odgovora

Objavljeno

Pozdrav svim mamama!

Imam veliki problem,i zanima me vase misljenje,iskustvo...

Pre par godina sam imala nalaz CIN 1,i loop ekscizijom mi je uklonjen povrsinski sloj grlica,i od tada se redovno kontrolisem,sve je bilo ok.

Sada sam trudna,u petom mesecu,i pre mesec dana mi je nadjen polip,koji je rapidno porastao za samo mesec dana.Pre par dana je uklonjen,i poslat na analizu.Danas su me zvali iz laboratorije,i rekli da nalaz nije dobar i da ga salju na dalje analize...sve nesto izokola.Zvala sam svoju Dr,i ona mi je rekla da je potvrdjena displazija,ali,posto sam trudna,zele da vide tacno sta je to i do kod stepena je doslo...Sada treba da cekam jos dva dana,i nisam ni ziva ni mrtva.Preplakala sam celi dan.U glavi mi je samo to da je moj nalaz od pre par godina napredovao u neki kancerozni oblik,i strah me je mnogo...Inace,polip nije krvario,niti sam imala bilo kakve smetnje,sem obilnog sekreta,koji sam pripisala trudnoci...

Znacilo bi mi svako iskustvo da cujem.

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam imala slicno iskustvo, ali zelim ti ovako pruziti podrsku, dok cekas...

Nemoj se prije vremena demoralisati, mozda nije tako strasno kao sto ti izgleda. Misli na svog bebina i pokusaj razmisljati pozitivno! Uz tebe smo! h020.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana,hvala na podrsci!Juce sam uzela rezultate..i nisu dobri.Uf.Opet je nalaz CIN 1,sto je u stvari "dobro",jer nisam napredovala stadijum vise.Lose je jer trenutno nista ne moze da se uradi,dok se ne porodim...medjutim,postoji mogucnost da se stanje pogorsa,jer u trudnoci sve napreduje nekoliko puta brze...beba je dobro za sada...a ja sam psihicki pala,moram da priznam..Ali,sta cu drugo,nego gore glavu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana,hvala na podrsci!Juce sam uzela rezultate..i nisu dobri.Uf.Opet je nalaz CIN 1,sto je u stvari "dobro",jer nisam napredovala stadijum vise.Lose je jer trenutno nista ne moze da se uradi,dok se ne porodim...medjutim,postoji mogucnost da se stanje pogorsa,jer u trudnoci sve napreduje nekoliko puta brze...beba je dobro za sada...a ja sam psihicki pala,moram da priznam..Ali,sta cu drugo,nego gore glavu...

Ej glavu gore!

Držimo ti palčeve da sve prodje bez problema. Čim postoji mogućnost da nešto podje loše, postoji i mogućnost da se to ne desi. Osmeh na lice i pozitivno razmišljaj, sve će to biti u redu, mora biti. Čuvaj se i misli na bebu.

Veeeeeeliki poljubac od nas dve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mara javi sta se na kraju desilo sa hpv virusom???nadam se da je sve ok s obzirom da je cis 1. pozz veliki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mara javi sta se na kraju desilo sa hpv virusom???nadam se da je sve ok s obzirom da je cin 1. pozz veliki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mara javi sta se na kraju desilo sa hpv virusom???nadam se da je sve ok s obzirom da je cin 1. pozz veliki

Pa,nista,cekam 3-4 meseca posle porodjaja da radim analize.Tako mi rekla dr.I molim boga da je sve ok,jer posle svih stvari koje sume zadesile u trudnoci i posle,ne bih podnela jos:(((

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa,nista,cekam 3-4 meseca posle porodjaja da radim analize.Tako mi rekla dr.I molim boga da je sve ok,jer posle svih stvari koje sume zadesile u trudnoci i posle,ne bih podnela jos:(((

ajde zelim ti srecu....sigurna sam da je sve ok, jer je cin 1. znaci nema sta da te zeza....ja nisam trudna ali eto papa test mi je juce pokazao hvp virus tj kondilome ali dr mi nije rekao koji je cin, vec da idem na kolposkopiju i da ne brinem da je sve ok..da ovo sto ja imam dobije 8 od 10 ljudi u toku svog zivota..

