Flurogal

odgovora

Objavljeno

Da li deci dajete ovaj (FLUOROGAL, pogrešila sam u naslovu) ili neki drugi preparat na bazi fluora i šta mislite o tome?

Čitajući na nekim drugim diskusijama vidim da su mišljenja veoma podeljena, kao uglavnom i oko bilo koje teme, pa ne znam šta da radim po tom pitanju. :unsure: Preporuke su različite od zemlje do zemlje, od pedijatra do pedijatra.

Puno pozdrava!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne. I sama koristim pastu bez fluora, za malu bez fluora ali decija i smatram (a i nase stomatologice se slazu) da je fluor nepotreban i cak moze vise stete no koristi naneti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nama je dr rekla da ne dajemo detetu fluorogal... i ona sama je rekla da mnogi lekari preporučuju ali da ona misli da nema potrebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sinu sam davala Fluorogal do 5. godine, a devojcica je popila mozda pola one bocice i toliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... mi smo nedavno bili na prvoj kontroli zubića i rekla nam teta da su zubići omekšali, i zbog toga nam je preporučila da jednom dnevno posle pranja zuba, premažemo tečnim flurogalom i da će to da vrati čvrstoću zubićima ... nadam se da hoće ... :) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne. I sama koristim pastu bez fluora, za malu bez fluora ali decija i smatram (a i nase stomatologice se slazu) da je fluor nepotreban i cak moze vise stete no koristi naneti.

upravo to!!! ja sam mislila da samo amere truju sa fluorom , a sad vi kazete da i kod nas daju dr to....

nista od toga ne bih koristila!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja nista nisam koristila,mada mislim da nesto nema ni potrebe....ova moja dvojica posle svakog obroka pravo u kupatilo da bi prali zube...haos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne dajem Stevi tabletice fluorogala, niti sam ih davala :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... mi smo nedavno bili na prvoj kontroli zubića i rekla nam teta da su zubići omekšali, i zbog toga nam je preporučila da jednom dnevno posle pranja zuba, premažemo tečnim flurogalom i da će to da vrati čvrstoću zubićima ... nadam se da hoće ... :) ...

a da li vam je rekla zbog čega su omekšali... baš me interesuje šta može da bude uzrok tome... verovatno je nedovoljan unos kalcijuma jedan od razloga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja tetka radi kao stomatolog u Milanu. Kada je bila trudna prvi put, pila je tablete fluora, ali ne redovno. Kada je bila trudna drugi put, pila ih je redovno.

Starija ćerka ima sa svojih 27 godina par popravljanih karijesa, a mlađa (23 godine) nema ni jedan!

Mišljenje moje tetke je da je fluor u tim koncentracijama potpuno bezopasan.

S tim da dodaje da je dokazano da fluor koji majka pije u toku trudnoće direktno i jako utiče na kvalitet zuba, onaj koji piju mala deca takođe utiče, ali ne toliko, dok onaj fluor iz zubnih pasti, gotovo da nema efekta.

Naša zubarka smatra da je fluor koristan i da u nekim zemljama Evrope i u Australiji fluorišu vodu za piće, a takođe ubacuju fluor u brašno. Ona smatra da je fluor neophodan za dobre zube danas.

Naša zubarka je završila fakultet sa prosekom blizu deset, i ne tako davno, pa smatram da je dobro informisana.

nataša p. i snt volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

poštujem mišljenje stručnjaka, ali nikad detetu ne dajem ništa na svoju ruku... da nam je dr rekla da joj dajem fluor, ja bih joj sigurno davala... ali nama su rekli da nema potrebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja ne dajem bebi te tablete jer nam nije preporučila naša doktorka, a nismo je ni pitali.

Ovo sam napisala zato što se ovde mnogo govorilo protiv fluora, u smislu da u kulturnim zemljama to ne daju deci i trudnicama. Moja saznanja su, kao što vidite, da nije baš tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja tetka radi kao stomatolog u Milanu. Kada je bila trudna prvi put, pila je tablete fluora, ali ne redovno. Kada je bila trudna drugi put, pila ih je redovno.

