Pubertet

odgovora

Objavljeno

Ova tema je kao Nes kafa - "Dva u jedan" :lol::lol::lol:

Zelim da cujem iskustva mama koje imaju stariju decu (mislim na decu do 12-13 godina).

Kako odgovarate na "skakljiva" pitanja? Kako se radjaju deca? Kako se prave deca? Jesu li nas donele rode, jesu li nas nasli u kupusu, ili su nas rodile majke???

Interesuju me kako ste objasnile decacima ili devojcicama promene na telu u pubertetu... Je li taj razgovor obavio tata sa sinom, a mama sa kcerkom ili obratno? 

Ajde, zene...da vas cujem :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jos nisam mama,ali se secam svojih razgovora sa roditeljima i mogu ti reci da sam sa tatom uvek nekako vise pricala o tome,dok je mama bila tu samo da odgovori na neka sitna pitanja oko brusa,menstruacije i kilaze... Sestra mog muza sad ulazi u pubertet,tj.vec je uveliko drma i svi sizimo od nje, i mogu ti reci da nije lako. Nekada zeli da pricamo o svemu tome-menstruaciji,musko-zenskim odnosima (ne sexu,vec emotivnim odnosima),zenskim problemima kao sto je maljavost,bubuljice...a nekad je ja npr.pitam da li te boli stomak kad dobijes ili sta je bilo u skoli ona me samo belo gleda...

Nemam neki savet,osim da je mozda bolje da vidis da je to dete zainteresovano za neku temu pa ga pitas vise onako izokola: ''Sta tvoji drugari misle o tome i tome? Da li ste u skoli imali neke radionice na temu sexa,repr.zdravlja...?'' Jer,veruj mi,deca uglavnom sve saznaju u skoli,na internetu,po tim novinama kao sto je Bravo ili kako se vec zovu...a imaju i neke radionice-predavanja o ishrani,zdravlju,drogi...tako da su cesto informisani i pre nego sto ih sve to snadje... Sad ne znam koliko sve to razumeju...

Meni je bila strava ona knjiga Kreativnog centra ''Seks za pocetnike'' jer nije bila skupa i to smo uvek kupovali kao rodjendanski poklon-jos negde u trecem-cetvrtom razredu:)) Super je jer deca imaju odgovor na sve ono sto ih interesuje a blam ih je da pitaju... Cak mislim da je jednom drugu bio rodjendan i isle smo nas dve-tri drugarice i jedna mama i kad nismo znale sta da mu kupimo kaze mama moje drugarice: ''Pa kupite mu OVU knjigu!'' I mi se malo smejuljile,kupile tu knjigu i jos nesto i svi smo na rodjendanu citali i gledali knjigu i smejali se,a posle smo je svi zeleli za rodjendan i cesto ponovo citali... E,to su bila vremena:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da sa detetom treba porazgovarati roditelj sa kojim je bliži, u mom slučaju to ću verovatno biti ja, ali će muž sinu morati objasniti neke čisto muške stvari, npr. kako staviti kondom i tome slično. Ja ću ih teorijski o svemu informisati i neće me biti sramota. A na pitanje kako se prave bebe, biću iskrena, jer oni sa 12-13 godina to mogu da razumeju. Mislim da sa decom treba porazgovarati na tu temu kad dođu u te godine i da ne treba ništa uvijati, već iskreno odgovarati i pitati ih uvek šta oni misle i videti kako oni razmišljaju na tu temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam još pre nekih mesec dana ispisala roman od posta i nešto pogrešno kliknula...ništa :( ...elem,tada sam imala jedan vrlooooo direktan razgovor sa svojom decom iako se te teme stalno provlače kroz svakodnevne razgovore...pričam im o svemu (naravno primerenim rečnikom i terminima)...i što je najvažnije razgovor je tekao u istom smeru i za Miloša koji ima skoro 12...i Niki koja ima 10 i za Anas. koja ima 8 godinica.....inače u školi na biologiji u 5. razredu i u 'svetu oko nas' 4. razredu već uče na temu sexa i promena na telu u pubertetu B) ...a priča ta počinje tako što je Nikolina našla mamine i tatine kondome(verovali ili ne mi ih koristimo :P ),misleći da su žvake :o ,Miloš je naišao i objasnio joj da to nisu žvake nego kondomi da ne bi muškarac i žena ne bi imali bebu i sidu :o ...onda se ja uplićem dok se oni 'crvene'....kaže Miloš da su pričali u školi da se štite od bolesti kondomima gde sam jaeto nekako to sve još više objasnila....da je to najveća svrha kondoma kao i zaštita od toga da devojka zatrudni...dakle sve se spontano dešava...piatanja se ređaju kao i moji najiskreniji odgovori....tako da dolazimo i do toga da (Miloš kaže) kondome ne bacati preko prozora nego u wc-šolju gde ja nisam znala šta da kežem....bila sam zbunjena :blink: ....elem nikolina kaže da se u pubertetu događaju promene,rastu dlake na ribici i ipod pazuha i dobija se menstruacija,a Anastasija (8 godina) se ubacuje sa rečenicom 'i to se događa par dana u mesecu'...eh i ona zna :unsure: ....teda ja opet sve detaljno objašnjavam...knedli sam se nagutala ali sam bila jako zadovoljna krajnjim ishodom....e da napomene, da im redovno pričam o pedofiliji i odraslim ljudima koji se ponašaju čudno....bilo da je to nastavnik,tata drugarice,brat drugarice,komšija...da prijave mami i tati SVAKO ČUDNO PONAŠANJE tih osoba....toliko za sada od mene...pisaću još pošto se polako susrećem sa 'čarima puberteta' <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Haha. Kod mene ista situacija. Vanja je nasla kondome misleci da su zvake, da bi petar rekao to se koristi da zena ne ostane trudna. A Vanja pita kako to mama stavlja? Dok ce moj sin, ljubi ga majka, to stavlja tata a ne mama. Uh bas neprijatna situacija. Naravno morala sam da objasnimk sve. Tako je bilo kad su nasli tampone. Posle mog objasnjenja za tampone Petar je rekao da je dobro sto nije zensko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Anja je imala 6 godina kada sam ja bila trudna i tada ju je interesovalo kako je beba dospela u stomak i kako će da izađe...nekako je ona to sama zamislila da će da mi otvore stomak i izvade bebu i ja sam to i potvrdila...ali pre neki dan je pitala da li je tačno da bebe dolaze kroz pišu i kako je to moguće, i da ona zna da bebu tata svojom pišom stavi kod mame...eee, o čemu sve oni razglabaju o školi...

