Fraxiparin u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Fraxiparin inekcije su inekcije koje se daju u trudnoci trudnicama koje imaju problema sa zgrusavanjem krvi!

Samo zgrusavanje se moze desiti u toku trudnoce, kao i usled nekih genetskih predispozicija tj mutacija hromozoma.

Moj slucaj zbog kog primam fraxiparin od pocetka trudnoce je trombofilija tj mutacija gena koja podrazumeva sklonost ka trombozi, ugruscima, sklonosti ka spontanim pobacajima itd..

Nikada nisam imala nijedan spontani, ali mi dosta ciljanih stimulacija nije uspelo .

Prvo sam bila na aspirinu uz koji sam zatrudnela, pa me je hematolog u 4-oj nedelji trudnoce prebacio upravo na ove inekcije fraxiparina do kraja trudnoce i 6 nedelja nakon porodjaja!

U pocetku - dok nije poceo da raste stomak- sam ih davala dva prsta oko pupka..

Sad, samo u butine .

Moze i u rame ali je meni nezgodno i boli me.

Desava se da trudnicama u kasnijoj trudnoci kontrolisu krv i rade jednu analizu koja se zove d-dimer upravo zbog ovog zgrusavanja jer je to opasno za bebu.

Zasto je opasno?

Zato sto usled preterano guste krvi moze doci do tromboze sitnih krvnih sudova posteljice tj do infarkta posteljice.

Ukoliko neko ima problema sa ovim stvarima a ne zna..cesto se desava da bebe "odu" oko 20nd trudoce, to je bas rizican period.

Ja sam se na ove inekcije navikla..svaku noc ih dajem .. mozda ce mi biti i cudno bez njih..a mozda odmah napravimo i drugo pa necu prekidati terapiju !

:D

Evo i slike kako ona izgleda!

Ja primam najmanju dozu od 0.3/24h :)

mina26, ivannnica i janna volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aj ti Cipi odmah na drugo dok si jos u formi :wub:

Ja imam poznanicu koja isto prima ove injekcije, mada ima jedno dete s kojim je ostala trudna odmah i nikakvih problema nije imala, nije ni pojma imala da ima poremecaj krvi. Onda je imala niz spontanih, u 3 mesecu, 5 mececu i mislim jos neke u pocetnim nedeljama, takodje na svoju ruku odradila analize, lekari nisu nista radili u tom smeru. Nismo se cule neko vreme, ali nadam se da ce joj ovog puta uspeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mene je problem sto su mi oba kraka gena losa..

Moja mama ima jedan los krak i normalno me je iznela..

Bar sad znam sta je problem..igla je moj spas :D

Uglavnom..ako Vam dr predlozi da koristite ove inekcije, nema frke panike..itd..

Sve za bebca! :)

Ko je na terapiji kontrola KKS se radi na 4 nedelje kao i d-dimera cije su vrednosti ok ako su do 250!

Ako predju tu lestvicu povecava se terapija , a ko nije na terapiji uvodi mu se.

janna voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A tvoj mm je ok ? Ovde ona ima lose gene, e sad ne znam detalje, a muz je ok.

Cokalin@ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam da li je on ok :)

To kod njega nismo ispitali jer je za bebu nebitno a za njegovo zdravlje je bitno tako da cu ga oterati na ispitivanje uskoro.

Tu se radi o tome da neko moze imati oba losa kraka koja je nasledio jedan od oca a drugi od majke- sto je moj primer i sto je lose!

A ako imas jedan los krak..to znaci da je npr tvoj otac ima a majka nema, i samim tim taj dobar krak vadi prosek i nije nista strasno.

Ivona ima dve varijante..

Ili da bude HETEROZIGOT, sto znaci da ce od mene povuci jedan los krak i od supruga jedan dobar..

Ili moze biti homozigot kao ja, ako od mene uzme jedan i od muza drugi..a da pri tomi i on ima tu mutaciju.

Ja mislim da ima iz razloga sto mu otac ima plucnu emboliju a to je prvi znak..

A to su geni..morao je od oca to da pokupi ..

Videcemo..

Uglavnom svom detetu cu znati kako da pomognem ako se ne daj boze bude patila da zabebi kao ja..

:)

vini voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo sto sam napisala "da je za bebu nebitno" odnosi se da se ne menja terapija..

Ja ih imam i ja sam nosilac, a ona sad od mene zavisi jer je u meni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aha, ok.

