Šta smem a šta ne smem da jedem u trudnoći?

odgovora

Objavljeno

Fetusi hranljive materije dobijaju direktno od majke i zato je važno da trudnica zna koje vrste namirnica najviše koriste njenom detetu. Ukoliko ste se i do trudnoće pravilno hranili, malo je izmena potrebno da i tokom trudnoće nastavite tako – jedina razlika je što se povećavaju potrebe za kalorijama, belančevinama, vitaminima, mineralima i vodom. Koliko je baš vama potrebno odredite sami uz konsultaciju sa lekarom, jer to zavisi od vaše starosti, težine, nivoa aktivnosti i individualnog metabolizma. Sasvim je normalno da vam se apetit poveća i da jedete više nego obično jer vam metabolizam radi brže.

Kako se vi hrante tokom trudnoće, da li brinete o tome šta jedete?

ivanchi voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prezadovoljna svojom kilazom zahvaljujuci pravilnoj i zdravoj ishrani.

I bebica se razvija savrseno.

5 godina sam se borila sa hormonskim poremecajem, dobijala na tezini, neuspevala sa dijetama, cak i pored nutricioniste slabo, a ginekolog mi je rekao da ce prvi porodjaj najverovatnije uravnoteziti hormone.

Tako da sam ja pocela trudnocu sa 104kg, a sada, na pocetku sedmog meseca imam 106kg!

To jeste puno, ali je idealno ako je neko gojazan usao u trudnocu.

Jedem sve, po 5-6-7 puta na dan, ali po malo. Naravno, smanjila sam na minimum masnoce, secere i nezdrave namirnice, a povecala salate, voce, povrce.

Pijem i vitamine, ali u maloj kolicini, jer je bolje unositi ih ishranom. To su folna kiselina, gvozdje, kalcijum, magnezijum, riblje ulje, mamavit. Ali ih ne pijem u "punoj" kolicini, samo po pola. Krvna slika super.

A Voda! Voda je jako vazna, pijte je sto vise, pa makar i na silu. I nije tacno da cete imati vodu u telu, protiv zadrzavanja tecnosti u organizmu je najbolji lek voda, verovali ili ne! (i manje soli...)

I da ne zaboravimo, manite se alkolhola, izbegavajte i malo, a cigarete bacite. Ja sam bila strastveni pusac, ali za ovu bebu bih i zivot dala, valjda vam je to bitnije od pusenja.

Jel ima jos predebelih trudnica naw forumu? :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jedem sve...hvala bogu nisam imala problema sa mucninama.Naravno cigarete sam odmah ostavila,a bila sam k'o lokomotiva!Jedem raznovrsnu hranu...najvise voca i povrca...a ovde kod mene slabo jedu meso(ali nisam jos pala pod njihov uticaj).Vise je ishrana bazirana na morskim plodovima,vocu i povrcu....i naravno neizostavno maslinovo ulje.Jako je zdravo.

Ja sam se ugojila samo 1 kg...imala sam 47 pre nego sto sam ostala u drugom stanju,a sada imam 48...:-)...nemam problem sa gojenjem,a i da se ugojim nece mi skoditi.Pa i da mi ostane koji kg posle trudnoce nemam problem.Jedem non-stop,ali po malo.Tako sam jela i pre trudnoce.

Mali Zeka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hranila sam se normalno u trudnoci, znaci iskljucivo kuvano, obavezno supe, corbe, salate... Ne gazirano i bez alkohola... I pila sam folnu kiselinu i mamavit po jednu tabletu dnevno. Krvna slika mi je bila odlicna, gvozdje do 27. Sve je bilo lako, bez ikakvih problema, mucnina...

Ugojila sam se 16 kg, ali to se jako brzo skine... posebno ako dojite!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je. Osim osnovnih pravila, medju kojima je glavno da bude raznovrsno, zdravo i po malo, mislim da svako mora sebi da prilagodi nacin ishrane. Vec u zavisnosti kako smo usle u trudnocu i kako smo reagovale fizicki na trudnocu.

