Dijabetes kod dece

odgovora

Objavljeno

moj mladji sin ima dijabetes tip 1 ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gde su nestali svi postovi sa ove teme? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi postovi sa foruma unazad mesec dana su nestali :( ja cu cim budem imala malo vremena sve napisati u jednom postu ..

ovo m sam napisala cisto kao neki test , da vidim dal ce se izbrisati one prazne stranice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Član B.mama je napisala temu sa naslovom "Dijabetis kod dece"

----------------------------------------------------------------------

Postoji dijabetes Tip 1 i Tip 2, i oba su tzv. šećerna bolest. Kod dece je prisutan Tip 1, kada nema insulina, pa mora da se «dodaje spolja». Nakon postavljanja dijagnoze, kreće se sa insulinom, ali je mali procenat primene kod male dece. Jer, problem se najčešće otkriva u pubertetu. Tada hormon rasta podiže šećer, pa se kod mališana koji su mu skloni oboljenje ispoljava. Nažalost, granica se pomera sve niže, tako da se Tip 1 pojavljuje kod predškolske dece. Međutim, zapanjujući je podatak da se pojavljuje i kod beba od 18 ili 22 meseca, pa moraju odmah da dobijaju insulin.

Dijabetes tip 1 je insulinski zavisan, a prouzrokovan je destrukcijom specifičnih ćelija pankreasa koje luče insulin, pa oboleli moraju tokom celog života da primaju insulin.

Dijabetes tip 2 je insulinski nezavisan i javlja kod odraslih. Sekrecija insulina je očuvana, a u nekim slučajevima i povećana. Međutim, njegova aktivnost je smanjena, najčešće zbog manje osetljivosti tkiva na insulin. Ovaj tip dijabetesa je često udružen sa gojaznošću. Obolele osobe se leče sprovođenjem dijete i tabletama koje podstiču sekreciju i efikasnost insulina, a u određenim situacijama je neophodna i terapija insulinom.

Kako prepoznati dijabetes?

- Dete više jede, a pritom mršavi, često mokri tokom noći, i često pije vodu. To su simptomi na koje roditelj treba da obrati pažnju i proveri da li je sve u redu.

Dijabetes je nasledno oboljenje. Obično u porodici «kruže» tri bolesti koje izaziva jedan isti gen: šećerna bolest, poremećaj štitaste žlezde i preumatoida pritis. Kada uzimamo anamnezu od roditelja, uvek dobijemo podatak da je jedno od ovih oboljenja prisutno u porodici. Drugim rečima, dijabetes je nasledno oboljenje i pitanje je vremena kada će da se pojavi. Najčešće je uzrok infekt koji povećava šećer, a ređe psihički stres - ne kao uzrok dijabetesa, više kao «okidač».

Da li dijabetes može da se izleči ako se javi u predškolskom uzrastu?

- Ne postoji mogućnost izlečenja, neophodno je da se oboljenje kontroliše pomoću insulina. Međutim, svedoci smo vremena koje dolazi - kada će geni moći da se kloniraju, što će pružiti mogućnost da se dijabetes iskoreni.

Kod nas postoje mnoge vrste insulina koji regulišu šećer. Kakvi su rezultati, koji se pokazao kao najpovoljniji?

- Svaki organizam različito prihvata insuline. Kod nas se dobro pokazao Glardžin (Lantus). Uključivali smo ga kada na drugom režimu nije postojala dobra regulacija. Posebno bih izdvojio da se ovaj insulin dobro pokazao u grupi tinejdžera, naročito u kombinaciji sa jutarnjim tzv. difaznim insulinom, a Glardžin se davao uveče.

Poznato je da mnogi roditelji sa pojavom dijabetesa kod dece prvo krenu sa prirodnim lečenjem, a potom traže pomoć stručnjaka. Koliko je to preporučljivo?

- To je potpuna greška. Obično se ljudi vezuju za ono što su radili njihovi prijatelji i susedi. Mnogi piju borovnicu i jedu cimet - misle da tako mogu da se izleče, da time zamene insulin. Međutim, jedini način regulacije šećera kod dece je insulin.

Koju hranu mogu da konzumiraju deca dijabetičari?