Mislim da je ipak rano da joj u njenoj 8. godini pričam o svemu tome, ali se onda zapitam da li će biti kasno ako joj o tome budem pričala recimo oko 13. kada ja smatram da treba početi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao što je do sada 'spontano' pitala,tako će kasnije doći vreme kada ćeš joj isto tako 'spontano' odgovoriti...svašta oni čuju u školi,pa onda kući pitaju i taman ti to dođe kao uvod u 'pravu priču'....ovo govorim iz iskustva :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna, čitam tvoja iskustva i primenjujem. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna, čitam tvoja iskustva i primenjujem. :)

uuuu ja ti to dođem kao neka prof....dr.....mr.....jel da :lol:

E sada ozbiljno.....svašta ja 'čujem' svaki da ....svašta nam se dešava.....mnoge ružne stvari čuju...pitam se šta i kako roditelji mnogi rade sa svojom decom...mnogo je kompleksa koje se leče preko ćerki...baš juče sam imala na roditeljskom situaciju gde su me uznemirile neke stvari,a pisaću o njima kada nađem dovoljno vremena i dovoljno pravih reči da bi pravilno shvaćena B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok, čekam te prof. dr. mr mna. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam još pre nekih mesec dana ispisala roman od posta i nešto pogrešno kliknula...ništa :( ...elem,tada sam imala jedan vrlooooo direktan razgovor sa svojom decom iako se te teme stalno provlače kroz svakodnevne razgovore...pričam im o svemu (naravno primerenim rečnikom i terminima)...i što je najvažnije razgovor je tekao u istom smeru i za Miloša koji ima skoro 12...i Niki koja ima 10 i za Anas. koja ima 8 godinica.....inače u školi na biologiji u 5. razredu i u 'svetu oko nas' 4. razredu već uče na temu sexa i promena na telu u pubertetu B) ...a priča ta počinje tako što je Nikolina našla mamine i tatine kondome(verovali ili ne mi ih koristimo :P ),misleći da su žvake :o ,Miloš je naišao i objasnio joj da to nisu žvake nego kondomi da ne bi muškarac i žena ne bi imali bebu i sidu :o ...onda se ja uplićem dok se oni 'crvene'....kaže Miloš da su pričali u školi da se štite od bolesti kondomima gde sam jaeto nekako to sve još više objasnila....da je to najveća svrha kondoma kao i zaštita od toga da devojka zatrudni...dakle sve se spontano dešava...piatanja se ređaju kao i moji najiskreniji odgovori....tako da dolazimo i do toga da (Miloš kaže) kondome ne bacati preko prozora nego u wc-šolju gde ja nisam znala šta da kežem....bila sam zbunjena :blink: ....elem nikolina kaže da se u pubertetu događaju promene,rastu dlake na ribici i ipod pazuha i dobija se menstruacija,a Anastasija (8 godina) se ubacuje sa rečenicom 'i to se događa par dana u mesecu'...eh i ona zna :unsure: ....teda ja opet sve detaljno objašnjavam...knedli sam se nagutala ali sam bila jako zadovoljna krajnjim ishodom....e da napomene, da im redovno pričam o pedofiliji i odraslim ljudima koji se ponašaju čudno....bilo da je to nastavnik,tata drugarice,brat drugarice,komšija...da prijave mami i tati SVAKO ČUDNO PONAŠANJE tih osoba....toliko za sada od mene...pisaću još pošto se polako susrećem sa 'čarima puberteta' <_<

