Tumor hipofize

odgovora

Objavljeno

Evo zene, nisam se dugo javljala, ali sam nekada zavirivala. Trebalo mi je vremena da svarim neka desavanja koja cu tek sada podeliti sa vama. Jos uvek nisam jako raspolozena za pricu, ali moram preci preko toga.

Imam osecaj kao da je u moj zivot bacena bomba. Svasta mi se skupilo.

Prvo, novcana kriza je kulminirala u toj meri da jos uvek ne znam kao cemo dalje. Od toga nam zavisi krov nad glavom, egzistencija, a verujte i lecenje kada smo bolesni. Muzu preti zatvor ako ne platimo kredit, a sada smo se zaduzili i zbog mene. Naime, morala sam ici na pretrage i kod raznih lekara, ali o tome malo kasnije. Da ispricam prvo ove “male” probleme.

Kad smo vec kod muza, dugo nam je brak bio u krizi sto je dovelo do toga da mesec dana nismo skoro ni komunicirali i odlucili smo da se rastanemo sto pre. Hvala Bogu, i tu su pare blokirale put, ja ostala kod njega , nemam kuda, ni kako. Ali smo usput ipak poceli resavati svoje probleme. Duga je to prica, za detalje ima vremena, ako koga bude zanimlo. Sada razgovaramo, jako puno smo sedeli i plakali i pricali. Shvatili smo da nam je oboma ipak stalo do nas. I pokusacemo dovesti sve u red. Ja ga jos uvek volim. A da li i on mene? Videcemo. Vreme ce pokazati. Ovo je jedna sansa za nas, treba dobro da se pokazemo.

Ono sto je mene izvelo iz takta, je jedna teza prica. Spominjala sam vec kako par meseci unazad ne dobijam menstruaciju, ili su se javljala krvarenja od dan-dva. Svo to vreme sam imala uzasne glavobolje, bolne grudi, menstrualne bolove. Pocela sam imati mucnine. Ponadala sam se da sam trudna. Uz sve lose, to je ipak samo blagoslov, nista manje. Medjutim, testovi negativni. Primetila sam i da mi se vidno polje nekada nekako mrda…kao da mi poskoci slika. Pojacala mi se4 dlakavost, napale me bubuljice, a znojim se kao da trcim maraton. Na minus 20C! Ugojila sam se nenormalno, ali ajde, i jela sam. Dva puta sam se skoro srusila dok nismo otkrili da mi je pritisak min. 149/90, pa i vise. Javile su se izrazite promene raspolozenja, nevidjena depresija, agresivnost.

Ja i dalje ubedjena da sam trudna i odem kod ginekologa. Sve mu ispricala, na UZ-u nista, poslao me na pretrage krvi i urina. Pogledali su mi i hormone stitnjace i hipofize. Posle sam bila na MR-u sa sumnjom na adenom hipofize.Glavni razlog zašto su me poslali na MR je izrazito povišenje prolaktina (preko 1500), uz promene i drugih polnih hormona i hormona štitnjače..

Imam tumor hipofize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isla sam i na RTG (rendgen) gde je nadjeno povecano "tursko sedlo"- deo u mozgu koji odgovara smeštaju hipofize.

Prekomerno izlučivanje hormona hipofize naziva se hiperpituitarizam, a najčešći hormoni koji se pritom prekomerno luče su hormon rasta (HR), prolaktin i ACTH.

Hipofiza pojacanim lucenjem ACTH stimulise nadbubreznu zlezdu na lucenje kortizola koji moze zeznuti organizam samo tako -, osim mojih simptoma, grublja i tamnija koža, hirzutizam, hiperglikemija, dijabetes, smanjenje kostane mase, psihicke smetnje (depresija, promene raspolozenja, agresivnost, moguca i psihoza...)... naravno, samo nabrajam, ne moraju svi simptomi biti prisutni.Vecinom, tumor na hipofizi je dobrocudan. Operise se kroz nos i to samo ako je tumor veliki, a ako je mali onda se koriste tablete koje ga malo skrče i ne dopušaju mu da raste.

