Streptokoka u trudnoći

odgovora

Objavljeno

u 34 sam nedelji trudnoce i dobila sam neku bakteriju streptokoka grupe b,(ne znam kako!)nisam nikad imala problema sa tim bakterijama niti znam mnogo o njima sem da je ova opasna za bebu jer se nalazi na grlicu materice,pa me zanima jel zna ko sta vise o njoj i od cega se ona dobija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u 34 sam nedelji trudnoce i dobila sam neku bakteriju streptokoka grupe b,(ne znam kako!)nisam nikad imala problema sa tim bakterijama niti znam mnogo o njima sem da je ova opasna za bebu jer se nalazi na grlicu materice,pa me zanima jel zna ko sta vise o njoj i od cega se ona dobija?

Draga Masamiki,u trudnoci smo bas slabe i osetljive,tako da je vrlo realno dobiti neku vrstu infekcije,urinarne pogotovu,koja se jos lakse prenese u vaginu.Ovaj streptokok se prenosi i polnim putem,ali ga normalno i ima u organizmu,te mu treba neki okidac(pad imuniteta),pa da napravi infekciju.Jeste opasan u vecim kolicinama,ali se leci antibioticima.Ne brini se,ako ga imas do porodjaja,porodices se carskim rezom,da ne bi prenela bebi bakteriju.Ako i beba dobije(Ne daj boze),dace joj se antibiotici na rodjenju.

Vazno je da razgovaras sa lekarom i odmah pocnes terapiju!!!

Sve ce biti u redu.Drzim ti fige.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"Streptokok grupe B

Neonatalna infekcija sa streptokokom grupe B (GBS, Gram-pozitivni diplokok) može uzrokovati sepsu, pneumoniju i/ili meningitis sa visokom stopom morbiditeta i mortaliteta kod novorođenčadi. Rani početak bolesti (incidencija 0.2-1 na 1000 živorođene djece) javlja se u prvom tjednu života, obično u prvih 72 sata, točnije u prva 24 sata. Kasni početak bolesti javlja se od 7-90 dana života djeteta.

Kod otprilike 20-30% svih trudnica vagina/rektum su kolonizirani sa GBS, a bakterija se prenosi na dijete prvenstveno tijekom vaginalnog poroda. I kod muškaraca genitalna i donji gastrointestinalni trakt mogu biti kolonizirani sa GBS, a bakterija se prenosi i spolnim putem na partnera. Kolonizacija s ovom bakterijom može biti trajna , ali i intermitentna tj. tranzitorna.

Prema Europskim smjernicama ( tzv. strategija utemeljena na riziku) danas se preporučuje intrapartalna profilaksa antibioticima kod trudnica koje su kolonizirane s GBS, a imaju jedan od slijedećih čimbenika rizika:

Prijevremeni početak poroda (< 37 tjedna)

Produljeno pucanje vodenjaka (>18 sati)

Febrilitet majke tijekom poroda (> 38°C sati)

Urinarna infekcija s GBS tijekom trudnoće

Pozitivna osobna anamneza za raniju trudnoću za komplikacije uzrokovane s GBS

Prema smjernicama iz S.A.D. (tzv. strategija utemeljena na probiru) danas se preporučuje u 35.-37. tjednu gestacije učiniti vaginalni i rektalni probir na GBS (kulture) za sve trudnice.

Intrapartalna antibiotska profilaksa indicirana je za:

- Za sve trudnice pozitivne za GBS (osim ako se ne izvede planirani carski rez)

- Za sve trudnice s gore navedenim čimbenicima rizika bez obzira na rezultate probira."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne brini se. Najbolje je da se naspavas i odmoris, a sutra ce ti dr sve objasniti. Ako pise da je mali broj, onda to ne moze biti bas strasno... :unsure:

A cini mi se da je mali broj trudnica prosao bez bilo kakve infekcije, tako da ce to brzo, uz pravilnu terapiju, da se sredi.

Javi nam sutra sta ce ti dr reci.

Ja ti mogu pruziti samo puno podrske, da se ne brines mnogo, tvoja bebica ce biti super! c1f5072ab9d31b9d3890f10fe055a428.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

neznam ni da li moze da skodi plodu ni da li ne skodi!

verovatno cu do jutra da poludim! :unsure:

Jeko, zovi ginica pa pitaj da ne brines do sutra. Mala ti je trudnoca i grlic zatvoren pa baktrije mislim ne mogu da zahvate i plod. To ti je moje laicko tumacenje. Drzim fige!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

neznam ni da li moze da skodi plodu ni da li ne skodi!

verovatno cu do jutra da poludim! :unsure:

