekao da potpuno ukinemo Vigantol.Iskreno,ja sam bila u panici kad sam nasla na net-u razne price u vezi sa preranim zarastanjem fontanele.Cim sam takve stvari procitala,odmah sam zakazala vanredni pregled kod pedijatra.Naravno,sve je bilo ok.Objasnili su mi da ako glava lepo raste nema nikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lea je sad napunila 20meseci.Ne secam se kad se tacno skroz zatvorila,ali sa 6 meseci se jedva mogla napipati.Glava joj je sve vreme bila normalne velicine.Dr.nam je bila skroz opustena,nije spominjala operacije,samo je redovno pipala,na redovnim kontrolama.Inace i ja sam bila prestravljena,kada sam procitala na netu sta bi sve moglo da bude...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama jedoktorka rekla da se velika fontanela zatvara do 18-tog meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima!

Mooolim vas nemojte me ismijati, ali trebam pomoć. Vezano je bas za ovu temu. Naime znam da su fontanele na glavi bebe, ali ne znam koja je velika, koja je mala i kada trebaju i kako da se zatvaraju.. Kod mog sina je na gornjem dijelu glavica jako mekana, vec mu je 6 mjeseci i kad to treba da bude tvrdo? Hvala vam mnogo drage moje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Telkice, ma cemu da se smejemo?! Ovde nema smesnih pitanja... Opusteno... Hoces da ti dam materijal da se smejes ja dugoooo nisam znala sta je to temen glave :D A sta cu... izgleda da sam "talentovano glupa" B)

Elem, da ti kazem da ta "velika" ili tzv prednja fontanela, u proseku sraste tek kasnije (cak i posle 1,5 dana) i individulano je kada ce srasti. Ona se nalazi na tom "famoznom" temenu glave ;)

Mala ili jos tzv zadnja fontanela u proseku sraste do 6 meseca (napominjem i ovde da je to individualno i da ne mora da bude striktno do 6og meseca). Mala fontanela se nalazi kod potiljacne kosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 3,5 meseca i na zadnjem pregledu doktorka je primetila da je fontanela mala i da je skoro zatvorena, medjutim nista nam nije rekla samo je zapisala u karton da bi se pratilo. Ja sam bila uplasena nakon sto sam procitala na netu sve i svasta o tome. Ipak nasa doktorka nam je rekla da je to sve individualno i da se posmatra obim glave, ukoliko se povecava onda je sve u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 3,5 meseca i na zadnjem pregledu doktorka je primetila da je fontanela mala i da je skoro zatvorena, medjutim nista nam nije rekla samo je zapisala u karton da bi se pratilo. Ja sam bila uplasena nakon sto sam procitala na netu sve i svasta o tome. Ipak nasa doktorka nam je rekla da je to sve individualno i da se posmatra obim glave, ukoliko se povecava onda je sve u redu.

Kod nas slično, s tim što moja bebica ima 2 meseca i što nam je pedijatar rekao da obustavim D3 kapi. Javljam posle kontrole sa 3 meseca života šta je bilo, nadam se biće sve OK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a mi...mi imamo malo drugačiji problem.mom nemanji ( 22 meseca) fontanela još uvek nije srasla.isli smo kod pedijatra zbog toga i on kaže da se javimo tek u avgustu kada on navrši dve godine a znam da fontanela uveliko treba da sraste do 18 meseci. kaže da ne treba da pijemo nikakve dodatne vitamine. šta vi mislite o tome? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a mi...mi imamo malo drugačiji problem.mom nemanji ( 22 meseca) fontanela još uvek nije srasla.isli smo kod pedijatra zbog toga i on kaže da se javimo tek u avgustu kada on navrši dve godine a znam da fontanela uveliko treba da sraste do 18 meseci. kaže da ne treba da pijemo nikakve dodatne vitamine. šta vi mislite o tome? ;)