Meni je dr rekao da, ako bude morala da se radi VTO treba da ispitam i imunoloske faktore. Sad si me zamislila oko ovoga, moja mama je umrla od tromba, i cela njena familija je imala nekih problema na tu temu. Gubila pre mene bebe zbog antitela (tako kazu, mada nema sad to veze s ovom temom), mada spontani se desavali u 5-6 mesecu i 1 mrtvorodjenje u 9.ovo se tada pre 30 god nije ni ispitivalo. Treba videti u svakom slucaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OBAVEZNO ONDA DA SE ISPITAS!

Imamo ovde temu za te stvari.. "Imunoloski faktori"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

(Linea @ 20.02.2012, 22:08) *

Hvala na dobrodoslici.

Evo ovako:Prvi se desio 2003 u 11 nedelji-prestala srcana radnja:

Drugi 2004 u 9 nedelji-nije ga bilo iako su u 7 registrovani otkucaji(kaze dr.istopio se;

Treci 2010 u 7- nema srcane radnje(posle 7 dana vidi se u materici na uz krvarenje)

u sve 3 trudnoce me nije zaboleo stomak niti sam prokrvarila,prosto se desi i na kiretazu.

Naravno radili smo kojekakve analize i sve ok.Tek u oktobru 2011 dr.iz fronta nam da da uradimo neke mutacije gena i ispostavi se da imam neku vrstu trombofilije koja se aktivira u trudnoci i pravi trombove u sitnim krvnim sudovima materice pa posteljice koji dovode do zastoja u radu srca kod ploda.Prima se niskomolekularni heparin i trudnoca se iznese bez problema.

a da jos vise poludim dr.vlajisavljevic mi je to dao da vadim 2009 god.ali je doktor u transfuziji bio toliko 'pametan' da je rekao da nema potrebe(a mi mu verovali,zna covek)(toliko o njihovom znanju).Da sam tad uradila te analize sada bih imala bebicu.

Izvini na opsirnosti,sta je kod vas problem.

Uh, muko moja, isti problem imam. Ja sam saznala za Trombofiliju posle drugog spontanog, nosilac sam FV Leiden (heterozigot) i deficit proteina S, to je urodjena Tromb. a imam i stečenu, Antibetaglikoprotein mi je 66.5. Terapija Fraxiparin 0.6.

(Ljubinka @ 21.02.2012, 00:19) *

Inekcije nisu problem da se nadju vec da ih neko prepise angry.gif Mora svaki dan da uzima celu trudnocu i 6 nedelja posle porodjaja a jedna kosta, ako se dobro secam, 900 din. Pa izracunajte koliko je to ohmy.gif

A na pozitivnoj su listi i kao da iz svog dzepa treba da daju a ne samo da izdaju recept. Strasno me nerviraju. Vise ni za decu ne prepisuju lekove samo na ceduljce sta da kupis u apoteci angry.gif

Tačno, samo što nisu 900 din nego 500, malo li je i to? dry.gif A svaki dan treba da se prima.

(Linea @ 21.02.2012, 01:09) *

cim mi zakasni veca,odmah na uz,ako je trudnoca 2-3 dana se ostaje u bolnici da odrede i prepisu tacnu terapiju.A terapija za sad je vit.E,folna,vit.C,I svaki 2-3 dan cardiopirin(moze i ne mora sve zavisi od mutacije),to je obavezno,ali ja s vremena na vreme popijem i B6 i B12 jer i to neki doktori prepisuju.