ne brini,dobices antibiotik da pijes i verovatno vaginalete za odrzavanje flore, za pocetak izbaci slatkise iz jela jer lose uticu na bakterije, pij svaki dan jogurt i posavetuj se da uzmes i propolis kapi jer su one mnogo dobre..bebi nece biti nista ne brini,radices redovno briseve... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam isti problem :( Trenutno sam 26.nedelja/ Prvi put mi se pojavila u 24.ned. u vaginalnom brisu, cervikalni je bio sterilan. Dobila sam da pijem Amoksiklav, i na kontroli opet isto,opet mali broj. Dr kaze ako nemam tegobe da ne koristim nista, a ja ih imam, povremen jak svrab, u tom slucaju preporucuje Macmiror vag.Razmisljam da uzmem obican kantarion, jer mi je on ranije puno pomagao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tek sada vidim na prvom brisu je bila Streptokoka a sada na kontroli Stafilokoka,dal je moguce? To su dve razlicite bakterije u razmaku od 10 dana. A uzimala sam i terapiju. Pri tom su obe u malom broju i na vaginalnom brisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo ja bih malo da osveim ovu temu... u cervikalnom brisu mi je potvrdjen streptococcus agalactie (beta hemolitički grupe B) u malom broju... znam da to nije nimalo naivno, dobila sam terapiju cefaleksinom i vaginaletama neopenotran. da li je neko u skorije vreme imao problema sa ovim i da li je praksa i u nasim bolnicama kao u svetu da se na porodjaju dobije antibiotik intravenski?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo ja bih malo da osveim ovu temu... u cervikalnom brisu mi je potvrdjen streptococcus agalactie (beta hemolitički grupe B) u malom broju... znam da to nije nimalo naivno, dobila sam terapiju cefaleksinom i vaginaletama neopenotran. da li je neko u skorije vreme imao problema sa ovim i da li je praksa i u nasim bolnicama kao u svetu da se na porodjaju dobije antibiotik intravenski?

uh, nije trebao da stoji ovaj smajli, to je greska , nije mi do smeha uopste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo ja bih malo da osveim ovu temu... u cervikalnom brisu mi je potvrdjen streptococcus agalactie (beta hemolitički grupe B) u malom broju... znam da to nije nimalo naivno, dobila sam terapiju cefaleksinom i vaginaletama neopenotran. da li je neko u skorije vreme imao problema sa ovim i da li je praksa i u nasim bolnicama kao u svetu da se na porodjaju dobije antibiotik intravenski?

Nisam uopšte sigurna, sve zavisi kakav je porođaj bio i da li je na porođaju sve bilo ok, ili ne. Da li je porodilja pred porođaj imala neku bakteriju, ili ne...

Gde (grad) treba da se porodiš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja se nadam u dragisi misovicu, trudnocu mi vodi doktorka odande... planiram porodjaj sa epiduralom, tako da ce beba proci kroz porodjajni kanal... do sada je sve bilo ok, a bakterija je otkrivena kada sam dala bris zbog pojacanog sekreta... dr mi kaze da se ne brinem, vodenjak je ceo i beba je zasticena. brine me jedino porodjaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja se nadam u dragisi misovicu, trudnocu mi vodi doktorka odande... planiram porodjaj sa epiduralom, tako da ce beba proci kroz porodjajni kanal... do sada je sve bilo ok, a bakterija je otkrivena kada sam dala bris zbog pojacanog sekreta... dr mi kaze da se ne brinem, vodenjak je ceo i beba je zasticena. brine me jedino porodjaj...

Hm... Ako ne prođe infekcija, beba prilikom rođenja može da se inficira bakterijom, tako da zasigurno tvoja doktorka najbolje zna. Sad ideš češće, pratiće ti rezultate, pa će videti kad dođe porođaj - ako ne bude bolje, možda te samo porode na CR.

Tamo daju antibiotike kroz "iglu" pa nek te to ne brine. ;)

Jesi kod Antić, Živaljević, ili neke druge dr?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod zivaljevicke... nije mi nista spomenula za antibiotike u toku porodjaja, a ja zaboravila da pitam, toliko sam se smorila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod zivaljevicke... nije mi nista spomenula za antibiotike u toku porodjaja, a ja zaboravila da pitam, toliko sam se smorila...

Mislim da se ne primaju u toku porođaja, nego posle.

Nemoj da si se smorila, pred kraj trudnoće je jako česta pojava urinarne ili vaginalne infekcije.

Ima vremena da to središ, jer je broj baš mali.

A i na prvoj sledećoj kontroli je pitaj, zapiši na papirić da ne zaboraviš :) - ona je od onih koji će ti odgovoriti na sva pitanja. :)

Možda nekad deluje odbojno, ali je baš ok. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sledeca kontrola je u sredu, ako izguram do tad ;)

meni je bilja super, dugo se znamo, al ajde necu da budem OT...

hvala na podrsci, ceo zivot se bakcem sa nekim bakterijama, sto vaginalnim, sto urinarnim, i stvarno sam bila optimista misleci da necu biti baksuz i pred porodjaj zakaciti jednu od gorih bakterija... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sledeca kontrola je u sredu, ako izguram do tad ;)

meni je bilja super, dugo se znamo, al ajde necu da budem OT...

hvala na podrsci, ceo zivot se bakcem sa nekim bakterijama, sto vaginalnim, sto urinarnim, i stvarno sam bila optimista misleci da necu biti baksuz i pred porodjaj zakaciti jednu od gorih bakterija... <_<

biće sve ok. Nije velika infekcija. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav zene, da li se neko poradjao uz ovu bakteriju prirodno, da l je beba posle morala da pije antibiotik, kako je sve to izgledalo?

Ja je imam vec par meseci a uskoro mi termin, nosim blizance, izgleda da hoce da me prirodno poradjaju, pa mi frka ako je bebe pokupe, citala sam svakakve horore.

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala i to ne u vaginalnom, vec u nekom kombinovanom (gbs, tako ga nekako zovu i koliko sam skapirala rade samo u Frontu, a uzima se iz vagine i anusa istim stapicem). Davali su mi antubiotik u toku porodjaja i kasnije 3 dana, a bebici 5 dana. Svakodnevno su joj vadili krv i pratili stanje i cim su stigli rezultati hemokulture, posto su bili negativni, odmah su ukunuli ab i pustili nas kuci. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.