Sum na srcu kod beba

odgovora

Objavljeno (Izmenjeno)

Imamo malu bebu od mesec i nedelju dana . Na prvoj kontroli doktorka je cula mali sum na srcu i uputila nas kod kardiologa . Doktor koji ga je pregledao rekao je da je sum fizioloski i na skali od 1 do 6 ocenio ga kao 2 . Medjutim mi nismo imali mira i otisli smo na Institut za majku i dete da se uradi UZ srca . Utvrdjeno ja da nas decak ima malu rupicu velicine 2 - 3 mm izmedju leve i desne pretkomore . Lekar koji je radio UZ rekao je da to nije nista strasno i da se mora kontrolisati , kao i da postoji velika verovatnoca da se ta rupica zatvori do prve godine zivota . Njegov zakljucak na izvestaju je VSD musculatorum . Mi smo i dalje zabrinuti pa nas zanima da li je neko od vas imao slicna iskustva !!!

Unapred zahvalni !!!

Izmenjeno od strane Tanja Ruma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama su jos u bolnici na rodjenju rekli da cuju sum. Kako su mi objasnili postoji neka cevcica koja se zatvara ili odmah ili tri dana po rodjenju. Ukoliko se ne zatvori radi se UZ i prati se stanje. E sad, Veljku se zatvorila treceg dana, tako da su nas otpustili bez ikakvih dodatnih pregleda, i rekli da se vise ne cuje. Sto mi je posle i dr u domu zdravlja rekla. U bolnici su mi objasnili da se sum samo prati, znaci kontrole kod kardiologa, i da se u vecini slucajeva to samo regulise do prvog rodjendana. Drzim fige da i vama bude tako. A i ako vam je kardiolog rekao da nije neki veliki problem nemojte da panicite, samo pratite i bice sve ok. Kiss za bebana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nama su skrenuli paznju u porodilistu, pa smo vec 12.tog dana bili kod kardiologa. Uradjen je UZ i dobili smo isti odgovor. kontrola je bila za 3 meseca. Uradili smo opet UZ u Tirsovoj i imamo kontrolu tek za godinu dana ponovo. Nas su ubedili da je to sve normalno. Cak smo isli na vezbe_ fizikalnu terapiju, 6 punih meseci.Prema tome, nista strasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene su toliko isprepadali da sam sa bebom od mesec dana stigla za sat vremena do Beograda u privatnu kliniku.Pregledao ga je dečiji kardiolog, profesor na fakultetu, ako mogu reći sam vrh i on tvrdi: da tokom prvih godina ne dolazi do bilo kakvih smetnji, bitne su redovne kontrole i niko ne može predvideti da li će doći do zatvaranja arterije, postoje savremene metode (rade se u Bg) gde se zatvaranje vrši lekovima od 5 god života pa nije potreban operativni zahvat. Inače ja sam saznala da ima šum sa 20 godina, mislim da su sada malo stvari naduvanije i ultrazvuk im omogućava da vide sve. Nije mi svejedno, dete uredno pratim, ali nekako verujem da će se to samo zatvoriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih umela to lepo da objasnim, ali ja imam nekakav prolaps mitralnog zaliska ili laicki objasnjeno nesto kod srca nije dobro zatvoreno i meni je to otkriveno pre nekih 5-6 godina. Pa evo me ziva i zdrava. :rolleyes: Salim se...meni to ne smeta, sem sto se brze zamaram i cesto osetim treperenje i kratke bolove oko srca. Dr mi je rekao da to nije nista strasno i da je cesta pojava.

Na drugoj strani, devojcica od moga brata je imala nekakvu rupicu (al' ja to sve strucno objasnjavam :rolleyes: ) gde se mesala krv i morala je to da operise pre 3 godine. Tada je imala 7 godina i to je bilo krajnje vreme za operaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, ja da se javim. Mi smo bili na kontroli i sve se lepo zatvorilo. U Tirsovoj imaju takav odnos prema pacijentima da su nam zakazali 'pracenje kardioloskog razvoja' za 2 godine!!!