Starija ćerka ima sa svojih 27 godina par popravljanih karijesa, a mlađa (23 godine) nema ni jedan!

Mišljenje moje tetke je da je fluor u tim koncentracijama potpuno bezopasan.

S tim da dodaje da je dokazano da fluor koji majka pije u toku trudnoće direktno i jako utiče na kvalitet zuba, onaj koji piju mala deca takođe utiče, ali ne toliko, dok onaj fluor iz zubnih pasti, gotovo da nema efekta.

Naša zubarka smatra da je fluor koristan i da u nekim zemljama Evrope i u Australiji fluorišu vodu za piće, a takođe ubacuju fluor u brašno. Ona smatra da je fluor neophodan za dobre zube danas.

Naša zubarka je završila fakultet sa prosekom blizu deset, i ne tako davno, pa smatram da je dobro informisana.

Draga, svaka cast tojoj tetki i stomatologu, ali ako samo virnes u trenutna istrazivanja saznaces da piti fluorisanu vodu i uzimati fluor oralno se VISE NIKOME, POSEBNO NE DECI I BEBAMA, NE PREPORUCUJE u vecem delu sveta. Skoro nigde, a posebno u zemljama Evrope (pored ostalih i Austriji, Belgiji, Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Nemackoj, Islandu, Italiji, Luxemburgu, Holandiji, Severnoj Irskoj, Norveskoj, Skotskoj, Svedskoj, Svajcarskoj) se on vise u vodu NE DODAJE. Evo cele stranice o tome:

http://www.fluoridealert.org/fluoride-facts.htm

a suma-sumarum je da nakon njegovog oralnog uzimanja postoji rizik od:

- zubne fluoroze

- rizika za mozak - na osnovu NRC fluor moze ostetiti mozak (kod odraslih efekat senilnosti u kolicini od 1ppm, kod dece uticaj na nivo inteligencije i to pri kolicini od 0.9 kod slabe i 1.8ppm kod normalne prehrane)

- rizika za tiroidnu zlezdu - ometa endokrin sto moze dovesti do smanjenja njene funkcije, gubitak ostrine uma, depresije, dobijanja na tezini

- moze ostetiti kosti i povecati rizik od fraktura i lomova i to ako se uzima u kolicini od samo 1.5ppm (pogledajte sta vam paste kazu i zamislite koliko te paste vasa deca dnevno "pojedu")

- moze dovesti do ozbiljnog oblika raka kostiju "osteosarcoma" (istrazivanje sa Harvarda)

- predstavlja rizik za ljde sa bolescu bubrega jer ga isti ne mogu potpuno odstraniti iz organizma i dolazi do njegovog talozenja u kostima i ozbiljne bolesti kostiju "renal osteodystrophy"

Ovde je dat primer kako je samo fluor iz paste uticao na ostecenje zuba jedne devojcice:

http://fluoridealert.org/media/2001d.html

a primer takodje licno imam jako dobar- koleginicu koja zbog upopotrebe paste na bazi fluora uopste nema zubnu gledj i zubi joj se lome pri najmanjem pritisku (recimo ne sme jesti orahe, lesnike, semenke isl...). Takodje cura ima zeludacni sindrom (moracu da je pitam za ime) za koji je ustanovljeno da je verovatno izazvan gutanjem paste na bazi fluora. Sada joj zeludac reaguje na sve teze svarljive namirnici, masti i zacine.

E nisam htela ranije da ikog plasim, da namecem "svoje" misljenje ili popujem, ali kad cujem stranu price kada ga neko toplo preporuci osetim se duznom da ljude upozorim i na onu drugu stranu medalje zbog koje ga mnogi strucnjaci zele izbaciti iz svih pasti za zube i potpuno iz upotrebe. Jos jednom ponavljam- od njega vise potencijalne stete nego potencijalne koristi i pozitivan uticaj na jacinu zuba nije primecen kada se uporede ljudi koji ga 50ih godina proslog veka nisu konzumirali, i mi (pojedini) danas koji ga unosimo i upotrebljavamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, mit o fluorisanoj vodi spada u "teorije zavere".

