Zubi u trudnoći

odgovora

Objavljeno

E, pa evo jedne korisne teme, nadam se! Kazu da nekim trudnicama stradaju zubi tokom trudnoce... Jako je bitno odrzavati higijenu usta i desni. Meni je ginekolog napomenuo da je odlazak kod zubara obavezan. Bila sam u 5-om mesecu, sve je bilo u redu, ocistila mi je kamenac (sto je jako vazno da ne bi doslo do krvarenja desni) i polirala zube. Otici cu i sad krajem 8-og meseca. Neke trudnice po preporuci grickaju fluor, ja to nisam uzimala, mozda bi uzela da sam primetila neke tegobe... I upotreba konca za zube vam je jako bitna svako vece. Pranje zuba sto meksom cetkicom i da se redovno menja-na neka 2 meseca recimo. U trudnoci mozete sve da radite kod zubara (sem nekih ozbiljnijih hirurskih zahvata) od treceg meseca, osim snimanja zuba, koje treba izbegavati. Zato se preporucuje da se pregledaju zubi i snime dok se trudnoca planira. Puno kalcijuma naravno i nema brige! ;)

Maja:) i enav volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E samo sam cekala da neko otvori ovu temu....ja imam problem sa zubima...i uzasno me nervira....sve je bilo u redu do pred Novu godinu...onda je poceo da me boli zub i da mi krvare desni.Bila sam kod zubara istog dana kada sam saznala da sam trudna(7 januara) i nije hteo nista da mi radi,ali mi je rekao da imam bas problemcic...naime povlace mi se desni i imam jedan zub koji ce verovatno da leti napolje cim se porodim....ali uz operaciju jer se pojavila neka cistica na njemu.Uzasno sam se uplasila(inace se plasim zubara),a moj ginekolog mi je rekao da ne smem neke ozbiljne radnje na zubu da radim...i sad se nerviram zato sto je to tako,a i plasim se da to ne utice na mog malisu.Higijenu odrzavam normalno,ali i genetski imam lose zube....poludeh!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To što desni krvare u trudnoći je česta pojava. Zubarka mi je objasnila da zbog hormona dolazi do tih promena na desnima. Ja sam te probleme imala tokom čitave trudnoće. Odlazila sam kod zubarke da mi to sređuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Sanjakis - nemoj da se nerviras, slicno sam iskustvo imala i ja u trudnoci. Imala sam jedan bas problematican zub za vadjenje. Ginekolog je bio u fazonu da moze, ali je zubar insistirao da sacekam jer je kvar bio ozbiljan, intervenciju je morao da radi oralni hirurg i prognozirali su da bi posle vadjenja morala da pijem gomilu nekih lekova. Verovatno bi me mnogo bolelo i otekla bih, a paracetamol koji je dozvoljen u trudnoci je slab. Posto je to mrtav zub, nije bolan ubedili su me da sacekam. Nikakvih problema sa trudnocom zbog tog zuba nisam imala. Za koji dan treba da odem da ga konacno sredim. Sto se tice sitnih kvarova, zamene plombi, skidanja kamenca i sl tu nema frke dok ste u drugom stanju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti Katice....bas sam se uplasila.I meni je receno da na tom zubu mora biti operacije....pa ja tu nista ne bi dirala dok se ne porodim. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su u trudnoci stvarno uzasno krvarile desni,bas sam se bila uplasila dok nisam saznala da je to normalno jer su osetljivije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prema misljenju zubara , pravilna higijena predstavlja pranje i ciscenje zuba nakon SVAKOG obroka.

Ja se toga ne pridrzavam, ne mogu stalno da visim u kupatilo sa cetkicom i koncem u ustima, ali ih perem 2-3 puta na dan, bas zbog krvarenja desni. To je sasvim normalna pojava, ali puno olaksava kada sa mekanom cetkicom blago masirate desni da krv izadje i desni posle toga vise ne bole i smanjuje se mogucnost upala i infekcija. Cak je dobro masirati desni cistim prstom namazanim prirodnim gelom Gingival C. Ako vas bole desni, onda se radujte kada iz njih izlazi krv, jer se desni tako ciste.

Za kvarenje zuba ne znam sta reci, ja nemam problema, popravila sam 4 zuba u cetvrtom/petom mesecu, ali ti kvarovi su bili od pre i tek u pocetnoj fazi. Vaditi se isto moze, sa lokalnom anestezijom, ali ne preporucujem plasljivim pacijentkinjama, jer stres i frustracija nisu dobri za bebu.

Operacije i tezi zahvati nikako.

Kamenac je korisno skinuti, ali moja dr. to ne radi, a sad nemam para da idem privatno... ali rado bih, bas mi smeta s unutrasnje strane donjih prednjih zuba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ево, седми сам месец и пре неки дан почеле су да ми отичу десни.