- Što se tiče ishrane, deca nisu hendikepirana. Postoji pravilo da imaju šest obroka dnevno i da dati insulin troše malo po malo, a ne odjednom, velikim obrokom. Što se tiče slatkih stvari, dozvoljene su one koje imaju zaslađivač, ali ponekad deca mogu da pojedu običan kolač ili sladoled. To nije više tako striktno, kao pre dvadeset godina. Inače, svi dijabetičari moraju da imaju svesku u koju svakodnevno upisuju kakav je šećer u krvi. U svakom slučaju, teško je saopštiti roditeljima da njihovo dete mora da prima injekcije insulina.

Vrednost šećera kod dece

Kod dece bi trebalo da se šećer kreće oko 7 milimola na litar. Međutim, daju se labavije granice, jer svaki dan nije isti. Granice se u praksi kreću od 3 do 11 milimola na litar, a zadovoljava već pomenutih 7 milimola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Član IrenicaLepotica je napisala temu sa naslovom "Strah"

----------------------------------------------------------------------

Imam sina 3godina prosle godine u novembru sam saznala da imam dijabetis tip 1 i naravno na insulinu sam 4x dnevno volela bih jos jedno dete ali postoji strah sta ako ono nasledi,sta ako se rodi tako itd itd nikad mirna.Da li bi neko mogao da mi pomogne oko toga i koliko je tacno da dete se moze roditi sa secerom ili je naslediti mada sam ja dobila od nekog virusa i na minimalnim dozama sam sada do kada videcemo dok ne ode ,sve gore i gore .Unapred zahvalna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Član IrenicaLepotica je napisala temu sa naslovom "Strah"

----------------------------------------------------------------------

Imam sina 3godina prosle godine u novembru sam saznala da imam dijabetis tip 1 i naravno na insulinu sam 4x dnevno volela bih jos jedno dete ali postoji strah sta ako ono nasledi,sta ako se rodi tako itd itd nikad mirna.Da li bi neko mogao da mi pomogne oko toga i koliko je tacno da dete se moze roditi sa secerom ili je naslediti mada sam ja dobila od nekog virusa i na minimalnim dozama sam sada do kada videcemo dok ne ode ,sve gore i gore .Unapred zahvalna

Nazalost diabetes tipa 1 jeste nasledan, ali ne treba da tako razmisljas.

On moze i da se javi kod ljudi (dece) koji nemaju istoriju diabetesa u porodici. Najbolje je da se posavetujes sa lekarom i u vezi toga kako bi se trudnoca odrazila na tvoje zdravlje.

Nemoj da te strah paralise i da ti narusi kvalitet zivota. A mislim da je najbolje da popricas sa lekarom

Samo hrabro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto je sve izbrisano napisacu par stvari koje znam.

U poslednjih par godina povecao se broj obolelih od dijabetesa kod male dece, predskolskog uzrasta. Uzrok je virus koji napada pankreas i u nistava beta celije koje proizvode insulin. Oboljenje se najcesce javlja u jesen i zimu.

Prvi simptomi su cesto mokrenje kako danju tako i nocu, i kod dece koja su prestala da mokre nocu; zedj-dete cesto pije veliku kolicinu tecnosti odjednom; glad; malaksalost.

Sto se tice terapije insulinom u zavisnosti od deteta moze biti nekoliko rezima, kad prima 2,3 ili 4 puta dnevno...

4xdnevno - intezivan rezim- jako su bitne uzine da se daju na vreme, jer 2 sata nakon davanja insulina ima najjace dejstvo (za ovo znam)

3xdnevno- analozi(ako sam dobro zapamtila) daju se pre svakok obroka, ovde nema uzina i jedu se odredjene kolicine ugljenih hidrata

Kako prepoznati hipoglikemiju? Dete naglo promeni ponasanje, postaje agresivno, razdrazljivo, place bez razloga, kasnije postaje pospano malaksalo. U ovakvoj situaciji detetu treba dati sok jer grozdjani seceri se brzo razgradjuju, a detetu je najlakse da popije (ako je pospano treba ga razdrmati, podviknuti, jer nije u stanju da zvace) posle soka dati i parce hleba

Hiperglikemija-cesto mokri i stalno pije vodu

Hrana-meni je bio zanimljiv podatak da treba da izbegavaju heljdu i heljdino brasno, a dobro je ovseno. Od povrca jeko dobra boranija...

