Carski rez – nužnost ili trend?

odgovora

Objavljeno

Veliki broj žena se sve više odlučuje za carski rez iako nemaju zdravstvenih razloga. Da li je to znači da je carski rez postao više trend nego potreba?

Priključite se na forum i napišite nam iz kog razloga ste se odlučili ili planirate da se odlučite za ili protiv carskog reza. Da li je to strah od prirodnog porođaja ili ste osećale veću sigurnost da će sve biti pod kontrolom. Koliko ste se informisale pre nego što ste doneli tu odluku? Ko je na vas imao najveći uticaj?

Kakva su vaša iskustva sa lekarima i kakvi su njihovi stavovi. Da li su vas odgovarali od carskog reza ili su vam ga češće predlagali kao opciju.

Koliko mediji i popularne ličnosti utiču na odabir načina na koji ćete se poroditi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na žalost samo mali broj žena stvarno mora da se porodi carskim rezom jer ima medicinski opravdan razlog i tada je to u redu međutim izgleda je to postalo pomodarstvo ,evo čitam članke i svaka javna ličnost kod nas posebno (nisam primetila da se strane glumice i manekenke porađaju carskim rezom )porađa na taj način .Žene nisu ni svesne koliko mogu da insistiranjem, na takav način kada se žele da se porode, utiču na razvoj bebe i na svoj sopstveni oporavak ne znam kako je došlo do toga .Inače sam zdravstveni radnik i znam šta znači podvrgnuti se operativnom zahvatu a to je upravo to,iskreno rečeno nisam ni za epiduralnu anesteziju i to je glupost e tu tek nevidim svrhu upotrebe ! Rađajte prirodno ni ne znate kako je to jednostavno i lako i kada boli znate zašto i naravno to stvarno ne traje dugo a donesete jedan novi život na svet .....pa za to se vredi malo pomučiti ! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre nepuna dva meseca porodila sam se carskim rezom i preporucila bih ga svima.

Oporavak je zaista kratak i nije uopste tako bolan, rez je minimalan, a rana me za ovih dva meseca nije ni jednom zabolela.

Preferirala sam ovakav nacin poradjanja jer sam zelela da imam izvesnu kontrolu i sigurnost koju ovaj zahvat donosi i nisam se pokajala.

coje605 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre 8 meseci sam se porodila carskim rezom i dobila divnog decaka.Iskreno,od samog pocetka sam i zelela takav porodjaj,ali moja doktorka nije htela ni da cuje za tu opciju.Onda sam se odlucila za epiduralnu anesteziju.Medjutim,na samom porodjaju nije bilo sanse da to bude prirodnim putem,jer moj malisa nikako nije hteo napolje,a ja se uopste nisam "otvarala",tako da se to sve zavrsilo carskim rezom.Uopste mi nije bilo strasno,vrlo brzo sam se oporavila.U bolnici sam ostala 4 dana.Bebac je,takodje,bio odlicno.Ne mogu da kazem da takav nacin preporucujem,jer je to stvarno stvar odluke lekara,ali zaista nista nije strasno,nisam se mucila,ranu nisam ni osetila kad sam dosla kuci.A beba se uopste nije mucila,kako to zna da bude pri prirodnom porodjaju i dobio je najvece ocene.Zaista sam vrlo zahvalna doktorima i osoblju sto je sve ispalo kako treba i kako sam prizeljkivala.A sto se tice poznatih licnosti,pa svako ima pravo na svoj izbor.A verujem da su svesni,kao sto sam i ja bila,svih rizika i negativnih stvari koje se,hvala Bogu,nisu dogodile.U ovo danasnje,savremeno doba je prava retkost da zena zeli porodjaj prirodnim putem,bez pomoci epidurala.Ne znam samo zasto,s obzirom da to stvarno prilicno olaksava porodjaj samoj zeni.Mada,sto lako kad moze komplikovano...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poradjala sam se dva puta.Prvi put prirodno,drugi put carski zbog karlicne prezentacije.Nema reci kojima mogu opisati koliko mi je prvi porodjej bio laksi,lepsi i bolji.Posle carskog reza nisam mogla da ustanem dva dana,posle prirodnog sam ustala posle par sati. Oporavak mi je bio mnogo brzi posle prirodnog porodjaja,epiziotomija je bolela mnogo manje nego rez posle carskog.Mnogo sam se brze povezala sa prvom bebom i dojenje je bilo mnogo lakse.NIKAD se ne bih odlucila za jednu tako ozbiljnu intervenciju kao sto je carski rez da nije bilo medicinskuh razloga.Zene,poradjajte se prirodnim putem!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na žalost samo mali broj žena stvarno mora da se porodi carskim rezom jer ima medicinski opravdan razlog i tada je to u redu međutim izgleda je to postalo pomodarstvo ,evo čitam članke i svaka javna ličnost kod nas posebno (nisam primetila da se strane glumice i manekenke porađaju carskim rezom )porađa na taj način .Žene nisu ni svesne koliko mogu da insistiranjem, na takav način kada se žele da se porode, utiču na razvoj bebe i na svoj sopstveni oporavak ne znam kako je došlo do toga .Inače sam zdravstveni radnik i znam šta znači podvrgnuti se operativnom zahvatu a to je upravo to,iskreno rečeno nisam ni za epiduralnu anesteziju i to je glupost e tu tek nevidim svrhu upotrebe ! Rađajte prirodno ni ne znate kako je to jednostavno i lako i kada boli znate zašto i naravno to stvarno ne traje dugo a donesete jedan novi život na svet .....pa za to se vredi malo pomučiti ! :lol:

Moram da dam komentar na misljenje Ane20 koje se odnosi na temu epiduralne anestezije. Prvo dete sam rodila prirodnim putem, a drugo nedavno hitnim carskim rezom. I drugi porodjaj je tekao priprodnim putem do trenutka kada je grlic skroz pukao i beba je hitno morala da se vadi cr. Istog sam misljenja, da to treba raditi samo kada se mora, pa ja sam se oporavljala 2 meseca, a donji deo stomaka u nekim delovima i dalje ne osecam kao da deo mog tela. Toliko o trendu da se beba donese na svet da kazemo "nepriprodnim" putem. A sto se tice epiduralne anestezije, dokle cemo ziveti u proslosti i ne koristiti sta nam danasnja dostignuca u medicini pruzaju. Dosta vise o tome da treba da boli, i da je to tako priprodno, mozda neko ne zeli da ga boli i hoce da uziva u tome da radja jedan novi zivot. Zivimo u 21. veku a neki bi ocigledno da zive u srednjem zato sto je to "prirodno". Ja sam uvek za opciju epidurala koji je u svetu tako normalna stvar samo se kod nas o tome jos tabuuise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se pre godinu dana carskim rezom. Kod mene je indikacija za carski rez bila vantelesna oplodnja, mada za mnoge dr to nije dijagnoza. Mnogo sam o tome razmisljala i odlucila sam se za cr kada mi je jedan dr rekao "znate vi ste tesko dosli do bebe pa ne bi da rizikujemo sa prirodnim porodjajem" to mi je zaista bilo indikativno da je cr bezbedniji za bebu i to je kod mene prevagnulo. Takodje i niz drugih razloga su za cr, ali u svakom slucaju bezbednost bebe. Sto se tice samog oporavka porodfilje to je potpuno indikativna stvar. Moja sestra se poradjala prirodno i posle toga je preko mesec dana bila vezana za krevet, ostala u bolnici 15 dana, a ja sam izasla 4 dan i sama se brinula o detetu. Znam da epidural nije ovde tema al neko ga je pomenuo pa da kazem da sam apsolutno za jer ako je normalna primena anestezije u svemu ostalom (npr zubar) onda ne vidim sto bi ovde bilo drugacije, a argument da su se tako nase babe poradjale bas i ne stoji jer su njima na zivo i zube vadili