Била сам код зубарке, она рече неки стручни израз, као то је трудничко отицање десни и даде ми неки Генгигел.

Јел имате ви сличне тегобе и шта користите?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upala desni u trudnoći

Autor:

Uredništvo Ringeraja.rs

Upala desni je veoma česta pojava u trudnoći, i ako se otkrije na vreme i pravilno leči, nije opasna za majku i bebu. Međutim ako se ne otkrije na vreme ili ne leči pravilno, može dovesti do neželjenih komplikacija trudnoće.

Kod nekih žena u trudnoći mogu se javiti problemi desni, zbog toga je važno voditi računa o higijeni usta i zuba. Upala desni je veoma česta pojava u trudnoći, i ako se otkrije na vreme i pravilno leči, nije opasna za majku i bebu. Međutim ako se ne otkrije na vreme ili ne leči pravilno, može dovesti do neželjenih komplikacija trudnoće. Upala desni (gingivitis) nastaje kao posledica naslaga koje se skupljaju na zubima i desni, i privlače bakterije, usled čega dolazi do oticanja, crvenila, preterane osetljivosti, ali i krvarenja desni. Pored neprijatnog osećaja koji stvara, upala desni može biti veoma bolna, naročito pri pranju zuba. Ako se upala desni ne shvati ozbiljno i ne reaguje se na vreme, može dovesti do stvaranja paradentoze. Paradentoza je opasna bolesti koja napada kosti i tkivo, i dovodi do trajnog oštećenja desni i ispadanja zuba.

Zašto dolazi do upale desni?

U trudnoći nivo hormona se menja i strujanje krvi se pojačava. Usled promena u nivou hormona zubi i desni kod nekih trudnica mogu postati osetljiviji na bakterije. Pošto se nakon obroka, ostaci hrane zadržavaju između zuba i desni, postoji veća opasnost da privuku bakterije koje izazivaju upalu desni i infekcije usta. Pored toga, pojačano strujanje krvi može takođe dovesti do oticanja i osetljivosti desni, usled čega se može javiti krvarenje, koje vodi do upale desni. I jutarnje mučnine u ranoj trudnoći mogu uticati na pojavu upale desni. U stomaku se nalaze kiseline koje se luče prilikom povraćanja, i koje mogu oštetiti gleđ zuba i izazvati osetljivost desni i zuba. Neke trudnice u ranoj trudnoći prestanu da koriste pastu za zube jer im izaziva mučninu, što nepovoljno utiče na higijenu usta i zuba i oslabljuje odbranu od bakterija.

Simptomi upale desni

Upala desni obično se javlja u drugom tromesečju trudnoće, mada se kod pojedinih trudnica može javiti i ranije. Crvenilo, oticanje desni, prevelika osetljivost i bol, krvarenje prilikom pranja zuba najčešći su simptomi upale desni. Pored toga može se javiti i loš zadah, čudan ukus u ustima koji ne nestaje i sušenje usta. Ukoliko osetite bilo koji od ovih simptoma, važno je da odmah zakažete pregled kod svog zubara.

Kako upala desni utiče na bebu?

Ako se utvrdi na vreme i pravilno leči, upala desni ne može škoditi bebi. Međutim, ako se ne leči pravilno ili ne otkrije na vreme, može dovesti do pojave paradentoze, koja može biti opasna i za majku i za bebu. Usled paradentoze može doći do prevremenog porođaja ili rođenja bebe male težine, što može izazvati komplikacije u razvoju bebe nakon rođenja.

Lečenje upale desni

Ne postoje lekovi koji mogu izlečiti upalu desni, ako do nje dođe u trudnoći, ali postoje koraci koje se mogu preduzeti da se njeno napredovanje zaustavi, sama upala smiri i spreči pojava paradentoze. Zubar može uraditi detaljno čišćene zuba i desni, čime će odstraniti višak naslaga i smanjiti rizik od pojave bakterija. On će takođe dati trudnici sve neophodne savete kojih treba da se pridržava da bi zaštitila desni, kao i eventualne preparate koji mogu pomoći. U veoma retkim slučajevima, usled upale desni može doći do pojave malih tumora (čvorića) na desni, koji mogu izazvati bolove i neprijatan osećaj. Ukoliko puknu, oni mogu izazvati infekcije usta, ali u najvećem broju slučajeva ti tumori se veoma lako mogu odstraniti, bez komplikacija.

Prevencija upale desni

Redovno održavanje i higijena usta, kao i redovne posete zubaru, mogu smanjiti rizik od upale desni. Pored toga, zbog osetljivosti zuba i desni preporučljivo je da se u trudnoći koristi mekša četkica, da bi se izbegla iritacija. Takođe se preporučuje korišćenje tečnosti za ispiranje usta, da bi se poboljšala higijena, kao i i češće menjanje četkice, da bi se izbeglo skupljanje bakterija.

