Godišnji posle porodiljskog od predhodne godine

odgovora

Objavljeno

U nadi da se medju vama nalaze one koje nam svim trudnicama mogu pomoci, molim vas da mi protumacite!

Da li zene posle porodiljskog odsustvstva gube pravo na koriscenje godisnjeg odmora za godinu u kojoj su otisle na poroduljsko odsustvo????

Hvala vam svima unapred za pomoc :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U nadi da se medju vama nalaze one koje nam svim trudnicama mogu pomoci, molim vas da mi protumacite!

Da li zene posle porodiljskog odsustvstva gube pravo na koriscenje godisnjeg odmora za godinu u kojoj su otisle na poroduljsko odsustvo????

Hvala vam svima unapred za pomoc :unsure:

Imaš pravo da iskoristiš godišnji odmor - to ti je još jedan mesec više sa bebom :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma znam da postoji neko tumacenje koje je u komentaru zakona o radu malo dvosmisleno napisano, svako razlicito tumaci. Moja koleginica je zapocela koriscenje GO pre odlaska na porodiljsko i sada joj po povratku ostaje drugi deo koji nije koristila teme zanima vase misljenje da li taj deo propada iako ga nije mogla koristiti. Neki tumace da nema pravo jer ga nije koristila do 30.06. sledece godine iako je ona u tom periodu imala Resenje o porodiljskom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam vise sigurna,ali trebalo bi da ga iskoristi jer odmor je odmor a bolovanje je bolovanje a ako nece onda je poslodavac duzan da joj plati te dane,samo to je pitanje dal bilo ko radi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma znam da postoji neko tumacenje koje je u komentaru zakona o radu malo dvosmisleno napisano, svako razlicito tumaci. Moja koleginica je zapocela koriscenje GO pre odlaska na porodiljsko i sada joj po povratku ostaje drugi deo koji nije koristila teme zanima vase misljenje da li taj deo propada iako ga nije mogla koristiti. Neki tumace da nema pravo jer ga nije koristila do 30.06. sledece godine iako je ona u tom periodu imala Resenje o porodiljskom.

U državnoj službi, konkretno u školi, svako ima pravo da iskoristi i iskoristi zaostali odmor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

trebalo bi da moze da koristi mada danas nema pravila. Iz iskustva savjetujem da ga ne koristi odmah, trebace joj jer bebe svakih malo dobiju neku temepreturicu, smrcave su i sl tome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mici,mozda cu biti malo opsirnija,ali ja sam imala nedoumicu oko istog u periodu dok sam bila na porodiljskom.

Ovako,ja sam bila na trudnockom oktobar 2008 do juna 2009,negde u aprilu ili maju 2009 pozvala me je koleginica koja radi na tim poslovima i rekla da moram da iskoristim deo starog GO koji mi je ostao do kraja juna,a posto cu pola 2009 i 2010 biti na porodiljskom moram da iskoristim i ceo novi odmor,posto go za npr.2010 moram da zapocnem krajem predhodne godine (znaci 2009),a ja sam tad bila na porodiljskom,a porodiljsko ne sme da se prekida ,morala sam da iskoristim i taj stari i odmah da nastavim i novi go da mi ne bi propao.

Znaci,ako si me uopste razumela :lol: ,GO bilo da ima ostatak od starog i ceo novi mora da se iskoristi do otvaranja porodiljskog bolovanja ukoliko ne iskoristis propada

Koliko sam ja upucena odmor mora da se zapocne do kraja godine minimum 15 radnih dana,a ostatak mora da se iskoristi do 30.06 naredne godine.

Nadam se da sam pomogla koliko toliko,ako nesto nije jasno slobodno pitaj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e ovako sve buduce mamice...

iz iskustva mojih koleginica bolje vam je da koristite sve sto vam pripada dok ne odete na porodiljsko jer gubite pravo na koriscenje starog go, kao sto rece i "zvoncica".

Mene je interesovalo zbog koleginice koja se sada vraca sa porodiljskog, a i ja da budem sigurna kako stvari stoje kada budem otisla na svima nama zasluzeno uzivanje sa bebcima.Cak i ako se samo zapocne koriscenje go, preostali deo posle porodiljskog mora da se koristi do 30.06. naredne godine. S obzirom da poslodavac daje porodiljsko odsustvo 1-ili 2 godine, u zavisnosnosti koje je dete po redu, ako se ne vratis do tog perioda tebi propada sve od predhodne godine i mozes samo da koristis novi go.

Cak je dobro i da se radi sto duze, jer su i primanja tada veca...jer u socijalnom uzimaju prosecna primanja na osnovu kojih ti posle svaki mesec drzava daje platu.

tako da ssami mozete preracunari kada se vracate i da li cete izgubiti pravo na koriscenje starog Go.