Prolaktinom je dobroćudni tumor hipofize. Dobroćudni tumori žlezdanog tkiva nazivaju se adenomi. Prolaktinom je najčešći funkcionalni adenom hipofize.

Adenomi hipofize manji od 10 mm nazivaju se mikroadenomi (mikroprolaktinomi), a oni veliki 10 mm ili više su makroadenomi (makroprolaktinomi).

Mikroadenom se u 90% slučajeva javlja kod žena. Makroadenom je češći kod muškaraca: 60% obolelih muškog je pola.

Normalna koncentracija prolaktina kod žena je 1-25 ng/ml.

Nivo prolaktina u krvnom serumu veću od 300 ng/ml je dijagnostička za adenom hipofize. I koncentracija iznad 150 kod bolesnice koja nije trudna obično je uzrokovana ovim tumorom.

Mikroadenom uzrokuje smetnje pojačanog izlučivanja hormona prolaktina, što rezultira stanjem koje se naziva hiperprolaktinemija.

Simptomi tog stanja kod žena su galaktoreja (izlučivanje mleka iz dojki bez trudnoće), nepravilne menstruacije, izostanak menstruacija i neplodnost. Većina mikroadenoma ostaje trajno takve veličine i ne rastu više.

Veličina prolaktinoma je proporcionalna stvaranju hormona: što je veći tumor, više je prolaktina. Veliki tumori hipofize s umerenim povišenjem prolaktina (50-100 ng/ml) nisu pravi prolaktinomi i razlikuju se po svom biološkom ponašanju.

Mikroprolaktinomi izazivaju povećanje nivoa prolaktina i posledične promene na polnim žlezdama (hipogonadizam).

Ako se dogodi teži poremećaj cirkulacije i nastane infarkt adenoma hipofize, takvo se stanje naziva apopleksija hipofize, a obeženo je težim simptomima poput jakih glavobolja, mučnine, povraćanja i poremećaja svesti. Može biti prisutan poremećaj pokretanja oka (oftalmoplegija), poremećaji vida i zenica i znakovi meningitisa (ukočenje vrata, meningitički znakovi) zbog prisutnosti krvi u moždanoj tecnosti. Sindrom se može razvijati polagano tokom 24-48 sati ili uzrokovati iznenadnu smrt.

Temeljem simptoma posumnja se na prolaktinom koji se dokazuje laboratorijskim pretragama nivoa hormona u krvi te slikovnim dijagnostičkim pretragama: rtg, CT, MR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve osobe s prolaktinomom ne zahtevaju terapiju; terapija je preporučljiva kad žene s ovom dijagnozom žele zatrudneti, kad im je smanjen libido, kad imaju dosadnu galaktoreju, žele regulisati menstruaciju ili smanjiti rizik od osteoporoze. Terapija se može sprovoditi lekovima ili hirurški.

Lek izbora je bromkriptin, agonist dopamina. Bromkriptin ispravlja hiperprolaktinemiju kod gotovo svih bolesnika s mikroprolaktinomom. Lek može ponekad i smanjiti veličinu tumora, najviše tokom prva tri meseca lečenja. Ako se terapija prekine, prolaktin opet raste, međutim ponovni rast tumora se može odloziti mesecima ili godinama.

Nuspojave bromkriptina poput mučnine, nadražaja želuca i pada krvnog pritiska pri uspravnom položaju (posturalna hipotenzija) mogu se ublažiti ako se terapija počne niskim dozama naveče uz lagani obrok. Ostale nuspojave su glavobolja, umor, grčevi u trbuhu, začepljenost nosa i opstipacija. Bromkriptin je takođe delotvoran kod velikih makroadenoma.

Hirurški zahvat i zračenje dodatne su mogućnosti lečenja ovih tumora koje se primenjuju ako se simptomi ne povlače nakon 1-3 meseca lečenja bromkriptinom, kod trajnih problema i težih poremećaja te ako bolesnici ne podnose bromkriptin. Nakon hirurškog zahvata potrebno je obično dugotrajno lečenje bromkriptinom.