Nakon trudnoće

Ukoliko ste u trudnoći imali problem sa upalom desni, veoma je važno da nakon porođaja posetite zubara i proverite stanje desni. U najvećem broju slučajeva, upala desni nastala u trudnoći, povlači se nakon porođaja. Ipak postoji rizik od pojave upale desni težeg oblika koja se mora lečiti i nakon trudnoće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo redovna higijena i par kontrolica i nema brige.Ja sam grickala fluor tabletice do 20.nedelje cini mi se,po preporuci mog ginekologa,ali koliko se secam njegovoh reci,fluor je bitan i za razvoj bebe u tom periodu,tako da ne odbacujte fluor, to je obostrano dobro.Kalcijum u sto vecim kolicinama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imas temu u Nega u trudnoci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tamo sam kratko ali jasno opisala sta da se radi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pre nedelju dana kupila tablete kalcijuma, namenjene bas trudnicama, a sadrze i vitamin D.

u kakvom obliku je taj fluor koji mozete grickati?

I gde ga i posto kupiti? Jel on samo za zube ili pomaze i desnima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

хвала ти, идем да звирнем

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, i ta otecenost nestane nakon uradjenih saveta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros sam bila kod zubara i meni su takodje malo otecene desni,preporucila je da skuvam caj od zalfije,ali n eu filter kesici vec onako bas lisce zalfije i kad se prohladi da muckam usta...smiruje nadrazene desni. Verovatno moze i kamilica? A pitala sam je za te tabletice fluorogala,jer mi je dr rekla da mogu da se piju od 6.meseca,ali da i nema potrebe jer imam dobre zube...a zubarka je rekla da mozes detetu da dajes od 6.meseca te tabletice fluorogala jer je potpuno isti efekat kao kroz placentu,a majci ne znaci nista jer je njena mineralizacija zuba zavrsena. Ali zato kalcijum...svakako. Da li neko pije mamavit? Meni je dr preporucila,ali nisam ih kupila,niti pijem folnu kiselinu,niti bilo kakve sumece tablete ili vitamine,ponekad multivitu ili vit c sumeci. Sad bi trebalo da idem nba kontrolu i da vadim krv i bojim se da me doktorka ne grdi ako ne bude dobra krvna slika...a bas imam neku averziju prema bilo kakvim suplementima u ishrani. Nadam se sada zelenom lisnatom povrcu u sto vecim kolicinama... Da li neko ima bas,bas dobar razlog zasto uzeti mamavit? I da li je kasno poceti u 5.mesecu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NI ja ne volim suplemente, ali mamavit je ok, na dobrom glasu i pijem ga po pol na dan. Nije kasno jer se preporucuje i trudnicama i dojiljama, a tebi su sad vitamini najpotrebniji, zbog krvi, a tesko da ces uneti sve potrebno putem hrane.

Da, zalfija, i kamilica je ok, ali nema isti efekat za desni.

A folnu moram piti, jer osim poboljsanja krvne slike, pomaze i dobrom razvoju materice, i bezopasna je, daju i anemicnoj deci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo našla sam nešto o folnoj kiselini:

Folna kiselina je neophodna za sintezu DNA dakle izgradnju svih novih stanica pa prema tome i stanica ploda (fetusa). Ako u tom procesu “zasteka” bilo koja komponenta, nastaju defekti. Upravo zbog toga je vazna redovna opskrba trudnice u ranom periodu s dovoljnim kolicinama folne kiseline, koje su znacajno vece od preporucenih kolicina RDA. Prevencija defekata na plodu (rascepljena usna i nepce, razni defekti na srcu, kicmi, nogama i rukama) glavna je svrha suplementiranja trudnica.

Pasulj, zeleno lisnato povrce, citrusno voce i psenicne klice su dobri izvori folne kiseline. Raznovrsna ishrana trebala bi osigurati dovoljne kolicine ovog vitamina za normalne zivotne prilike.

Sve zene koje su ostale trudne ili to nameravaju postati, trebale bi uzimati od 400-800 /ug folne kiseline dnevno s svrhom preveniranja porodjajnih defekata u dece. Ostalim zenama se preporucuje 400 /ug. Zanimljivo da je folna kiselina iz prirodnih izvora slabije iskoriscava od sintetske folne kiseline u gotovim preparatima.

Nadam se da sam vam bar malo pomogla u rešavanju dileme oko Folnak-a (folna kiselina)!

Pijem ga jednom dnevno od početka trudnoće kao i Mamavit po preporuci doktorke koja mi vodi trudnoću

plavi andjelcic voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam imala dileme oko folne...tacno sam rekla ono sto jeste.