Toliko za sad, a ka se setim ili saznam jos nesto pisem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh , ajde da pocnem ...

Sve je pocelo ovako , Strahinja je odjednom poceo mnogo da pije vodu ... znao je i po litar vode na dan da popije... E sad, pocele su vrucine pa sam mislila da je zbog toga. A i cula sam da je jos jedno dete sad ne mogu se setim cije al mislim da mi je Blanka rekla da je i njena curica isto pocela dosta vode da pije pa sam mislila da je normalno.. Kako sam se samo prevarila.. Pije dete vodu ko da nikad nije... Puni 5-6 pampersa na dan... Uvece je katastrofa, budi se samo vodu da pije i nastavi da spaava... Ujutru se budi sav mokar, ja sizim .. Ludim .. Na kraju odlucim da ga u toku noci presvalcim kako ujutru nebi bio mokar .. Ni u jednom trenutku nisam pomislila da je bolestan ... Jede dete normalno kao i uvek ,normalno se ponasa..samo sto pije mnogo vode.. Jednog dana na preponama primetim ima neki osip.... Sigurno je od toliko piskenja i punjenja pampersa... Svakim danom se taj osip povecava i sve je tamnije crvene boje.. Uzas... Nista mu nisam mazala,ali sam planirala da kupim kremu... Jednog posle podneva nije spavao na vreme obicno spava oko 12-14h , al tad nije, i primetim ja oko 15h da on pocinje cudno da dise... malo ubrzano... Pomislim , mozda je umoran .. I uspavala sam ga.. Spavao je jedno pola sata i krenuli smo napolje.. Celo vreme mi je bio cudan ... Nije bio veseo ... Nappolju ,naravno vode ,celu flasu popio ... Kad smo se vratili kuci , on i dalje ubrazano dise... Nije veseo uopste, nece da se igra, smeje... SIgurno ce dobiti T .. Nista .legne da spava, naravno pre spavanja jedna ogromna casa vode ... I dise ubrzano... Oko 2 ujutu cujem mm ,ulazi u sobu hoce da legne ,ustajem da presvucem Strahinju ,pun mu pampers i dalje ubrzano dise.. Legnem,posle 2 min . prvo povracanje... Znala sam da ce se nesto desiti ... Resimo da ga vodimo ujutu kod lekara... Legnemo .... opet se ispovraca... Razmisljamo od cega je to .. Neki djavo nam nije dao da idemo u bolnicu ,ne znam sta nam bi .. Nista , opet legnemo ja zadremam ...Odjednom se probudim , drzim Strahinju u rukama i cekam da se ispovraca... Nekako je izdrzao noc.. BuDI me Aki ujutru ,ja ustajem ,Strahinja spava.. Odem sa Aleskom u dnevnu sobu i samo cujem mm zove me .. Ulazim u sobu ... Prizor koji nikad necu zaboraviti ... Ljubav moja ,lezi na podu .. ne moze da ustane.. Sigurno ustao da dodje kod mene ,al nije mogao da hoda i pao dole... Od tog trenutka nisam ga ispustala iz ruku sem u autu ... Odma smo se spremili , posli u bolnicu .. Tamo mi je celo vreme bio na grudima.. Jedva disao ... Odjednom se ceo tim stvorio oko nas.. Daju mu kiseonik ... Pitaju nas dal je progutao nesto , dal je alergican .. Dolazi hitna , ja legnem na onaj krevet sa njim , ne ispustam ga iz ruku ,celo vreme je dobijao kiseonik , momci u ambulanti su pokusavali da pricaju sa njim ,jedan mu celo vreme proveravao reflekse da ne bi zaspao ... Uf.... A ja celo vreme drzim suze.... Stizemo u bolnicu u Neuchatel .. Doktori su bili kao na iglama, dosad nisu imali takav slucaj , ne znaju sta se desava... Tamo sam i dalje lezala sa njim , mazila ga i celo vreme mu pricala .. Na kraju su morali da mu vade krv .. Ostavila sam ga da lezi .. Ispricali smo dr da vec nekoliko nedelja kako non stop pije vodu i piski , i videli su onaj osip sto ima.. To jutro nije piskio uopste ..Dehidrirao je skroz , jedva su mu nasli venu ... Morali su na vratu da mu vade krv... Kad god sam mogla , bila sam pored njega da ga mazim ... pricala mu ... drzala suze... On se borio za vazduh... Nije pricao , jedva je gledao ... Upitala ga ," jel idemo kod babe i dede" samo se razdrao DA.... Srce mi se steglo .. Mere mu secer... Na onom aparatu vidim broj 17 .. Kazem , da to nije malo mnogo ? Jeste da ne razumem u sve to , ali cini mi se da je previse... Dolazi dr kod nas , i kaze da nisu sigurni ali 90% je dijabetes... Mi u soku .. KAKO ? ZASTO ? Zar nije mali ? Rade analazi na svakih pola sata ... Pozvali smo oca od mm , posto on ima dijabetes ali tip 2, da ga pitamo sta pije od lekova i kad je dobio dijabetes.. Dr nam kaze kako oni trenutno ne mogu da ga ostave u bolnici jer imaju druge pacijente koji nisu stabilni ,pa ce ga prebaciti u Lozanu na univerzitetsku kliniku .. Posto je stanje ozbiljno prebacuju ga hitno helikopterom .. Odlucujemo da mm ide sa njim ,jer on ipak zna francuski a ja sam otisla kuci vozom , da se istusiram ,pojedem nesto ,doduse na silu , pokupim Akija i Mikija, otisli po auto koji je ostao kod bolnice i posli smo za Lozanu .. Kad smo izasli ispred zgrade ,zove mm i kaze mi da mali dise na aparate... jer ne moze svojim plucima... suze su mi posle... Nisam smela da pomislim na najogre , u sebi sam ponavljala procice sve ovo .... mora da prodje ,jak je on ..