ja sam luki kada je bio drugi razred objasnjavala upotrebu kondoma (sam je pitao) da bi na kraju pitao : " a kako cike piske kada stave kondom?"

sada je zavrsio cetvrti razred i moram da vam priznam da sam se par puta nasla u nezgodnoj situaciji jer sam ga zatekla kako se mazi po kici preko pantalona. pitala sam ga sta radi, a on je spustio glavu smeskao se i rekao nista. mozda sam pogresila sto sam ga pitala ali ne znam kako da reagujem. sasvim je normalno da upoznaje svoje telo i ja ne bih volela da to bude neka tabu tema ali se bojim da moje insistiranje na otvorenosti ne odvede u drugu krajnost i u totalno povlacenje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde mame, napisite kako izdrzavate sa vasim pubertetlijama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ja pocnem prva.

I to cu da pocnem sa recenicom mm-a, kad mu ja kazem MA PUSTI U PUBERTETU SU.

A jesmo li mi bili u pubertetu?

I stvarno se zamislim, pa jesam li ja ovoliko nervirala moje roditelje? Da li su sizeli toliko? :) Jesu. Mozda nisam smela da im kazem sve otvoreno bas kao moja deca meni ali da sam ih nervirala, jesam.

Do skoro samo sam sa Petrom osetila blagodeti puberteta, a sad kad nam se i Vanja pridruzila... Ajde sto se svadjaju sa mnom ali kad krenu izmedju sebe, uh. Ponekad kad ne znam da resim situaciju posaljem ih u sobu dok ohladim glavu, pa tek posle tiho i bez nerviranja pristupim problemu.

I dok ja svojoj sestri prepricavam anegdote ona meni kaze: Kad Luka bude u pubertetu, a ti u klimaksu Miso (mm) ce da se seli iz kuce. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo na pragu puberteta....baš ovih dana sam u nekim 'šokovima'....'do juče' je mali mamin sin bio MALI i onako smo sve rešavali za par min....odjednom je to dečko od skoro 1.70cm sa 47 ili 48 kg (do maja imao 42 kg)...sa sve nabujalim hormonima i čudima zvanim pubertet :unsure: .....a tu je Nikolina (mlađa 20 meseci) koj se odjednom buni sa sve živo :unsure: ...juče se naljutila na mene što sam 'glasno' pričala i smejala se sa Anastasijom pred ljudima u gradu :unsure: ....što sam rekla pred njenim drugaricama da ne diraju tog kuca jer je bolestan (šta će misliti drugarice)...jer sam joj rekla da ošiša šiške a ona se toliko mučila da ih pusti.....jer...jer..... :blink: ...

Mama dy ja na ovoj temi mogu samo da pišem šta nam se dešava...savete ne mogu dadajem jer ne znam šta me čeka sutra.....za šta li ću sutra biti kriva..... :unsure: .....nastaviće se.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inače ima tu još svašta...od škole...ocena....dogodovština svakodnevnih.....pisaću....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Vanja je jutros dobila. Ajde sto se ona cudno oseca, ali ja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Vanja je jutros dobila. Ajde sto se ona cudno oseca, ali ja...

A od kada ste pricale o tome...

