Produzetak porodiljskog


odgovora

Objavljeno

Negde sam cula da majka koja rodi trece dete ( a mozda to vazi i za prvo i drugo) u kasnijim godinama, ima pravo na produzetak porodiljskog bolovanja. U mom slucaju je to 39-ta godina i trece dete. :rolleyes: Da li neko ima taj podatak? Bilo bi fantasticno da je zaista tako :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

znam jedino da se za trece i svako naredno dete dobijaju 2 godine porodiljskog,ali nisam cula nista vezano za majcine godine tj da li to na neki nacin utice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

duzina porodiljskog nije vezana za starost majke, nego za broj dece koju rodi. za trece dete, majka ima pravo na dve godine porodiljskog.

za prvih dvoje po godinu dana.

mislim, ali nisam sto posto sigurna, ako su prvo rodjena deca blizanci, porodiljsko traje godinu ipo dana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

znam jedino da se za trece i svako naredno dete dobijaju 2 godine porodiljskog,ali nisam cula nista vezano za majcine godine tj da li to na neki nacin utice.

Ммм, јел ово сигурно? Пошто сам чула да је за 3. 2 године а за 4. једна.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

duzina porodiljskog nije vezana za starost majke, nego za broj dece koju rodi. za trece dete, majka ima pravo na dve godine porodiljskog.

za prvih dvoje po godinu dana.

mislim, ali nisam sto posto sigurna, ako su prvo rodjena deca blizanci, porodiljsko traje godinu ipo dana

Moram te ispraviti...ja sam rodila prve blizance i meni je porodiljsko trajalo godinu dana..sada sam na porodiljskom zbog posebne nege deteta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Negde sam cula da majka koja rodi trece dete ( a mozda to vazi i za prvo i drugo) u kasnijim godinama, ima pravo na produzetak porodiljskog bolovanja. U mom slucaju je to 39-ta godina i trece dete. :rolleyes: Da li neko ima taj podatak? Bilo bi fantasticno da je zaista tako :wacko:

Ti možeš da produžavaš porodiljsko bolovanje ukoliko tvoja beba imate neke nalaze fizijatra...to se predaje komisiji i oni odlučuju koliko se produžava...raspitaću se za to rađanje u kasnijim godinama...pa javljam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ti možeš da produžavaš porodiljsko bolovanje ukoliko tvoja beba imate neke nalaze fizijatra...to se predaje komisiji i oni odlučuju koliko se produžava...raspitaću se za to rađanje u kasnijim godinama...pa javljam

Kakvi su nalazi potrebni za produzenje zbog nege deteta? Verovatno zavisi od slucaja do slucaja. I gde se to uopste predaje, kojoj komisiji? Ja sam na birou, pa zbog toga pitam, a sa bebom sam do skoro isla u sokobanjsku na vezbe i sad idemo na kontrole. Nije nista ozbiljno, ali ako bi se na to moglo produziti bolovanje... bilo bi vise nego lepo.

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poneses nalaze fizijatra u Tirsovu 1,i cekas da te komisija pozove...to bude u roku od 10 dana.

Komisija zaseda i razmatraju tvoj slucaj.

Ukoliko je tvoja firma u opstini Savski venac onda komisija zaseda na toj opstini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim pomoc!

Danas smo bili kod fizijatra u Institutu za majku i dete, dijagnoza usporen motoricki razvoj (zaista dete nece na noge), terapija - 3 nedelje vezbe pocevsi od 22.11. do 10.12, meni porodiljsko istice 23.12. Da li ja mogu sa ovim izvestajem fizijatra da odem u Tirsovu 1 i trazim produzenje bolovanje?

Unapred Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim pomoc!

Danas smo bili kod fizijatra u Institutu za majku i dete, dijagnoza usporen motoricki razvoj (zaista dete nece na noge), terapija - 3 nedelje vezbe pocevsi od 22.11. do 10.12, meni porodiljsko istice 23.12. Da li ja mogu sa ovim izvestajem fizijatra da odem u Tirsovu 1 i trazim produzenje bolovanje?