Stigli smo tamo , skinuli mu aparate , samo cevcica sto mu izbacuje sve sto ne valja iz stomaka.. Ne primecuje me... A kad se okrenuo i ispruzio ruke da ga uzmem .. joj .. Pitam doktora jel 100%dijabates , kaze DA ... 2 dana je bio u Lozani ... Prebacili ga u Neuchatel , blize nama ,ostajem s njim u bolnici .. Desna ruka mu je u zavoju ,tu prima infuziju , na vratu mu uzimaju krv.. ima kateter da bi mu proveravali mokracu .. Ne mogu ni u ruke da ga uzmem .. Ljubim ga , mazim ,pricam mu ... On cuti celo vreme... I tako 2 dana... Nije smeo da jede.. Prebacuju nas u drugu sobu , posto je soba gde je bio bila samo za hitne slucajeve.. Tamo je poceo da jede.. Odusevio se hranom .. Za to vreme, dolazio je doktor koji je spec, za dijabetes.. Tad nam je rekao da je tip 1 i da ce ceo zivot biti na insulinu i da nikad ne zaboravimo sliku stanja u kakvom je bio , jer ako zaboravimo jednom da mu damo insulin to se moze ponoviti a mozei umreti .. Kasnije dolazi jos jedna doktorka , poljakinja, extra zena, odma nas zgotivila a i mi nju , ona je isto spec, za dijabetes.. Ona nam pokazala kako se bocka prst,kako se meri secer, pa smo svi mi isprobavali jedno na drugo.. Posle su mene ucili kako da dajem insulin ... Verujte nista lakse... U pocetku sam se samo plasila dal cu da ubodem pravo mesto .. Pre svakog obroka se obavezno meri secer , one zove dr i on kaze koja se doza daje.. Tamo je merio vise puta na dan ,ne samo 3... i nocu obavezno.. Jednom je pao u hipoglikemiju , secer mu pao na 2.5 i budila ga da pije sok od narandze i parce hleba dobio , sve smazao :)

