Priprema za predškolsko

odgovora

Objavljeno

Da li je vaše dete spremno za predškolsko? Koliko zna o sebi, koliko je društveno, da li je dovoljno samostalno?

Na koji način ga pripremate za polazak u predškolsko?

Napišite nam vaša iskustva i podelite ih sa ostalim majkama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dete, koje je boravilo u kolektivu pre predškolskog se bolje prilagođava, nego dete koje nije bilo u kolektivu. Moja ćerka je to lepo prihvatila, ali većina njenih drugara, koje su pre toga čuvale babe i dede, teško su se prilagodili. Bili su nestašniji, vaspitačicu nisu smatrali kao nekog koga treba slušati, teško ih je bilo privoleti da sede mirno, da crtaju šta im se zada, da zapamte šta imaju za domaći...Po, pravilu ta deca nisu samostalna, a to se očekuje od njih...Bilo je dece koja nisu znala da se preobuju, da vežu pertle, zakopčaju farmerke i jaknu, jer je umesto njih to neko drugi radio, pa je samim tim i vaspitačici bilo teže.zamislite kad treba da krenu napolje, a njoj treba pola sata da ih obuče, zaveže pertle...Intelektualno, nisu zaostajali i svi su podjednako napredovali. :) Dakle, mame osamostaljujte svoju decu od treće godine života...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Ruskinjom! ;)

Smatram da je jako dobro slati decu u vrtic pre predskolskog i skole. Makar i na po par sati dnevno, makar i ne svakog dana u nedelji, ali definitivno ih uvesti u kolektiv pre polaska u predskolsko.

Nase drugarice (posto su starije par meseci od nas) treba da krenu sledeceg septembra u skolu, a mi posto smo na pocetku septembra rodjeni mozemo da biramo da li tad ili godinu kasnije... Meni je to skroz blesavo :blink: Moje dete do juce bilo beba, a ja vec za 11 meseci u skolu da je posaljem... :unsure: Sve mi se cini sacekacemo, nepune 4god za skolu je prerano po svim kriterijumima... Ionako ne mora da krene tad pa sto zuriti. :rolleyes:

A kad je priprema u pitanju- jos je ona mala i evo upravo u ovom uzrastu pocinje da vezba da sedi i slusa, prati komande, drzi paznju i mislim da je to pravo vreme iako je i pre bila pripremana, ali ne tako aktivno... U vrticu imaju vreme kada sede na podu, pricaju svoja iskustva, slusaju pricicu i to vreme je za sve... Na casovima na koje od ove jeseni ide a na kojima je bez nas, roditelja, je takodje sve u tom fazonu- ne vojnicka disciplina, ali svakako puno vise strukture no predjasnje jurcanje. Po meni joj samo dobro moze doneti jer znam kako zivo i brbljivo dete imam (na majku :P ) pa mora da se privikava na vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ruskinja slazem se sa tobom da od trece godine bi dete trebalo da ide u vrtic, ali ne i da ce to uticati na njegov razvoj....zapravo,ja sam krenula tek sa 5 godina u vrtic. cuvala me je baka pre toga...krenula sam pravo od bake u predskolsko...moram ti priznati da po kulturi i ponasanju sam otskakald od ostale dece koja su bila u grupi....mislim da vrtic ne odredjuje nas karakter, vec roditelji...

a sto se samostalnosti tice, to tek....sama sam isla i vracala se u vrtic...i dan danas sam preterano samostalna i dosta komunikativna.

iz tog razloga smatram da roditelji igraju najvecu ulogu u formiranju decijeg karaktera....

znam masu dece koja su ista od malena u vrtic i jako su nekomunikativna i neposlusna.i obrnuto....

sve zavisi...pravila prosto ne postoje!

jer naravno ima uticaja i ko cuva tu decu pre nego krenu u vrtic, zar ne?nisi sve bake i deke iste...nisu ni sve mame i tate isti....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ruskinja slazem se sa tobom da od trece godine bi dete trebalo da ide u vrtic, ali ne i da ce to uticati na njegov razvoj....zapravo,ja sam krenula tek sa 5 godina u vrtic. cuvala me je baka pre toga...krenula sam pravo od bake u predskolsko...moram ti priznati da po kulturi i ponasanju sam otskakald od ostale dece koja su bila u grupi....mislim da vrtic ne odredjuje nas karakter, vec roditelji...

a sto se samostalnosti tice, to tek....sama sam isla i vracala se u vrtic...i dan danas sam preterano samostalna i dosta komunikativna.

iz tog razloga smatram da roditelji igraju najvecu ulogu u formiranju decijeg karaktera....

znam masu dece koja su ista od malena u vrtic i jako su nekomunikativna i neposlusna.i obrnuto....

sve zavisi...pravila prosto ne postoje!

jer naravno ima uticaja i ko cuva tu decu pre nego krenu u vrtic, zar ne?nisi sve bake i deke iste...nisu ni sve mame i tate isti....