Zračenje ima ograničenu ulogu u lečenju prolaktinoma. Uobičajena terapija zračenjem dozom od 4500 cGy kroz 25 dana izaziva polagano smanjenje prolaktina. U razdoblju od 2-10 godina prolaktin ponovno počne rasti kod 30% bolesnika. Zračenje može dovesti do manjka svih hormona hipofize te privremenih ispada vidnog polja i pokreta očiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se terapije Bromergonom tiče ginekolog i endokrinolog su mi rekli unapred da se ta terapija u početku teško podnosi jer često zna imati neugodne nuspojave. Ja imam mikroprolaktinom i pijem bromergon (12,5 mg dnevno) i dosta sam ga teško podnela.

Tableta nije ni u kojem slučaju štetna po plod što je najbitnije, jer zelim bar jos jedno dete.

Što se tiče nastanka tumora ne znaju ni oni razlog nastanka, meni su konkretno rekli ako je visoki prl izazvao rast tumora tabletama će se povući (smanjit), a ako je tumor (možda urođen pa se aktivirao, udarac,pad) doveo do neravnoteže prl-a onda će ga izvaditi i gotovo.

. I jos nesto, hipofiza jako reaguje na stres.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujte, ovo je skracena verzija. Kada mi je lekar saopstio mogucnost tumora, nisam mogla prihvatiti to. Danima sam plakal, pa sam prestala, odbijala sam cinjenice. A one su se nagomilavale kako su nalazi pristizali. Imam srecu sto sam nasla vezu u zdravstvu, pa sam sve to brzo obavljala, a sta sam mogla, radila sam privatno i tako se dodatno zaduzivala.

Sada je sigurno. I nisam mogla preci preko togAA. Nisam nista znala o ovoj bolesti, a nisam se usudjivala ni preterano pitati.

Konstatno sam razmisljala da moje dete ne moze bez mene da odrasta. To se ne moze meni desiti. Bojala sam se da cu umreti. I to u teskim mukama.

Ipak, stanje je dobro. Isapostavilo se da se sa ovim tumorom moze ziveti 100 godina. A ja cu da se borim da tako i bude. Stavise, da tumora vise ne bude.

Bojim se i kemoterapije, ako bude bilo potrebe. Moja drugarica je 2 puta prolazila kroz to, i znam kako je strasno.

Videcemo. Pocela sam pricati o tome, bar evo ovde. Malo ljudi zna ste se desava. i ne zelim da se zna. Cak ni muzu nisam izgovorila rec tumor, samo da imam poremecaj hipofize, a on se bas ne razume u sve, pa ne zelim nikoda opterecivati vise od ovoga. Moja majka bi umrla da zna kompletnu pricu. Ispricacu sve, vremenom, samo da vidim da ide na bolje. Sama sam kriva sto sam pomalo sama u tome, ali to je moja odluka. Zato zelim krosz to prolaziti sa vama. Lakse mi je tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zelim ti brzo ozdravljenje.

sve na stranu i mamu i ostale. sad moras misliti na sebe.

potrudi se da sve svoje imas uz sebe jer ce ti svakakva pomoc dobro doci,

tesko je da covek sam izgura sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ninuska, svim srcem smo uz tebe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zelim ti brzo ozdravljenje.

sve na stranu i mamu i ostale. sad moras misliti na sebe.

potrudi se da sve svoje imas uz sebe jer ce ti svakakva pomoc dobro doci,

tesko je da covek sam izgura sve.

Potpisujem,takodje svim srcem ti zelim brzo ozdravljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu da verujem. Pa zar bar ti posle svega nisi zasluzila da mirno zivis sa detetom i muzem, zasto se stalno lose stvari kace na tebe... Ma i dobrocudan tumor, lekovi, mogucnost hemoterapije, samo kad se setis D kako je ona prolazila vec ti je dosta. Bas mi je zao. Uvek si bila pozitivna i znam da ces i ovo izgurati, ali i razumem da ti je vec i muka od svega, da si ljuta i tuzna i da ti je dosta. Jesi dobila terapiju kojom se taj tumor odrzava na toj nekoj minimalnoj velicini ili smanjuje? Jesu ti sve pretrage gotove? Jel E kuci sad ili radi i dalje u NS pa se ne vidjate toliko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisnuska, živela tvoja živela tvoja borba, neka snaga i zdravlje bude uz tebe a ljubav je sigurna sam uz tebe i to dve :wub:

