odgovora

Objavljeno

Elem, dacu par ideja sta da radite sa cuvenim Gdinom Keljom, koga deca ne vole a vrlo cesto ni mi odrasli. Sam je kriv za to, kad se obari gorak je i nimalo simpatican.

E tu sam mu ja doskocila, ubacila sam ga u super-secka i napravila konfete od njega, tako da kad se ubaci u jelo ili corbu, njegov gorak ukus ne dominira.

Druga opcija je musaka od povrca. Klasicno se sprema, izdinsta crniluk i meso, zacini po volji (osim soli i bibera, moze malo karija, soja sosa, belog luka..ko kako voli). U posudu za djuvec, na dno poredjate kolutove tikvica, par cvetica karfiola, pa stavite fil od mesa, a zavrsite redom tankih "froncli" kelja i kolutovima plavog patlidzana. Sipate malo vode da ogrezne - sto se kaze, pokrijete ili poklopcem ili alu-folijom i pecete. Kako kome rerna radi na toliko stepeni i pece :lol: Sve je brzo gotovo jer je to lagano povrce kome ne treba puno muke da bude gotovo, a samo meso je vec spremno. Posluzite sa pavlakom, jogutom, mileramom ili bez dodataka, stvar ukusa.

I treci predlog za kej je salata od svezeg kelja. On kao svez ima ukus kelerabe. Jednostavna opcija je kelj (ili froncle ili konfete), mladi luk i pavlaka. Ostale kombinacije su sve moguce, sa zelenom salatom, ili sa klasicnom salatom : paradjaz i krastvac, tad je najbolji da je u konfeta obliku...ili sa rotkvicama..bukvalno svuda moze da se stavi, a da ne dominira a vitamine daje.. Poznat po vitaminu C, Folnoj kiselini - bitan za buduce mame, beta karoten, sve ukupno stiti od prehlade. Sadrzi i mangan koji jaca jetru, obilje vitamina B6 (te smiruje zivce :lol: - e za to bih trebala da sedim u rasadniku kelja i primam ga intravenozno)

Toliko drage moje, valjda necemu ce sluziti ova tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svidja mi se ova musaka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kelj sa junetinom obožavam, što ne bih mogla reći recimo za kupus...... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A keleraba sta sa njom da radim, nikad je nisam spremala :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A keleraba sta sa njom da radim, nikad je nisam spremala :(

Kelerabis mljackatis, juznoslovenski stari naziv upravo izmisljen :lol::lol: Mi je jedemo kao jabuku, gloc-gloc, a mozes je izrendati za salatu opet dodati pavlaku, luk (bilo koji,mlad, star, praziluk)...Sjajna je i kad nije najsvezija, prosto odstranis "lose" delove i koristis za klopu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada u životu nisam jela kelerabu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada u životu nisam jela kelerabu...

Ni ja al bi da probam :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A keleraba sta sa njom da radim, nikad je nisam spremala :(

Ja kelerabu kuvam jedino ako je mlada, a inače je samo oljuštim, posolim i poslužim kao prilog, onako svežu :) njam, njam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

recept za musaku je odlican ja pravim nesto slicno... i nema greske....

lepa tema...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kelj sam pokusala da pripremim za bebu ali trebalo je dugo da se kuva.Ali zato prokelj spremam bas cesto.

Kelerabu vise ne kuvam zbog odvratnog mirisa,samo svezu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prenosim recept iz teme kuvar:

MUSAKA OD KELJA

samo da napomenem da je kod mene uglavnom sve odprilike

listove kelja kratko blansirati u kipucoj vodi, izvaditi preliti hladnom i 'svuci listove' sa korena -ovo radim jer sam negde procitala da zbog korena kelj ime jak miris i nadima

meso: prodinstati sitno iseckan crni luk i sargarepu, dodati meso, konzervu pelat peradajza sa bosiljkom (kad nema svezeg) zaciniti po ukusu

napraviti redji besamel, ja na kraju dodam i 1 zumance

REDJATI: kelj, posuti kimom, besamel, meso, tako redom, zavrsiti sa besamelom i zapeci

PRIJATNO!

Inace ni mm ni ja nismo ljubitelji kelja, al' kad sam ovo napravila sve smo smazali i pitali me kad ponovo pravim ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kelerabu jedemo sirovu, kao jabuku. Kelj spremam kao spanac.Obarim ga, iseckam. Proprzim beli luk na ulju,dodam brasno, iseckani kelj i nalijem mleko. Kuvam dok se ne zgusne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A prokelj? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A prokelj? :unsure:

E,ja sam baš neki dan prvi put spremala prokelj. (joj kako to meni grozno zvuči :wacko:)

Prvo sam malo propržila na puteru crni i beli luk i papriku,i onda sam prokelj malo (oko 5 minuta) prokuvala u vodi sa malo soli,dodala na luk još bukvalno 2 minuta i baš je super ispalo.