Ja sam pred treću trudnoću bila na konsultacijama kod dr. Mikovića koji mi je kao pripremu za trudnoću savetovao Aspirin 80 mg, i Folna. Čim uradim test da dotrčim u Front na uz i kao počinjemo sa terapijom. Svi na ovoj temi znaju moje muke, kroz kakvu agoniju sam tamo prolazila, al' probaću što sažetije da ti objasnim šta mi se desilo. E, kad sam uradila test, otišla sam u Front, ali Miković nije bio tamo, bio dežuran i otiš'o kući čovek. Zamolim sestru da me primi bilo ko, zato što moram da primim injekciju, ona odgovara da ne može, da to moram da vidim sa ginekologom koji me je primio na konsultacije i da će Miković biti tu tek sl. ponedeljak pa da dodjem tad, jer tad radi sa pacijentima blink.gif To je bio utorak, znači, već počinje da mi teče vreme za injekciju, gubim dane, a kao moram odmah da primim terapiju, kako, kad neće niko da me primi. Nadjemo mi vezu, ona okrene telefon i sredi mi u petak da dodjem kod Mikovića. Tad su me primili na ležanje, e, onda su počela ispitivanja, ultrazvukovi, te, mala Beta, te vidi se samo mešak, ne mogu da mi daju Fraxiparin dok Beta ne dodje do neke granice, svaki drugi dan su mi vadili Betu, do srede ( 8 dana prošlo od uradjenog testa a ja još uvek nisam primila terapiju!) Tad se pojavio plod u mešku i tad su se smilovali i počeli terapiju. Medjutim, nedelju dana je već prošlo, mislim da je tad već šteta načinjena, i to su počeli sa 0.3 dozom, najmanjom. Nastavili su da me bodu zbog Bete koja se sasvim normalno duplirala, što znači da je trudnoća napredovala. E, 11 dana sam ležala tamo, pustili me i zakazali kontrolu za 7 dana a pritom niko ne zna ko treba da mi prepiše injekcije, pošto je lek na pozitivnoj listi i ne plaća se, što je i razumno, zbog cene. NF kaže hematolog prepisuje, hematolog kaže NF, ja u Dom Zdravlja, oni kažu Front, ova dr iz Transfuzije kaže lekar opšte prakse, lekar opšte prakse kaže ginekolog i tako u krug, tako da sam morala da kupujem injekcije, svaki dan po 500 din Znači, Front me pustio kući bez ijedne injekcije, ne razmišljajući da li ću naći taj dan iste i da li imam para da ga kupim a terapiju moram da primim u 18h a oni me pustili u 15h. Dolazim na kontrolu posle 7 dana, trudnoća kao nije nešto napredovala, dolazim opet, posle dva dana, trudnoća i dalje ne napreduje, to je bio petak, Miković mi zakazuje kiretažu u ponedeljek, 100 % je ubedjen da imam missed i da dodjem u pon. da to i potvrdi, ali i da obustavim dan ranije terapiju Fraxiparina, zbog krvarenja prilikom kiretaže. I naravno, ja sva sj***** zbog svega obustavim Fraxiparin odmah u subotu, nisam ga primila, zato što po njegovoj priči mogu da očekujem i krvarenje tokom vikenda. ne smem da se igram sa životom. Dolazim u pon. kad SURPRISE, trudnoća dobra, kuca srce, a ja terapiju nisam primila 48h, a smeš da zakasniš samo 30 min sa terapijom, i šta sad? Kaže on meni, "ne znam šta se desilo, ali ova je trudnoća je vitalna, nastavi sa terapijom" i izadje čovek napolje. Ja šta ću, trči kod sestre da mi da injekciju. Kontrola za 7 dana. Posle 7 dana, na uz, trudnoća nije dobra, posle dva dana opet, trudnoća nije dobra i taj dan su mi uradili kiretažu. A sve vreme dok sam odlazila na kontrole jurila sam po Domu Zdravlja i Institutu za transfuziju nadležne, da vidim ko mora da mi prepiše injekcije, a imam visokorizičnu trudnoću, Welcome to Serbia!

Prošle god. u septembru sam bila kod Ive Elezovića, načelnika hematologije u KC na konsultacije, da vidim šta nije valjalo, zašto sam opet imala pobačaj i pored terapije. E, ovako njegov izveštaj glasi: prvo, zakasnili su sa terapijom, primila sam tek posle 8 dana prvu injekciju, dalje, nikako nisam smela da budem 48h bez terapije, kad sam mu ispričala za tu situaciju samo je stisnuo usta, sve je jasno k'o dan. I ta terapija od 0.3 je nedovoljna, trebala sam odmah 0.6 da primam. Sve u svemu, sve oko terapije je bilo pogrešno. Za sledeću trudnoću, kao priprema za istu, Kardiopirin, jednom dnevno, Folna, jednom dnevno, čim ostanem trudna, pojačavam Folnu na dve dnevno i sa Kardiopirina prelazim na Fraxiparin 0.6, znači ne konzumiram Kardiopirin i injekcije zajedno kao u prošloj trudnoći. S 'tim što ću u dogovoru sa gin. s' kojim budem ugovorila saradnju početi sama da se bodem, jer imam 10 injekcija u šteku, i ne pada mi na pamet da ponovo ležim 100 god. u bolnici, da me bodu i zaj******* kako im volja. Ovaj put znam sama šta mi je činiti, znam da se bodem, znam da to moram da radim čim uradim test a na UZ ću svakako otići posle 10 dana. E sad, problem su mi te injekcije, ovaj put ne želim da ulazim u trudnoću bez rešenja o istim, ne želim ponovo trudna da jurim po institucijama i da vučem lekare za rukav.

Ja kao, što sažetije. Linea, koja je tvoja mutacija? Uh, moraćemo da otvorimo posebnu temu za nas sve, ja mislim da ima već, pa ćemo tamo da dikutujemo, da ne budemo OT ovde.

