Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Majčino mleko zadovoljava sve bebine nutritivne potrebe do šestog meseca. Nakon šestog meseca potrebno je krenuti sa uvođenjem čvrste hrane.

Ovo je period kada se bebi uvodi nova, ne mlečna hrana. Hrana se uvodi postepeno i u malim količinama – jedna do dve kašike dnevno. Uvek se uvodi samo jedna namirnica a navikavanje na nju traje od 3 do 7 dana.

Koju ste namirnicu prvo uveli u bebin jelovnik, na koji način ste je pripremili a kako je beba prihvatila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo počeli sa uvođenjem sa 3,5 meseca, jer svakako ih nisam dojila, bili su tada već na adaptiranim mleku.

Počeli smo sa po par kašikica soka od jabuke, šargarepice, kasnije je krenulo jedno za drugim da se uvodi, bez nekih strogih pravila,

Jeli su i još uvek jedu Juvitanine kašice, Milupa žitarice, sada trenutno Lino koje pravimo sa kravljim mlekom, a ujutru i uveče piju Aptamil.

Naravno jedu i kuvano povrće sa mesom ili žumancetom.

pricalica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Пошто је моја беба престала да сиса у 4. месецу (променило ми се млеко због нове трудноће), а и док је сисала, пила је паралелно и Аптамил 1, педијатар нам је рекла да од 5. месеца можемо да почнемо са пиринчаним кашама.

Е сад, рекли су да нема шећера и соли до прве године а ове куповне Милупа или Хумана кашице у праху, имају шећер, не сећам се који, нисам знала шта да радим. А нисам имала млин за кафу да мељем интегрални пиринач, па док сам нашла млин прошло је доста времена.

Нисам је хранила по упутству ''сваки трећи дан нова намирница'', већ малтене сваки дан нешто ново. И даље је на Аптамилу 2, а од почетка сам јој давала повртне кашице ХИПП (оне су као органске, мада увозимо их из Мађарске а пореклом су из Немачке ваљда, ко ће га знати), као и Милупа и Хумана кашице у праху. После смо кренули са месним кашицама, сад већ додајем млади сир, павлаку, маслиново уље, на крају - хладно цеђено (беба има 8.5 месеци).

Једини проблем који имам сам ја - никако да се усудим да јој сама направим кашицу од поврћа и меса.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo poceli sa 4 meseca (adaptirano ml. pijemo od navrsenog prvog meseca). prvo pahuljice, pa 3nedelje potom povrce a zatim 2 nedelje od uvodjenja povrca poceli smo i voce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li možda neko zna kada bi bilo najbilje uvesti kravlje mleko ako nećeš da koristiš formule i da li je pametno koristiti 2/3 ćinsko kao nekada što se koristilo ....pzdrav svima :lol:

Slavica I Arpad voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Једини проблем који имам сам ја - никако да се усудим да јој сама направим кашицу од поврћа и меса.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj momak ima 11 meseci i ono sto voli, sto smo uveli do sada, a da je prihvatio lepo jede. I kolicinski je to ok. Ali ne ce nista novo da prihvati. Narocito me brine sto nece da prihvati mlecne proizvode, posebno sada kada sam prestala da ga dojim.

Cime vi hranite vase bebce?

Predlozi, recepti... narocito za slane obroke, sa slatkim rekto ko ima problema :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li možda neko zna kada bi bilo najbilje uvesti kravlje mleko ako nećeš da koristiš formule i da li je pametno koristiti 2/3 ćinsko kao nekada što se koristilo ....pzdrav svima :lol:

Pedijatri ne savetuju koriscenje kravljeg mleka dok beba ne napuni bar godinu dana. Kazu zbog alergija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam bebicu 3,5meseca i nikako ne uspevam da je dovedem u red sto se tice ishrane. Svaki dan nam je drugaciji. nikada ne jede u isto vreme a ni razmaci nisu uvek na 3 sata. Valjda sto se svako jutro budi u razlicito vreme pa od toga zavise obroci. Dali jos neko ima kako kazu u knjigama bebu bez reda? Dali ima neko savet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba ima 3 meseca,nocu spava 7-8 sati,preko dana sve ukupno 2 sata i kad god hoce da sisa ja mu dam.Ne gledam da li je proslo 3 sata ili sat.