Kažu da prokelj ne valja dugo da se kuva,pošto bude gorak.

I to smo jeli uz lignje,i super je bilo...

Yeco,prvi put u životu sam napisala 'recept',pa nemoj da mi se smeješ ako sam napisala zbrda zdola. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prokelj ako je veci presecem na pola, obarim, procedim, poprskam maslinovim uljem, malo sirceta i seckani beli luk. To moze da bude kao prilog nekom glavnom jelu, a ja to cepam i kao glavni obrok, mnogo mi se svidja. Ako neko ne podnosi miris ili intenzivni ukus prokelja moze da ga obari i umuti u pire krompir ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kelj kuvam kao i sladak kupus. Sa junetinom.

Svidja mi se ideja o kelju u salati.Nije mi to padalo na pamet.

Prokelj uglavnom kuvam na pari kad prilog. Nikad ga nisam spremala kao jelo tj. kao kelj ili kupus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kelj samo skuvam u vodi. Iseckam, dodam maslinovo ulje i beli luk i to je to. Kažu da ga treba jesti bar jednom nedeljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kazu da kelj uvek treba prvo prokuvati, tu vodu baciti i nastaviti kuvanje u drugoj. Jak je, pa je tako valjda lakse za stomak.

Tako i ja radim. U drugoj "turi" naseckam luk, stavim kelj (taj vec obareni), dosta belog luka, malo vode i kockice krompira. I bude super. A moj muz ga, toboze, ne voli, ali kad ne zna sta je, jede kao lud. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kelj samo skuvam u vodi. Iseckam, dodam maslinovo ulje i beli luk i to je to. Kažu da ga treba jesti bar jednom nedeljno.

da li je kao prilog ili uz meso...ribu.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A prokelj? :unsure:

Ja prokelj spremam sa sargarepom. Omah stavim beli luk i sargarepu seckanu (ili na kockice, kad me ne mrzi ili na polu-kolutove) puter i vodu (moze i zejtin, maslinovo ulje, gi... ko sta voli) Kada provri dodam prokelj (cele glavice, ako su manje, ili ih presecam na pola) i to se tako dinsta nekih 15ak, 20min. Posolim ili stavim vegetu, susenog persuna ili svezeg. I to je to. Odlican dodatak uz meso ili ribu.

A mm i ja volimo, pa cesto i pravim Sarmice od kelja

Sa glavice se skinu listovi (ja skinem oko 8 komada, jer smo sami, pa da nam se ne vuce po frizideru).

Izblansiraju se 2-5min u kljucaloj, posoljenoj vodi i izvuku se da se ocede i prohlade.

Dok se oni hlade, malo se (u toj vodi od kelja) prodinsta luk sa paprikom, pecurkama (ili sta vec ko voli moze da doda). Ja stavim sta imam i bude super.

Na kraju se u tu smesu doda sir, pavlaka, moze kackavalj. Bukvalno experimentisete.

Svaki list kelja se rasiri i na njega se stavi list sunke (moze i prsuta, suvi vrat...) i kasika ovog 'nadeva'.

Sarmice se uvijaju na klasican nacin i redjaju u podmazan i prezlom posut pleh.

Na kraju se zaliju jajima i mlekom (jogurtom) i peece se na 200C dok ne porumeni.

Ako se desi da ima vise vode jer listovi nisu bili dobro ocedjeni, izvuce se, prospe ta voda i nastavi se sa pecenjem. Ja ostavim malo vode da lepo omeksa.

I to je to, prste da polizes.

P.S. Takodje, moze da se doda i mleveno meso ili sta vam vec padne na pamet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

WOW...Empress...hvala za recepte... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

WOW...Empress...hvala za recepte... :)

Nema na cemu.. :)

Brzo se sve sprema, zato je prakticno. A potpisujem da ce se svideti i deci koja su dosta izbirljiva za ukuse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A prokelj? :unsure:

Samo u čorbi.

I kelj i prokelj su mi prežestoki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Empress, baš mi se sviđa recept za sarmice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Empress, baš mi se sviđa recept za sarmice :)

Drago mi je! :wub: Zaista je jako ukusno, a niskokaloricno. Prava hrana za prolece i leto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.