Unapred Hvala

Generalno bi mogla ali u tvom slucaju tesko jer ti datumo vezbica ukljucuju termin porodiljskog. Da je rec o vezbicama i dijagnozi koja je pred kraj tvog porodiljskog bez problema bi mogla. A zato ti lepo 10ak dana pred istek bolovanja da fizijatra zamolis da napise doznaku za negu deteta sa istom ili identicunom dijagnozom i sa tom doznakom dobijas sigurno produzetak 30 dana a mozda i 60. Prvi produzetak pred komisijom retko kada je problem a vec drugi porduzetak retko ko dobija.

U svakom slucaju nadam se da nece biti razloga da dobije nove vezbice a da ces ipak od fizijatra dobiti doznaku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Generalno bi mogla ali u tvom slucaju tesko jer ti datumo vezbica ukljucuju termin porodiljskog. Da je rec o vezbicama i dijagnozi koja je pred kraj tvog porodiljskog bez problema bi mogla. A zato ti lepo 10ak dana pred istek bolovanja da fizijatra zamolis da napise doznaku za negu deteta sa istom ili identicunom dijagnozom i sa tom doznakom dobijas sigurno produzetak 30 dana a mozda i 60. Prvi produzetak pred komisijom retko kada je problem a vec drugi porduzetak retko ko dobija.

U svakom slucaju nadam se da nece biti razloga da dobije nove vezbice a da ces ipak od fizijatra dobiti doznaku ;)

Pa da to se i ja nesto mislim, ma svakako cu otici sa ovim i pokusati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodiljsko odsustvo radi posebne nega deteta se ostvaruje nakon porodiljskog odsustva radi nege deteta (za vreme porodiljskog je svakako majka sa detetom kod kuce, tj. ne radi). Dobija se na osnovu izvestaja lekara specijaliste, do sada je odobravala komisija za psiho-fizicku ometenost deteta, a sada se tu nesto promenilo, jos uvek nije jasno definisano ko i kako ce se odradjivati. Uglavnom, porodilj. radi posebne nege deteta se moze dobiti do (najduze) sest meseci do pete godine zivota deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakvi su nalazi potrebni za produzenje zbog nege deteta? Verovatno zavisi od slucaja do slucaja. I gde se to uopste predaje, kojoj komisiji? Ja sam na birou, pa zbog toga pitam, a sa bebom sam do skoro isla u sokobanjsku na vezbe i sad idemo na kontrole. Nije nista ozbiljno, ali ako bi se na to moglo produziti bolovanje... bilo bi vise nego lepo.

Hvala!

Pre nego sto dodje datum da se trebas vratiti na posao, postoji mogucnost da bebin pedijatar odredi produzetak bolovanja (meni je receno 15 dana), posle toga ides na lekarsku komisiju (redovnu) i ona moze produziti jos mesec dana. Sve zavisi od grada do grada. Kokretno evo mog slucaja jer verujem da mnogi nisu upoznati sta i kako u takvim situacijama.

Moje dete je rodjeno u 30-oj nedelji (nedonosce)...mame koje su imale isti slucaj ali su iz Novog sada i Sombora po isteku porodiljskog (koje se tacno zove nega deteta) i traje godinu dana od dana otvaranja porodiljskog, dobile su produzetak od 6 meseci bolovanja na osnovu toga sto su im deca rodjena ranije i sto su kao takva, samim tim, imali nalaze od fizijatra koji su govorili da beba sporije napreduje sto se tice koordinacije i sl, sto je sasvim normalno s obzirom da su bebice rodjene ranije.

Otisla sam kod pedijatra koji mi je rekao da moja beba ne spada u kategoriju dece gde se bolovanje moze produziti jos 6 meseci. Bilo mi je potrebno 10 dana da izguglam taj pravilnik, i Bogu hvala, sto nisam imala osnova za produzetak jer su tu sve teski oblici poremecaja. ALi svakako mi je bilo krivo iz razloga sto su mnoge mame dobile produzetak a takodje su im deca zdrava i prava. I taj zahtev se u tom slucaju ne predaje redovnoj lekarskoj komisiji vec komisiji koja je, konkretno kod nas, u sklopu opstinske uprave. Cine je pedijatar, neuropsihijatar, logoped, socijalni radnik i nisam sigurna da li jos jedan clan..ali to je to od prilike....