Na internetu može svašta da se pročita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam stomatolog i svom detetu ne dajem fluor,ipak su to tabletice sto znaci da se metabolisu i da jedan deo ode ko zna gde sto ce reci ima sistemski efekat..

paste sa fluorom,ali jako taknko na cetkicu i pranje od 2 min je sasvim dovoljno za malu decu a vec od 2,5 god je ok svako vece premazati zube fluorogalom...

ja sam protivnik koriscenja decijih pastica sa raznim ukusima jer se dete posle tesko navikava na ljut ukus obicne paste..

jako je dobar tut mus (napisala sam kako se cita)...posle 3 godine ima na stom.fakultetu u njihovoj apoteci..

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja tetka radi kao stomatolog u Milanu. Kada je bila trudna prvi put, pila je tablete fluora, ali ne redovno. Kada je bila trudna drugi put, pila ih je redovno.

Starija ćerka ima sa svojih 27 godina par popravljanih karijesa, a mlađa (23 godine) nema ni jedan!

Mišljenje moje tetke je da je fluor u tim koncentracijama potpuno bezopasan.

S tim da dodaje da je dokazano da fluor koji majka pije u toku trudnoće direktno i jako utiče na kvalitet zuba, onaj koji piju mala deca takođe utiče, ali ne toliko, dok onaj fluor iz zubnih pasti, gotovo da nema efekta.

Naša zubarka smatra da je fluor koristan i da u nekim zemljama Evrope i u Australiji fluorišu vodu za piće, a takođe ubacuju fluor u brašno. Ona smatra da je fluor neophodan za dobre zube danas.

Naša zubarka je završila fakultet sa prosekom blizu deset, i ne tako davno, pa smatram da je dobro informisana.

slazem se sa vasom tetkom u potpunosti, ja sam zubni tehnicar, svi profesori koji su mi predavali strucne predmete su bili stomatolozi i imaju po neku specijalizaciju, tako da... piti fluorogal tablete u trudnoci jeste bitno ali ne presudno, kvalitet zuba beba dosta zavisi i od gena, fluorogal u povecanim kolicinama u trudnoci moze da dovede do toga da beba ima bele fleke po zubima, ali zato u nekim ogranicenim kolicinama moze da poboljsa kvalitet zuba bebe, jer dok je beba u stomaku tada se stvaraju klice za sve mlecne i veci deo stalnih zuba!

a deci davati fluorogal...ja nisam za to, jer u uputstvu pise ne pre trece godine, a tada je stvaranje klica vec zavrseno, ostaju samo osmice, a u danasnje vreme 60% ljudi i nema zametak za osmice (nepotrebne su)... redovna higijena zubica, unosenje adekvatne vode npr. Aqua Viva koja ima fluor u toku prve dve godine i redovne kontrole trebalo bi da to bude dovoljno za zdrave zube.... i da NIKAKAO da beba zaspi sa flasicom sokica ili slatkog mleka...

a sto se tice pranja zuba OBAVEZNO JE DA PASTA SADRZI FLUOR, jer je on osnovni zastitnik gledji, a samim tim i dentina, ne znam da li znate zasto se kaze da se zubi peru 5min?

to nije stara izmisljena prica, ili ona fora sada su paste bolje, postoji logicno objasnjenje...zapravo, fluor iz paste pocinje da deluje tek nakon 3min i tada (od treceg do petog minuta) se stvara najbolji efekat pranja zuba...

s obzirom da moja cerka zube pere 1min, ja je zanumam nesto u kupatilu ili kao gleda kako ja perem zube ili... i tek nakom bar 3min dam joj da ispere usta!

