Faze u razvoju jednogodisnjaka

odgovora

Objavljeno

Pisite da li znate kako da se izborite, kako izgledaju faze kroz koje prolaze vasa decica i sta vam najteze pada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka je u fazi NECU i STA JE TO. Ni slucajno nece da se igra sam ili da gleda crtani sam. Bukvalno se ne odvaja od mene. Moras da mu se posvetis 100% da bi bio zadovoljan inace place. Sto se tice bacanj, udaranja i ostalo nismo jos tu i iskreno se nadam da necemo to ni iskusiti. On svoje nezadovoljstvo iskazuje plakanjem (to pali kod seke). Sad vec ako se desi da se upiski trci kod Vanje i kaze- Pesuci ga Vaki. Od mene tad bezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Pavle je u fazi NEĆE, čak i kad je gladan i traži da jede i kad mu ponudim on okrene glavu i kaže NEĆE, pa kad ja sklonim kašiku on viče OĆE!

Kad se udari, padne krene da plače i onda dodje do mene i daje mi prst da ga poljubim (gde god da se udario, on pruža prst) i onda krene da se folira kao plače da bi ga ja opet poljubila.

Provalio je da kad god se zakašlje, ja odma skočim da vidim da se ne guši i sad tako hvata foru kad hoće pažnju, krene da kašlje! I ume to da radi kad mu nešto ne dam on krene u plač, pa kašlje i poslednja faza je da krene da povraća! U prevodu, mnogo z*** dečko! Nadam se da je ovo samo trenutno! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da ce da prodje. Meni je ta faza NECU bila zabavna jer sam brzo provalila o cemu se radi. Kad god bi rekao da nece nesto, ja bih samo potvrdila: "Nece Petar to!" I cim to kazem, on je odmah znao da kaze "Hoce Petar, hoce Petar!"

U ovoj fazi je vazno da ne koristite nikako upitnu rec: "Hoces li...?", nego "Hajde da..."

Sve ostalo se nama i sada desava, sa 25 meseci. Ne kazem da je trajalo od 18 do 25 meseci, vec se periodicno ponavljalo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad god bi rekao da nece nesto, ja bih samo potvrdila: "Nece Petar to!" I cim to kazem, on je odmah znao da kaze "Hoce Petar, hoce Petar!"

U ovoj fazi je vazno da ne koristite nikako upitnu rec: "Hoces li...?", nego "Hajde da..."

Hhahhaha-dobra fora, probacu je kad dodje vreme ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hhahhaha-dobra fora, probacu je kad dodje vreme ;)

Da, da. Seti se i koristi. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Luna vec nekoliko dana ima jedan malo cudan problem, koji ne znam kako da resim. Kad se probudi posle popodnevnog spavanja (a nekad i ako se nocu probudi), place neutesno, i ne mogu nikako da je smirim. Mazim je, dajem joj vode, dam joj cuclu, ma nista ne pomaze, ona jednostavno place jako tuzno. Par puta joj je mm podviknuo da prestane, i meni je to bilo uzasno, jer nije ona kriva sto place, bar sam tako mislila, medjutim ona se svaki put posle toga smirila! Jedino objasnjenje mi je da se ona zapravo ne razbudi skroz, da je drzi neki ruzan san, pa joj je potrebno da se trgne, da se probudi da bi shvatila sta se desava. Ne znam da li je pametno da svaki put kad se ovo desi vicemo na nju, ja nisam za to, ali vidim da samo to pali... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luna, i mi smo imali tu fazu. Svako popodne, posle buđenja, plač i vriska, bez ikakve šanse da je utešimo. Srećom i ta faza je prošla. Mislim da se ne naspavaju dovoljno, da se ne razbude i onda plaču zbog osećaja nelagodnosti. Kada viknete na nju, ona se verovatno trgne i osvesti, ali ni ja ne znam da li je to dobar način da se prekine plač. Utešno je da ova faza prolazi, kao i bilo koja druga :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luna, i mi smo imali tu fazu. Svako popodne, posle buđenja, plač i vriska, bez ikakve šanse da je utešimo. Srećom i ta faza je prošla. Mislim da se ne naspavaju dovoljno, da se ne razbude i onda plaču zbog osećaja nelagodnosti. Kada viknete na nju, ona se verovatno trgne i osvesti, ali ni ja ne znam da li je to dobar način da se prekine plač. Utešno je da ova faza prolazi, kao i bilo koja druga :) .