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sunce, suze su mi krenule posle ovog tvog posta.

I uvek se zapitam zašto komplikovano kad može tako jednostavno.

I imam jedan predlog, ako opet ne uspeš da saznaš ko treba da ti prepiše inekcije

ti zakucaj u Beogradski program. Mislim da je ovo priča baš za njih.

Muka mi je od ove Srbije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sunce, suze su mi krenule posle ovog tvog posta.

I uvek se zapitam zašto komplikovano kad može tako jednostavno.

I imam jedan predlog, ako opet ne uspeš da saznaš ko treba da ti prepiše inekcije

ti zakucaj u Beogradski program. Mislim da je ovo priča baš za njih.

Muka mi je od ove Srbije

Devojke, i meni je zao kroz sta ste sve morale da prodjete uglavnom zbog nemarnih lekara. Nije ovo losa ideja, Suncokret, obrati se nekim novinama ili televiziji, moze da pomogne ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sunce, suze su mi krenule posle ovog tvog posta.

I uvek se zapitam zašto komplikovano kad može tako jednostavno.

I imam jedan predlog, ako opet ne uspeš da saznaš ko treba da ti prepiše inekcije

ti zakucaj u Beogradski program. Mislim da je ovo priča baš za njih.

Muka mi je od ove Srbije

Eh, tuga, naravno da je tuga, baš sam juče konstatovala da bih, da je sve bilo kako treba sad imala bebicu od nekoliko dana <_< Al' eto, ja moram uvek da budem akter neke zakukuljene priče. A za injekcije, nadam se da ćemo srediti uz pomoć moje dobre vile Ljubinke :) A kao poslednju opciju da, Beogradski program i ja kao gost u istom, možda postanem popularna :D Možda me ugleda neki poznati režiser i kaže "Ova mi treba za ulogu" Možda je zbog toga trebalo sve ovo da mi se desi :) da bih ja postala poznata glumica :D uh <_< OT sam i lupam :ph34r:

Kikiriki voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, tuga, naravno da je tuga, baš sam juče konstatovala da bih, da je sve bilo kako treba sad imala bebicu od nekoliko dana <_< Al' eto, ja moram uvek da budem akter neke zakukuljene priče. A za injekcije, nadam se da ćemo srediti uz pomoć moje dobre vile Ljubinke :) A kao poslednju opciju da, Beogradski program i ja kao gost u istom, možda postanem popularna :D Možda me ugleda neki poznati režiser i kaže "Ova mi treba za ulogu" Možda je zbog toga trebalo sve ovo da mi se desi :) da bih ja postala poznata glumica :D uh <_< OT sam i lupam :ph34r:

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Suncokretiću...iako sam znala priču, opet sam se rastužila i razbesnela...znaš da sam uz tebe i sledeći put ću ja juriti te inekcije po gradu, ako bude trebalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Suncokretiću...iako sam znala priču, opet sam se rastužila i razbesnela...znaš da sam uz tebe i sledeći put ću ja juriti te inekcije po gradu, ako bude trebalo.

:rolleyes: :rolleyes: divna moja :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, tuga, naravno da je tuga, baš sam juče konstatovala da bih, da je sve bilo kako treba sad imala bebicu od nekoliko dana <_< Al' eto, ja moram uvek da budem akter neke zakukuljene priče. A za injekcije, nadam se da ćemo srediti uz pomoć moje dobre vile Ljubinke :) A kao poslednju opciju da, Beogradski program i ja kao gost u istom, možda postanem popularna :D Možda me ugleda neki poznati režiser i kaže "Ova mi treba za ulogu" Možda je zbog toga trebalo sve ovo da mi se desi :) da bih ja postala poznata glumica :D uh <_< OT sam i lupam :ph34r:

:( draga ja sam znala da si imala frku,al nisam znala da je ovako strasno i tuzno....zelim ti svu srecu sveta i da ubrzo imas svoju bebicu u narucju i da uzivas....ti si zena lav.....t4705.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( draga ja sam znala da si imala frku,al nisam znala da je ovako strasno i tuzno....zelim ti svu srecu sveta i da ubrzo imas svoju bebicu u narucju i da uzivas....ti si zena lav.....t4705.gif

Hvala :wub: isto želim i tebi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Па стварно ова наша земља је отишла дођавола :angry: :angry: :angry:

знам за причу али се увек изнервирам како су те измрцварили и они су директни кривци што си изгубила трећу бебу, бездушне душе :angry: :angry: :angry:

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Хехехе тотално сам се збунила, боље да сам написала смрдљиви пацови :lol:

Ma, i to je kompliment za njih :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, i to je kompliment za njih :angry:

Vala baš

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poznata prica za fraxiparin. I ja sam ga kupovala tokom cele trudnoce, nazalost.