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

IMA PUNO ISKUSTAVA ŠTO SE TIČE CARSKOG REZA...NEKE ŽENE TEŠKO PODNOSE , DOK DRUGE GA MALTE NE NI NE OSTE...E PA JA SPADAM U OVU DRUGU GRUPU...PORODILA SAM SE CARSKIM REZOM, IZ RAZLOGA ŠTO SAM IMALA TUMOR NA LEVOM JAJNIKU PA JE ISTI BIO ODSTRANJEN TOKOM PORODJAJA.... NO, ŠTO SE TIČE SAMOG OPORAVAK... JEDAN DAN SAM LEŽALA U KREVETU, SUTRADAN JE VEĆ BILO PRVO USTAJANJE I VIŠE NISAM IMALA PROBLEMA...MALO TEŽE SAM USTAJALA PRVIH DVA-TRI DANA, A POSLE JE VEĆ BILO LAKŠE...OTPUŠTENA SAM KUĆI POSLE 5 DANA... DETE SAM PODIZALA I DOJILA BEZ IČIJE POMOĆI , NI DANA NISAM LEŽALA U KREVETU PRI POVRATKU KUĆI...RODILA SAM ZDRAVOG I LEPOG DEČAKA SA NAJVIŠIM OCENAMA...NIJE SE MUČIO... PRE NEKI DAN JE NAPUNIO 7 MESECI I JOŠ UVEK GA DOJIM...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam vec pisala na temi Posle porodjaja pa ne bih mnogo da se ponavljam... Zavisi kako kome,ja sledeci put trazim carski,jer i moj dr zna kroz sta sam prosla na prirodnom pa mi postoji indikacija za to,inace ne bih mogla da modnesem jos jedan prirodni porodjaj... Ko je procitao moj post,znace zasto to kazem... U sustini sve je stvar kako ko podnosi,mada mislim da mozda i nema mnogi razlike u tome da li te seku na dnu stomaka ili dole,a dole je jos i bolnije i ruznije izgleda,ja sam za prvo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam posle 2 dana mukotrpnih bolova morala nazalost na carski hitno. Definitvno ne mogu da vam opisem moj oporavak posle carskog reza. Porodla sam se spinalnom anestezijom tako da sam svega bila svesna. A oporavak i te bolove posle, nikom nezelim. Ne znam zasto zene zele carski rez kada je epiduralna anestezija nesto najbolje u tom slucaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sto se tice epiduralne anestezije, dokle cemo ziveti u proslosti i ne koristiti sta nam danasnja dostignuca u medicini pruzaju. Dosta vise o tome da treba da boli, i da je to tako priprodno, mozda neko ne zeli da ga boli i hoce da uziva u tome da radja jedan novi zivot. Zivimo u 21. veku a neki bi ocigledno da zive u srednjem zato sto je to "prirodno". Ja sam uvek za opciju epidurala koji je u svetu tako normalna stvar samo se kod nas o tome jos tabuuise.

Sad ja da se nadovezem na tvoj post :) Na zapadu je epidural besplatan, znaci dobija ga svaka zena, a ovde su i od toga napravili biznis i nasli nacina da i tu uzmu pare. Znaci, znam gomilu zena koje ga ne uzimaju samo iz tog razloga. Jednostavno nemaju para da plate. A i ja sam pristalica epidurala, da me ne shvatis pogresno, samo mislim ce proci dosta vremena dok u zemlji Srbiji on ne bude besplatan.

Sto se carskog reza tice, skroz sam protiv. Oba puta sam se poradjala prirodno, i u porodilistu gledala zene koje su rodile carskim. Ja sam ustala dva sata posle porodjaja, a one posle dva dana. Jedino ako ima indikacija, i ako bi prirodan porodjaj ugrozio majku i bebu, tada opravdavam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad ja da se nadovezem na tvoj post :) Na zapadu je epidural besplatan, znaci dobija ga svaka zena, a ovde su i od toga napravili biznis i nasli nacina da i tu uzmu pare. Znaci, znam gomilu zena koje ga ne uzimaju samo iz tog razloga. Jednostavno nemaju para da plate. A i ja sam pristalica epidurala, da me ne shvatis pogresno, samo mislim ce proci dosta vremena dok u zemlji Srbiji on ne bude besplatan.