Sa time smo zavrsili pricu o svim posledicama porodjaja i tvz. fizioloskim nezrelostima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dragi moji, pridruzila sam Vam se ne bi li razmenila iskustva sa mamama koje imaju bebe sa srcanim manama. Moja sedmomesecna bliznakinja ima VSD, otvor izmedju komora. Svaki cas smo na Institutu zbog bronhiolitisa. Slabije napreduje od sestre. Kako da je zastitim, da pojacamo imunitet i dobijemo na tezini.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mlavoka, tebi ne mogu da pomognem nikako jer se ne razumem.

A ostalim mamama, koje imaju bebe sa šumom. Imala sam i ja kao mala, ništa mi ne fali. Nisam ni zanala da sam imala dok nisam otišla sa 23 god n pregled za vozački. Tamo me neka doca pregledala i pitala me jel sam imala šum na srcu kao mala. Ja rekla ne, jer pojma nisam imaal.a Tek mi mama posle potvrdila. Nišfa mi ne fali, luda sam kao struja :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Konacno nadjoh i ovu temu :)

E, ovako, Ogiju su na Institutu utvrdili neku stenozu. Kako mi je dr.Vukomanovic (ima li neko iskustva sa njim? ) objasnio, njemu je jako suzen neki kanal izmedju srca i pluca, i zbog toga ima problem.. E, ranije je to bilo uocljivo, umara se pri hranjenju, picu, cak i iz cista mira samo se zagrcne. E, sad je to bolje, tj.nema tih problema ali doktor nam je rekao da ako se to do sada nije rasirilo nece ni sad. Dakle, pitanje je da li ce njemu to da smeta ili ne. Ima li neko iskustva sa tim? Bas su me isprepadali. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa devojcica sada ima 20 meseci.U trecem mesecu su otkrili sum na srcu VSD.Na institutu za majku i dete dr. Kosutic i prvo su pratili na svakih 15 dana,onda ma mesec dana i na kraju svakih 3 meseci je bila kontrola.Medjutim rupica se sa 8mm povecala i sada je 11mm,i morace operacija!Da li je neko vec imao iskustvo na institutu,interesuje me koliko traje operacija,kako i sta posle i koliko se ostaje u bolnicu?Unapred hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninyoni,vidim da je u pitanju 2013. God,pretpostavljam da je intervencija davno izvrsena i da ste dobro. Imam bliznakinje stare tri mjeseca od kojih jedna ima veliki vsd,bili smo u Tirsovoj,operacija je odobrena,cekamo da beba dostigne 5kg pa da i mi rijesimi problem. Znas i sama kako to sa kilazom sporo ide,sad smo na 3580 kg. Interesujeme sve sto je i tebe interesovalo,koliko traje operacija i oporovak,koliko se ostaje u bolnici, da li si primjenjivala neke posebne metode za brze napredovanje bebe. Ja sam od stresa ostala bez mlijeka,jednom dnevno uspijem pumpicon da joj obezbihedim taj obrok,ostalo je aptamil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa devojcica sada ima 20 meseci.U trecem mesecu su otkrili sum na srcu VSD.Na institutu za majku i dete dr. Kosutic i prvo su pratili na svakih 15 dana,onda ma mesec dana i na kraju svakih 3 meseci je bila kontrola.Medjutim rupica se sa 8mm povecala i sada je 11mm,i morace operacija!Da li je neko vec imao iskustvo na institutu,interesuje me koliko traje operacija,kako i sta posle i koliko se ostaje u bolnicu?Unapred hvala

Ninyoni,vidim da je u pitanju 2013. God,pretpostavljam da je intervencija davno izvrsena i da ste dobro. Imam bliznakinje stare tri mjeseca od kojih jedna ima veliki vsd,bili smo u Tirsovoj,operacija je odobrena,cekamo da beba dostigne 5kg pa da i mi rijesimi problem. Znas i sama kako to sa kilazom sporo ide,sad smo na 3580 kg. Interesujeme sve sto je i tebe interesovalo,koliko traje operacija i oporovak,koliko se ostaje u bolnici, da li si primjenjivala neke posebne metode za brze napredovanje bebe? Ja sam od stresa ostala bez mlijeka,jednom dnevno uspijem pumpicon da joj obezbijedim taj obrok,ostalo je aptamil...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.