:rolleyes:

"(3) Zaposleni koji je ispunio uslov za sticanje prava na korišćenje godišnjeg odmora u smislu člana 68. stav 2. ovog zakona, a nije u celini ili delimično iskoristio godišnji odmor u kalendarskoj godini zbog odsutnosti sa rada radi korišćenja porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta - ima pravo da taj odmor iskoristi do 30. juna naredne godine"

clan 73. stav 3. Zakona o radu :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U prosveti možete uvek iskoristiti zaostali godišnji odmor, to je 100% sigurno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je najnormalnije porazgovarati sa poslodavcem o ovoj temi i onda će svakome situacija biti potpuno čista. Ne znam zbog čega iščitavati zakone i nagađati kada postoji jednostavniji način da se dobije odgovor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je najnormalnije porazgovarati sa poslodavcem o ovoj temi i onda će svakome situacija biti potpuno čista. Ne znam zbog čega iščitavati zakone i nagađati kada postoji jednostavniji način da se dobije odgovor.

Sa vecinom privatnika, nazalost, nema najnormalnijeg razgovora posle porodiljskog odsustva. Ja cu koristiti stari go po isteku porodiljskog i to po zakonu ne moze niko da mi uskrati. Po zakonu majci sa detetom do 3 godine ni jedan poslodavac ne sme da trazi da radi duze od 8 sati na dan, ali to takodje kod mene u firmi nije slucaj, kao ni mnogo sto sta sto je po zakonu. U preduzecu u kome ja treba nazalost da nastavim da radim imamo go najvise 10 dana za celu godinu i nema koriscenja bolovanja, odmora isl. kada ti je dete bolesno. Ustvari, lazem, ima ali se posle toga ne moras vracati! Uzivajte bar Vi koji radite u drzavnoj sluzbi. Cast izuzecima, ja ih licno malo poznajem, a radim vec 16 godina kod razno-raznih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U državnoj službi, konkretno u školi, svako ima pravo da iskoristi i iskoristi zaostali odmor.

potpuno tacno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja takodje radim kod privatnika. U maju mi istice porodiljsko. Ne znam sta da radim? Beban ce biti mali. Nema ko da ga cuva. Da nadjem zenu da ga cuva neisplati mi se. Prvo koga naci a drugo kosta vise nego sto cu ja da zaradim.

O godisnjim odmorima( staro i novom) mogu samo da sanjam. Boze ja sam se odmarala na porodiljskom!!!!!!!

Da nesto izmislim na bolovanja nevredi jer se to placa iz fonda poslodavca.

Muka mi je od pomisli na maj. Moram da radim ali kako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imas pravo na njega,bas kodmene u prosveti je tako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja takodje radim kod privatnika. U maju mi istice porodiljsko. Ne znam sta da radim? Beban ce biti mali. Nema ko da ga cuva. Da nadjem zenu da ga cuva neisplati mi se. Prvo koga naci a drugo kosta vise nego sto cu ja da zaradim.

O godisnjim odmorima( staro i novom) mogu samo da sanjam. Boze ja sam se odmarala na porodiljskom!!!!!!!

Da nesto izmislim na bolovanja nevredi jer se to placa iz fonda poslodavca.

Muka mi je od pomisli na maj. Moram da radim ali kako?

Imas pravo na bolovanje ako mozes da izvuces i to ne ide na teret poslodavca vec mu se refundira kao i porodiljsko. O tome dodatno mozes videti u temi Produzetak porodiljskog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, pa da vam ja izložim svoje iskustvo. Ja sam počela da radim kad mi je dete imalo jedanest meseci, posle par nedelja pitam jel imam ja uopšte pravo na stari odmor i direktor mi kaže da nemam!

Ja pitam što, kaže takav je zakon. Pročeprkam, pitam malo žene koje isto rade kod privatnika - i dobijem sledeću informaciju:

ŽENA IMA PRAVO NA GODIŠNJI ODMOR NA PORODILJSKOM SAMO AKO JE ISTI POČELA DA KORISTI U TOKU GODINE KAD JE BILA NA BOLOVANJU!

Ja sam na trudničkom i porodiljskom bila od 16. januara 2010. do 01. februara 2011 i tako celu kalendarsku godinu prošla bez odmora. Trebalo je da prekinem bolovanje na 3-4 dana zbog odomora, ponovo se vratite na vaše porodiljsko, kako bi posle mogle da iskoristite sve. Znači, dobro se raspitajte! :D

Sad znam za sledeći put!

Ja sam pogrešila što se nisam više raspitala - moja prva komšinica radi u Nemanjinoj u socijalnom i rekla mi je da ne brinem da imam pravo - a to pravo važi samo u državnim firmama jer su dobronakloni za trudnice i daju im stari odmor.