Da znas da mi je lakse, vec sam se plasila da mi nesto gresimo, posto smo ovih dana mm i ja u malo zategnutim odnosima, mislila sam da ona zbog toga pati i zato place (mada, mozda i nisam pogresila, ko zna?). Evo i danas se to isto odigralo, ona i mm spavaju, ona se probudi i place, ne vristi, vec kao da je jako tuzna-ja odem kod njih u sobu, mazim je, pricam joj, i nikako da se smiri, sve dok joj on nije podviknuo-e onda je u momentu prestala, legla i ponovo zaspala! Joj ne znam... Plasim se, ako ona zapravo i dalje spava dok place, da joj nesto ne poremetimo tim vikanjem-kao sto mesecare ne smes da uplasis.... A ne mogu ni da je pustim da place ceo dan :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne brini. I ja sam to radila kao mala. Pričala mi je mama da je posle svakog mog buđenja nastupao haos od pola sata najmanje :D . I sve je prošlo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aleksa je tu fazu imao samo tri dana kada je krenuo u vrtic, u toku noci bi se probudio i plakao, bacao se i mene udarao i nogama i rukama. Tek kada ga potpuno razbudim on me zagrili i ubrzo zaspi. Trecu noc sam podviknula i samo se smirio i zaspao. Cetvrtu se probudio sa tuznim placem ali me nije udarao, vec se pridigao, seo, i opet legao i zaspao. Vise ne nije ponavljalo. Ja sam to povezala sa vrticem, verovatno ga je sanjao jer je nakon jednog budjenja vristao i pitao Gde, a to stalno pita tetu u vrticu. Trazi mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam pricala sa mm o tome, i dogovorili smo se da probamo da ne vicemo, vec da je nekako drugacije probudimo, ne znam ni sama kako, glasnije cemo pricati, upaliti svetlo, mozda i da pustimo muziku? Valjda nece dugo trajati ova faza, bas mi je zao :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam tu fazu sa plakanjem kasnije povezala sa piskenjem nocu. Pogledaj ti, za svaki slucaj, da li je pelena 'mokra'. Ako jeste, mozes to da gledas i sa vedrije strane. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, upali svetlo i normalno pricaj sa njom. Bez vike. Pokusaj cak i da je navedes na neku igracku ili slicno, tipa: "Vidi, tvoje meda spava sa tobom".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam tu fazu sa plakanjem kasnije povezala sa piskenjem nocu. Pogledaj ti, za svaki slucaj, da li je pelena 'mokra'. Ako jeste, mozes to da gledas i sa vedrije strane. ;)

Ona uvek piski nocu, ujutro joj je pelena uvek bas bas puna :blink: A u svakom slucaju, to plakanje se vise desava posle dnevnog spavanja, nocu mi je cini mi se samo jednom tako plakala.

Da, upali svetlo i normalno pricaj sa njom. Bez vike. Pokusaj cak i da je navedes na neku igracku ili slicno, tipa: "Vidi, tvoje meda spava sa tobom".

Ovo sam vec pokusavala, samo nisam palila svetlo... Videcemo sledeci put kako ce proci ;) Hvala na savetima u svakom slucaju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam tu fazu sa plakanjem kasnije povezala sa piskenjem nocu. Pogledaj ti, za svaki slucaj, da li je pelena 'mokra'. Ako jeste, mozes to da gledas i sa vedrije strane. ;)

Ja sam mislila na nešto drugo :) . Nije to plakanje kada se probudi u sred noći, već kada se probudi posle duge dremke po podne, kada je vreme da se ustaje, pa onda krene u histerisanje. I, ne izgleda to kao ono noću - malo je smiriš, pa nastavi da spava, jer uopšte i ne treba više da spava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mislila na nešto drugo :) . Nije to plakanje kada se probudi u sred noći, već kada se probudi posle duge dremke po podne, kada je vreme da se ustaje, pa onda krene u histerisanje. I, ne izgleda to kao ono noću - malo je smiriš, pa nastavi da spava, jer uopšte i ne treba više da spava.

Aha! Bas ovih dana i ne kapiram lako stvari :unsure: Sad mi je jasno. Da, ponekad se to isto desava i Peri, cak i sada. Ja sam uspevala da ga smirim tako sto legnem pored njega i pricam mu nesto, pa on ponovo zadrema jos 10ak minuta i ona se probudi kao 'nov'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas preskocili plakanje, verovatno zato sto je dnevnu dremku obavila u kolima ;) A kad se probudila, bili smo na selu pa je odmah isla da gleda krave i zeke :wub: Cekam veceras da vidim kakvo je stanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako mislis da je ona dovoljno odspavala popodne i nije ti cilj da jos spava, najbolje je da je odneses do prozora ili na terasu i da joj pokazes nesto zanimljivo. Ja sam tako Peru smirivala ocas posla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pisite da li znate kako da se izborite, kako izgledaju faze kroz koje prolaze vasa decica i sta vam najteze pada.