pa sad mene interesuje da li papa test moze da pokaze da li je cin1 ili cin2 i li sta li vec ili samo kolposkopija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a tek u ponedeljak idem po rezultate papa , ovo mi je rekao sinoc preko telefona i iskreno bas sam se uplasila jer nikad nista nisam imala i ne znam otkud sad meni to uopste....ne znam za sebe od sinoc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ajde zelim ti srecu....sigurna sam da je sve ok, jer je cin 1. znaci nema sta da te zeza....ja nisam trudna ali eto papa test mi je juce pokazao hvp virus tj kondilome ali dr mi nije rekao koji je cin, vec da idem na kolposkopiju i da ne brinem da je sve ok..da ovo sto ja imam dobije 8 od 10 ljudi u toku svog zivota..

pa sad mene interesuje da li papa test moze da pokaze da li je cin1 ili cin2 i li sta li vec ili samo kolposkopija?

To sto imas kondilome ne znaci da imas nalaz CIN.Samo odredjeni tipovi kondiloma izazivaju promene na grlicu.Treba da uradis tipizaciju obavezno.Papa ne pokazuje CIN,CIN se vidi iz biopsije grlica.A,kolposkopski se vidi da li imas neke promene na grlicu(leukoplakije,mozaike i sl.).Srecno i tebi:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sto imas kondilome ne znaci da imas nalaz CIN.Samo odredjeni tipovi kondiloma izazivaju promene na grlicu.Treba da uradis tipizaciju obavezno.Papa ne pokazuje CIN,CIN se vidi iz biopsije grlica.A,kolposkopski se vidi da li imas neke promene na grlicu(leukoplakije,mozaike i sl.).Srecno i tebi:))

Hvala draga puno. bas sam se uplasila iskreno.On je meni rekao imam infekciju hpv i da uradim kolposkopiju. u jednom momentu je napomenuo kondilome ali ja sam tad vec bila izgubljena da dalje slusam sta je sta.to jest ja nisam ni sigurna sta imam a sta nemam. hpv neki ili hpv sa kondilomama sad mi je sve malo jasnije iz tvog posta jer citajuci na netu , dosta sam se uzentala..znaci ja bih posle kolposopije trebalo da radim tipizaciju??? Tj da li i pored kondiloma kolposkopija moze da bude ok to jest da pokaze da nemam neke promene na grlicu materice, ili svakako sa kondilomama imam promene samo kolposkopija ukazuje na koje????e to mi nije jasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala draga puno. bas sam se uplasila iskreno.On je meni rekao imam infekciju hpv i da uradim kolposkopiju. u jednom momentu je napomenuo kondilome ali ja sam tad vec bila izgubljena da dalje slusam sta je sta.to jest ja nisam ni sigurna sta imam a sta nemam. hpv neki ili hpv sa kondilomama sad mi je sve malo jasnije iz tvog posta jer citajuci na netu , dosta sam se uzentala..znaci ja bih posle kolposopije trebalo da radim tipizaciju??? Tj da li i pored kondiloma kolposkopija moze da bude ok to jest da pokaze da nemam neke promene na grlicu materice, ili svakako sa kondilomama imam promene samo kolposkopija ukazuje na koje????e to mi nije jasno...

Kondilome izaziva HPV,i ima oko 80 razlicitih tipova HPV-a,zato treba da se uradi tipizacija jer samo 3 tipa (valjda 3) izazivaju promene na grlicu(a promene se oznacavaju kao CIN 1,2,3 itd.)Kolposkopski se vidi da li ima promena,i dobro je da nemas unutra kondilome,ili na grlicu.Papa test,u kombinaciji sa kolposkopijom ili ako zatreba i biopsijom,pokazuje pravo stanje stvari.Nemoj da se sekiras i tripujes dok ne vidis sta je i da li ima necega.I,ako je CIN1 nije toliko strasno,jer ako ostaje nalaz(kao kod mene) godinama CIN 1 nije strasno,drzi se pod kontrolom,i prevencija kancera je u zdravijem nacinu zivota(cigarete su jedan od najboljih prijatelja raka na grlicu),znaci manje stresa ,ishrana bolja,i sl.

