Kolposkopija

odgovora

Objavljeno

Zdravo,drage moje,

radila sam kolposkopiju 9.februara,pe neki dan mi je stigao rezultat i malo sam zabrinuta. Pise da su oko spoljasnjeg usca ektopicna polja i da se to homogeno boji jodom. Nacrtan je krug sa nekim zarezima ,a na tom krugu kao polukrug i pise mladi epitel. Mozete li mi reci da li znate nesto o ovakvom slucaju,ako neko zna strucno da mi objasni,a svako misljenje mi znaci. Doktor mi je naglasio da mora da se ponovi pregled,odmah sa sledecim ciklusom! Pisite mi vasa iskustva,molim vas! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo,drage moje,

radila sam kolposkopiju 9.februara,pe neki dan mi je stigao rezultat i malo sam zabrinuta. Pise da su oko spoljasnjeg usca ektopicna polja i da se to homogeno boji jodom. Nacrtan je krug sa nekim zarezima ,a na tom krugu kao polukrug i pise mladi epitel. Mozete li mi reci da li znate nesto o ovakvom slucaju,ako neko zna strucno da mi objasni,a svako misljenje mi znaci. Doktor mi je naglasio da mora da se ponovi pregled,odmah sa sledecim ciklusom! Pisite mi vasa iskustva,molim vas! :(

da mogu pomogla bih ti ali stvarno o tome ja nista ne znam.....cureee ko zna nek se javi brzooo :angry: :angry: ma sve je to u redu videces...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zasto ti doktor nije strucno objasnio? :angry: Ja stvarno nisam strucna mogu ti samo reci da sam takodje imala kolposkopski pregled pre dve godine i tada mi je dr rekao da imam endometriozu,takodje dva puta su mi radili...posle toga imala sam adekvatnu terapiju i ostala trudna posle par meseci :rolleyes: bice to sve o.k nemoj unapred da se brines ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se radi kolposkopija na svaka 3 meseca, s obzirom da mi je pre 3,5god. rađena konizacija. Ono što ja znam jeste da u različitim fazama ciklusa nalaz varira, pa se usled toga nekada vrši ponavljanje kolposkopskog pregleda. U večini slučajeva nema razloga za zabrinutost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh o ovome za divno cudo nemam poljma, cak ni sta je, ali me to opet podsetilo da bi trebali na forumu dobiti nekog ginekologa da nam odgovara na pitanja....ipak ne mozemo mi sve znati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja isto mislim za ginekologa :)

A za to sto doktor nece da objasni, na zalost, sto puta mi se desilo, da mi niko nista nije hteo objasnjavati. Nesto napisu, i pricaju izmedju sebe, a meni nista ne kazu. Posebno u trudnoci, kad gledaju bebu na uz. Tako da sam na zakljucke lekara navikla.

A jesi radila PAPPA? Ja sam pre dve godine imala ranicu na grlicu, pa su mi radili kolposkopiju i biopsiju, na kraju i peckanje ranice ( ne znam strucni naziv za tu intervenciju) i posle 5 meseci sam ostala u drugom stanju. Bice to sve ok, samo navikni da se ne brines zbog lekara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne brini unapred, sačekaj drugu kolposkopiju. Da je nešto strašno verovatno bi te odmah uputili na detaljnije pretrage. Nisi navela kakav ti je papa test, i to ukazuje na neki ozbiljniji problem. Glavu gore

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sastavni deo kolposkopskog pregleda je i Šilerova jodna proba, koja se sastoji u premazivanju posmatrane povrsine jodom. Malo se saceka, tada se zdrav epitel oboji tamno mrko, dok patološki promenjen pločasti epitel i zdrav cilindrični epitel ostaju svetli. Jod pozitivna proba znači da je pločasti epitel zdrav, odnosno da na tom mestu verovatno nema karcinoma. Jod negativna proba znači da je epitel ostao svetle boje i da je sumljiv, između ostalog na karcinom. Kad kolposkopija pokaže prisustvo sumnjivog epitela, obavezno se vrši ciljana biopsija.

Naravno,to sve nije tako strasno,ne mora uopste da se radi o karcinomu,vec se govori uopsteno... Kolposkopija je jedna jako dobra dijagnosticka metoda u ranom preveniranju i otkrivanju bilo kakvih bolesti ili promena na grlicu materice-ako je promena,ne znaci da je lose.