I jos dodala da se koristi i u kasnoj trudnoci, zbog pomoci kod lose krvne slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu da se pohvalim da imam stvarno lepe i zdrave zube. Dovoljno je da vam kazem da mi je prva plomba stavljena pre dva meseca,imam 33god. Naravno idem na redovne kontrole kod stomatologa i dva puta sam poliralla zube i skidala kamenac i to dok sam pusila.

U trudnoci sam samo cesce prala zube,posle svakog obroka,inace perem ujutru i uvece i koristila sam konac,obavezno. Janu sam dojila skoro 14 meseci i hvala Bogu zubi su mi ostali zdravi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu da se pohvalim da imam stvarno lepe i zdrave zube. Dovoljno je da vam kazem da mi je prva plomba stavljena pre dva meseca,imam 33god. Naravno idem na redovne kontrole kod stomatologa i dva puta sam poliralla zube i skidala kamenac i to dok sam pusila.

U trudnoci sam samo cesce prala zube,posle svakog obroka,inace perem ujutru i uvece i koristila sam konac,obavezno. Janu sam dojila skoro 14 meseci i hvala Bogu zubi su mi ostali zdravi

Blago tebi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su desni skroz osetljive.. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

JA SAM ODLUCILA DA KORISTIM DRZAVU DO MAXIMUMA :lol: posto je u dz za trudnice i porodilje besplatna sva zubarska nega,krenula sam redovno da popravljam sve sto se da popraviti.uz to doktorica je feomenalna,ona i njena medicinska sestra me uvek nasmeju do suza :lol: strasno su opustene i i da imam strah od zubara,zbog nijh dve bi ga izgubila.

inace,desni su mi bas osetljive,ali gledam da bas jednom dnevno zube cistim koncem,a perem ih posle skoro svakog obroka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

JA SAM ODLUCILA DA KORISTIM DRZAVU DO MAXIMUMA :lol: posto je u dz za trudnice i porodilje besplatna sva zubarska nega,krenula sam redovno da popravljam sve sto se da popraviti.uz to doktorica je feomenalna,ona i njena medicinska sestra me uvek nasmeju do suza :lol: strasno su opustene i i da imam strah od zubara,zbog nijh dve bi ga izgubila.

inace,desni su mi bas osetljive,ali gledam da bas jednom dnevno zube cistim koncem,a perem ih posle skoro svakog obroka.

Pre nego što sam ostala trudna, sredila sam sve zubiće. Ali i pored toga, toliko su mi se pre mesec dana desni upalile da mi je moj zubar preporučio Gengigel. Posle par stavljanja sve je ok.

P.S. Urinokultura može biti loša i ako imate problema sa zubima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam nasledno ne tako savrsene zube, al nisu ni problematicni koliko bi mogli biti. Jos u osnovnoj mi je 8 zuba plombirano- sve sestice i sedmice i otad samo menjam plombe po potrebi. Osim toga nema nikakvih problema a nije ih ni u trudnoci bilo. U trudnoci sam samo jedan zub popravljala i to samo da mi stavi novu plombu jer je stara ispala. Redovna higijena obavezna- ujutru i uvece, kad sam kod kuce jos i jednom u toku dana pranje zuba. Iako ne koristim konac, specijalne cetkice za ciscenje izmedju zuba isl, zubarka mi svaki put kaze da nema potrebe za higijenicarem jer naslaga plaka ili kamenca nema... Da li je zbog cetkica (koristim elekticne) ili paste, al nijednom dosad nije bilo potrebe za poliranjem. Sto se paste tice u trudnoci sam (kao i pre i posle nje) koristila pastu za zube na bazi Aloe bez fluora. Pocela sam je koristiti zato sto je prirodna i kad mi je potpuno zaustavila krvarenje desni za koje sam pre nje verovala da je normalno odlucila sam da ne prestajem. Sada mi je prokrvljenost normalna, ali nema krvarenja i zubarka je zadovoljna. Tablete fluora nikada nisam uzimala, posebno ne u trudnoci. Nasa voda u sebi ne sadrzi fluor ali ga ovde zubari i ne preporucuju dodatno, posebno ne oralno zbog, pored ostalog, zubne fluoroze, kao i ostalih rizika koje sa sobom nosi (pisacu u drugoj temi o njemu opsirnije).

Na pregledu sam bila pre dve nedelje i idem svakih 6 meseci. Od trudnoce sam vadila jedan umnjak i spremam se vaditi jos jedan nakon sto mi je treci popravljen. Ne vidim svrhu u popravljanju, pa sam trazila da mi se izvade iako zubarka misli da kod mene nisu problematicni. Ja jednostavno necu da rizikujem da mi dodatno kvare vec plombirane sedmice... Do sledece trudnoce resicu se sva cetiri ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.