Sto se carskog reza tice, skroz sam protiv. Oba puta sam se poradjala prirodno, i u porodilistu gledala zene koje su rodile carskim. Ja sam ustala dva sata posle porodjaja, a one posle dva dana. Jedino ako ima indikacija, i ako bi prirodan porodjaj ugrozio majku i bebu, tada opravdavam.

i ja se nadovezujem na istu temu, mene moja majcica rodila u Berlinu pre 30 godina s epiduralom, koji je tada vec bio rutinska i naravno besplatna stvar. pre toga je u beogradu rodila mog starijeg brata, i prosla kroz pakao od bolova i komplikacija. i svakoj zeni toplo preporucuje dobro iskustvo... Ja nazalost nisam stigla da probam epidural jer mi je radjen hitan carski, pa eto ne znam, ali sam drugi put probala spinalnu, pa bih je preporucila, ako se carski vec radi, i ako moze da se bira.

A sto se tice carskog reza i njegove vece bezbednosti u odnosu na prirodni, tu se neki mnogo varaju, komplikacije su vise nego moguce, i desavaju se, samo sto se o tome ne prica mnogo, ipak je to operativni zahvat, i dovoljne su neveste ruke, nedovoljno iskustva, sklonost porodilje ka krvarenju za koju niko ne zna pa ni ona sama, nije redak slucaj zivotno ugrozavajuceg krvarenja koje se resava vadjenjem materice, i sama sam nakon prvog porodjaja lezala na odeljenju intenzivne nege pored porodilje koja je nakon carskog dobila dva zdrava decaka, a izgubila sve ostalo, za malo i svoj zivot. Ne treba prenagljivati sa takvim odlukama, lekari ipak znaju bolje od nas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre mesec dana sam imala CR zbog karlične prezentacije ploda.

Odrađen je u spinalu. Fantastičan osećaj.

Od samog početka trudnoće sam se plašila porođaja tako da mi je sve došlo kao olakšanje.

Oporavila sam se neverovatno brzo. Treći dan sam šetala i ponašala se kao da nisam ni operisana. Boluckalo je ali vrlo diskretno. Imam mali, bikini rez koji se sada već slabo primećuje. Odmah sam podizala i dojila svoju princezu. Mislim da sam se pre oporavila nego neke žene nakon prirodnog porođaja sa epiziotomijom.

Ne vidim zašto se podigla tolika "hajka" protiv CR?!

Ja sam lekar i potpuno sam svesna rizika CR kao operacije ali uradila bih to još 100 puta bez i malo straha i kajanja. I to opet u spinalu, naravno.

Meni je taj način porođaja konforniji i mislim da bi žena imala pravo da to bira. Ne mislim da žena treba da trpi bolove prilikom porođaja u 21. veku kada medicina toliko napreduje. To je totalni primitivizam! I ne mislim da je trpljenjem bolova žena, posle, bolja majka kako neko to shvata.

Dete je najlakše roditi, biti majka je nešto totalno drugo!

Dakle, da zaključim, podržavam CR!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih volela da znam sta zene navede da izmedju prirodnog sa epiduralom i carskog,izaberu carski?Jel se plase da im vagina nece biti kao pre,jel se plase da im se sa bebom nesto ne desi tokom prirodnog,uboda od epidurala (mada i spinal pri cr ide u kicmu,ko hoce da je budan),ja ne razumem...A ne plase se komplikacija od operacije,secenja materice,bolova nakon istog...

Izmedju svih opcija,ja sam definitivno za prirodni sa epiduralom,carski je majka ali samo ako postoji realna indikacija.Po novinama citam za neku pevacicu,''porodila se carskim jer nije blagovremeno imala kontrakcije ''Te fore nek prodaju nekom drugom,sve i da nije bilo kontrakcija,za to postoji indukcija.Ali ne znaju kako da se opravdaju odabirom pa ga lupetaju...Naprosto,to je trend medju javnim licnostima,a uzima maha i medju obicnim zenama.Nek svako bira sta hoce,ali ako cenim necije razloge,ne znaci i da ih razumem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prevelika kukavica da bih za bilo sta elektivno isla pod noz i tacka! Da moj ili zivot bebe od toga zavisi- onda sigurno, da pratim trendove i budem "too posh to push" to NIKADA!!!