I ja sam radila kolposkopiju pre trudnoce,a dr mi nista posebno nije objasnjavala,vec je samo nacrtala neki krug-to je verovatno grlic,a te tackice ili linije to je verovatno epitel :huh: I mene malo ljuti to sto nece da pojasne...znam iz skole nesto ono osnovno ali ne znam da tumacim nalaz,pa sam bas :angry: nadam se da sam malo pomogla, i zapamti: nemoj mnogo da se nerviras,dr kakvi su takvi su,opet bi ti rekli da je nesto ozbiljno,tako da jedino sto ti preostaje je da im verujes i prepustis da vode brigu o tvom repr. zdravlju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Procitala sam vase postove i nemama pojma sta je to. Dali bi nekao, please, mogao da mi objani sve te komplikovane izraze? Jesu li to neki pregledi koji obavezno moraju da se obavljaju ili ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Procitala sam vase postove i nemama pojma sta je to. Dali bi nekao, please, mogao da mi objani sve te komplikovane izraze? Jesu li to neki pregledi koji obavezno moraju da se obavljaju ili ne?

Kolposkopija ----->[post=" http://www.medicacentar.info/kolposkopija.htm"]Kolposkopija

Inače, moja zaova je nedavno bila u poseti ginekologu, pronađena joj je ranica.Dr nije mogao ništa da joj kaže, sem da s eranica vidi bukvalno golim oko .

Sledi kolposkopija, na osnovu tih rezultata postupiće dalje ...Koliko sam ja razumela i inače što znam - nekim dugačkim čudom se (poput lupe uveličava) posmatra grlić materice koji se prethodno isprska jodom ..Ceo postupak traje oko 15 minuta i nije bolan, kao najobičniji pregled kada se vadi bris za Papa test, recimo.

E, sad cherry lady je lepo objasnila i meni pomogla da shvatim potpunije.

Ono što takođe znam je da ukoliko su rez kolposkopije sumnjivi oni dalje rade biopsiju tkiva materice.

Da li žene i pored te ranice uspevaju da ostanu trudne i koliko to negativno može da utiče na plod? :(

Čula sam da je čak sama trudnoća lek za tu ranicu, da se one ponekad povuku nakon porođaja? :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Procitala sam vase postove i nemama pojma sta je to. Dali bi nekao, please, mogao da mi objani sve te komplikovane izraze? Jesu li to neki pregledi koji obavezno moraju da se obavljaju ili ne?

Evo ovde ima nešto o ---->[post=" http://www.medicacentar.info/kolposkopija.htm"]Kolposkopija

Inače, moja zaova je nedavno bila u poseti ginekologu, pronađena joj je ranica.Dr nije mogao ništa da joj kaže, sem da se ranica vidi bukvalno golim oko .

Sledi kolposkopija, na osnovu tih rezultata postupiće dalje ...Koliko sam ja razumela i inače što znam - nekim dugačkim čudom se (poput lupe uveličava) posmatra grlić materice koji se prethodno isprska jodom ..Ceo postupak traje oko 15 minuta i nije bolan, kao najobičniji pregled kada se vadi bris za Papa test, recimo.

E, sad cherry lady je lepo objasnila i meni pomogla da shvatim potpunije.

Ono što takođe znam je da ukoliko su rez kolposkopije sumnjivi oni dalje rade biopsiju tkiva materice.

Da li žene i pored te ranice uspevaju da ostanu trudne i koliko to negativno može da utiče na plod? :(

Čula sam da je čak sama trudnoća lek za tu ranicu, da se one ponekad povuku nakon porođaja? :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala ranicu na grlicu. nisam ni znala dok nisam pocela da krvarim posle odnosa, isla sam na kolposkopiju i posle toga na neka tusiranja te ranice i zaraslo je. To je bilo pre 3 godine od tada na 6 meseci idem na kolposkopiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam juče radila kolposkopiju i pappa test. rezultati će biti za 10 dana. dr je videla ranicu na grliću i dala mi da stavljam vaginalete na bazi kantariona.

Čula sam da se obično laserski uklanjaju te ranice ili se prate i po nekoliko godina. I da li ako jednom imaš ranicu i oni je uklone postoji mogućnost pojavljivanja nove?

A da li može nekako sama da nestane i da li ona pravi neki problem u trudnoći? Imam gomilu pitanja! :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je radjena kolposkopija pre 3 godine, imala sam CIN1 , radjena mi je termokoagulacija ,oporavak je 2-3 dana trajao , gora mi je bila biopsija od same operacije ... Eto sad imam lepog , zdravog i pravog bebana :) <3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja trbeam raditi kolposkopiju, pise mi

"kontrola radi kolposkopije eventualno HSG folikumetrija" moze li mi neko reci kako se ovo radi, jel boli? nisam nikad radila i nista neznam :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja trbeam raditi kolposkopiju, pise mi

"kontrola radi kolposkopije eventualno HSG folikumetrija" moze li mi neko reci kako se ovo radi, jel boli? nisam nikad radila i nista neznam :(

kolposkopija sama ne boli to je vrsta pregleda

http://sr.wikipedia.org/wiki/Kolposkopija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja trbeam raditi kolposkopiju, pise mi

