Kako da naviknem dete na nošu ukoliko radim puno radno vreme?

odgovora

Objavljeno

Dete će uskoro da napuni dve godine i krenuli smo polako sa navikavanjem da sedi na noši. Međutim navikavanje zahteva puno vremena i rada sa detetom pogotovo što ona nije oduševljena sa nošom.

Kako ste vi uskladile da radite i da naviknete dete na nošu? Koliko je bejbisiterka uspela da održi neku rutinu stavljanja bebe na nošu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrtic :) i ja radim puno radno vreme, pocela sam kod kuce, ali vrtic je odigrao glavnu ulogu. Kad je videla da deca tamo idu na nosu nije ni ona htela pampers. E sad, ako ne ide u vrtic, ko je cuva neka nudi stalno, ja sam vikendom nudila nosu na svakih pola sata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hej..i ja se pitam isto pitanje- kako da je naučim na nošu, kad ja nikad nisam tu!

moram da radim, vidjam je uveče od pola 6 do 9 kad je kupanje i mlekoo..i to je to. Osim vikendom, tad se družimo po ceo dan, toliko je poželim da je non stop nosim na rukama, inače beki ima 17 meseci.

Stavljam je na nošu, ali ona NEMA POJMA šta sve to znači...nekad piški u nošu, nekad ne, ali mislim da apsolutno ne razume šta hoću od nje..

Inače, isto ide u vrtić, ali oni tamo ne koriste noše dok ne predje u stariju grupu- od 3-godine! tako da ni od toga nema vajde..

Uopšte nemam ideju šta da radim i kako da pokušavam, osim da je prisiljavam da sedi svaki dan- i to uveče, kad se njoj igra, ili je nervozna..uh, baš je ovo teško!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo malenoj nudili tutu povremeno od nekih 18 mjeseci. Kad bi ulovili vremena tj. kad smo bili doma. Kad je manje-vise naucila sto treba raditi, iskoristili smo ljetni godisnji za potpuno uklanjanje pelena. U roku od tjedan dana pelene su postale proslost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo malenoj nudili tutu povremeno od nekih 18 mjeseci. Kad bi ulovili vremena tj. kad smo bili doma. Kad je manje-vise naucila sto treba raditi, iskoristili smo ljetni godisnji za potpuno uklanjanje pelena. U roku od tjedan dana pelene su postale proslost.

svaka vama cast kad ste za tako kratko uspeli da se odviknete od pelena. mi jos muku mucimo ponekad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam primetila da je Petru ujutro suva pelena kad se probudi i to vec vise od mesec dana. Zadnjih 10ak dana sam primetila da cak ni ne piski odmah vec posle mozda pola sata, nekad i 45 minuta :unsure: Pricala sam sa mamom, preneki dan, i ona mi rece da mu ponudim nosu ujutro. Evo, zadnja tri dana ujutro piski u nosu, bez ikakvog negodovanja. Ranije nije hteo ni sekund da sedi na nosi.

Znam da je rano da sa 16 meseci uvodimo svesno nosu, ali valjda ne moze da skodi?

Ah, da! I u zadnja dva dana je, u toku dana, dosao do mene i rekao: " mama, piki" i kad sam se sagla, vec mu je pelena bila topla. sad bi ja trebalo da ga podrzavam u tome da mi govori ili bi trebalo da ga brzometno skidam i stavljam na nosu? Sta sutra da uradim ako mi tako ponovo kaze?

Sad i mene zanima kako se, ustvari, pocinje sa tim navikavanjem na nosu? Jel prvo i najvaznije to jutarnje piskenje ili sta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam primetila da je Petru ujutro suva pelena kad se probudi i to vec vise od mesec dana. Zadnjih 10ak dana sam primetila da cak ni ne piski odmah vec posle mozda pola sata, nekad i 45 minuta :unsure: Pricala sam sa mamom, preneki dan, i ona mi rece da mu ponudim nosu ujutro. Evo, zadnja tri dana ujutro piski u nosu, bez ikakvog negodovanja. Ranije nije hteo ni sekund da sedi na nosi.