Ova doktorka , videla je koliko nam fali da se grlimo, nekako je pomerila sve one cevke i kad sam ga uzela u ruke ..uf.. jedva sam ga stavila u krevet.. Posle toga sam ga ja sama uzimala :) A kad su mu skinuli i kateter i sve one cevke s ruke, ne zna se ko je bio srecniji :) Jurio je ko lud, sevao levo desno , nije hodao 5 dana.. Svi se trudili da mi olaksaju , da mi objasne da bi sto bolje razumela , svaki dan dolazili specijalisti i naravno mm mi sve to prevodio .. i oni isto rekli NE POSTOJE GLUPA PITANJA , SAMO GLUPO ODGOVORI

oN sme sve da jede.. Jedino u ogranicem kolicinama ,sem povrca... i jaja...To nam sad tesko pada jer on mnogo voli da jede, a ne sme puno... Ujutru merimo secer pre dorucka i po tome se gleda koliko insulin treba da dobije . Cim dobije ovaj rapid mora odma da jede,a posle 2 sata je uzina..

uff.. nastavicu kasnije, sad idemo kod doktora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirka...ovo tvoje iskustvo je baš dramatično, hrabro ste sve to podnijeli. Predlažem da se ovaj tvoj post sačuva u nekoj ISTORIJI foruma da ne bi došlo do brisanja.

Mirka...želim vam puno hrabrosti, sreće i snage da prebrodite to što vas je snašlo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirka, svaka ti čast na snazi koju imaš. Ljubi nam Akija i Strahinju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da nastaVIM ..

U bolnici sam dosta naucila . Dobila dosta pohvala da to radim kao profesionalac , da sam jako smirena i ne panicim ... Mislim , sta vredim mom detetu ako panicim i nerviram se non stop oko svega toga.. ako samo placem ? Pomirila se sa sudbinom , jedva , ali mora... Nazad nema sad se samo gura napred... Moze se ziveti normalno sa dijabetesom , samo je ukljucen insulin i pravila ishrana .. Hvala bogu pa je Strahinja naviknut od malena sve da jede i sve voli ... Sto ponekad otezava stvar jer naviko je u velikim kolicinama ali navicice se.. Na dan kad smo izasli iz bolnice dobili smo penkala sa insulinom koja izgledaju bas ovako novopenecho.jpg

2 meraca za secerfreestyle_papillon_lite_kit.jpg

to nam je aparat kad idemo negde na put, a imamo jedan veci kojci je samo za kuci ..

Jednu patikicu , koja ima ranac pun sa paketicima secera za nedaj boze ,tako ako mu padne secer , a nemam nista drugo u blizin , dam mu nekoliko kockica secera.. Patka naravno ide svuda sa nama. Dobili smo svesku gde upisujemo koliko nam je secer bio i u koliko sati , i koliko smo primili insulin , napravili nam jedan raspored ili meni , koliko jede za dorucak ,rucak i veceru , naveli nekoliko primera i pored svakog pise koliko ima glucida.. dobili smo jednu knjizicu gde pise koliko grama sme npr , pomfrit , pire, hleb (crni i beli) krompir , testeninu ,pirinac to sve za glavni obrok . evo primera : on za rucak sme da pojede 25g glucida (mislim da je to po naski ugljeni hidrati , nem pojma ) znaci sme da pojede 50g belog hleba ili 60g crnog.. 100g frit ili 170g pire .. Ali , danas smo bili kod dijateticarke i ja sam joj rekla kako mali mnogo voli da jede, i da ovo sto su oni njemu prepisali je mnogo malo .. on uvek trazi jos , pa ce mu izmeniti dorucak i rucak i dodati bar jos po pola .. Sto se tice voca, on za uzinu sme da pojede 15g glucida sto je 200g jagoda, 150g kivija ili jabuke, 100g grozdja ili tresnja ili 70g banane ili jednu kuglu sladoleda od 70g.. sad je pojeo 100g vocnog jogurta al pre toga je dobio 0.5 insulin jer mu je secer oko 19h cesto visok , danas smo bili kod dr i rekao nam da mu damo tako..

Rekao nam je jos da ako mu jos jednom tako padne secer i da ne moze da se probudi , mozemo slobodno da mu damo glukagon GlucagonShotEdited.jpg

Za to smo dobili recept , kupili u apoteci , za nedaj boze ako mu padne secer skoroz na minimum i ne moze da se probudi niti da jede .. Pokazala nam dr kako se ta inekcija sprema i kazu bez oklevanja da mu damo , bez imalo straha , samo jedan ubod u guzu tammo gde je tvrdo i on ce se posle nekoliko minuta povratiti .. Ja se nadam da necemo morati nikada da je upotrebimo ... mada , nikad se ne zna..