Ja nisam koristila ni dan i izgubila sam odmor. Neće mi se ni platiti.

Poslodavac mi je ok, redovne isplate sam imala cele plate, iako sam prijavljena na manje - na tri mseca sam dobijala razliku u kešu "na ruke".

Tako da pre nego što završite bolovanje - proverite kod šefa pa iskoristite sve!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U nadi da se medju vama nalaze one koje nam svim trudnicama mogu pomoci, molim vas da mi protumacite!

Da li zene posle porodiljskog odsustvstva gube pravo na koriscenje godisnjeg odmora za godinu u kojoj su otisle na poroduljsko odsustvo????

Hvala vam svima unapred za pomoc :unsure:

Ne naravno. Posto se bavim bas tim poslom, sa sigurnoscu ti mogu reci da imas pravo na pun godisnji odmor. Poz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo jedno slicno pitanje (mozda i isto,nemojte mi zameriti). Da li ja sigurno mogu da iskoristim godisnji iz 2011 posle porodiljskog,tj. 2013. god? Znam da moze sledece god ali nisam sigurna posto me kace 2 godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo jedno slicno pitanje (mozda i isto,nemojte mi zameriti). Da li ja sigurno mogu da iskoristim godisnji iz 2011 posle porodiljskog,tj. 2013. god? Znam da moze sledece god ali nisam sigurna posto me kace 2 godine.

Jel to niko ne zna da mi odgovori? :( Bas me zanima jer ako ne mogu posle da koristim godisnji da ga onda iskoristim sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel to niko ne zna da mi odgovori? :( Bas me zanima jer ako ne mogu posle da koristim godisnji da ga onda iskoristim sad.

Mislim da "zastareva", i da možeš da ga koristiš do najdalje dodinu dana.

A isto tako moraš odmor za 2011 da počneš da koristiš iste godine da bi sledeće god. na bolovanju imala pravo da iskoristiš ostatak.

Ja to nisam znala pa sam ostala bez starog godišneg odmora, jer su me svi uveravali da imam stari godišnji... :(

Ima firmi koje ne prave pitanje, već ti daju sve odmore....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da "zastareva", i da možeš da ga koristiš do najdalje dodinu dana.

A isto tako moraš odmor za 2011 da počneš da koristiš iste godine da bi sledeće god. na bolovanju imala pravo da iskoristiš ostatak.

Ja to nisam znala pa sam ostala bez starog godišneg odmora, jer su me svi uveravali da imam... :(

Ima firmi koje ne prave pitanje, već ti daju sve odmore....

Ja posle porodiljskog nisam zapocinjala godisnji u godini za koju je ,nego ceo koristila sledece kad mi istekne porodiljsko.E sada ako se vodimo time da stari(od prethodne godine) moze da se iskoristi najkasnije do 1.jula naredne,onda ispada da stari godisnji od unazad 2 godine zastareva,ali mozda ti firma izadje u susret mimo zakona!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja posle porodiljskog nisam zapocinjala godisnji u godini za koju je ,nego ceo koristila sledece kad mi istekne porodiljsko.E sada ako se vodimo time da stari(od prethodne godine) moze da se iskoristi najkasnije do 1.jula naredne,onda ispada da stari godisnji od unazad 2 godine zastareva,ali mozda ti firma izadje u susret mimo zakona!

Ne verujem da ce firma hteti da mi izadje u susret mimo zakona tako da cu ja ipak prekinuti bolovanje da bi iskoristila godisnji u ovoj godini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne verujem da ce firma hteti da mi izadje u susret mimo zakona tako da cu ja ipak prekinuti bolovanje da bi iskoristila godisnji u ovoj godini.

Nadam se da si na godisnjem,jer stari godisnji propada ako se ne iskoristi do 1.jula.I ja sam prekinula trudnicko da bi iskoristila godisnji,natempirala sam da posle godisnjeg ulazim u porodiljsko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se da si na godisnjem,jer stari godisnji propada ako se ne iskoristi do 1.jula.I ja sam prekinula trudnicko da bi iskoristila godisnji,natempirala sam da posle godisnjeg ulazim u porodiljsko.

Jos nisam,trebam ovih dana da se cujem sa seficom pa da vidimo sta da radim.Zao mi da prekidam bolovanje jer ce mi posle mozda praviti problem oko godisnjeg a plata mi je ista i na bol. i na godisnjem pa ne znam ni da li da ga koristim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos nisam,trebam ovih dana da se cujem sa seficom pa da vidimo sta da radim.Zao mi da prekidam bolovanje jer ce mi posle mozda praviti problem oko godisnjeg a plata mi je ista i na bol. i na godisnjem pa ne znam ni da li da ga koristim.

Najbolje da se dogovoris sa seficom,pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.