hvala Bogu, njoj je i u genima to da nema problema sa zubicima, ali eto na te sitnice koje su bar nama jako vazne obracamo posebnu paznju...kazem nama, mislim mm i meni jer ipak je to nasa struka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam stomatolog i svom detetu ne dajem fluor,ipak su to tabletice sto znaci da se metabolisu i da jedan deo ode ko zna gde sto ce reci ima sistemski efekat..

paste sa fluorom,ali jako taknko na cetkicu i pranje od 2 min je sasvim dovoljno za malu decu a vec od 2,5 god je ok svako vece premazati zube fluorogalom...

ja sam protivnik koriscenja decijih pastica sa raznim ukusima jer se dete posle tesko navikava na ljut ukus obicne paste..

jako je dobar tut mus (napisala sam kako se cita)...posle 3 godine ima na stom.fakultetu u njihovoj apoteci..

pozdrav

slazem se za te decije pastice, ni ja nisam za to... a sta je to tut mus-neka pasta, tecnost??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a da li vam je rekla zbog čega su omekšali... baš me interesuje šta može da bude uzrok tome... verovatno je nedovoljan unos kalcijuma jedan od razloga...

Kaže zubarka da je to od flašice. Mada ja nešto ne verujem jer je relativno kratko koristio flašicu a i problemi su se javili kada je već pio iz čaše. Dali je od nedostatka kalcijuma, ne verujem ni to jer mali pije pola litre mleka dnevno sa neskvikom ( :lol: neznam tačno kako se piše) a tamo ima (navodono) dodatog kalcijuma i vitamina. Inače su mu sad zubići skroz pocrneli sa unutrašnje strane. Zubarka je rekla da je ovo sreća u nesreći jer je sad malo tvrđe. Samo da mu zubići izdrže još godinu-dve pa nek rastu stalni. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se slažem sa Micilici. Ne dajem detetu niti nameravam.

U trudnoći mi je bio preporučen fluor, ali sam ga pila tek možda desetak dana dok se nisam malo bolje informisala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja se slazem sa micilici....pa u americi je bila cela frka sto ih truju sa tim kroz vodu....

a ja generalno verujem da su zubi cista genetika.... koliko ih lickas i opet se kvare kao ludi....a nekada seljaci po selima koji u zivotu nisu videli cetkicu za zube, su umitali sa svim zubima u glavi zdravim.

meni se npr ni jedan zub nije pokvario do 18 godine i onda odjednom poceli kao ludi,... a potpuno ista higijena i ishrana....

ma ne znam vise....toliko teorija zavere oko nas, da ce na kraju biti samo "babske price" istinite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, već su nam "nikla" 16 zubića i odlučila sam da ne koristim Flurogal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pisala sam malo na temi cirkularni karijes. Ukratko, dr nam je predlozila da koristimo flurogal kako bi ga stopirali. STA PREDLAZETE, KAKO ZAUSTAVITI ISTI AKO NE FLUROGALOM?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baco evo ja malo isčita net na temu cirkularnog karijesa, i većina pominje upravo Flurogal ali da se pije uz preporuku stomatologa dakle ne vidim drugog načina da se sanira ova vrsta karijesa.

Naravno tu se pominje smanjivanje unosa šećera, konzumiranje sirovih namernica (voća i povrća), od tečnosti da se pije samo čista voda, što pre izbaciti flašicu i cucu iz upotrebe

Dakle ja bih u ovom slučaju koristila Flurogal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i ja cu Anci poceti da joj ga dajem, sta mi drugo preostaje.

Cuclu i flasicu odavno ne koristi, a sveze voce i povrce necu izbaciti iz upotrebe pa ni zbog karijesa ( sad bih ovde stavila neki smajlic ali me ti smajlici zezaju nesto, ovaj post kucam treci put zbog smajlica ). Uh, sto puta sam rekla smajlici.Jedino sto bas redovno tamani je cokoladno mleko i vitalino. I to je slatko pa eto mozda od toga.

Rovarila sam i ja po netu i u sustini sve se svodi na to sto si ti navela. Nadam se samo da ce se zaustaviti, da se nece dalje siriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.