Javi sta je bilo,ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala maro...javljam ove nedelje....nadam se da ce sve biti ok...pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro na papa testu pise CIN1!

jebi ga. zato daj mi malo pojasni...dr je bio pozitivan skroz, kaze da CIN 1 ne mora da ide dalje, tj moze da stoji tako celog zivota ako se prati. Da li su tebi posle CIN1 radili laparaskopiju ili sta???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam da li je ovo pravo mjesto za to, ali bih i ja zeljela da podijelim moje iskustvo sa drugim trudnicama. Naime, prije dvije nedjelje mi je na grlicu dijagnostifikovan polip velicine 3 cm :blink: koji je toliko narastao za svega 2 mjeseca - pod uticajem hormona. Misljenja ljekara su bila podijeljena, jedan veli ne dirati, drugi veli skidati, treci veli pratiti. A za mene, sveukupna nocna mora. Prva mi je trudnoca, i nonstop sam pod stresom, svakodnevno analiziram toalet papir poslije brisanja, tripujem se i plasim sve vrijeme, od prvog dana.

Prije nedjelju dana pri mojoj svakodnevnoj podrobnoj analizi toalet papira nadjem rozi trag. Ne moram da vam pricam da me je imalo srce okinuti. Doktor kaze lezi par dana, pa opet dodji. 5 dana sam krvarila i kad sam na kraju dosla skinuse mi polip dok sam trepnula i evo dva dana sam pocinula. Veliki sam panicar, cesto i bespotrebno, sto se vidi iz prilozenog.

Ako mogu kome pomoci mojim primjerom, drago mi je. Budite stalozene i ne panicite, kad ja vec ne umijem :)

Zaboravih napomenuti da sam u 18 nedjelji trudnoce. Pozdrav za sve drage trudnice, ljubim vase stomacice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam ga imala u prvoj trudnoci.Krvario je skoro celu trudnocu i na porodjaju otpao.Dr mi govorili da nije to nista,pa se nisam ni brinula.Inace,polip uvek otpadne ako je porodjaj vaginalni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Matilda,draga,kao sto i sama kazes,panici nema mesta!Sredila si to,sad uzivaj!Znam kako ti je,i meni je bila prva trudnoca,i odlepila sam kad sam saznala za polip.Meni je i nalaz polipa pokazao neoplaziju (CIN 1).Takodje,i meni je dr rekla da bi otpao na porodjaju,ali da je bolje da ga skinemo,jer bi me samo nervirao(krvario) i uznemiravao.Eto,i Viki77 ima slicno iskustvo,i sve je proslo ok.Budi pozitivna i uzivkaj u svojoj pupi:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sto se izdrao?Ne razumem,pa nisi ti kriva za polip :blink: Ja sam isli na preglede kod 3 gin na 3 razlicita mesta i svi su rekli da nije nista strasno i da ce otpasti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro na papa testu pise CIN1!

jebi ga. zato daj mi malo pojasni...dr je bio pozitivan skroz, kaze da CIN 1 ne mora da ide dalje, tj moze da stoji tako celog zivota ako se prati. Da li su tebi posle CIN1 radili laparaskopiju ili sta???

i ja imam polip... 16. sam nedelja trudnoće, užasno me nervira... po ceo dan proveravam toalet papir, i bar jednom dnevno mi se desi da obrišem pravu krv... ne mogu ti opisati kako sam se osećala kad sam je prvi put videla, bez obzira što mi je dr rekla da to nije opasno... samo, meni je moja dr rekla da ga ne treba dirati, i da postoji mogućnost da i sam otpadne tokom 4.meseca... ne znam samo da li će tada više krvariti, da me ne odseče... razumem tvoju paniku, ja ne mogu da skrenem misli s toga, i svaki put se pitam da li krvari polip, ili je ne daj Bože nešto drugo u pitanju... strašno je za psihu...

blago tebi, ti si ga se bar rešila... je li krvarilo kad je skinut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja imam polip... 16. sam nedelja trudnoće, užasno me nervira... po ceo dan proveravam toalet papir, i bar jednom dnevno mi se desi da obrišem pravu krv... ne mogu ti opisati kako sam se osećala kad sam je prvi put videla, bez obzira što mi je dr rekla da to nije opasno... samo, meni je moja dr rekla da ga ne treba dirati, i da postoji mogućnost da i sam otpadne tokom 4.meseca... ne znam samo da li će tada više krvariti, da me ne odseče... razumem tvoju paniku, ja ne mogu da skrenem misli s toga, i svaki put se pitam da li krvari polip, ili je ne daj Bože nešto drugo u pitanju... strašno je za psihu...

blago tebi, ti si ga se bar rešila... je li krvarilo kad je skinut?