Ja sam se odvratno osecala kada se to desilo...a o mojoj majci necu ni da pricam kad sam joj ranije na moru postavljala pitanja sto se ne kupa ona mi je govorila ucices iz biologije :blink: :blink: :blink:

Zato pitam kad poceti da se prica sa devojcicama,a kad sa decacima na tu temu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno ja sam joj to objasnila kad mi je prvi put rekla da je neka njena drugarica dobila. Znaci sa nekih 10 godina. Pricala sam ja o tome i ranije ali joj nikada nisam sve objasnila do tada. Kupila sam joj i knjigu tako da je spremna docekala sve to, ali se ipak cudno osecamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam vec bila pripremljena kada mi se to desilo, mama mi je na vreme sve objasnila. I moja desetogodisnja kcerka zna da ce joj se to desiti jednog dana i da nije nista strasno. Ne razumem majke koje ne upute svoje kcerke na vreme jer kada dete vidi krv logicno je da ce se uplasiti ako ne zna sta je... Kod mene u kuci to inace nije bila tabu tema i sasvim normalno je i moj tata sve to znao, bez problema sam mogla damu kazem da mi kupi uloske i sve kao i sa mamom. I strasno mi je drago da je i mm takav, tako da je i njegova najstarija kcerka opustena kada je rec o tim prirodnim stvarima (na pocetku se snebivala pa joj je on rekao: O, Vanja, pa je l' ti mislis da je tata pao s Marsa pa ne zna da su to normalne stvari, pa ja zivim sa zenskim svetom u kuci i nema sta da se stidis toga..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Vanja je jutros dobila. Ajde sto se ona cudno oseca, ali ja...

O mama dy,pa to je već jedan veliki stepenik pređen,hm...evo i ja sam zatečena....pa...pričaj dalje...kako je reagovala...šta si rekla...kakao si rekla.....

A od kada ste pricale o tome...

Ja sam se odvratno osecala kada se to desilo...a o mojoj majci necu ni da pricam kad sam joj ranije na moru postavljala pitanja sto se ne kupa ona mi je govorila ucices iz biologije :blink: :blink: :blink:

Zato pitam kad poceti da se prica sa devojcicama,a kad sa decacima na tu temu?

Joko...moje devojčice već znaju dosta o tome...pričamo jako često na tu temu...kada se potegne ta tema reči nekako spontano 'klize'....p.s. 'učićeš iz biologije :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros je ustala i skuvala caj jer je boli stomak, nije ni pomislila na to. Kasnije vidim ja da je otisla da se istusira. Kad je izasla iz wc-a rekla mi je Mama ja sam dobila, vec se istusirala i stavila ulozak. Sad se ponasamo kao da nije prvi put. Malopre mi kaze da ima i dijareju, mozda od treme, mozda..meni se te dve stvari cesto dese u isto vreme, pa je mozda i kod nje. Mm sam odmah rekla i ne treba od toga praviti nesto nenormalno. Pekiju sam prvi put objasnila kad je video tampon i pitao me sta je to. Samo je izjavio da je dobro sto nije zensko. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Vanja je jutros dobila. Ajde sto se ona cudno oseca, ali ja...

Nemojte da se cudno osecate, ni ti ni ona! Sad je velika devojka i mislim da to vas dve treba da obelezite. Danas ostavi sav posao u kuci, sinove ostavi tati i vas dve izadjite malo u grad, na kolace, sok, odvedi je u parfimeriju da izabere neku sminku, tako ce se ona osecati manje cudno a ti ces joj ovim gestom pokazati da je stvarno sad "velika"! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemojte da se cudno osecate, ni ti ni ona! Sad je velika devojka i mislim da to vas dve treba da obelezite. Danas ostavi sav posao u kuci, sinove ostavi tati i vas dve izadjite malo u grad, na kolace, sok, odvedi je u parfimeriju da izabere neku sminku, tako ce se ona osecati manje cudno a ti ces joj ovim gestom pokazati da je stvarno sad "velika"! ;)

Odlican predlog, bravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O mama dy,pa to je već jedan veliki stepenik pređen,hm...evo i ja sam zatečena....pa...pričaj dalje...kako je reagovala...šta si rekla...kakao si rekla.....

Joko...moje devojčice već znaju dosta o tome...pričamo jako često na tu temu...kada se potegne ta tema reči nekako spontano 'klize'....p.s. 'učićeš iz biologije :lol:

Pa meni nije bilo smesno...

A o tome koliko puta me je ostavila bez vate(tada nisu postojali ulosci) kao da ne zna da se menstruacija ponavlja mesecno,a mene je bilo sramota da trazim,pa sam od novina i selotejpa pravila uloske...to je bilo strasno...a secam se prvi put kad sam u srednjoj skoli kupila uloske od dyeparca(stedela sam )sreci nije bilo kraja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZVONKA, njoj je juce islo malo, nocas nista, jel to ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.