Zašto sam ljevak?

odgovora

Objavljeno

Da li vam djeca spadaju u onih 90 % dešnjaka?

Iako Filip ima 8 mjeseci, primjetim da sve hvata lijevom rukom...njome hvata flašicu, uzima lopticu, igračku...

Jeli rano za ovakvu sklonost?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je rano. Moj sin naizmenično koristi obe ruke. Prvi put je olovku uhvatio levom rukom i crtao, ali sad koristi i desnu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas juce sam komentarisala sa mm o tome, ima dana kada sve hvata levom rukom, a onda naidju dani kada sve hvata desnom rukom.

Tako da i ja mislim da je rano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I po meni je jos rano da se sudi.. Mina se uglavnom za sve hvata i sve uzima levom rukom, videcemo sta ce biti dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rano je. I mi smo prvo uglavnom hvatali levom, i olovku. Onda je polako počeo da koristi obe. Sad nekad uhvati levom, a nekad desnom kašiku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Nina je do godinu dana koristila vise levu ruku i bili smo sigurni da ce biti levoruka posto joj je tata levoruk.Medjutim,sada sa skoro dve godine sve radi desnom,pise po papiru,drzi flasicu...Tako da se i ja slazem da je prerano donositi zakljucke pre nego sto dete pocne da razvija takozvanu "finu motoriku",a to je sa oko 18 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam tek u 2.godini ce se to saznati,do tad se fina motorika razvija...

Nas mali takodje koristi i levu i desnu ruku,a najinteresantnija mi je cinjenica da sa levom rukom mnogo lepse drzi kasiku,mnogo je spretniji,manje hrane prosipa,dok je sa desnom rukom vestiji kad je rec o crtanju,pravilno drzi olovku,koristi i zglobove i prste(neznam kako to da objasnim)... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno se nadam da ce nas Nikola da bude ljevak,jer i suprug i ja smo ljevaci! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka koristi i levu i desnu ruku, ipak cini mi se da se bolje snalazi sa levom...Kada smo bili na sistematskom pregledu, doktorka nam je rekla da je ne diramo ukoliko ostane levoruka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

AKO NISTE ZNALI 13.AVGUST JE DAN LEVORUKIH

mm i sin su levoruki, a za princezu cemo jos videti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

AKO NISTE ZNALI 13.AVGUST JE DAN LEVORUKIH

mm i sin su levoruki, a za princezu cemo jos videti

Nisam znala...i ja sam levoruka :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Levaci imaju razvijeniju desnu mozdanu hemisferu, desnjaci levu. Samo pet posto ljudi ima podjednako razvijene obe hemisfere, a to znaci jednaku upotrebu leve i desne ruke. U neka, srecom, prosla vremena se smatralo da deci nesto fali cim koriste levu ruku, forsiranje desne ruke kod takve dece cesto je izazivalo probleme sa govorom, jer se centri za govor nalaze na levoj hemisferi. Ta zaostala shvatanja su proslost, levorukost samo znaci bolju razvijenost nekih drugih sposobnosti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Levaci imaju razvijeniju desnu mozdanu hemisferu, desnjaci levu. Samo pet posto ljudi ima podjednako razvijene obe hemisfere, a to znaci jednaku upotrebu leve i desne ruke. U neka, srecom, prosla vremena se smatralo da deci nesto fali cim koriste levu ruku, forsiranje desne ruke kod takve dece cesto je izazivalo probleme sa govorom, jer se centri za govor nalaze na levoj hemisferi. Ta zaostala shvatanja su proslost, levorukost samo znaci bolju razvijenost nekih drugih sposobnosti

Jaoooo pa da umem da secem nozem desnom rukom i makazama levom,bila bih jedna od tih 5%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam tek u 2.godini ce se to saznati,do tad se fina motorika razvija...

Nas mali takodje koristi i levu i desnu ruku,a najinteresantnija mi je cinjenica da sa levom rukom mnogo lepse drzi kasiku,mnogo je spretniji,manje hrane prosipa,dok je sa desnom rukom vestiji kad je rec o crtanju,pravilno drzi olovku,koristi i zglobove i prste(neznam kako to da objasnim)... :)

ista situacija je i kod nas, jojo je u pocetku skoro sve radio desnom onda krenuo podjednako i opredelio se za desnu

ali kod nanice ipak primecujem razliku, ona isto kao Teo drzi kasiku i jede sama levom , ne prosipa, desnom ...kao ja levom

ali crtanje uzimanje igracaka..sve ostalo desnom rukom

tako da mislim da ce ona ipak biti levak / levica ...kako god :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja sam mislila da je moje dete neobično po tome što koristi obe ruke :rolleyes:

Suprug mi je dešnjak a ja levoruka. Moj otac je bio levoruk i u to vreme mu je strogo bilo zabranjeno da piše levom rukom, vojnu akademiju je završio crtajući sve radove levom rukom a pišući desnom. Ja sam odrasla u Sloveniji i kad su u vrtiću primetili da sam levoruka pozvali su moje roditelje i rekli im da ni slučajno me ne teraju da pišem desnom rukom jer to može da prouzrokuje probleme kao što su nedostatak koncentracije i mucanje.

Primetila sam da je moj bebac prvo sve hvatao desnom rukom, sad je podeljeno, nekad desnom nekad levom. Ne forsiram ga ni da bude dešnjak ni levoruk; mada navijam da bude na mamu ;)

as1cHmA0g410000MDAwOGQ0fDAxZHxtYW%20xpIF

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam cula negdje jednu babsku...bas sam dosadna sa njima,al et...da vam i ovu prenesem...hihihih...

kazu kada se prave djeca i kada se posao zavrsi na psecoj pozi,,,da ta djeca budu ljevaci...pa sad koliko je to istina....

:lol::lol::lol::lol: hahahaha :D ... da, da, .... ima svakakvih a da li ce biti ljevak ili desnjak zavisi od toga koja hemisvera mozga će mu biti razvijenija TJ koju hemisveru mozga više koristi ... što ne znači da će imati neke druge probleme ako više koristi lijevu ili desnu :)

Jedna hemisfera je za govor, logiku, koordinaciju a druga za umjetnost i sl tome .... :)

Što se mene tiče :) desnjak sam, pišem desnom i ključne stvari radim sa desnom ali npr gitaru sam držala "naopako", štap za bilijar "naopako", lijevom rukom dižem sve što je teško, Stefan mi je uvijek u lijevoj ruci :P

Precizne stvari su mi uvijek u desnoj a gdje je potrebna snaga uvijek lijeva radi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam cula negdje jednu babsku...bas sam dosadna sa njima,al et...da vam i ovu prenesem...hihihih... :rolleyes:

kazu kada se prave djeca i kada se posao zavrsi na psecoj pozi,,,da ta djeca budu ljevaci...pa sad koliko je to istina.... :blink:

Haha, a kako onda objasniti moj slučaj?

Imam brata blizanca - on piše desnom a ja levom rukom...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadica se jos nije "odlucila " na koju ce stranu preteci,

kada jede desnom rukom prosipa , ne pogadja bas kasikom u usta,

kada je obuvam prvo dize levu nogu,

kada oblaci majicu isto prvo uvlaci levu ruku

samo mi se cini da je u poslednje vreme nekako zbunjena , kao htela bi desnom , ali joj ne ide , pa se dvoumim da li da je pustim da se sama izbori sa tim ili da je korigujem

ako bih joj uskakala u pomoc na koju stranu onda , da bude levica / desnica ;) ;) ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aleksa "piše" i levom i desnom rukom, a skoro uvek neke predmete ili igračke drži u levoj ruci...loptu šutira uvek levom nogom...da li je na pomolu levorukost? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aleksa "piše" i levom i desnom rukom, a skoro uvek neke predmete ili igračke drži u levoj ruci...loptu šutira uvek levom nogom...da li je na pomolu levorukost? :huh:

Velika verovatnoća. :) Ali on će to sam prelomiti, samo ga ne treba forsirati ni za jednu ruku. Kad bude krenuo da piše neka slova, i crta drvo, cvet, kućicu videćeš kojom će rukom pisati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Velika verovatnoća. :) Ali on će to sam prelomiti, samo ga ne treba forsirati ni za jednu ruku. Kad bude krenuo da piše neka slova, i crta drvo, cvet, kućicu videćeš kojom će rukom pisati.

Ma, da, nemam nikakvu fobiju od toga, kako bude, bude...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se izvinjavam, ali, ne kaze se levak i desnjak, vec levoruk i desnoruk... U stvari to bi neko smatrao uvredom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se izvinjavam, ali, ne kaze se levak i desnjak, vec levoruk i desnoruk... U stvari to bi neko smatrao uvredom...

Ja tako i kažem... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja tako i kažem... :)

:P mislila sam na naziv teme :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:P mislila sam na naziv teme :*

Aaaa...e pa sa tEm nemam ništa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.