I da ne slusamo glupe babske savete, samo nas osecaj, instikt, da li je nesto dobro za nas ili ne. Ja tacno osetim kada mi i sta fali u organizmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno za ne poverovati, ali meni trudnoca potpuno promenila navike u ishrani :) Zato sam se ugojila 3kg (sada sam 20-ta nedelja) koji se uopste ne vide (tako kazu drugi :)), jer jedem samo voce i povrce, to mi najvise prija... Jedino sto mi se jede malo vise jesu testa, ali ih stvarno izbegavam, a meso i ribu, koje inace obozavam, jedem na silu... Ne znam kako ce biti kasnije, ali za sad sam vrlo zadovoljna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od kad sam saznala da sam trudna trudim se da jedem sto kvalitetnije, ne jedem suhomesnato, pastete, virsle, ne pijem gazirane sokove, uglavnom samo cedjene sokove i vodu. slatkise, moram priznati jedem, ali se trudim i to da svedem na najmanju mogucu meru. Ali sve drugo jedem koliko mi se trazi, stvarno ne zelim da zbog bojazni od 1kg- 2 kg viska posle porodjaja, uskratim bebcu neke potrebne hranljive materije. Obavezno jedite meso i RIBU, voce i povrce, ali nije greh ni pojesti neke divne spagete... :rolleyes: Pozdrav svim mamicama

maki 004 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam se bas zdravo hranila,nikakve mesne preradjevine niti bilo sta sto je puno hemije,cak sam pila Rosa vodu umesto vodovodske a voca sam jela po minimum 2 ralicite vrste u toku dana (mada nije preporucljivo ni preterivati jer je puno secera,ali sam zato izbegavala slatkise,samo sam Bonzitu kupovala).Izbegavala sam i svinjsku dzigericu i tunjevinu,jer sam tako cula,ali ne znam koliko je stetno i da li je uopste stetno...

A fetis mi je bio vocni jogurt i mlekoooo ;) ,tukla sam ga po 2 l na dan... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja hvala bogu nisam imala problema sa anemijom ni u prvoj ni u drugoj trudnoci, takodje nisam nista ni pila od preparata gvozdja, samo Mamavit i to kada se setim.Voce slabo jedem, skoro nikako, e jedino volim salate, domace, tipa tursije, krastavcica, sarene salate. Ali zato sam redovno jela cajnu kobasicu od konjskog mesa,(potpuno isti ukus kao i obicna cajna). Hemoglobin mi je bio 130, kada sam otisla da se porodim, a posle mesec dana od porodjaja 124. Svi lekari su se cudili kako mi je dobra krvna slika!

Nisam probala druge proizvode, vec samo tu cajnu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja i moj Bebać jedemo sve...Familijarno sam sklona debljanju i za 6 mjeseci sam se udebljala 7 kg, ali je problem u tome što sam imala višak kilograma (oko 80kg) prije trudnoće...malo više me to brine i jako se nadam da ću ih skinuti posle porođaja.

Što se tiče jedenja jedem sve i ne tako često jer mi se ne traži, najmanje tri puta dnevno...ljubitelj voća nisam, jedino mi se jedu narandže... ne pravim zasitna i masna jela, najviše kuhanja, piletinu i dr., slatko mi se ne traži puno, krompir na sve načine obožavam itd. Kao što vidite ne jedem puno, ni masno, ni slano ali kile idu gore...jedino što radim jeste da pijem puno vode u toku obroka i posle obroka, jer mi se traži i uopšte nisam natekla i nemam u sebi buno vode , kao neke djevojke/žene koje sam viđala...

Pritisak mi je u redu (tako barem kaže doktorica, s obzirom na kilažu), bebać je na zadnjem pregledu bio uredu, u toku cijele trudnoće povratila sam 5 puta, ne osjećam umor, sve radim ništa mi nije teško...

Gdje griješim???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja i moj Bebać jedemo sve...Familijarno sam sklona debljanju i za 6 mjeseci sam se udebljala 7 kg, ali je problem u tome što sam imala višak kilograma (oko 80kg) prije trudnoće...malo više me to brine i jako se nadam da ću ih skinuti posle porođaja.