Samo mo nikada niko nije rekao da se daje tacno u odredjeno vreme :o .

Ja sam se bockala obicno pred spavanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kao, što sažetije. Linea, koja je tvoja mutacija? Uh, moraćemo da otvorimo posebnu temu za nas sve, ja mislim da ima već, pa ćemo tamo da dikutujemo, da ne budemo OT ovde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, tuga, naravno da je tuga, baš sam juče konstatovala da bih, da je sve bilo kako treba sad imala bebicu od nekoliko dana <_< Al' eto, ja moram uvek da budem akter neke zakukuljene priče. A za injekcije, nadam se da ćemo srediti uz pomoć moje dobre vile Ljubinke :) A kao poslednju opciju da, Beogradski program i ja kao gost u istom, možda postanem popularna :D Možda me ugleda neki poznati režiser i kaže "Ova mi treba za ulogu" Možda je zbog toga trebalo sve ovo da mi se desi :) da bih ja postala poznata glumica :D uh <_< OT sam i lupam :ph34r:

Imaces i vise od jedne bebice,A vala i ja cu ti traziti te injekcije tako male a zezaju nas.

Bilo bi lepo videti te na bioskopskom platnu da glumis u nekom filmu poput Maybe baby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poznata prica za fraxiparin. I ja sam ga kupovala tokom cele trudnoce, nazalost.

Samo mo nikada niko nije rekao da se daje tacno u odredjeno vreme :o .

Ja sam se bockala obicno pred spavanje

I ti si bivša bockalica? 'oćeš i u sledećoj trudnoći morati da se bockaš? Verovatno, jel'? :o :o A dobro, pred spavanje, to je verovatno bilo u neko isto ili slično vreme, 30min +/- mada, to bi stvarno trebalo da bude u odredjeno vreme, na 24h. Meni su rekli da mogu 30 min maks. da kasnim sa injekcijom.

Moja mutacija je FV Leiden(heterozigot) i MTHFR C677T(heterozigot),s tim sto mi je doktorka u transfuziji dala samo da ispitam FV leiden i FII G20210A(kiji nije nosilac mutacije),ali poucena predhodnim iskustvom iz transfuzije insistirala sam da se uradi i MTHFR kad sam odnela krv u institut za molekularnu.......Nisu hteli,ali kad sam konacno poludela i rekla da je doktor(neki zuti iz transfuzije) pre 2 god. dao da se uradi ono sto je trebalo,mozda bi vec imali bebu,i da se nadam da ce biti neka mutacija da vise znam sta mi.Tada je rekla(neka dr.,sta li je) valjda ce biti onako kako zelis i upisala.Moram da dodam da su u inst. za molek. bili veoma ljubazni.

A za inekcije i toliku nezainteresovanost lekara nemam reci,znam kako ti je,ali moramo biti jake.Neko bas mora da se namuci da dobije ono sto zeli.Ali valjda sve ima svoje vreme,ko zna za sta je to dobro.Ja kazem mm samo da zamisli kako cemo biti srecni kad dodje beba i kako ce ta jacina srece biti toliko velika da ce da zaseni sve trenutke tuge i bice nam drago sto smo toliko cekali jer se rodila bas ta beba.(tako se ja tesim i malo s...m jel da).Ali sta moze da se kaze,kad nam je tako.

Eto, obe smo nosilac Leidena, to je inače najjača mutacija, s'tim što smo heterozigot, nosioci smo mutacije na samo jednom aleju, što je kol'ko tol'ko dobro, da smo homozigoti, bilo bi još ozbiljnije. Što se tiče FIIG20210A to hvala Bogu nemam, (baš čudno, pošto mene sve hoće) :rolleyes: A što se tiče MTHFR Elezović mi je savetovao da odradim i to, ukoliko mi to bude pozitivno onda čim udjem u treće tromesečje pojačavam Folnu na 3 puta dnevno. "Žuti" doktor iz Transfuzije :lol: Da nije onaj visoki sa naočarima? Za ovo boldovano se potpuno slažem :rolleyes:

Imaces i vise od jedne bebice,A vala i ja cu ti traziti te injekcije tako male a zezaju nas.

Bilo bi lepo videti te na bioskopskom platnu da glumis u nekom filmu poput Maybe baby.

A možda i u onom komadu "Prokletnici" :lol: ta bi mi uloga najbolje legla :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.