Znam da je rano da sa 16 meseci uvodimo svesno nosu, ali valjda ne moze da skodi?

Ah, da! I u zadnja dva dana je, u toku dana, dosao do mene i rekao: " mama, piki" i kad sam se sagla, vec mu je pelena bila topla. sad bi ja trebalo da ga podrzavam u tome da mi govori ili bi trebalo da ga brzometno skidam i stavljam na nosu? Sta sutra da uradim ako mi tako ponovo kaze?

Sad i mene zanima kako se, ustvari, pocinje sa tim navikavanjem na nosu? Jel prvo i najvaznije to jutarnje piskenje ili sta?

pa mi smo poceli sa tim jutarnjim i pred spavanje stavljanjem na nosu. Ali ko smo mi da dajemo savete??!!! :lol:

Bolje da konsultujes ove mame cija su deca skinula pelena sa godinu dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam primetila da je Petru ujutro suva pelena kad se probudi i to vec vise od mesec dana. Zadnjih 10ak dana sam primetila da cak ni ne piski odmah vec posle mozda pola sata, nekad i 45 minuta :unsure: Pricala sam sa mamom, preneki dan, i ona mi rece da mu ponudim nosu ujutro. Evo, zadnja tri dana ujutro piski u nosu, bez ikakvog negodovanja. Ranije nije hteo ni sekund da sedi na nosi.

Znam da je rano da sa 16 meseci uvodimo svesno nosu, ali valjda ne moze da skodi?

Ah, da! I u zadnja dva dana je, u toku dana, dosao do mene i rekao: " mama, piki" i kad sam se sagla, vec mu je pelena bila topla. sad bi ja trebalo da ga podrzavam u tome da mi govori ili bi trebalo da ga brzometno skidam i stavljam na nosu? Sta sutra da uradim ako mi tako ponovo kaze?

Sad i mene zanima kako se, ustvari, pocinje sa tim navikavanjem na nosu? Jel prvo i najvaznije to jutarnje piskenje ili sta?

Mi smo u takvim situacijama probali skinuti pelenu i staviti ju na tutu. Ali bez stresa!!! Najbitnije je da se dijete ne isfrustrira ako prvih par puta ne uspije. Zato mu stalno treba govoriti da nema veze i da ce uspjeti drugi put. A ako ne uspije, opet nece biti nikakve veze. Naravno, ako uspije onda ga pohvaliti na sve strane. Sjecam se da smo mi punu tutu nosili do svih clanova obitelji i igracaka i morali smo svima pokazati kako je tuta puna. Hehe, malo perverzno, ali pomaze. Naravno, poslije to nece biti potrebno. Druga stvar koja pomaze su "pelene gace" tj. normalne pelene koje se skidaju kao gace i puno lakse ih je skinuti u danom trenutku. Malo su skuplje, ali smatrajte to kao zavrsnu fazu poslije koje pelene skroz nestaju.

Da. da jos nadodam, negdje sam citala da je dobro da djetetu "pokazete" sto se treba raditi. Ma kako glupo zvucalo, da bi trebali djetetu dopustiti da udje u WC i da vidi sta to mama ili tata rade. Vele da roditelji najvecu gresku rade kada zatvaraju vrata kao da se srame onoga sto se desava na wc-skoljki iliti, po njihovom, "velikoj tuti". Na taj nacin dijete isto misli da je to nesto cega se treba sramiti i da se upravo iz tog razloga puno djece skriva u neki cosak kad obavljaju nuzdu. Kazu da je kasnije, kad jednom savladaju tehniku, puno lakse objasniti djetetu da se ne smije ulaziti u WC kad je netko tamo. Mi osobno probali, tocnije ja jer MM nije bio u stanju odreci se privatnosti, i ispalo je ok. Sad me sa tri godine tjera van i zatvara ona vrata i veli mi da ju pustim na miru dok kaka. Hehehehe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

svaka vama cast kad ste za tako kratko uspeli da se odviknete od pelena. mi jos muku mucimo ponekad.

ma i nama se poslije toga potkrala koja "nezgoda".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...