"kontrola radi kolposkopije eventualno HSG folikumetrija" moze li mi neko reci kako se ovo radi, jel boli? nisam nikad radila i nista neznam :(

Da napomenem da se pre kolposkopskog pregleda,a to je obicno gledanje mikroskopom,u vaginu stavlja spekulum,pa eventualno to bude neprijatno(meni je uvek neprijatno),ali ako to nije problem kod tebe,onda nista strasno.Drugi deo -folikumetrija ne znam kako se radi,javice se devojke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

eh sta sve nema ....

ja sam isla da se pregledam jer godinu dana pokusavam da ostanem trudna, ciklusi mi nekad variraju a nekad tacni.

pa mi dr uradila ultrazvuk, pa vaginalni pregled rukom i vaginalni ultrazvuk.

pa mi za sledeci put zakazala ovo sto sam napisala...

papa,polposkopija i HSG folikumetrija, ovo zadnje predpostavljam da je ono za folekule da gleda koliki su, al jel se to radi ultrazvukom?

eh nista neznam :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

eh sta sve nema ....

ja sam isla da se pregledam jer godinu dana pokusavam da ostanem trudna, ciklusi mi nekad variraju a nekad tacni.

pa mi dr uradila ultrazvuk, pa vaginalni pregled rukom i vaginalni ultrazvuk.

pa mi za sledeci put zakazala ovo sto sam napisala...

papa,polposkopija i HSG folikumetrija, ovo zadnje predpostavljam da je ono za folekule da gleda koliki su, al jel se to radi ultrazvukom?

eh nista neznam :(

Imas ovde na forumu posebnu temu HSG,to ti je u delu za neplodnost,e sada sta znaci HSg folikumetrija ne znam,eto posebno jeste to sto si napisala za merenje,a sad zajedno?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam danas radila kolposkopiju i boleleo me :( , ne dok mi radili nego kasnije, kad sam ustala i bilo mi muka, ali nije to nista,nego mene sad muci dr kaze na grlic materice ima neka "ranica" uzela mi bris i papa test pa kad dodju rezultatu(u ponedeljak)tad ce mi kazati sta je, jel lose, ili ne . :( :(

zanima me jel ima neka ovakvo iskustvo ili zna nekog kome je bilo ovako, cisto da se malo utesim, ako ima utehe :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam danas radila kolposkopiju i boleleo me :( , ne dok mi radili nego kasnije, kad sam ustala i bilo mi muka, ali nije to nista,nego mene sad muci dr kaze na grlic materice ima neka "ranica" uzela mi bris i papa test pa kad dodju rezultatu(u ponedeljak)tad ce mi kazati sta je, jel lose, ili ne . :( :(

zanima me jel ima neka ovakvo iskustvo ili zna nekog kome je bilo ovako, cisto da se malo utesim, ako ima utehe :(

Nemoj se opterecivati toliko , malo se opusti pa ces sve to lakse podneti ...Pa zasto uvek misliti najgore kad u vecini slucajeva sve prodje ok i veca muka bude nas mozak nego sam problem . Meni su pre par godina na obicnom pregledu ko iz topa rekli da imam rak grlica materice pa sam znala da ne moze biti strasno jer ja sam tu bas savesna , ako nesto redovno pregledam onda je to GOSPODZA :D I ZUBI :D ... Nemoj da se brines , razvedri se malo , mozda ti je bilo muka od staha , psiha je cudo ... Znas onu : "Kakve su ti misli takav ti je zivot ..." prema tome osmeh na lice i sve ce biti dobro!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam danas radila kolposkopiju i boleleo me :( , ne dok mi radili nego kasnije, kad sam ustala i bilo mi muka, ali nije to nista,nego mene sad muci dr kaze na grlic materice ima neka "ranica" uzela mi bris i papa test pa kad dodju rezultatu(u ponedeljak)tad ce mi kazati sta je, jel lose, ili ne . :( :(

zanima me jel ima neka ovakvo iskustvo ili zna nekog kome je bilo ovako, cisto da se malo utesim, ako ima utehe :(

Ja sam pre svih trudnoca imala kao neku ranicu koju smo lecili,koja se stvorila od sekreta nelecenog kako sam ja razumela,ali ranica ne znaci uvek i nesto lose.Imas mislim na temi papa test malo i opisano sta ranice sve mogu da znace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To mi zovemo ranica, ali je promena u tkivu. Ako bude trebalo, radice ti i biopsiju, ali to tek posle nalaza PAPA i VS testa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hsg se radi kontrastom u anesteyiji, meri se prohodnost jajovoda. Folikulometrija se radi UY aparatom i meri se folikul tj.kad ce ovulacija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.