Ucim,uhodavam se...zajedno odrastamo...Jedino sto me ponekad brine njegova agresivnost,ali proci ce ga...Ne prica mnogo,ali se trudi,podsticemo ga...vecinom demonstrira kada mu treba nesto ili kada zeli nesto da uzme,dohvati...Sve sto mu kazem da donese mi,pruzi,odnese,definitivno zna...Kada su u pitanju edukativne igracke,napredovali smo,figurice neobicnog oblika sada uspijemo da uklopimo gdje im je mjesto,a prije je to bila samo figurica,okruglog oblika.Mnogo voli da mu citam,crtam,pokusava i sam da crta...

Najteze mi pada njegova histerija,sa tim se jos uvijek borim! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Emilija je tek od pre 5-6 meseci krenula sa raznoraznim fazama (dakle sa 17-18 meseci). Do tada je bila zbilja dete za poželeti. Mirna, dobrica, lepo ručala ma savršena.

Prvo je krenula faza biranja jela, gde sam morala da imam uvek rezevnu varijantu. Ova faza je bila kratkog daha (svega nedelju-dve)

Faza istraživanja okoline u kojoj je bilo otvaranje frižidera, sudovi, veš mašina, penjanje po radnim stolovima, otvaranje-zatvaranje ormara i gardarobera, a od skoro i oblačenje mojih papuča, cipela i sl.

Faza odbijanja spavanja (i još uvek je aktuelna) uletela je u ovu fazu kada smo joj izbacili cucu.

Faza agresivnosti se pojavila pre dva meseca i moram da kažem da nije česta (bar ne trenutno) već se javlja kada je pospana ili jednostavno nervozna.

Faza samo mama je nasutpila od pre 2-3 nedelje gde samo ja mogu da je utešim u nečemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Papagaj faza :) - ponavlja sve zivo, cak i grimase iste pravi! I pravi je folirant... saplete se i padne, nije mu nista, al dodje do mene uhvati se za glavu (a pao na koleno), krene da kao place, i izviruje da vidi moju reakciju. Kad ga grdim i cim podviknem Pavle on isto vikne MAMA, pa krece sve tise i umilnije da govori 'mama mama' sa osmehom na ustima, da retko kad uspem da se suzdrzim da se ne zasmejem. I da. vrlo dobro zna sta sme a sta ne sme! Samo zapocnem recenicu da ce da ako ne bude dobar da ide u kaznu... on me preduhitri i kaze 'nece TAZE' (kazna) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Papagaj faza :) - ponavlja sve zivo, cak i grimase iste pravi! I pravi je folirant... saplete se i padne, nije mu nista, al dodje do mene uhvati se za glavu (a pao na koleno), krene da kao place, i izviruje da vidi moju reakciju. Kad ga grdim i cim podviknem Pavle on isto vikne MAMA, pa krece sve tise i umilnije da govori 'mama mama' sa osmehom na ustima, da retko kad uspem da se suzdrzim da se ne zasmejem. I da. vrlo dobro zna sta sme a sta ne sme! Samo zapocnem recenicu da ce da ako ne bude dobar da ide u kaznu... on me preduhitri i kaze 'nece TAZE' (kazna) :D

Jao,super slatkis mali! :wub:

Deca su ukras sveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Emilija je tek od pre 5-6 meseci krenula sa raznoraznim fazama (dakle sa 17-18 meseci). Do tada je bila zbilja dete za poželeti. Mirna, dobrica, lepo ručala ma savršena.

Prvo je krenula faza biranja jela, gde sam morala da imam uvek rezevnu varijantu. Ova faza je bila kratkog daha (svega nedelju-dve)

Faza istraživanja okoline u kojoj je bilo otvaranje frižidera, sudovi, veš mašina, penjanje po radnim stolovima, otvaranje-zatvaranje ormara i gardarobera, a od skoro i oblačenje mojih papuča, cipela i sl.

Faza odbijanja spavanja (i još uvek je aktuelna) uletela je u ovu fazu kada smo joj izbacili cucu.

Faza agresivnosti se pojavila pre dva meseca i moram da kažem da nije česta (bar ne trenutno) već se javlja kada je pospana ili jednostavno nervozna.

Faza samo mama je nasutpila od pre 2-3 nedelje gde samo ja mogu da je utešim u nečemu.

Anči...trebaće ti jedno 500 stranica iskuckanih da nabrojiš za razne faze do puberteta :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anči...trebaće ti jedno 500 stranica iskuckanih da nabrojiš za razne faze do puberteta :wacko:

Polako Mna, ovo je grupa do 24 meseca odnosno 1 godina. Kad pređemo u 25 mesec prelazim u drugu grupu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.