Drugo NE kod mene ide i epiduralu jer sam u svemu i za sva prirodnjak i volim pre "zagristi metak" nego meriti za i protiv koji hemila donosi. Imala sam jedan divan porodjaj bez medikamenata i opet bih isto. Bol postoji, svi imamo drugaciji prag boli, ali ako se sa mislju "ne mogu ja to" uputimo bilo kuda necemo sigurno tamo stici. Nista kao moc pozitivnog misljenja i vera u sebe a porodjaj je upravo to- sami ga moramo odraditi i niko nam nece biti veca pomoc i podrska osim nas samih! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam sa dva puta porodila prirodnim putem,i mnogo sam bila srecna zbog toga,narocito kad sam videla kako zene posle casrskog reza guraju na krevetima kad im dodju u posetu......a ja sam setala posle samo dva sata ........i ja sam trazila od mog doktora prvi put da me odvede u salu za operaciju,jer sam mislila da ne mogu vise da izdrzim bolove....a on me samo pitao>hoces da napravim invalida od tebe??tu ranu ces osetiti celoga zivota!!pa tu je jos i anestezija....i ....ipak je to operacija....nije to sala....

i tako se ja porodim prirodnim putem,sve ok....a drugi put mi nije ni palo na pamet da trazim carski......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja imam sasvim pozitivno misljenje o CR, ali se slazem kao i neke od vas da je to samo stvar licnog izbora. Do sada sam imala dva poroda CR. Prvi put nisam ni razmisljala o tome niti sam se prije poroda informisala. Mislila sam kako milioni zena prije mene tako ci i ja da se porodim "prirodnim" pute. Ali nije islo. ni nakon 15 sati u radjaoni ni svih pokusaja ljekara nisam se otvorila ni za jedan prst. Moja sreca u svemu tome je sto nisam imala jake bolove pa mi je sve proslo OK. Carski sam imala u ponoc ujutru u osam sam ustala iz kreveta i sama se od tog momenta brinula za svoje dijete. Moja cerkca sada ima 4 godine. Sa drugim dijetom moram priznati da je u meni postojao odredjeni strah od prirodnog poroda, s obzirom sta sam sve vidjela prvi put u bolnici, zena koje su se satima mucile u bolovima, koje su popucale i ciji je oporavak bio tezi i duzi od mog itd, tako da sam zelila carski. ali se to kod nas (Tuzla BiH) ne moze dogovoriti sa ljekarom kao ni epiduralna ni nikakva druga "pomoc" sto smatram najvecom gluposcu. Na kraju sam se i drugi put porodila CR prvo jer se opet nisam otvarala, a drugo jer je malisa bio masala 4120 gr tezak i 60cm dug.

oporavak mi je drugi put bio malo duzi, ali i to je sve skupa trajalo desetak dana, a o bebi sam se brinula sama od prvog momenta.

Zene zahtjevajte od svog ginekologa da vam da preporuku, jer je meni moj, u drugom slucaju, tek poslije poroda rekao da je vec znao da cu morati na CR jer se grlic nista nije mijenjao niti omekasavao u 9 mjesecu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srecne su majke koje su se porodile prirodnim putem i tu su danas da pridikuju onima koji su se zbog medicinskih razloga ili vodjene jako losim iskustvom sa predhodnog porodjaja odlucile na carski rez.Meni je drago da ima zena koje su fizicki prakticno predodredjene za radjanje ali je njih nazalost malo.U mojoj okolini u zadnje dve godine imala sam tu nesrecu da uvidim koliko sam pogresila sto nisam bila u mogucnosti da podplatim nekog lekara i dobijem tu opciju da se porodim carskim rezom, nekoliko mojih prijateljica tacnije njih cetiri porodile su se carskim rezom i posle 3-5 dana stale na noge a ja ja sam lezala u betaniji dve nedelje i bukvalno su me nosili do kola to divno iskustvo za mene je bila nocna mora samo zbog neadekvatnog lekarskog tretmana na prirodnom porodjaju.Da se u nasim porodilistima posupa sa porodiljama onako kako se to praksom i skolom uci prirodan porodjaj bi bio lepa i prava stvar medjutim to nazalost kod nas jos uvek nije slucaj zato sam za da dok nedodje do poboljsanja u nasem zdravstvu trudnice ako mogu nekako da srede carski rez da to i ucine da im porodjaj nei ostao u secanju kao nocna mora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prevelika kukavica da bih za bilo sta elektivno isla pod noz i tacka! Da moj ili zivot bebe od toga zavisi- onda sigurno, da pratim trendove i budem "too posh to push" to NIKADA!!!