Pisacu kasnije jos ,imam dosta papira ovde..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neznam da li neko na ovom svetu moze da procita ovu tvoju ispovest bez suza.....Zelim puno srece tebi i tvojim andjelima i da nikad vise ovako nesto ne dozivite......a za hrabrost ti svaka cast

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

HIPOGLICEMIJA

SIMPTOMI HIPOGLICEMIJE :

1. Promena raspolozenja

2. Glad

3.Umor

4. Bolovi u glavi

5. Bledilo

6. Znojenje

7. Vrtoglavica

8. Drhtanje

9. Zamucen vid

STA RADITI U SLUCAJU HIPOGLICEMIJE

Kod prvih simptoma ili ako je secer u krvi manji ili jednak 4mmol/l odmah uzeti 15grama glucida znaci :

4kockice secera ,

1.5.dl obicne coca cole ,limunade ili vocnog soka (NIKAKO LIGHT proizvode )

2 kafene kasicice meda--

15min kasnije opet izmeriti secer u krvi ,ako je i dalje manje ili 4mmol/l ponoviti postupak sa 15grama glucida .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirjana tvoje iskustvo je bas dramaticno, srecom sve se dobro zavrsilo.

Posto je izbrisano ponovicu da sve sto znam o dijabetesu saznala sam od kume kojoj je sin pre dve godine oboleo. On je na intezivnom rezimu insulin prima 4x dnevno.

Miro procitala sam negde da Strahinja nevoli da jede pirinac, ako zelis napisacu ti nacin na koji ona sprema integralni (mani se mnogo svidja).

Ljubi Strahinju i Akija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravi da dodam da nas je sat-dva delilo od smrti ... Toliko je bilo kriticno stanje... No dobro , bilo pa proslo .. Insulin prima ujutru pre jela i rapid i insulatard , popodne ako je potrebno rapid neku malu dozu , i uvece obavezno pre jela rapid , a insulatard oko 21h .. Bas smo danas pricali , kad je neko slavlje i ima torte i malo vise hrane , slobodno mogu da mu dam ,ali uz to ide i bar 0.5 rapid ..

mian , ne voli pirinac nikako ... retko kad ga jeo , osim kad je bio manji pa sam mu sve ja miksala , sad retko .. Napisi recept slobodno ..

I jos da dodam , proizvodi za dijabeticare NIKAKO se daju .. Razlog ,nemam pojma, nisam razumela ,ali mislim da je zbog toga sto su ti proizbodi namenjeni tipu 2 .... nisam sugurna ,ali znam da ne smem da mu dajem te proizvode...

Danas smo pricali sa doktorom o pumpici za insulin . U avgustu kad se vratimo iz Srbije , da se javimo doktoru i on ce nam zakazati sastanak u Zenevi posto se u celoj Svajcarskoj samo tamo radi stavljanje pumpe . Tamo cemo se o svemu dogovoriti i slikao je mm danas i moguce da ce biti ova

hps-220620.jpg

Kazu da je super da ima pumpicu , nece mu smetati , mocice i da spava i da se kupa sa njom .. Jos samo da ja savladam kako se koristi i sve to ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kazu da nije genetika .. Ne znam sta bi moglo biti ... Bas cu pitati doktora sledeci put ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kazu da nije genetika .. Ne znam sta bi moglo biti ... Bas cu pitati doktora sledeci put ...

Predpostavljam da je uzrok virus! Skoro sambila na nekom predavanju i kazu da je u zadnjih par godina porastao broj dece obolele od dijabetesa, a uzrok je virus koji napada pankreas i unistava beta celije koje proizvode insulin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.. Jos samo da ja savladam kako se koristi i sve to ..

Pa kada ste sve ovo do sada uspešno savladali ovo će vam biti "usput" ;)

Predpostavljam da je uzrok virus! Skoro sambila na nekom predavanju i kazu da je u zadnjih par godina porastao broj dece obolele od dijabetesa, a uzrok je virus koji napada pankreas i unistava beta celije koje proizvode insulin.

