Nemiran san kod bebe

odgovora

Objavljeno

Ne znam da li ponavljam temu (možda ima pod nekim drugim naslovom), ali ću otvoriti ovu temu ovde pod NOVORODJENČE i nadam se da se nećete naljutiti ako dupliram ili ako ima slična tema.

Naime - moja beba koja ima skoro mesec dana veoma nemirno spava danju. Posle hranjenja zaspi, ali se budi na svakih 10-tak minuta, u snu se komeša, stenje, maše ručicama kao da se brani od nekoga ili nečega i budi se uz plač. Smiri se malo uz cuclu, ali ne ume da drži sama cuclu pa čim joj ispadne ona se opet probudi i plače tako da moram da stojim kraj kreveca i pridržavam cuclu prstom da bi ona spavala. Nekad se dešava da se bukvalno uz cimanje celog tela i prstrašen izraz lica budi i počinje da plače - kao da je neko uplašio ili kao da sanja jako ružne snove.

Ovo je iscrpljujuće i za mene i za nju jer em ona loše spava em sam ja vezana za nju jer ne mogu da se maknem skoro ni na 5 minuta od kreveca, a ne mogu da je pustim da sama plače u sobi

Ima li neko slično iskustvo ili savet ili objašnjenje zbog čega se bebac ovako ponaša?

Inače ona jede normalno, vesela je i mirna kad je presvlačim i kada sa njom pričam, voli da se kupa....ali danju gotovo da uopšte ne spava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Već sam pisala o mom Filipu, njegovo spavanje po danu(bolje reći nespavanje) nikada nije bilo kao kod ostalih. Sat vremena i tako dan danas...jednostavno ti mogu reći da budeš strpljiva. Možda ju malo i grčići muče, jer Filipa su samo po danu, što je i bolje nego noću. Znam da ne savjetuju, ali daj joj par kapi(10 ml) nezaslađenog čaja kamilice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene brine to što sam se požalila pedijatru i rekla da ona ječi u snu ( ona često stenje i maše ručicama i rita se nožicama i komeša se), a on mi je rekao da je to automatski za bolnicu ako ona ječi u snu - na šta sam se ja zgrozila i uplašila :o !

Naravno - opisala sam mu ponovo ovako kako sam i ovde objasnila, ali je on preko toga prešao bez nekog objašnjenja koje bi mene zadovoljilo. Ja se brinem da nju nešto ne boli ili da ne sanja ružno (stalno mi je u glavi ćinjenica da je bila 12 dana u bolnici bez nas i da je verovatno jadnica plakala a da joj niko nije poklanjao pažnju, pa se pitam da li mi je dete istraumirano????)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih rekla da su to grčevi, ali ti svakako najbolje poznaješ svoje dijete. Pokušaj dijete nakon jela držati u malo izdignutom položaju uz masažu stomaka. Ako ti je sumnjivo odite doktoru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga...prvo što treba da uradiš da budeš sigurna da je beba nahranjena, presvučena, da joj nije hladno ili pretoplo. Takođe, često se mazi sa njom, pevaj joj, pričaj, daj joj igračkice u ruke da se zanima, puštaj joj muzilu, kada se tako u snu uznemiri, uhvati je za ruku, da zna da si tu. Ako beba dobro jede, napreduje, nema temperaturu, povraćanje i proliv i na kontrolama sve uredno prolazi, nemoj se mnogo zabrinjavati. Takođe, prati njeno ponašanje, možda je plaši nešto što je u njenoj okolini, vidi kako reaguje na zvuke i ostale predmete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se s tobom RUSKINJO...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uredno jede na 3 sata ( noću je budimo na svaka 4 sata po savetu doktora), u kevecu ima par igračaka (plišanih) i vrteškicu koja joj se svidja jer kad je skroz budna sa interesovanjem gleda u nju, uvek je presvlačimo pre svakog hranjenja, kupamo je svako veče, peremo vodom guzu kad se ukaki, temperatura u sobi je konstantno 24 stepena i provetravamo 3 puta dnevno, čim zaplače odmah je neko kraj nje - ili ja ,ili muž kad je kući ili moja mama kad dodje da pomogne......stvarno ne znam đta bi jojmoglo biti! Samo da je nešto ne boli.... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E i ja imam taj problem....Moj sin ce napuniti 3 meseca ali preko dana ima iste te "simptome" spavanja....kao da se uplasiod necega i samo se vrti.Ako mu dam cuculu malo se smiri ali opet nastavlja.mislim da ga malo muci stomak posto se hrani vestackim mlekom i halapljivo jede.Posle samo prducka u snu...mislim da ga to muci...ti gasovi.Jel ti beba sisa ili je na vestackom mleku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene brine to što sam se požalila pedijatru i rekla da ona ječi u snu ( ona često stenje i maše ručicama i rita se nožicama i komeša se), a on mi je rekao da je to automatski za bolnicu ako ona ječi u snu - na šta sam se ja zgrozila i uplašila :o !