Ja sam MISLIM da ADkapi doprinose bržem srastanju fontanele... Kako sam to zaključila: kada je bila ona frka oko "vigantola" mi nismo koristili AD kapi skoro mesec dana. Kada smo bili na kontroli sa 9 meseci, napomenula sam to pedijatru. Ona je Emiliji prepipala fontanelu i rekla "nije strašno što niste jer joj je Fontanela već srasla, tako da kada nađete druge ad kapi samo ponovo nastavite."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mojoj starijoj cerki je fontanela bila zatvorena vec u petom mescu..ono sto je vazno znati da glava raste po savovima i zato je jako bitno samo merenje glavice ..ako glavica raste normalno i normalnog oblika nema mesta panici iako je fontanela zatvorena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je skoro fontanela bila malo uvucena... Trpala sam joj vodu ali je nakon toga je izasla bas se videlo. Pitamo dezurnog pedijatra kaze jeste malo je izasla a sutra odemo do naseg pedijatra kaze to je KOSKA... :blink: Ne znam kako se sad ta koska smanjila?? :angry: :angry: :angry: Uzas. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel vam se desavalo da se bebici fontanela uvuce pa vec sutra dan ispupci????? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, molim vas za savet. Jako sam zabrinuta, vasi su me postovi malo smirili, mada me je u pocetku bilo strah da ih iscitam. Naime, juce smo otisli na vanrednu kontrolu zbog suve koze na licu, dobili kremicu, i tada mu je doktorka opipala glavicu, kaze fontanela brzo srasta, otvorena za jagodicu prsta... A moje sunce za 4 dana puni 2 meseca... Juce nisam panicila, ali vec danas na trenutke mi dodje napad prestravljenosti, jako sam uplasena... Pije moje mleko i Humana dohranu, dr. nam je rekla da mu smanjimo AD kapi i dajemo mu svaki 3 dan, da u dohrani ima vec vitamina... Da to mora da se prati... Doktor kod kog ga vodimo privatno se za dve nedelje vraca iz Italije, ne mogu da docekam da se vrati, pocecu da sanjam tog coveka, u njega imam najvise poverenja... Ova dr. u DZ nam je rekla da za sad ne treba brinuti, ali da to mora da se prati.... Videla sam zabrinutost na njenom licu, mozda i umisljam, skrenucu... Samo da moje zlato bude u redu... Boze, nisam verovala da se nesto moze ovoliko voleti!!! Mamin andjeo mali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da se brines unapred budi smirena zbog svoje bebe. Prerano zarastanje fontanele u najvecem broju slucajeva prodje bez posledica, ali kod jedne od pet beba mora da se uradi operacija jer dodje do pritiska na mozak. I koliko ja znam nije po zivot opasno. Svakako potrazite jos necije misljenje jer ima beba kojima je fontanela mala a sraste bas kad treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da se brines unapred budi smirena zbog svoje bebe. Prerano zarastanje fontanele u najvecem broju slucajeva prodje bez posledica, ali kod jedne od pet beba mora da se uradi operacija jer dodje do pritiska na mozak. I koliko ja znam nije po zivot opasno. Svakako potrazite jos necije misljenje jer ima beba kojima je fontanela mala a sraste bas kad treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno tako, samo smireno, bice to sasvim ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fontanela se sad toliko smanjila a to ne mora da znaci da ce se jos smanjivati, moze da ostane te velicine jos par meseci... tako da to nista ne mora da znaci. Posavetuj se sa jos nekim lekarima, ali mislim da ce to sve biti dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, hvala vam puno na odgovorima. Juce smo bili kod dr. u DZ jer je poceo da kaslje, pa mu je izmedju ostalog i on pogledao glavicu... Isto nam je rekao sto i ova druga dr., da prtimo, da je za sad ok, glavica je obima 39, na rodjenju 36, a sa mesce dana 37cm, s' tim sto je pitanje koliko su tacno merili, sva tri puta razlicite osobe. Ma bice sve ok, ali sam uplasena, ako daleko bilo bude potrebe ultrazvuk glave i tako... Jedva cekam da se konsultujemo i sa ovim nasim dr. kad se vrati... Bice moja dusa dobro. Ljubim vas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako gledate dali je fonatela uvucena,kad beba lezi ili dok je uspravno??

Neveni je fonatela uvucenakad je drzim uspravno da podrigne,a dok lezi je normalna :blink: Bas se nerviram oko toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvucene fontanela znaci da bebi treba vise tecnosti, e sad ne znam to ima li veze kad lezi i kad je ispravljena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.