Tu smo, za početak da te saslušamo a dalje i da pomognemo ako je nekako moguće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao sto vec hiljadu puta rekoh TI SI ZENA ZMAJ i ja znam da ces se ti sa ovim izboriti. Svim srcem sam uz tebe i verujem u tvoju snagu. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam citala nism mogla da vjerujem koliko loših stvari dolazi odjednom :( .... ninuska, zaista mi je žao, mi ti možemo pomoći samo da te saslušamo i koliko-toliko utješimo .... Ako je tvoja odluka da kroz sve to prolaziš sama onda se zadrži na tome. nemoj samo da se zatvoriš i da te tuga i crne misli ubiju! Izjadaj se bar ovde

Želim ti svu sreću ovoga svijeta i brz i lagan oporavak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ikao me nije bilo previse vremena ovde zelim da ti kazem da si ti vec jaka samim tim sto si saznala svasta nesto o tome i da bice ti tesko ali imas razloga zasto zelis da zivis,boris.....samo hrabro i samo napred gledaj a uz podrsku svih sve ce to okej biti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ninuska, svim srcem smo uz tebe!

Jao i rasplaka me žena... Ninuška, grlim jako, kad god ti zatreba - tu smo.

Milion puta si pokazala koliko si jaka, i verujem da ćeš se izlečiti i da će sve biti u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninuska draga crying-fountain.gif

jako me pogodilo ovo sa tobom :(Zivot nije fer uopste :(

Ali ja znam da ces ti da se izboris sa tim u tvom stilu , lavovski i udariti sakom o sto i dokazati da to nista nije jace od tebe i tv

oje volje za zdravim i lepim zivotom ! Samo misli pozitivno i ako ce i biti , ne moze biti drugacije ! Volim te puno i mislim na tebe !!! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninuska ri si jedna jako hrabra zena,i znam da ces se izboriti sa ovim ;)

Divim se tvom optimizmu :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninuska draga srce mi stoji u grlu i izvini sto necu mnogo pisati, tesko je citati sve ovo. Volimo te i znaj da smo svi uz tebe, bilo sta da treba. Zao mi je sto ti se to desava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( :( :( :( Molićemo se Bogu da budeš dobro ! Ja bih na tvom mestu rekla mužu za dijagnozu. Neka te malo poštedi svega. Ne možeš sama kroz sve proći. Potrebna ti je podrška najbližih. Mi smo svi uz tebe, ali ipak to nije to. Zašto bi druge štedela a sve svaljivala na sebe?! Želim ti da što pre prevaziđeš ovaj šok zbog saznanja i da nastaviš normalno da živiš zbog svog deteta i sebe. Ne zaboravi da sa terapijom možeš vrlo kvalitetno i normalno da živiš. ŠALJEM TI VELUKU PODRŠKU I SAMO NAPRED.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Ninushka, bas mi je zao. Do sada se pokazalo da si veoma jaka osoba i da si mnogo sta pregurala, preguraces i ovo. Sigurno da ti nije lako, ali ti si veliki borac i uspjeces. Ljubim te puno i saljem ti svu podrsku, i kad si vec odlucila da se ovdje ispraznis samo pisi, mi smo tu da te saslusamo i ako mozemo da pomognemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu da verujem ša čitam... :(

Nekako verujem da nam Bog nikad ne šalje više tereta nego što možemo da izdržimo. A ti si jaka više nego što možemo da zamsilimo.

Uvek smo tu za tebe. Drži se, sve će ovo biti juče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu da verujem ša čitam... :(

Nekako verujem da nam Bog nikad ne šalje više tereta nego što možemo da izdržimo. A ti si jaka više nego što možemo da zamsilimo.

Uvek smo tu za tebe. Drži se, sve će ovo biti juče.