U slučaju da je virus, da li to utiče na decu sa slabijim imunitetom ili imunitet nema veze sa tim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recept za pirinac:

oprati integralni pirinac i staviti u teflonski tiganj da se prepece, gotov je kad pocne da pucketa kao kokice. Zatim pirinac staviti u vodu da se skuva. Dok se kuva proprziti sitno seckan crni luk i rendanu sargarepu, pred sam kraj dodati kuvan pirinac, zaciniti po zelji.

Sto setice proizvoda za dijabeticare kuma malom daje bonbone ponekad izmedju obroka, koristi djemove, neki lesnik krem za palacinke, keksice...(meni se svidja sve to ima super ukus, a sve je bez secera) rekli su joj cokolada za dijabeticare nikako bolje je dati kockicu crne cokolade za kuvanje da sisa i polako otapa u ustima. Inace i ona mu daje kad su rodjendani ili neka slavlja sve da jede i torte, samo povede racuna o dozi insulina, kao sto si rekla.

Nadam se da ti nesmeta sto prenosi kumina iskustva, to radim uz njenu dozvolu, rekla mi je da ce rado pomoci i odgovoriti na sva pitanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U slučaju da je virus, da li to utiče na decu sa slabijim imunitetom ili imunitet nema veze sa tim?

Nema veze. Najcesce se javlje u periodu jesen, zima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se da ti nesmeta sto prenosi kumina iskustva, to radim uz njenu dozvolu, rekla mi je da ce rado pomoci i odgovoriti na sva pitanje.

Naravno da mi ne smeta.. Bar imam kod ga pitam posto sam nova u ovome.... evo nekoliko pitanja za tvoju kumu :

Kad je mali dobio dijatebes? Kako je primetila ? Da li mu je fiksna doza insulina i koliko dobija ? Sta mu daje za dorucak ? Koliko mu je obicno secer u krvi ujutru, podne i uvece i koliko puta mere ? Da li je brzo naviko na bockanje ?

Koliko dete ima godina ? Da li imaju odredjeno vreme za obrok i uzinu ? Da li jos neko u njihovoj porodici ima dijabet tip1 . ? Da li je nekad upotrebila glukagon ? Da li je ona brzo savladala davanje insulina, merenje secera, i sve informacije sta dati sta ne i koliko ?

Uh... znam da ima dosta pitanja ,ali bi mi prijalo da cujem jos necije iskustvo ,pa kad budes mogla ti pitaj kumu :) Hvala ti jos jednom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh , evo da pisem jos koju ...

Vec nekoliko dana nam je secer kao stabilan , jedino me malko brine sto mu je uvece u 19h pre vecere nesto manje od 20 .. krece se izmedju 16 i 19 ... Dal je zbog uzine u 17h , ne znam .. Ujutru nam je super . Kao sto sam vec pisala ranije, Strahinja se brzo naviko na bockanje, jos u bolnici :) Cim cuje *merenje secera* ili *bockanje* odma pokaze na prst da ga bockamo , ili na ruku ili nogu kad treba primi insulin .. A koliko puta , trazi da jede a nije vreme , pa pokaze na prst da merimo secer jer zna i sam da to radimo pre jela .. A jednom me cak on podsetio da treba da primi insulin :) Uglavnom je i Aki tu pored njega kad bocka prst ili prima insulin , pa ili mi trazi maramicu da obrise bati prst , pa se svadju ko ce da brise hehe , Strahinja vec uzeo u naviku , bocka prst , uzmemo malo krvi i ja mu dam maramicu i on sam obrise .. Jednom je i Aki izmerio bati secer , ja i on smo drzali aparat , a evo jutros je dao bati bocku u guzu ,naravno zajedno smo dali :) Kad vidi da mu dajem u ruku , vise puta ga tu poljubi da ga ne boli .. A ponekad i on trazi da se bocka...

Smeta mu jedino to sto ne moze da jede kad bata ne sme i ne sme slatkise... Al sta ces.. Za obrok dobijaju istu kolicinu , sve dobijaju isto ..

