Guščiji/koziji loj

odgovora

Objavljeno

Drugaricina mala je "navukla" bronhitis.

Svi iz okruženje (među njima i ja) su pominjali da je dobro da stavi guščiji ili koziji loj (šta god da joj je na raspolaganju) dok u Pelagićevom "leksikonu" se kaže strogo NE loju u slučaju bronhitisa. Ovo su potvrdili i pneumolozi.

Potrebno je razgraničiti u kojim slučajevima je poželjno koristiti loj (kada kašalj nije još sazrelo ili kada jeste, kada dete ima bronhitis ili kada ima upalu pluća)?! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ih... <_<

Daj nam izvod iz leksikona, i upute šta da čitamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da još da napomenem šta sam "čula"

da treba praviti razliku i šta koristiti kao krpicu na koju se stavlja loj i šta preko te krpice (novine, lanena krpa i sl... )

Ja sam sad ovim informacijama baš malo "izgubljena"....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam u frizu bocicu guscijeg loja , dobila sam od drugarice jer je markic od rodjenja slinav pa mi je savetovala da mu mazem nozdrve sa tim mada ja nikad nisam upotrebila , nesto mi se gadilo :P A kad je Markic imao T koju nismo nicime mogli da skinemo , u nebesa sam dizala svinjsku mast ! Izbusim iglom list novine , namazem mast i zalepim mu na grudi pred spavanje , celu noc je bio bez T i jedino uz pomoc toga ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ono što sam ja čula za kozji loj:

I verzija: Stavi se parče kozjeg loja na beli papir i papir do grudi, pa loj, pa benkica, bodić i sl.

II verzija: Otopi se loj, i stavi na lanenu krpu i direkt na gdrudi deteta. Odozgo posle benkica, bodić i sl.

Jeste nam najbolji drug reko da je čuo da ne valja da se stavlja - ali oni svom detetu AMA baš ništa od prirodnih lekova neće da daju.

Ni luk sa medom, ni malo masti ispod nosa kad je zapušen - ništa.

Kaže da sve šteti, loj posebno.

E sad kad si nađem vremena srčovaću po netu pa ću videti. Za sve godine sam malom dva puta stavljala - decembar '11 i decembar '10 po par dana.

Sad si me baš zainteresovala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A i zamolila bih sve koji nešto znaju a postuju ovde - da se raspišu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam cula da je dobar jos i zeciji loj?! A to se tek tesko nabavlja...

Mi imamo koziji loj, upotrebili smo ga dva puta, tacnije dve noci za redom, kad je mladja cerkica imala bronhitis i isla na inhalacije, a tad je bila beba od 4 meseca.

Otopimo loj i umocimo lanenu krpu, sacekamo da se malo prohladi (da ne bude vrelo) i stavimo joj na grudi, preko obucemo bodic. Posto se ta krpa pomera, onda smo oblacili neke mnogo uske bodice, da bi drzali lanenu krpu na grudima.

Bilo joj je bolje, ne mogu reci da nije, mada je tad vec i isla na inhalacije. Mislim da joj je pomoglo, jer je ipak lepo i mirno spavala.

Meni sve babe govore o lekovitosti loja, nikad nisam ni cula da moze biti stetan, jedan doktor sa Instituta mi je takodje rekao da je loj zdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno, ovde se ne sumnja u to da loj generalno je ok za lecenje ali kazu da treba znati primeniti ga samo u odredjenim situacijama jer u suprotnom ima kontraefekat. Ja sam iskreno mislila da tako nesto ne moze da izazove kontra efekat. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovih dana sam saznala obrazloženje zašto i kada ne treba stavljati obloge od loja

Ukoliko bronhitis ili upalu pluća prati i povišena T, nikako ne stavljati obloge od loja, masti ili meda jer se zatvaraju pore i time telo ne može samo da se izbori sa povišenom temperaturom. Time se stvara veća šteta nego korist. U takvim momentima jedino je poželjno stavljati alkoholne ili rakijane obloge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ono što sam ja čula za kozji loj:

I verzija: Stavi se parče kozjeg loja na beli papir i papir do grudi, pa loj, pa benkica, bodić i sl.