Što se tiče jedenja jedem sve i ne tako često jer mi se ne traži, najmanje tri puta dnevno...ljubitelj voća nisam, jedino mi se jedu narandže... ne pravim zasitna i masna jela, najviše kuhanja, piletinu i dr., slatko mi se ne traži puno, krompir na sve načine obožavam itd. Kao što vidite ne jedem puno, ni masno, ni slano ali kile idu gore...jedino što radim jeste da pijem puno vode u toku obroka i posle obroka, jer mi se traži i uopšte nisam natekla i nemam u sebi buno vode , kao neke djevojke/žene koje sam viđala...

Pritisak mi je u redu (tako barem kaže doktorica, s obzirom na kilažu), bebać je na zadnjem pregledu bio uredu, u toku cijele trudnoće povratila sam 5 puta, ne osjećam umor, sve radim ništa mi nije teško...

Gdje griješim???

Sanja mislim da nigde ne gresis, jer je sasvim ok da si u 6 mesecu dobila 7 kg. mislim da to nije puno, s obzirom dasi vec sklona gojenju. Ja sam usla u 5 mesec, ugojila sam se ukupno 4kg, ali je fora kod mene sto sam pre nego sto sam saznala da sam trudna se ugojila 2 kg. inace i na bebcu, kad ti pozele dobrodoslicu u 18 nedelju kazu da bi trebalo da smo se ugojile do tad 6kg. samo ti je moj savet da jedes vise voca. Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U sedmom sam mesecu, pre trudnoće sam imala 74 kilograma (trebalo bi da imam oko 65), tako da sam sa viškom ušla u trudnoću. Najviše sam se plašila gojenja, pogotovo kad sam slušala koleginice koje su dodavale 25-30 kilograma. U mom slučaju bi dogurala do stotke! I lekar mi je svaki put samo o kilaži i ishrani pričao. Sada imam 6 kg više. Nisam se ničeg odricala, ali sam vodila računa šta i kada jedem. Jedem čim ustanem, delim na manje obroke, ne jedem uveče, izbegavam testo, masno, slatkiše (izbegavam, ali i jedem po malo). Ako ovako nastavim, biće super. Sad mi je žao što i ranije nisam pazila na ishranu kad sam mogla i u trudnoći...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam se lose hranial ni pre trudnocepa tako da sad sam samo malo vise povela racuna ... inace nisam sklona gojenju, evo me u 8 mesecu s 12 kila viska...mislim da nije mnogo mada se na meni nista nevidi sem stomacica :P

Uvek jedem kuvano, voce i povrce tamanim ( mada sveze povrce vise nego ovu zimnicu pa tako jedva cekam pravo prolece jer onda svega ima)! Izbegavam sokove, ali mi se jede cokolada cesto sto bas i nemogu da zanemarim jer sam je uvek OOobozavala!! njam :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jedite sve ,što raznovrsnije manite se kilaže i ostalih gluposti nemate pojma kako se potroše kalorije i padnu kile kada krene dojenje i beba krene sa buđenjima noću pa i izgubite apetit.Ja sam po prirodi mršava i u trudnoći sam dobila 12 kg ali možda bolje da sam bila deblja mislim da bih bolje sve podnela ,u startu izgubite 6 kg pa onda sve ostalo ode ! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sva sreca pa nisam imala mucnine, tako da mogu sve da jedem. Ali trudim se da jedem sto zdraviju hranu. Sto vise voca i salatica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je cuti da se u proseku sve hranite dobro. Neki su jos zaostali pa se prezderavaju svim i svacim. Uopste nije fazon u kilama nego u vrsti hrane, ako je zdrava i ide samo u stomacic onda se se lako i skinuti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smrc! I ja sam se ugojila 6 kg,a tek sam u 5.mesecu. Volela bih da se hranim zdravije,tj.da jedem vise voca i povrca. Eto,bas sinoc sam pravila spanac i bas mi je prijao... Nadam se da cu sad sa ovim lepsim danima uvece vise setati i jesti sveze voce i povrce...odmah je drugacije...Ipak kad je zima,tu su i slave,teska hrana,kompoti,dzemovi,nedostatak kretanja... A zasto ne bi trebalo da se jede svinjska dzigerica,ona je inace dobra za krvnu sliku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo za dzigericu sam znalla razlog, ali i zaboravila.....gr

