Laparaskopija i histeroskopija

odgovora

Objavljeno

Za dve nedelje me ocekuju ove intervencije pa bih volela da saznam iskustva zena sa ovog foruma na ovu temu.

Laparaskopija

Ponekad klinički, ultrazvučni ili rentgenski pregled nisu dovoljni da se sagleda stanje unutrašnjih organa. Kod nekih žena može postojati problem koji se može dijagnostikovati i/ili otkloniti laparoskopskom metodom. U tim slučajevima je laparoskopija, dijagnostička kao i operativna, od velikog značaja.

Laparoskopija je minimalno invazivna hiruška intervencija u kojoj se kroz rezove (manji od 1cm) u trbušnu duplju uvode optički istrumenti pomoću kojih se mogu posmatrati i operisati unutrašnji organi i tkiva. Najčešći razlozi zbog kojih se vrši laparoskopija su ispitivanje i eventualno otklanjanje nekih od uzroka steriliteta, nejasni bolovi u trbuhu, dijagnostikovanje i/ili hiruško uklanjanje endometrioze, vanmaterične trudnoće, cisti i tumora.

Histeroskopija

Histeroskopija je veoma važan deo u ispitivanju steriliteta, ponovljenih pobačaja i/ili abnormalnog krvarenja iz materice. Može biti dijagnostička i operativna. To je intervencija u kojoj se koristi histeroskop (uzani teleskop, 3 do 9 mm) koji se kroz vaginu i grlić materice unosi u materičnu duplju. Moderni histeroskopi su tako tanki da kroz grlić prolaze bez njegovog širenja (dilatacije). Unutrašnjost materice čine dva lista endometrijuma (materične sluzokože) koji su međusobno priljubljeni. Da bi se sagledali, moraju se razdvojiti, a to se najčešće čini ubacivanjem tečnosti između njih.

Histeroskopija se obavlja obično neposredno posle menstrualnog krvarenja jer se tada najlakše može sagledati materična duplja. Dijagnostička histeroskopija se koristi da bi se ispitala unutrašnjost materice, tj. materična duplja i sluzokoža, postojanje septuma (pregrada) i/ili priraslica, polipa, mioma ili drugih abnormalnosti...

Operativna histeroskopija je često samo nastavak dijagnostičke. To je intervencija u kojoj se operativno uklanjaju promene koje su nam dostupne (priraslice, polipi, miomi, nejasne promene koje prominiraju u materičnu duplju), kao i uklanjanje tkivnih pregrada koje remete normalan oblik materične duplje i time onemogućavaju začeće, normalan tok trudnoće, ili čine neke druge nepogodnosti u menstrualnom ciklusu. Ovom intervencijom se koriguje oblik materične duplje. Uzimanjem dubokih uzoraka materične sluzokože (duboka biopsija endometrijuma) i njihovom histopatološkom analizom dolazimo do informacija vezanih za građu materične sluzokože i hormonskom uticaju na nju. Mikrobiološka analiza ovih uzoraka može nam otkriti “neme infekcije”, tj. infekcije koje su prisutne u samom tkivu, ali ih na drugi način ne možemo otkriti. One ne daju nikakve pritajene (latentne) tegobe, ali mogu izazvati probleme steriliteta.

Mnoge žene u kasnijem reproduktivnom dobu imaju obilna menstrualna krvarenja. Ukoliko ova krvarenja ne reaguju na hormonsku terapiju, izbor bi bio histerektomija ili histeroskopija. Histeroskopija je, naravno, sa mnogo prednosti, jer je pacijentkinja pošteđena velike operacije, uklanjanja materice i jajnika kao i brojnih potencijalnih opasnosti koje takva operacija sa sobom nosi. Ova operacija se zove ablacija endometrijuma. Pomoću histeroskopa se učini električna ablacija sluzokože i tako se spreči ponovo obilno menstrualno i intermenstrualno krvarenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su radili oba pregleda pod totalnom anestezijom. Dijagnostifikovali su mi endometriozu. Nisam imala nikakvih problema posle lap. i hister. sem blagih bolova u stomaku sto je i normalno. Takodje imam i mali oziljak na pupku koji i nije toliko bitan. Ako te jos nesto posebno zanima slobodno pitaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su radili oba pregleda pod totalnom anestezijom. Dijagnostifikovali su mi endometriozu. Nisam imala nikakvih problema posle lap. i hister. sem blagih bolova u stomaku sto je i normalno. Takodje imam i mali oziljak na pupku koji i nije toliko bitan. Ako te jos nesto posebno zanima slobodno pitaj...