Bebishon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kada ste poceli bebi davati sokice?

Slavica I Arpad voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kada ste poceli bebi davati sokice?

ja posle 6 meseca ali odustala sam jer bebac nece samo vodu hoce, zasad :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes:

Moj sin od skoro godinu dana takodje je jako probirljiv kada je u pitanju slana htana.

ono što uvek lepo ručka su pohovane tikvice:pola tikvice narendam,malko posolim istavim da odstoje da puste vodu.Napravim smesu od 2 kašike integralnog brašna,jednog zumanceta i 2 kašike mleka.To izmešam sa tikvicama i pečem na teflonu.Serviram mu sa kašičicom pavlake,ali obavezno ga pusti sam da jede,ja samo pripomognem-tako mnogo više poručka. Generalno najviše problema imam sa povrćem i stalno razmišljam u kom obliku da mu dam ne bi li jeo što raznovrsnije.Pa ako neko ima predlog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa prvom bebom savetovali su iskljcivo dojenje do 6. meseca. Sa drugom bebom mi je savetovano da uvodim pirincane pahuljice od 4. meseca, povrce od 5., meso od 6. Sad sa trecom mi je receno da izmedju 5. i 6. pocnem sa uvodjenjem prvo slanog obroka, povrca. Trendovi se ocigledno stalno menjaju. :rolleyes:

Tasa021 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame imam devojcicu koja je napunila cetiri meseca i u velikoj sam dilemi oko davanja kasica, doktori savetuju da do setog meseca beba samo sisa, mada su i njihova misljenja podeljena. Nekad mi se cini da ni oni sami ne znaju sta bi nam savetovali. Ima li neka od vas iskustva koja bi eventualno bila od koristi nama neiskusnima?

HVALA!!! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako dojis tu ti pravila nema a ako nadohranjujes onda bi mogla uspostaviti neki red, moj npr jede svako 3h nekad i 2h i 45 min,a izmedu mu dam caja od komoraca.

Ima 4 mj. skoro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame imam devojcicu koja je napunila cetiri meseca i u velikoj sam dilemi oko davanja kasica, doktori savetuju da do setog meseca beba samo sisa, mada su i njihova misljenja podeljena. Nekad mi se cini da ni oni sami ne znaju sta bi nam savetovali. Ima li neka od vas iskustva koja bi eventualno bila od koristi nama neiskusnima?

HVALA!!! :blink:

I ja imam bebu do 5 ipol meseca i bila sam kod dva pedijatra. Maticna pedijatrica kaze mi samo mleko do 6 meseca i nisto, ali primetila sam da mi je beba gladna mleko(adaptirano NAN) i dojenje je nezadovoljava. Otisli smo kod jednog starijeg pedijatra(mnogo poznati stari doktor) i on mi je rekao da hranim bebu. Ujutro vocne kasice, pa mleko, na rucak zelencukove, pa opet mleko i uvece neka mlecna kasica i opet mleko. I takvom ishranom uspela sam da je udeblam za tri nedelje 350 grama inace samo na mleko je napredovala 100g mesecno. Doktor mi je rekao daj jos dam i malo jaje(zuc) ali mislim da je rano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni kod nas nema nekakvog reda, tj. satnice. Bebica sisa na svakih 3 - 4 sata, zavisi... Nekad trazi i na 2 sata. Nocu siki samo jedanput.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da,definitivno su podeljena misljenja..neki kazu da pocnes sa 3.5 sa sokicima,a neki tek sa 5.5 ili 6 meseci..moj bebac ima 5mes i par dana i vec smo na trecoj vrsti sokica..(ja sam sama pocela da mu dajem cedjene sokice sa 4.5 mes da se navikne na nove ukuse) od nedelje uvodimo prvi nemlecni obrok..milupine kasice koje se mogu davati od 4mes.prave se sa vodom i ima ih nekoliko vrsta..riza je vecinom sa raznim dodatcima..meni su tako savetovali..to zamenjuje vecernji obrok(pretposlednji) i tako do 6mes pa onda kasice )povrce,voce)..to jos nismo precizirali..eto nadam se da ti je ovo nesto pomoglo..ali najpre slusaj svoju devojcicu i videces kada je spremna za uvodjenje nemlecne klopice..