II verzija: Otopi se loj, i stavi na lanenu krpu i direkt na gdrudi deteta. Odozgo posle benkica, bodić i sl.

Jeste nam najbolji drug reko da je čuo da ne valja da se stavlja - ali oni svom detetu AMA baš ništa od prirodnih lekova neće da daju.

Ni luk sa medom, ni malo masti ispod nosa kad je zapušen - ništa.

Kaže da sve šteti, loj posebno.

E sad kad si nađem vremena srčovaću po netu pa ću videti. Za sve godine sam malom dva puta stavljala - decembar '11 i decembar '10 po par dana.

Sad si me baš zainteresovala...

E ovo mi radimo,ja sam vuletu stavljala kad je prvi put imao bronhitis,sa 5meseci,i znam da mu je to pomoglo da mirnije spava.

Ja sam cula da je dobar jos i zeciji loj?! A to se tek tesko nabavlja...

Mi imamo koziji loj, upotrebili smo ga dva puta, tacnije dve noci za redom, kad je mladja cerkica imala bronhitis i isla na inhalacije, a tad je bila beba od 4 meseca.

Otopimo loj i umocimo lanenu krpu, sacekamo da se malo prohladi (da ne bude vrelo) i stavimo joj na grudi, preko obucemo bodic. Posto se ta krpa pomera, onda smo oblacili neke mnogo uske bodice, da bi drzali lanenu krpu na grudima.

Bilo joj je bolje, ne mogu reci da nije, mada je tad vec i isla na inhalacije. Mislim da joj je pomoglo, jer je ipak lepo i mirno spavala.

Meni sve babe govore o lekovitosti loja, nikad nisam ni cula da moze biti stetan, jedan doktor sa Instituta mi je takodje rekao da je loj zdrav.

Ja sam odrasla sa lojem na grudima,i dan-danas se secam tog mirisa i te toplote kad te greje. I pomoglo je to prvo stavljanje,uvek...ta prva noc je vec bila bolja,kad god su mi stavljali,tako kazu.

Ovih dana sam saznala obrazloženje zašto i kada ne treba stavljati obloge od loja

Ukoliko bronhitis ili upalu pluća prati i povišena T, nikako ne stavljati obloge od loja, masti ili meda jer se zatvaraju pore i time telo ne može samo da se izbori sa povišenom temperaturom. Time se stvara veća šteta nego korist. U takvim momentima jedino je poželjno stavljati alkoholne ili rakijane obloge.

Moj nije imao T kad ima bronhitis,ne tu sto se skida,ali ima logike da zatvara pore..Ali eto vidis za te alkoholne obloge su meni rekli nikako,jer brzo skine T i onda kad se vraca samo skoci i dete moze dobiti fras..mada se njemu nikad nije tako odjednom vratila,vec polako pocinje da skace...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ovo mi radimo,ja sam vuletu stavljala kad je prvi put imao bronhitis,sa 5meseci,i znam da mu je to pomoglo da mirnije spava.

Ja sam odrasla sa lojem na grudima,i dan-danas se secam tog mirisa i te toplote kad te greje. I pomoglo je to prvo stavljanje,uvek...ta prva noc je vec bila bolja,kad god su mi stavljali,tako kazu.

Moj nije imao T kad ima bronhitis,ne tu sto se skida,ali ima logike da zatvara pore..Ali eto vidis za te alkoholne obloge su meni rekli nikako,jer brzo skine T i onda kad se vraca samo skoci i dete moze dobiti fras..mada se njemu nikad nije tako odjednom vratila,vec polako pocinje da skace...

Ovo je živa istina, nikako alkohol i najednom skidanje T - zbog temperaturnog šoka (frasa). Sad sam OT, ali moram da naglasim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.