A sigurno ce ti pomoci da napade glade smirujes nekim vocem, vodom ili intergalnim keksicem, prosetas se....mada sam ja posle setnje uvek gladna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam posle vode uvek gladna! Znaci jelo-voda-voda-jelo...i tako u krug...ali pijem dosta vode. Nocas sam sanjala kako sam otisla na kontrolu i dr me kritikuje kako pijem jako malo vode,kao sasvim nedovoljno...i kad sam se probudila smejala sam se jer je voda jedino sto unosim po p.s.-u ako ne i vise...ali zato vitamini...ne pijem mamavit pa se bojim da ce me grditi ako bude losa krvna slika...i otuda taj san:) :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nece te valjda grditi. Sacekaj nalaz , mozda ti je krvna slika i u redu, a ako nije, ispisace ti vec nesto pa ces piti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vidim da je neko rekao da izbegava testo.koliko znam testenina spada u namirnicu ugljeni hidrati i preporucuje se u svakodnevnom jelovniku trudnice. knjiga trudnoca pitanja i odgovori.. lepo pise.druga stvar je ko ne voli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SVE JE POTREBNO ORGANIZMU I BEBI!

Samo treba znati MERU i PROPORCIJE, neceg puno, neceg skoro nista, a nesto po starom, u zavisnosti koliko je sta kaloricno i zdravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam ostala trudna imala sam 50 Kg, a sada posle 25 nedelja imam 56 Kg :)

Pijem više od 2 litra vode, jedem svaki dan neko kuvano ili dinstano meso za ručak (oko 150 do 200g). Naravno, voće i povrće obavezno, slatkiše (čokoladu) u malim količinama, ribu 2 puta nedeljno, 3 šolje jogurta ili mleka dnevno i to je to. Ali, nisam baš oduševljena rezultatima krvne slike, jer mi je trenutno hemoglobin 110, a gvožđe 14. Pila sam Mamavit i folnu kiselinu do sada, a sad sam prešla samo na Feroglobin po preporuci doktora.

Mislim da ću da počnem da jedem konjsko meso, pošto je moja drugarica jela svaki dan po jednu šniclu konjskog mesa i popravila krvnu sliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smrc! I ja sam se ugojila 6 kg,a tek sam u 5.mesecu. Volela bih da se hranim zdravije,tj.da jedem vise voca i povrca. Eto,bas sinoc sam pravila spanac i bas mi je prijao... Nadam se da cu sad sa ovim lepsim danima uvece vise setati i jesti sveze voce i povrce...odmah je drugacije...Ipak kad je zima,tu su i slave,teska hrana,kompoti,dzemovi,nedostatak kretanja... A zasto ne bi trebalo da se jede svinjska dzigerica,ona je inace dobra za krvnu sliku?

Svinjska džigerica ima mnogo masnoće, mislim da su mi tako rekli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ha, jos uvek sam na dobrom putu, danas sam se merila i to posle rucka, sto i nije ispravno vaganje, ali kazaljka se nije pomerila dalje :D

S obzirom da sam ostala trudna kao debeljko, ponosna sam sto ishranom regulisem tezinu, teorijski sam se ugojila samo 3kg, a pri kraju 28. nedelje!I krvna slika divna.

Mada ne znam da li dobrom racunam svoje dobijanje na tezini. Imam 3kg vise nego pre trudnoce, ali ako uracunam da sam u prva tri meseca smrsala 4kg, onda mozda treba da racunam 7kg.??? Ma i onda sam u granicama "idealne" tezine za sedmi mesec,samo me zbunjuje to da li da kazem 7 ili 3 kg?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.