Znaci, mame iz NS i SO (sto sigurnoi znam) mogu dobiti produzetak do 6 meseci ako ta komisija proceni da moze na osnovu prevremenog porodjaja. E, sada, da li je to uredjeno nekom posebnom gradskom odlukom ili ne, ne znam, uglavnom da se zakljuciti da sve zavisi od grada do grada.

Ja sam onda produzila bolovanje, redovnim putem, lekarska komisija mi je odobrila 1 mesec i uputili su me na drugostepoenu koja mi je takodje odobrila jos 1 mesec a za dalje su mi trazili konzilijumsko misljenje za dete. Nazvala sam bolnicu tj, neonatologa koji prati moje dete i dr. je rekla da nije problem da se takav izvestaj dobije ali da je lekarska komisja morala napisati izvestaj tacno kojih lekara..pa sam onda trebala zvati njih da im to kazem..ali kako sam vec umorna od svega. odustala sam.. Medjutim, kada sam se javila ponovo drugostepenoj da mi zakljuci bolovanje, oni su rekli da vide da nisam donela taj izvestaj ali su me i pitali da li hocu da mi jos produze, medjutim rekla sam da zakljuce bolovanje jer me posao i tako ceka i bolje da to vec jednom pregrmim nego da odgadjam. Znaci bili su veoma, veoma fini i sa puno razumevanja.

Mozda ovo deluje malo konfuzno..ali ako nesto nije jasno, pojasnicu... Lep pozdrav svima. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodiljsko odsustvo radi posebne nega deteta se ostvaruje nakon porodiljskog odsustva radi nege deteta (za vreme porodiljskog je svakako majka sa detetom kod kuce, tj. ne radi). Dobija se na osnovu izvestaja lekara specijaliste, do sada je odobravala komisija za psiho-fizicku ometenost deteta, a sada se tu nesto promenilo, jos uvek nije jasno definisano ko i kako ce se odradjivati. Uglavnom, porodilj. radi posebne nege deteta se moze dobiti do (najduze) sest meseci do pete godine zivota deteta.

E, upravo o tome sam govorila. Evo Vam link ka tom pravilniku

http://www.minrzs.gov.rs/cir/index.php?opt...224&lang=sr

Otvorice se stranica, prvo su Zakoni a ispod su pravilnici i uredbe i tu gde su pravilnici kliknete na stavku br. 1.

I bas to porodiljsko radi posebne nege deteta dobijale su mame sa prevremeno rodjenim bebama i ako im dete ne spada ni u jednu kategoriju koja je pobrojana. Ne znam na koju foru, ali negde moze, i sve zavisi od grada do grada, kao sto sam i napisala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ovako je kod mene...

Posto sam preduzetnik (samozaposlena a agencija zatvorena zbog porodiljskog) porodiljsko mi istice sutra... Prosle nedelje sam otisla do poreske i objasnila mi je da mogu da nastavim sa bolovanjem po osnovu nege deteta, koji izdaje pedijatar.

Pedijatru sam objasnila kakva je stvar i zena bez ikakvih dodatnih pitanja je dala najpre 15 dana doznaku sa jednom sifrom a nakon tih 15 dana cu ponovo doci do nje kada ce mi izdati novu doznaku za novih 15 dana ali sa drugom sifrom tako da cu dobiti ukupno 30 dana na osnovu nege deteta a da necu izlaziti na komisiju jer necu preci 30 dana bolovanja.

Posle toga cu uzeti na sebe bolovanje (koji cu uzeti od svog lekara opste prakse) takodje do 30dana (nadam se da ce mi izaci u sustret).

Pa radim par dana ili odmor.