Koliko si bila u bolnici? Zanima me i posle koliko se mogu vratiti na posao, ja bih sto manje da se zadrzavam kuci zbog bolovanja?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko si bila u bolnici? Zanima me i posle koliko se mogu vratiti na posao, ja bih sto manje da se zadrzavam kuci zbog bolovanja?!

U bolnici sam bila samo tog dana,uvece oko 6 sam vec bila kuci,dobila sam anesteziju u 10 ujutro a probudili su me oko 2 po podne,a nisam radila nedelju dana. Meni su bolovi prestali odmah nakon dva-tri dana. Konce su mi skinuli posle dve nedelje. Nije to nista strasno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U bolnici sam bila samo tog dana,uvece oko 6 sam vec bila kuci,dobila sam anesteziju u 10 ujutro a probudili su me oko 2 po podne,a nisam radila nedelju dana. Meni su bolovi prestali odmah nakon dva-tri dana. Konce su mi skinuli posle dve nedelje. Nije to nista strasno :)

Hvala ti, puno si mi pomogla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je radjena isto laparoskopija izvadjen jedan jajovod, a sad u decembru idem da snimam ovaj drugi da li je prohodan. Ja sam bila u bolnici dve nedelje ,jer su bile komplikacije drzali me jer mi je dok su vadili jajovod puko pa je gnoj iscureo po stomaku , ali sva sreca sto se sve zavrsilo super,  kateter je uzas uzasa, ja npr dren nisam ni osetila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poslije 3 god. braka odlucili smo se za bebu. Nakon skoro godinu pokusaja nije uspjelo. Uradjen je spermogram i rezultati su bili dobri. Kad god sam isla na kontrole uzv je bio uredu, svi hormoni dobri, uredni ciklusi, ovulacije itd, ali nista nije dalo rezultate.  Jedino sam imala ureaplazmu koja je izlijecena dovicinom. Prije godinu dana sam otisla na HSG da se ispita prohodnost jajovoda i prema snimku nijesu mogli utvrditi da li su u potpunosti prohodni. Nakon toga dali su mi tri mjeseca da pokusavam da zatrudnim, pa ako ne uspije da se uradi dijagnosticka laparoskopija. Moja dr. je uradila i stimulaciju ovulacije , ali i pored 2 folikula i ciljanih odnosa trudnoca je izostala. Moja dr je bila za to da idem  na vantjelesnu oplodnju, a doktori iz KC za laparoskopiju. Ja sam htjela bebu sto prije i bila sam psihicki iscrpljena, nijesam znala za sto da se odlucim.. Ipak, nekako nijesam mogla da se pomirim sa tim da mi je vantjelesna oplodnja jedina opcija. Nakon 3 mjeseca uradjena je laparoskopija. Utvrdjeno je da su jajovodi prohodni, materica , jajnici sve kako treba. Nije bilo priraslica , endometrioze i sl. Oporavak je bio brz. Sledeceg ciklusa su htjeli da mi rade stimulaciju, ali sam to odlozila i bas tada ostala trudna. Sad sam 31. nedjelja trudnoce i jedva cekam da zagrlim svoju djevojcicu! Ne znam sto je bio uzrok izostanku trudnoce, nije mi zao sto sam svd ovo prosla, srecna sam sto sam ostala trudna !

miliccam i sportiva volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima.. Nova sam.. Radila sam HSG i doktoru nije jasna slika i predlaze da radim laparoskopiju ali kod nas (inace iz Crne Gore sam) rade samo histeroskopiju.

Mozete li mi reci da gdje je najbolje da radim u Beogradu? Je li neko imao iskustva na klinici Ana Life?

Hvala puno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.