Ja bi se složil sa Tikom,eto nekako je život takav...iako si rekla da želiš to da preguraš sama,zar nije ipak bolje da tvoj muž zna sve,ipak bi te razumeo malo više,mislim da bi tebi bilo lakše...bori se Ninuška,izdržaćete i bićete jači....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninuska,draga,zelim ti ovo reci-i najteze se bolesti prezive,ali jednom izgubljeni zivci se ne obnavljaju,zato ti zelim puno mudrosti da svoju psihu sacuvas!

Mislim na tebe!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninuška, draga, jutros kad sam pročitala sve što si pisala, imala sam knedlu u grlu i jedva sam suzdržala suze. Nisam mogla da komentarišem, jer nisam znala šta da ti kažem. Razumem koliko ti je teško. :(

Ali si po ko zna koji put dokazala da si jaka, hrabra i veliki borac. Ja iskreno verujem da ćeš se izboriti sa svim mukama koje su te snašle! ;)

Šaljem veliki poljubac i zagrljaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

iako si rekla da želiš to da preguraš sama,zar nije ipak bolje da tvoj muž zna sve,ipak bi te razumeo malo više,mislim da bi tebi bilo lakše...

I ja isto ovo mislim. Naravno, uvek smo tu za tebe, ali tm bi trebalo da bude svestan situacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos uvek nisam sigurna da li je dobro sto sam vam se javila. Ipak, ima par cura koje su pitale za mene, koje su mi i na FB-u slale poruke, a obecala sam da cu ispricati sve, samo da prvo saznam sta je tacno u pitanju.

JA NE ZELIM SAZALJENJE. I ZNAM da ce sve biti u redu. Otvorila sam temu da znate, a i da i meni bude lakse, ovde stvarno mogu o svemu pisati bez ustrucavanja. A to mi je potrebno.

Ne bojim se. Ne bas :) tj ne kao pre. Sada znam da je to nesto kao bilo koji poremecaj koji se u gotovo svim slucajevima lako kontrolise.

Mozda nekome pomognem, ako , ne daj Boze, jos neko sazna da ima disfunkciju hipofize, moze se uplasiti kao ja, treba vise pricati o tome.

Sama rec "tumor" je zastrasujuca. Smrtna. Gusi i steze, ubija iznutra, vec samo saznanje. Ali ovo nije onako kako to obicno biva. Ovo se leci. Sa tim se zivi.

Zasto nisam potpuno iskrena sa muzem? Upravo zbog nasih oscilACIJA. Ne zelim da bude uz mene zato sto na njega utice neka dijagnoza. Znam da bi se promenio u trenu , pa i da me ne voli, ucinio bi sve da ja tako mislim. A ja to ne zelim. Reci cu mu, samo da krenemo u nekom smeru, dobrom ili losem. Neka odluci srce, a ne sazaljenje ili strah.

Jacka, jeste , kuci je, zbog velike zime ne rade, i njegovo prisustvo je sreca, jer nisam sama, i dobili smo sansu da se malo sredimo. I sto kazes, nasa D. je meni bila previse blizu da se uplasim videvsi sve kroz sta je prosla. Stalno mi je u glavi, i zelim da je nazovem i da joj sve kazem, jer ona razume. I onda odustanem, neka se ne opterecuje, meni je ovo lakse nego njoj sto je bilo. I ne znam sta bih rtekla. Ovako je lakse. Mozes plakati i pisati.

Drage moje, u puno postova citam da je moj zivot i ovako tezak, kud me sad i to snaslo.....mislim da ste u pravu ali ja ne gledam na to tako. Ja nikada ne bih izgovorila reci "Moj zivot je sranje, nista ne valja". Znate vi kako sam ja srecna? Imam divno dete. Ona je sunce mog zivota. Na dan milion puta se smejemo sa njom, kaze mi da me voli, miluje me, zasmejava me, zeza se, ma ne mozes pored nje samo tako odustati.

Jeste, jos uvek sam depresivna, smejem se ko luda, pa cmizdrim, ima dana kada imam jako crne misli o svemu, znam biti jako besna i gruba, ali verujem da ce se smanjenjem hipofize i to regulisati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.