Seceru, 100% si u pravu. I ja sam krenula u vrtić sa pet godina i nije bilo nikakvih problema, sama sam tamo odlazila i vraćala se, odmah sam se privikla na atmosferu i kolektiv.

Roditelji formiraju svest deteta, oni mu usađuju dobre i loše navike, stvaraju njegov sistem vrednosti, a spoljna sredina počinje da igra značajniju ulogu tek od puberteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mog andjela je cuvala baka, zatim je bila teta a onda je krenula u vrtic i dvije godine do skole bila u vrticu. Tamo se lijepo socijalizovala i disciplinovala. Prvi dan u skoli je ostala bez problema, cak je potrcala da se sto prije krene igrati sa djecom i upozna nove drugarice za razliku od pojedine djece koji su u prvih 7 dana svaki dan plakali ...

Manji je šok za dijete ako se od "malih nogu" navikne na neku disciplinu i kolektiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj klinac je krenuo u vrtic sa 2,5 godine...sada ima 5,5...ali i ja mislim da ne mora da znaci da ce neko dete da bude samostalnije zato sto je ranije krenulo u vrtic....Pa ne mora da znaci da pored bake, tetke ili bilo koga drugog ne moze da nauci da vezuje pertle ili oblaci jaknu....

Naravno da ce deca koja su ranije krenula u vrtic, lakse da se naviknu na predskolsko...oni su navikavanje prakticno vec prosli....ali i ostala deca ce ih stici...zato predskolsko i postoji...da bi se navikli na skolu.....

Sve u svemu....ja mislim da svaki roditelj treba da osluskuje svoje dete....i da sam proceni....a naravno tu su i okolnosti koje su nekad takve da dete mora da ide u vrtic, jer su roditelji na poslu.....hocu da kazem....neko bas i nema izbora....a oni koji imaju.....sami znaju sta je najbolje ,,,,,,nema jedinstvenog-najboljeg resenja.

Bar ja tako mislim....

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Teodora ce u septembru krenuti u obadniste. Nije do sad bila u kolektivu, ali ne bi trebalo da bude problema. Prilicno je samostalna, a i vec sam pocela da joj pricam kako bi trebalo da se ponasa kad bude krenula. Ona obozava da bude sa decom i nije svadjalica sasvim se lepo uklapa u drustvo bar koliko sam do sad primetila kada smo bili recimo na slavama pa je tamo bilo puno dece i to razlicitih godina. Jedva ceka da krene to znam, a za ostalo cemo vec videti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Teodora ce u septembru krenuti u obadniste. Nije do sad bila u kolektivu, ali ne bi trebalo da bude problema. Prilicno je samostalna, a i vec sam pocela da joj pricam kako bi trebalo da se ponasa kad bude krenula. Ona obozava da bude sa decom i nije svadjalica sasvim se lepo uklapa u drustvo bar koliko sam do sad primetila kada smo bili recimo na slavama pa je tamo bilo puno dece i to razlicitih godina. Jedva ceka da krene to znam, a za ostalo cemo vec videti.

TSM i moja se cerka zove Teodora :D i puni 5 god u Maju. Ovako, s obzirom da sam prosvetni radnik, tacnije odgajatelj (vaspitac) reci cu ti par stvari u globalu. Nadam se da cu ti bar iole pomoci i tebi i ostalima ovde.

Nema dileme da deca trebaju ici u vrticu, jer se mnogo izdvajaju kasnije u skoli od onih koji nisu isli ili imali prilike ici u vtrtic. Samim tim koliko je bitan polazak deteta u vrtic, time je bitnija priprema. Treba detetu govoriti i pricati o vrticu, o svime sa cime ce se susresti. Svakako treba dete i povesti nekoliko puta, ukoliko se ima vremena, a trebalo bi se naci. Sto se tice karaktera, naravno da se stice u porodici, jer je ona prva karika u detetovom zivotu, ali je svakako potrebno i od malena uciti dete na socijalizaciju. U vrticu dete stice razna iskustva, kako kroz usmerene aktivnosti, tako i uz slobodne aktivnosti, koje kasnije kroz skolu moze da produbljuje i nadogradjuje.

Zamislite primer: dva decaka polaze u skolu, jedno je iz vrtica a drugo iz jedne seoske porodice (mada ni roditelji u gradu nemaju nista vise vremena provedenog sa detetom o d onih sa sela). Dete iz vrtica vec je steklo znanje da razlikuje pojedina slova, cak i do 50% dok dete sa sela zna mnogo manje. Dakle, ocu da kazem sa ovim primerom, da je malo teze detetu sa sela da se uklopi od onih koji su ranije stekli neko osnovno znanje i stekao neke navike. Znate da deca koja dodju od bake i deke u skolu ili kasnije u vrticu, koliko se ponasanje razlikuje od one generacije iz vrtica.

Po hijerarhiji detetu je porodica prvi faktor od individue do licnosti, zatim su predskolske i skolske ustanove, tu su i razni mediji, knjige i sve ostalo. Ali da znate da je bitan za dete period predkolskog vaspitanja i obrazovanja.