Fizicka aktvinost je isto jako bitna, kad god ne pada kisa mi izlazimo napolje, gledam da sto vise trckara , ali on vise voli da sedi -.- lenj je .. oce samo da se ljulja ili kao penzioner cim dodjemo u park on sedne na klupu hehehe

Dobili smo mail on dijateticarke sa novim planom , povecane mu kolicine hrane za dorucak , prvu uzinu i rucak . Posto je ugavnom trazio jos .

Mene najvise zbunjuju ti glucidi i racunanje koliko ima u sta . uff... matematika mi nije nikad isla hehehehehe no dobro , ima vremena ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da mi ne smeta.. Bar imam kod ga pitam posto sam nova u ovome.... evo nekoliko pitanja za tvoju kumu :

Kad je mali dobio dijatebes? Kako je primetila ? Da li mu je fiksna doza insulina i koliko dobija ? Sta mu daje za dorucak ? Koliko mu je obicno secer u krvi ujutru, podne i uvece i koliko puta mere ? Da li je brzo naviko na bockanje ?

Koliko dete ima godina ? Da li imaju odredjeno vreme za obrok i uzinu ? Da li jos neko u njihovoj porodici ima dijabet tip1 . ? Da li je nekad upotrebila glukagon ? Da li je ona brzo savladala davanje insulina, merenje secera, i sve informacije sta dati sta ne i koliko ?

Uh... znam da ima dosta pitanja ,ali bi mi prijalo da cujem jos necije iskustvo ,pa kad budes mogla ti pitaj kumu :) Hvala ti jos jednom :)

Dobio je sa 4,5god. posumljali su da nesto nije u redu kad je poceo da pije velike kolicine vode i cesto mokri, pa su resili da mu uzmu krv i mokracu na analizu. Inace oboje su zdravstveni radnici. Tako da je tehniku davanja i merenja brzo savladala. Isla je sa malim 10 dana u banju(nemogu da se setim koju, specijalizovana za dijabetes) na obuku u vezi ishrane, kad, koliko, kako cega davati...Niko u porodici nema dijabt, uzrok je virus. Ima 3 glavna obroka i 3 uzine u odredjeno vreme,

dorucak u 9-daje mu sve proju, sendvic, palacinke...

uzina oko 11

rucak oko 13-14 posle rucka mu uvek da nedi slatkis

uzina oko 17

vecera oko 19

uzina oko 22

Secer mere pre svakog obroka, insulin prima 4x...toliko ja znam, a za doze i nivo secera cu je pitati.

A, da glukagon zasad nije upotrebila nadam se i da nece sto i tebi zelim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh , hvala ti :) i zahvali kumi u moje ime :) Mi nemamo nocnu uzinu , on tad hrce u najvece ,a bas i ne bi da ga budim da jede.. U bolnici je oko 21h pio 2dl mleka , a kuci ne.. Kuci ipak legne ranije... Danas je pao u hipo ... Zaspao je popodne i oko 2 sata ja mu merim , 2.1 je imao .. Samo sam rekla BEBO , on odma KO ? hehe sce moje, i ustao popio sok i parce hleba, posle je lepo ruckao ,igrali se mali i pobegli napoljeeeeee ,jurcao je ko lud, a oko 17h dala sam mu insulin ovaj rapid 0.5 ., i jedan vocni jogurt i keks . Nastavio je da jurca i oko 18h30 smo dosli kuci i secer mu bio 10 . Dal od insulina,dal od jurcanja al zadnjih nekoliko dana secer mu uvece 16-19 ,to sam vec pisala... Dali smo mu malo vecu dozu insulatarda jer je pojeo malo vise... I kasnije cu mu opet izmerim , da budem sigurna ..

Evo snimka , kad su ga prebacivali u Lozanu iz Neuchatela ,helikopterom -

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sunce malo, sta ga je sve snaslo, a on miran kao bubica...i cuti. Ljubim ga ja!

Htedoh da te pitam: Sad, od kad prima insulin, da li se desi da trazi da pije vodu i dalje ili je to sad normalno? Da li se ponekad probudi nocu da trazi vodu?

Jel i ranije, pre nego sto ste konstatovali dijabet, ustajao nocu radi pijenja vode ili je samo piskio cesto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.