Naravno - opisala sam mu ponovo ovako kako sam i ovde objasnila, ali je on preko toga prešao bez nekog objašnjenja koje bi mene zadovoljilo. Ja se brinem da nju nešto ne boli ili da ne sanja ružno (stalno mi je u glavi ćinjenica da je bila 12 dana u bolnici bez nas i da je verovatno jadnica plakala a da joj niko nije poklanjao pažnju, pa se pitam da li mi je dete istraumirano????)

Sve sto si opisala smo mi imali sve do godine dana. Medjutim, kod nas je konstatovan hipertonus jos u porodilistu pa smo isli na vezbe. O hipertonusu mozes da procitas na forumu 'psihomotorni razvoj'. Kakav ti je porodjaj bio? Zasto ti je beba bila 12 dana u bolnici bez tebe?

Necu da te plasim, ali bih ja ipak trazila pregled neurofizijatra.

Medjutim, slazem se i sa Filipom da su mozda grcevi ako ti je bebica bila 12 dana na adaptiranom mleku, a sad je dojis ili si joj promenila mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam procitala tvoje postove i ne bih se na tvom mestu zadrzavala samo na 'grcevima' i sitnim stvarima. Kako si opisala porodjaj, zelenu plodovu vodu itd., jasno je da je beba pri porodjaju bila u velikoj patnji. Imala sam isti slucaj samo su meni ispirali zelenu plodovu vodu pre pocetka porodjaja, pa se moj Petar, an srecu nije nagutao takve plodove vode.

Dug i tezak porodjaj za bebu je veoma traumetican i ono prvo sto se kod beba primeti je upravo hipertonus. Zategnutost misica, uglavnom na udovima, mada se cesto desava i zategnutost glatkih misica zdrela sto predstavlja problem pri hranjenju.

Sve ovo ti govorim iz licnog iskustva.

Trazi uput za neurofizijatra bez obizra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja tek sad vidim ovo, nadam se da je beba u medjuvremenu pocela da spava bolje.

ne znam naravno sta je kod tvoje bebe u pitanju, ali sasvim male bebe nekad vole da se umotaju u pelenu (ili cebence) tako da ne mogu da pomeraju ruke. meni je to zvucalo bez veze, cak surovo, ali i moj mladji sin je isto tako mlatarao i budio se, i kad patronazna dodje i umota ga da ne moze da mlati rukama, spava mnogo bolje. posle smo ustanovili da on u stvari sam sebe prepada tim naglim pokretima. mozes da probas da je umotas, ima negde na internetu i klipova o tome kako se bebe umotavaju (znam da sam vidjala neke na engleskom, ali ne mogu sad da se setim gde).

moj sin uopste nije voleo da moze da se pomeri u snu, pa smo mu mi na kraju stavljali umotane pelene i peskire na sve strane ne bismo li ga fiksirali. a za te svrhe inace postoji i kalup da se kupi, mada ne znam da li ima kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja beba ima nemiran san stalno se vrti i pocne malo da place ali ponovo zaspi to je i normalno poceli su grcevi, ali mene buni jos nesto dok spava kao da pocne da uzdise ili pocne malo brze da dise kako da vam objasnim kao da uzne vazduh 4 ili 5 puta za redom ali brzo ja mislim da je to sto pre spavanja malo place ako neko zna nesto vise o ovome ja bih vas zamolila da mi napisete unapred HVALA!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja beba ima nemiran san stalno se vrti i pocne malo da place ali ponovo zaspi to je i normalno poceli su grcevi, ali mene buni jos nesto dok spava kao da pocne da uzdise ili pocne malo brze da dise kako da vam objasnim kao da uzne vazduh 4 ili 5 puta za redom ali brzo ja mislim da je to sto pre spavanja malo place ako neko zna nesto vise o ovome ja bih vas zamolila da mi napisete unapred HVALA!!

Ne znam koliko ti je baba stara, ali ako se to ne desava stalno vec samo par puta u toku noci, nije nista zabrinjavajuce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ona je stara 2 nedelje i malo cesce to radi mozda su to neki refleksi neznam pitacu ipak ja doktora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ona je stara 2 nedelje i malo cesce to radi mozda su to neki refleksi neznam pitacu ipak ja doktora.