Ja se raspisah, mada je imalo jos toga reci, ali je dosta da nebudem smarac :D i ndam se da sam bar malo pomogla oko ove teme, koja je stvarno jako bitna kako za dete tako i za roditelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je krenuo u vrtić tek sa 2 godine zbog zdravstvenih problema i nažalost često izostajemo. On se super prilagodio, vaspitačice ga hvale i čini mi se da je kući bolji kad ide u vrtić, nekako veseliji. Totalno sam za kolektiv,i mislim da je potreban vrtić kao priprema za pretškolsko ali smatram i da se poštovanje vaspitačica i poslušnost uči od roditelja. Mislim da su ,čast izuzetcima, babe i dede popustljive. Ja se beskrajno radujem kad vidim da je nešto naučio u vrtiću i čuvam sve njegove radove. Neko je pomenuo vezivanje pertli-sa koliko godina se to savladjuje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

(to=smo=mi @ 8.01.2012, 21:00)

Moja Teodora ce u septembru krenuti u obadniste. Nije do sad bila u kolektivu, ali ne bi trebalo da bude problema. Prilicno je samostalna, a i vec sam pocela da joj pricam kako bi trebalo da se ponasa kad bude krenula. Ona obozava da bude sa decom i nije svadjalica sasvim se lepo uklapa u drustvo bar koliko sam do sad primetila kada smo bili recimo na slavama pa je tamo bilo puno dece i to razlicitih godina. Jedva ceka da krene to znam, a za ostalo cemo vec videti.

TSM i moja se cerka zove Teodora biggrin.gif i puni 5 god u Maju. Ovako, s obzirom da sam prosvetni radnik, tacnije odgajatelj (vaspitac) reci cu ti par stvari u globalu. Nadam se da cu ti bar iole pomoci i tebi i ostalima ovde.

Nema dileme da deca trebaju ici u vrticu, jer se mnogo izdvajaju kasnije u skoli od onih koji nisu isli ili imali prilike ici u vtrtic. Samim tim koliko je bitan polazak deteta u vrtic, time je bitnija priprema. Treba detetu govoriti i pricati o vrticu, o svime sa cime ce se susresti. Svakako treba dete i povesti nekoliko puta, ukoliko se ima vremena, a trebalo bi se naci. Sto se tice karaktera, naravno da se stice u porodici, jer je ona prva karika u detetovom zivotu, ali je svakako potrebno i od malena uciti dete na socijalizaciju. U vrticu dete stice razna iskustva, kako kroz usmerene aktivnosti, tako i uz slobodne aktivnosti, koje kasnije kroz skolu moze da produbljuje i nadogradjuje.

Zamislite primer: dva decaka polaze u skolu, jedno je iz vrtica a drugo iz jedne seoske porodice (mada ni roditelji u gradu nemaju nista vise vremena provedenog sa detetom o d onih sa sela). Dete iz vrtica vec je steklo znanje da razlikuje pojedina slova, cak i do 50% dok dete sa sela zna mnogo manje. Dakle, ocu da kazem sa ovim primerom, da je malo teze detetu sa sela da se uklopi od onih koji su ranije stekli neko osnovno znanje i stekao neke navike. Znate da deca koja dodju od bake i deke u skolu ili kasnije u vrticu, koliko se ponasanje razlikuje od one generacije iz vrtica.

Po hijerarhiji detetu je porodica prvi faktor od individue do licnosti, zatim su predskolske i skolske ustanove, tu su i razni mediji, knjige i sve ostalo. Ali da znate da je bitan za dete period predkolskog vaspitanja i obrazovanja.

Ja se raspisah, mada je imalo jos toga reci, ali je dosta da nebudem smarac biggrin.gif i ndam se da sam bar malo pomogla oko ove teme, koja je stvarno jako bitna kako za dete tako i za roditelje.

Hvala na odgovu i posebno mi je drago sam sam procitala strucno misljenje. Sto se socijalizacije tice mislim da nece predstavljati problem posto se super uklapa kao sto sam vec rekla, mada je uklapanje sa decom na proslavama ili bilo kakvim skupovima mnogo drugacije od onog u vrticu, videcemo kako ce sad ici. Imala sam tu srecu da sam joj posvetila svo svoje vreme, a razlog zbog kog nije bila u kolektivu je taj sto smo se mm i ja uklapali pa smo mogli da je cuvamo, kad je on radio cuvala sam je ja, kad sam ja reaiola on i tako, bukvalno se nismo razdvajale pune 4 godine i mogu da se pohvalim time da ona vec zna da cita i pise, da broji i sto se znanja tice tu sam 100% sigurna da se nece mnogo izdvajati. Trudila sam se da joj sto bolje objasnim pojam skolice i sta ce sve tamo da radi i kako bi trebalo da se ponasa. Ne sumnjam da ce se neka razlika videti, a krajnji rezultat mog truda napisacu posle 3. septembra :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.