Drugo NE kod mene ide i epiduralu jer sam u svemu i za sva prirodnjak i volim pre "zagristi metak" nego meriti za i protiv koji hemila donosi. Imala sam jedan divan porodjaj bez medikamenata i opet bih isto. Bol postoji, svi imamo drugaciji prag boli, ali ako se sa mislju "ne mogu ja to" uputimo bilo kuda necemo sigurno tamo stici. Nista kao moc pozitivnog misljenja i vera u sebe a porodjaj je upravo to- sami ga moramo odraditi i niko nam nece biti veca pomoc i podrska osim nas samih! ;)

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da dam komentar na misljenje Ane20 koje se odnosi na temu epiduralne anestezije. Prvo dete sam rodila prirodnim putem, a drugo nedavno hitnim carskim rezom. I drugi porodjaj je tekao priprodnim putem do trenutka kada je grlic skroz pukao i beba je hitno morala da se vadi cr. Istog sam misljenja, da to treba raditi samo kada se mora, pa ja sam se oporavljala 2 meseca, a donji deo stomaka u nekim delovima i dalje ne osecam kao da deo mog tela. Toliko o trendu da se beba donese na svet da kazemo "nepriprodnim" putem. A sto se tice epiduralne anestezije, dokle cemo ziveti u proslosti i ne koristiti sta nam danasnja dostignuca u medicini pruzaju. Dosta vise o tome da treba da boli, i da je to tako priprodno, mozda neko ne zeli da ga boli i hoce da uziva u tome da radja jedan novi zivot. Zivimo u 21. veku a neki bi ocigledno da zive u srednjem zato sto je to "prirodno". Ja sam uvek za opciju epidurala koji je u svetu tako normalna stvar samo se kod nas o tome jos tabuuise.

ok nisam ni ja da se vratimo u srednji vek ali ipak mislim da su mnoge žene kukavice što se tiče bolova ti kada nešto anestezijom umrtviš to je već odmaganje organizmu da sam uradi ono za šta je stvoren da to nije tako ne bi se mogle ni porađati ,šteta poremetiti jedan tako savršen i prirodan proces sve to ima zašto je tako a ne bih to poredila sa operacijama i vađenjem zuba jer to ipak nije isto pozzzz ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane buduce mame, evo rekoh i ja da vam prenese moje iskustvo sa carskim rezom :rolleyes: Jos dok sam bila u pubertetu oftamolozi su mi rekli da cu,kad zatrudnim,morati da se poradjam na CR,jer imam dioptriju u minusu (trenutno -7,5 na oba oka).Trudnocu sam vodila kod dr.Mime Fazlagic (preporucujem je svima) i ona mi je tada rekla da moram napismeno da imam od oftamologa da MORA da se radi CR inace ga ne rade!!Porodila sam se pre tacno, na danasnji dan i evo isti sat i minut,4 meseca :rolleyes: !!!!Imam prelepog blesavog sincica :wub: Poradjala sam se u GAK narodni front a dr mi je bio Jovan Rudic koga mi je dr Fazlagic preporucila.Fenomenalan doktor!Sto se carskog reza tice svima bih ga preporucila bez razmisljanja!!!Jeste da je prirodni porodjaj bolji i za bebu i za mamu ali ipak je bolja varijanta CR!!Samnom u sobi posle CR-a su bile zene koje su krenule da se poradjaju prirodnim putem pa su ih posle nekoliko sati provedenih u ocajnim bolovima poradjali na CR i sve do jedne su govorile da vise ni u ludilu ne idu prirodnim putem!!!! :P Istina je da boli kad anestezija popusta,da su bolovi neopisivi kad vas dizu prvi put na noge,ali verujte oporavak je brz i cim vas prebace u sobu da budete sa svojom bebom vise vas nista ne boli,ja sam imala utisak da bih mogla da poletim!! :rolleyes: Inace ja san zelela da dobijem epidural pa da me poradjaju na CR ali imala sam jako niske trombocite pa anesteziolog nije hteo da rizikuje vec je odmah rekao da idemo u totalnu anesteziju.Malog andjela su mi doneli posle sat vremena-nesto najlepse i najdivnije sto zena moze da vidi i dozivi!!!! Preporucujem svima CR !!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod nas se taj savršen i prirodan proces vrlo često poremeti rutinskom indukcijom, koja ume prilično da promeni tok događaja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Definitivno sam protiv carskog reza sem i iskljucivo ako ga dr preporuci! Ne znam zasto bi iko zeleo "pod noz" ako ne mora. procitala sam u jednom odgovoru da je 'bolje rez gore nego dole jer lepse izgleda" i stvarno moram da se nasmejem! Pobogu, pa radjamo decu, zar je stvarno strasno ako imamo "rez dole"! Doduse i to se moze izbeci, sem u Srbiji, ako babica zna posao. Kod nas svaku prvorotku seku, za svaki slucaj. Ja sam rodila dvoje dece, oba puta sa epiduralom i to je ono sto od srca preporucujem svima - ako mozete da birate rodite bebu sa osmehom, pravo je uzivanje! Kada sam se porodila drugi put jednu zenicu nisu mogli sat vremena da probude posle carsko, stvarno je bilo jezivo! Rodila sam devojcicu od 4150g i nisam imala ni jednu kopcicu! Babica je bila fenomenalna, kao i dr i anesteziolog u Dragise Misovica, cak mislim da je tamo epidural i dalje besplatan samo se treba na vreme dogovoriti sa lekarem. pozdrav svim buducum mamama i uzivajte u svakom trenutku trudnoce i posle sa svojim bebama - sve prodje jako brzo i oni za cas porastu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam morala iz medicinskih razliga da se porodim carskim rezom, posle deset sati poradjanja prirodno....i sada kada sam prosla obe vrste bola.....mislim da bih se opet odlucila za carski rez, jer je stvarno carski.....bol postoji u oba slucaja, ja nisam isla epiduralno, a da ne pricam o neprijatnim pregledim za vreme prirodnog porodjaja....