To je sasvim normalno.Tako je uzdisala i nasa beba.MM i ja uvece legnemo i osluskujemo kako uzdise.

Nismo se mnogo brinuli,verovatno postoji neko strucno objasnjenje,ali po meni je to sve normalno,pogotovo kod tako male bebice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja mislim da je to sasvim normalno za tako malu bebu. Da nije, primetili bi vec nesto u porodilistu. Gde si se porodila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sveti Luka u Smederevu.Ma da i ja mislim da je normalno nego meni je ovo prva beba i to je sve novo za mene pomalo sam i zbunjena.hvala za odgovore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas Petar ima 4 meseca i mnogo nemirno spava. Relativno lako se uspavamo, na siki ili ga malo nosim i ljuljam, ali problemi nastaju kasnije. Kada ga spustim u krevetac on krece da se trza. Trgne se bas jako, zabaci rucice i obicno ga to i probudi, tako da dnevno spavanje nam je bas poremeceno. Nekako sastavi nekada 20tak minuta, pola sata-sat i to je to... Ne znam da li je to trzanje normalno ili za brigu... ja sam zabrinuta :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam bas sigurna kada iscezavaju svi urodjeni refleksi kod beba, nisam sigurna. Cini mi se da Moorov refleks najduze traje. Da li se to i ranije desavalo? Koliko dugo traje to trzanje? Da li si pokusavala da ga 'bandaziras' peskirima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam bas sigurna kada iscezavaju svi urodjeni refleksi kod beba, nisam sigurna. Cini mi se da Moorov refleks najduze traje. Da li se to i ranije desavalo? Koliko dugo traje to trzanje? Da li si pokusavala da ga 'bandaziras' peskirima?

Traje vec neko vreme, bar mesec dana... i umesto da slabi, cini mi se, da se pojacava... Kako da ga 'bandaziram'? Ne znam za to :blink:

Moorov refleks traje do 4-6 meseci, ali koliko sam citala on se javlja usled buke, osecaja padannja i sl., a bebac se trza onako, iz cista mira... kao uplasen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bandazirati - medicinski: zaviti, previti, previjati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavi ga da spava na bok, urolaj veliki peskir i stavi mu jedan kraj izmedju nogu,pa rolnu nasloni na njegova ledja sve do glave.Noge treba da mu budu savijene. Rolnu od pesikra stavi izmedju ledja i ogradice kreveta.

Ukoliko spava na ledjima, urolaj peskir i stavi mu tik uz guzu da mu podignes nogice takodje savijene u kolenima.

Mozes ga staviti da zaspi na stomaku, prvih sat, dva, pa ga onda lagano okreni na bok i opet bandaziraj peskirom. Na sledecoj kontroli napomeni dr. za trzanje pa nam napisi sta je dr. rekao. Malo je cudno da to tako dugo traje, a da je bila pauza kada to nije imao. Bebe imaju fazu tog trzanja u tom uzrastu ali mi se cini da to krace traje.

Dr. bi trebao da uradi osnovni neuroloski pregled kao i svaki put na kontroli. To je ono kada bebu polozi da lezi na ledjima na tetra peleni,a onda naglo cimne pelenu da vidi koliko su izrazeni refleksi. Ako se beba trzne kao, dr. ce znati inteniztet i uvidece ako ima ima problem. Drugi pregled je da drzi bebu u jednoj ruci okrenutu na dole,a drugom rukom, tj. prstima da povuce dve linije po bebinim ledjima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Probacu veceras to sa peskirom... na bok sumnjam da cemo uspeti jer se od rodjenja okrece na ledja... stavljali smo mu svasta iza ledja da ga podupremo, ali on se migolji, migolji dok ne legne na ledja. Uskoro cemo i na kontrolicu, vakcinaciju i pricacu sa dr pa vam javljam svakako.

Hvala puno :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa bandaziranjem nismo uspeli... budio se stalno... bili smo pre neki dan kod dr... vrlo slikovito je 'odglumila' bebino trzanje i kaze da je to normalno... refleksi, a moze da se desi i da sanja pa se trza. Na srecu, cini mi se da se i to trzanje smanjilo zadnjih dana, pa pretpostavljam da je refleks koji nestaje. Inace, dobra je i napredna beba, tako da se dr ne uzbudjuje mnogo... Jedino sto sada slabije spava nocu :blink: ali kaze familija (babe, dede i sl) da su zubici... uh uh.. pozz svima i hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Familija je u pravu ;) Vazno je da se ti vise ne brines.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.