inace licno da sam imala dovoljno melka dojila bi do 6mes mozda bi sa 5 uvela samo sokice..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li možda neko zna kada bi bilo najbilje uvesti kravlje mleko ako nećeš da koristiš formule i da li je pametno koristiti 2/3 ćinsko kao nekada što se koristilo ....pzdrav svima :lol:

Ана, најбоље питај педијатра, ја могу да ти кажем да је нама речено не пре 1. године.

Али може јогурт, павлака, кисело млеко.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Пошто је моја беба престала да сиса у 4. месецу (променило ми се млеко због нове трудноће), а и док је сисала, пила је паралелно и Аптамил 1, педијатар нам је рекла да од 5. месеца можемо да почнемо са пиринчаним кашама.

Е сад, рекли су да нема шећера и соли до прве године а ове куповне Милупа или Хумана кашице у праху, имају шећер, не сећам се који, нисам знала шта да радим. А нисам имала млин за кафу да мељем интегрални пиринач, па док сам нашла млин прошло је доста времена.

Нисам је хранила по упутству ''сваки трећи дан нова намирница'', већ малтене сваки дан нешто ново. И даље је на Аптамилу 2, а од почетка сам јој давала повртне кашице ХИПП (оне су као органске, мада увозимо их из Мађарске а пореклом су из Немачке ваљда, ко ће га знати), као и Милупа и Хумана кашице у праху. После смо кренули са месним кашицама, сад већ додајем млади сир, павлаку, маслиново уље, на крају - хладно цеђено (беба има 8.5 месеци).

Једини проблем који имам сам ја - никако да се усудим да јој сама направим кашицу од поврћа и меса.

NEMA POTREBE DA SE BOJIS TAKVE STVARI PA TI CES JOJ NAPRAVITI ZDRAVIJI OBROK NEGO STO MOZE BITI TAJ IZ TEGLICE..IPAK TO SADRZI NEKE STVARI DA BI TA HRANA MOGLA DA DUZE STOJI..SAMO NAPRED NEMA CEGA DA SE PLASIS...

svejedno voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedijatri ne savetuju koriscenje kravljeg mleka dok beba ne napuni bar godinu dana. Kazu zbog alergija.

Da ok je sve to ali stvarno sta kad neko nema mogucnost da finansira mleko koje ti u proseku traje 3-4 dana a skupo ko djavo??? ja sam za to da se posavetuje sa pedijatrom..jos ima zena koje nemogu da ih hrane nicim drugim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ана, најбоље питај педијатра, ја могу да ти кажем да је нама речено не пре 1. године.

Али може јогурт, павлака, кисело млеко.

pa zar se pavlaka,kiselo mleko i jogurt ne dobijaju od KRAVLJEG mleka???

apsurd i pavlaka sadrzi najmanje 20%masnoce?! zar to nije tesko za malisana??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa zar se pavlaka,kiselo mleko i jogurt ne dobijaju od KRAVLJEG mleka???

apsurd i pavlaka sadrzi najmanje 20%masnoce?! zar to nije tesko za malisana??

Да, али нису истом стању као млеко које се тешко вари, јогурт има неке бактерије идеалне за цревну флору рецимо.

Кефир је најбољи али нигде га нема.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo poceli sa cvrstom hranom u petom mesecu(4 mes. i 2 ned) i to prvo sa milupinim pirincem pa potom povrce, a od voca jabuka i breskva, za sad..sada ima punih 6 meseci, pa me zanima dalje sta ste davale bebama, kada npr. meso, pavlaku, jogurt, griz?

Uglavnom je sve na dva sata, npr. sisanje u 11h pa rucak u 13h, pa sisanje u 15h... Kada ce i jel ce sama izbaciti sisanje? tj. kako su vase bebe?

Slavica I Arpad voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.