Posle toga mogu uzeti bolovanje isto za sebe ali od ginekologa, takodje do 30 dana.

Pa radim dva tri dana ili kao odem na odmor pa onda opet mogu uzeti bolovanje za negu deteta (od Emilijion pedijatra).

Sve u svemu nadam se da cu tako izgurati bar do marta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, to ti je super, pod uslovom da svi lekari izadju u susret i daju doznake. A i lako je posto si ti preduzetnik. Takva kombinacija ne bi bila moguca kod privatnika, jer svi znamo kakvi su, na zalost. Cast izuzecima.

Elem, da napomenem, za slucaj koji sam gore navela, moj. Knjigovodja je naknadno trazio potvrdu da je otac deteta u periodu za koji sam ja dobila produzetak bolovanja, bio u radnom odnosu i da tada nije koristi ni godisnji a ni bolovanje.

Na pitanje, zasto to treba? Naravno, nije znala da mi odgovori. Posto se, ocigledno, od roditelja ocekuje da su sveznajuci. Na jedvite jade, uspela sam saznati, da je po novom zakonu to obavezno, jer se produzetak porodiljskog po osnovu deteta moze dobiti jedino pod uslovom da u tom periodu drugi roditelj radi.

Pa cisto da znate i to. Sada sam se setila toga.

Mada, u principu, da suprug tada nije radio, poneki privatnik (ako Vam je prijatelj) izadje u suster i izda takvu potvrdu, jer znam da se to radi i kada traze potvrdu da je roditelj zaposled a dete treba u vrtic, pa poneko da nezaposlenoj majci potvrdu da kao radi kod njega. Ali to je sve klimavo, jer uvek postoji mogucnost da neko nesto proverava - pa da nadrljate u tom slucaju.

Tako d amislim, da je vazno znati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sta je sve meni potrebno:

1. kopija rešenja iz APRa (novija kako bi se dokazalo da je agencija i dalje zatvorena)

2. uverenje iz poreske uprave o osnivic za tromesečje u kojem se otvara bolovanje zbog nege deteta

3. rešenje o porodiljskom odsustvu (kopija one doznake koju ste dobili od ginekologa kada ste otvarali porodiljsko)

4. Doznaka od pedijatra koja je na poleđini ispečatirana od strane moje agencije

5. Potvrda za supruga da je u tom periodu bio u radnom odnosu (ovo se odnosi kako bi im se "dokazalo" da niko drugi sem vas nije mogao da vodi racuna o detetu)

6. Izvod iz matične knjige rođenih deteta

7. kopija tekućer računa

8. Izjava koja se odnosi na podatke o tekućem računu (ovo se dobija u socijalnom gde na kraju sve ovo i odnosite).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja idem sutra da predam izvestaj u tirsovu 1, nadam se da ce mi produziti bolovanje, videcemo. A danas smo bili na prvim vezbicama i bebac je urlao kako nenormalan :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

<_< 1)-->

(Marijeta 8 <_< 1 @ 17.11.2010, 19:51)
Ja idem sutra da predam izvestaj u tirsovu 1, nadam se da ce mi produziti bolovanje, videcemo. A danas smo bili na prvim vezbicama i bebac je urlao kako nenormalan :(

Mislim da nece biti problema i da cete proci ;)

A verujem da je mukica urlao :( i verovatno ce biti tako naredna dva tri puta i posle ce biti sve lakse i lakse. Ipak je to njemu sve novo a i same vezbe za njega su nove tako da ima vise straha od nepoznatog nego sto su vezbe stvarno fizicki bolne. Ali bice to sve ok ;)