Da. da jos nadodam, negdje sam citala da je dobro da djetetu "pokazete" sto se treba raditi. Ma kako glupo zvucalo, da bi trebali djetetu dopustiti da udje u WC i da vidi sta to mama ili tata rade. Vele da roditelji najvecu gresku rade kada zatvaraju vrata kao da se srame onoga sto se desava na wc-skoljki iliti, po njihovom, "velikoj tuti". Na taj nacin dijete isto misli da je to nesto cega se treba sramiti i da se upravo iz tog razloga puno djece skriva u neki cosak kad obavljaju nuzdu. Kazu da je kasnije, kad jednom savladaju tehniku, puno lakse objasniti djetetu da se ne smije ulaziti u WC kad je netko tamo. Mi osobno probali, tocnije ja jer MM nije bio u stanju odreci se privatnosti, i ispalo je ok. Sad me sa tri godine tjera van i zatvara ona vrata i veli mi da ju pustim na miru dok kaka. Hehehehe.

Ja i mislim da je on naucio da kaze "mama piki" bas iz tog razloga sto ni ja ni mm mu ne branimo da bude sa nama u kupatilu kad mi to radimo. Prosto sam mislila da je to isto sto i pranje zuba. Ako ne vidi da ja to radim, kako cu mu bolje objasniti?

Inace, on vec par meseci unazad se obicno sklanja kad kaki(naravno, u pelenu). Sam ode u neki cosak i ne izlazi dok ne obavi. Inace, posle kakanja nikad, ali nikad nece da sedne. Ako i nastavi da se igra sa igrackama, on cuci ili stoji. Kad se ukaka mi njemu skidamo pelenu dok stoji, i to stoji u stavu 'mirno' :D i mi mu pricamo da se ukakao.

Hvala puno na savetu za te gacice pelene. Koja firma ih pravi i kakav naziv imaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa mi smo poceli sa tim jutarnjim i pred spavanje stavljanjem na nosu. Ali ko smo mi da dajemo savete??!!! :lol:

Bolje da konsultujes ove mame cija su deca skinula pelena sa godinu dana.

Ja i dalje smatram da to nema mnogo veze sa nama roditeljima ako smo posveceni 'problemu', koliko to zavisi od samog deteta kad ce da shvati. Meni puno znaci da si mi rekla kako ste poceli jer nisam bila sigurna da li ista znaci bunovnog ga stavljati na nosu. Uvece ga jos nisam stavljala na nosu, mada mi se cesto desava dok punim kau pred kupanje, a njega sam vec skinula da se upiski pored kade dok ceka da se napravi pena u kadi. To sam povezala sa 'inspiracijom' zbog zubora vode iz cesme B) Ako ga stavim na nosu, onda ne vidi kako se pravi pena u kadi i nece da sedi. ;) sad cu pokusati da mu drzim nosu ispred njega pa da vidi da moze i stojeci da se piski u nosu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno na savetu za te gacice pelene. Koja firma ih pravi i kakav naziv imaju?

Zivimo vani pa nisu iste marke. Ali mislim da i Pampers ima jer smo mi ovdje kupovali od Dodota, sto je ista firma samo se razlicito zove na razlicitim trzistima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno na savetu za te gacice pelene. Koja firma ih pravi i kakav naziv imaju?