pre porodjaja sam uvek bila za PRIRODNO I SAMO PRIRODNO.....ali sada......vise ne.....

Ipak carski rez je bolji i za bebu koja nije namucena posle porodjaja...

A sto se komplikacija tice, pa Boze moj.....i najobicnija dlaka napravi komplikacije....vadjenje zuba....sve se moze iskomlikovati, ako tako gledamo na stvari, onda najbolje da ne izlazimo iz kuce i da ne kontaktiramo ni sa kim.....danas sve ima svoj rizik.....i sama trudnoca i roditeljstvo ima svoj rizik, pa ga prihvatamo,jer je ishod divan:-)

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam dve devojcice a trece ocekujem u septembru. Prva dva porodjaja su prosla carskim rezom i treci ce biti tako. Pre prvog porodjaja doktor mi je sve objasnio i ni u jednom trenutku nije predlagao carski rez jer je sve bilo kako treba. Medjutim, kada je porodjaj krenuo nisam se dovoljno brzo otvarala a kontrakcije su bile sve ucestalije tako da je doktor mene pitao da li pristajem da se porodjaj zavrsi operativnim putem, na sta sam ja bez razmisljanja pristala jer su mi bolovi postajali neizdrzljivi. Ne znam, dakle, kako prirodni porodjaj izgleda do kraja ali i ono malo sto sam iskusila je u poredjenju sa carskim rezom poprilicno mucenje. Oporavak je brz, dan posle operacije sam mogla da ustanem a treceg dana i da sama prosetam i preuzmem brigu o svom detetu. Obe devojcice sam dojila do 10. odnosno 12. meseca tako da ona prica o laktaciji posle carskog reza zavisi iskljucivo od same zene, osim naravno ako postoji neki opravdan zdravstveni razlog da ne doji. Zbog svega navedenog i nisam imala problem da se odlucim za drugo, pa i za trece dete jer sam u potpunosti uzivala u svakoj trudnoci znajuci da me na kraju devetog meseca ne ceka nesto neprijatno za sta treba stisnuti zube i izdrzati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.