A ja samo da dodam da smo mi "izvukli" do 15 decembra i sad lomim glavu kako dalje... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam do skoro imala posla sa prvostepenom i drugostepenom komisijom i glava me jos uvek boli...Porodiljsko mi je isteklo juna ove godine,pa sam isla na to da produzim porodiljsko koliko god mogu...nalaz koji nije bio od fizijatra vec totalno druga dijagnoza ne vezana za psihofizicki razvoj deteta sam predala u tirsovu 1 komisija me je pozvala u roku od 5 dana i kad sam se pojavila tamo sa detetom rekli su mi da na osnovu te dijagnoze ne mogu da mi daju ni dan bolovanja,a onda me je dr sa komisije posavetovala da donesem neki nalaz od fizijatra pa ce onda verovatno moci nesto da mi daju...naravno odlozili su mi komisiju za 10 dana...otisla sam u sokobanjsku i kako moje dete nije puzalo niti se podizalo samo vec samo uz moju pomoc itd.dobila sam nalaz da mi je dete koje je tad imalo 11 meseci bilo na nivou deteta od 8 meseci i da su joj potrebne vezbe da bi uspostavila tu motoriku vezanu za puzanje,a pri tom je ona vec pocinjala da hoda.

Sa tim nalazom sam od prvostepene dobila 2 meseca,a u medjuvremenu je dobila urinarnu infekciju i kad je isteklo tih dva meseca ponovo sam podnela zahtev za produzenje i prilozila otpusnu listu i jos jedan nalaz slican onom od prvog puta...

kada drugi put idete na tu istu prvostepenu komisiju obavezno vam uzimaju dete i pustaju ga da hoda u koliko dete krene prema vama vise ni ne razgovaraju sa vama samo kazu da vam je dete zdravo i odbijeni ste,samo sto sam sela uzeli su mi dete iz ruku i pustili je na pod odmah je krenula prema meni i iz cuga su mi rekli nista vase dete je zdravo,hoda,na to sam ja rekla da moje dete nije zdravo i da iz tih nalaza mogu videti da dete ima odredjene zdravstvene probleme oni su mi rekli ali mi se ovde koncentrisemo samo na psihofizicki razvoj deteta

Da napomenem u pitanju je komisija u dz savski venac

ako vas tu odbiju,a imate nalaze da vam dete ima zdravstveni problem sa tim nalazima i negativnim resenjem prvostepene komisije ulazete prigovor koji je upucen drugodtepenoj komisiji i isto se predaje u tirsovoj 1

ali odmah vam mogu reci da morate imati veoma jake nalaze da biste bilo sta od njih dobili.

Ja sam na bolovanju do januara,a posle cu verovatno kako AnaN rece malo na dete,malo na mene bolovanje i koliko god mogu bicu sa svojom decom kod kuce :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja idem sutra da predam izvestaj u tirsovu 1, nadam se da ce mi produziti bolovanje, videcemo. A danas smo bili na prvim vezbicama i bebac je urlao kako nenormalan :(

Jesu li ti zakazali komisiju?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesu li ti zakazali komisiju?!

Jesu 14.12. ;) ma dobicu valjda nesto :) a porodiljsko mi istice 23.12. uf kako mi se ne radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jbg ja nisam uspela da više produžavam. Bila sam kod svoga doktora opšte prakse i kontaktirala je zdravstvenu komisiju i obavestili su je da ukoliko bih produžavala bolovanje da bi morala da izađem pred komisiju :( ... Tako da sad moram otvoriti firmu par na 15ak dana pa ponovo zatvoriti kada budem od Emilijinog pedijatra dobila bolovanje.... Iskreno, zabolela me je glava ali šta sad... Što se mora, mora se...

Marijeta, javi nam se šta bude bilo na komisiji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jbg ja nisam uspela da više produžavam. Bila sam kod svoga doktora opšte prakse i kontaktirala je zdravstvenu komisiju i obavestili su je da ukoliko bih produžavala bolovanje da bi morala da izađem pred komisiju :( ... Tako da sad moram otvoriti firmu par na 15ak dana pa ponovo zatvoriti kada budem od Emilijinog pedijatra dobila bolovanje.... Iskreno, zabolela me je glava ali šta sad... Što se mora, mora se...

Marijeta, javi nam se šta bude bilo na komisiji...

E bas jbg. Javljam ja sutra sta sam uradila ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobili smo 3 meseca :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.