Imaš pampers pelene gaćice za dečake i za devojčice (različite su). U Aksi ih je uvek bilo, verovatno ih ima i na drugim mestima. Zovu se pampers gaćice :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, zene!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakvi! Nama nisu te gacice bile u zavrsnoj fazi :lol:

Yeco ima pampers ali mnogo su bolje Libero po meni. Ali nisam sigurna da Libero gacica ima su srbiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne zurim nigde, pa cu da pogledam. Znam da mi predstoji vesemesecna 'igranka', pa se ne uzbudjujem. Dobro je znati da to ima kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, nismo se pomerili od pocetka, ali ja i dalje ne forsiram nista. Tu i tamo imamo 'promasaja' i pogodaka kad je piskenje u pitanju. I dr. mi je rekla da mu nudim nosu s vremena na vreme a ne po ceo dan, na dva sata. Nego polako, prvo ujutro nekoliko dana, pa onda u toku dana, pa onda uvece nekoliko dana.

Ono sto sam htela da podelim sa vama mi je bilo prvi put jako smesno i, posmislila sam, slucajno, ali vidim da je postalo redovno.

Naime, mi Petru skidamo pelene kad se ukaki dok on stoji. To smo savladali sa godinu dana tj. od kad je prohodao. Sam trazi neku knjigu koju ce da lista na WC solji (zatvorenoj) ili na stolici, krevetu, kako kad. On 'cita', a mi mu sredjuemo gace ;)

Pre neki dan sam mu skidala pelenu dok se on igrao sa mokrim maramicama. Odnosno, on ih vadi iz kutije i uredno mi daje jednu po jednu da ga brisem. Kad sam zavrsila, lepo je uzeo jos jednu maramicu u ruku i naslonio na svoju guzu i poceo da trlja :lol::lol::lol: . I kaze: " e tako!"

Sad vec to radi nekoliko dana. Mnogo je smesan! Izgleda da ce moje dete pre savladati tehniku brisanja nego li kakenja na nosi. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol::lol:

bravo za petra!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, nismo se pomerili od pocetka, ali ja i dalje ne forsiram nista. Tu i tamo imamo 'promasaja' i pogodaka kad je piskenje u pitanju. I dr. mi je rekla da mu nudim nosu s vremena na vreme a ne po ceo dan, na dva sata. Nego polako, prvo ujutro nekoliko dana, pa onda u toku dana, pa onda uvece nekoliko dana.

Ono sto sam htela da podelim sa vama mi je bilo prvi put jako smesno i, posmislila sam, slucajno, ali vidim da je postalo redovno.

Naime, mi Petru skidamo pelene kad se ukaki dok on stoji. To smo savladali sa godinu dana tj. od kad je prohodao. Sam trazi neku knjigu koju ce da lista na WC solji (zatvorenoj) ili na stolici, krevetu, kako kad. On 'cita', a mi mu sredjuemo gace ;)

Pre neki dan sam mu skidala pelenu dok se on igrao sa mokrim maramicama. Odnosno, on ih vadi iz kutije i uredno mi daje jednu po jednu da ga brisem. Kad sam zavrsila, lepo je uzeo jos jednu maramicu u ruku i naslonio na svoju guzu i poceo da trlja :lol::lol::lol: . I kaze: " e tako!"

Sad vec to radi nekoliko dana. Mnogo je smesan! Izgleda da ce moje dete pre savladati tehniku brisanja nego li kakenja na nosi. :unsure:

Genijalan je! :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od prijateljice sam cula da rano stavljanje na nosu moze imati kontraefekat tj.kod nje je tako bilo.Ona je malu forsirala od 10.meseci pa na dalje i kad je napunila 2 godine nije htela nosu ni da pogleda a kamoli da piski van pampersa. :huh: Ona kaze ne zna zasto je to tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle je sinoć prvi put piškio u nošu! (slučajno :lol: smo potrefili vreme kad mu se piškilo)

Poslednjih dana ga stavljam ujutru i uveče na nošu, tj kažem mu ajde idemo na nošu da piškimo i on sam pokuša da sedne (ja mu pomognem) sedi i viče sam pišššš pišššš i posle minut-dva ustane. Juče je eto uspeo u ta dva minuta piški, dok je jutros pobegao sa noše i popiškio se na parketu :lol:

Već sam negde pisala, nemam nameru da ga forsiram, teram da sedi na noši, nego eto tako polako da stekne naviku i da skonta šta se radi na noši...

p.s. u nekoj temi sam pisala o noši i sad ne mogu da je nadjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, nismo se pomerili od pocetka, ali ja i dalje ne forsiram nista. Tu i tamo imamo 'promasaja' i pogodaka kad je piskenje u pitanju. I dr. mi je rekla da mu nudim nosu s vremena na vreme a ne po ceo dan, na dva sata. Nego polako, prvo ujutro nekoliko dana, pa onda u toku dana, pa onda uvece nekoliko dana.

Ono sto sam htela da podelim sa vama mi je bilo prvi put jako smesno i, posmislila sam, slucajno, ali vidim da je postalo redovno.

Naime, mi Petru skidamo pelene kad se ukaki dok on stoji. To smo savladali sa godinu dana tj. od kad je prohodao. Sam trazi neku knjigu koju ce da lista na WC solji (zatvorenoj) ili na stolici, krevetu, kako kad. On 'cita', a mi mu sredjuemo gace ;)

Pre neki dan sam mu skidala pelenu dok se on igrao sa mokrim maramicama. Odnosno, on ih vadi iz kutije i uredno mi daje jednu po jednu da ga brisem. Kad sam zavrsila, lepo je uzeo jos jednu maramicu u ruku i naslonio na svoju guzu i poceo da trlja :lol::lol::lol: . I kaze: " e tako!"

Sad vec to radi nekoliko dana. Mnogo je smesan! Izgleda da ce moje dete pre savladati tehniku brisanja nego li kakenja na nosi. :unsure:

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, nismo se pomerili od pocetka, ali ja i dalje ne forsiram nista. Tu i tamo imamo 'promasaja' i pogodaka kad je piskenje u pitanju. I dr. mi je rekla da mu nudim nosu s vremena na vreme a ne po ceo dan, na dva sata. Nego polako, prvo ujutro nekoliko dana, pa onda u toku dana, pa onda uvece nekoliko dana.

Ne šlihtam se zbog masti, nego mi je ovo trebalo... :)

Napisah jutros da sam totalno odustala od forsiranja na nošu, to sam radila nekoliko meseci i ništa nisam postigla...

Sad je laganije, pa kad skinemo, skinuli smo... I sad kad je napolju sve obavi, i čim krene da skida gaće, znamo šta je pa uskačemo, on krene da se skida, čučne i sve ok... Al u kući druga pesmica... Pričamo mu non stop, ali nošu neće, pa ga i ne guram više u nju (a pokušavala sam raznim pričama i nagovaranjima)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne šlihtam se zbog masti, nego mi je ovo trebalo... :)

Napisah jutros da sam totalno odustala od forsiranja na nošu, to sam radila nekoliko meseci i ništa nisam postigla...

Sad je laganije, pa kad skinemo, skinuli smo... I sad kad je napolju sve obavi, i čim krene da skida gaće, znamo šta je pa uskačemo, on krene da se skida, čučne i sve ok... Al u kući druga pesmica... Pričamo mu non stop, ali nošu neće, pa ga i ne guram više u nju (a pokušavala sam raznim pričama i nagovaranjima)...

Dobra je fora da probas kod kuce da ga stavis na neku stolicicu pa da piski stojeci na solju. Nama je to u prvo vreme bilo zabavno. Sad nece nigde osim na nosu, pa ni napolju. Vrlo je zeznuto kada dete forisras da piski napolju, npr. uz drvo, a onda mu kod kuce to branis. Zbune se deca.

Moja drugarica je isto tako imala sa klincem tu pricu kao ti. Dete je htelo samo napolju i nikako nije htelo na nosu. Samo cuci. E, ona je resila da ga pusti da cuci u kupatilu nad slivnikom na podu. Kasnije, mic po mic i selo dete na nosu.

Eto ti iskustva pa probaj. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.