Ne uopste, samo mi je bilo malo ostataka krvi od njega, to je trajalo svega 2 dana, dok sam se "iscistila". Nije cak ni boljelo, tj. nista neprijatnije nije bilo nego uobicajen ginekoloski pregled, Meni je izabrana doktorka u domu zdravlja rekla da ni slucajno to ne skidam, jer kao grlic ne treba dirati i jos neke razloge je navela. Dok mi je u bolnici doktor specijalista, akuser, ginekolog i jos pored toga hirurg i strucnjak za raznorazne narasline rekao da ce mi to u trudnoci biti samo briga, da ce izazivati infekcije, krvariti svako malo i iznad svega izazivati stres. Ko jos moze ostati ravnodusan na krv. Ja sam pocinula otkad su mi to skinuli, iskreno. Nije mi bilo svejedno kad me je doktorka iz doma zdravlja pogledala zgrozeno posto sam joj rekla da su mi u bolnici to skinuli. Ali ja se osjecam super, stomak mi na oci raste, pa se ne brinem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne uopste, samo mi je bilo malo ostataka krvi od njega, to je trajalo svega 2 dana, dok sam se "iscistila". Nije cak ni boljelo, tj. nista neprijatnije nije bilo nego uobicajen ginekoloski pregled, Meni je izabrana doktorka u domu zdravlja rekla da ni slucajno to ne skidam, jer kao grlic ne treba dirati i jos neke razloge je navela. Dok mi je u bolnici doktor specijalista, akuser, ginekolog i jos pored toga hirurg i strucnjak za raznorazne narasline rekao da ce mi to u trudnoci biti samo briga, da ce izazivati infekcije, krvariti svako malo i iznad svega izazivati stres. Ko jos moze ostati ravnodusan na krv. Ja sam pocinula otkad su mi to skinuli, iskreno. Nije mi bilo svejedno kad me je doktorka iz doma zdravlja pogledala zgrozeno posto sam joj rekla da su mi u bolnici to skinuli. Ali ja se osjecam super, stomak mi na oci raste, pa se ne brinem

Blago tebi... meni je doktorka u bolnici koja mi vodi trudnoću rekla da to neće da mi dira jer može kao nešto da isprovocira... verovatno je mislila na pobačaj, ne znam, plašim se da ću ovaj polip i krvarenje imati do kraja... a ubija me... inače, dr iz doma zdravlja me je poslala u bolnicu da mi to skinu, međutim, ova neće da mi dira, mada mi je i drugarica koja radi u porodilištu rekla da oni ne praktikuju da to skidaju... iako ne utiče na bebu, ovo je stvarno velika briga i stres... a gde si ti to skidala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma,ja ne razumem sto ti je to briga i stres? Znas sta ti krvari i to je to.Meni,cim su objasnili,prestala sam da brinem i nisam na to uopste vise obracala paznju. I onako ce ti pri porodjaju otpasti,pa sto rizikovati bilo sta sada.Opusti se i uzivaj u trudnoci,a polip ko sisa. I da,do sada mi se nije vracao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blago tebi... meni je doktorka u bolnici koja mi vodi trudnoću rekla da to neće da mi dira jer može kao nešto da isprovocira... verovatno je mislila na pobačaj, ne znam, plašim se da ću ovaj polip i krvarenje imati do kraja... a ubija me... inače, dr iz doma zdravlja me je poslala u bolnicu da mi to skinu, međutim, ova neće da mi dira, mada mi je i drugarica koja radi u porodilištu rekla da oni ne praktikuju da to skidaju... iako ne utiče na bebu, ovo je stvarno velika briga i stres... a gde si ti to skidala?

Pa to je i to sto je meni rekla ova jedna doktorka. Mada iskreno, na netu sam nalazila mnogo primjera zena kojima je to skinuto, cak se i savjetuje valjda ako previse naraste.

Meni je to skinuo doktor u Klinicko-bolnickom centru Crne Gore. Posto sam malo cackala po netu, a i od doktora saznala da polip izgleda bukvalno kao nekakva nepravilna lopta na peteljci i dovoljno je samo malo "cupnuti", pa da to otpadne. Meni je krvario obilno par dana, pretpostavljam da je bio "zreo" za skidanje, cak je postojala i vjerovatnoca da sam otpadne (srecna sam sto nije jer bih tek u toj situaciji infarkt dozivjela :D). Kazem ti, nista nije boljelo i trajalo je vrlo kratko. Valjda se ne preporucuje skidanje u prvom trimestru, ali vec sredinom drugog, kad se ucvrsti trudnoca, ljekar moze da procijeni da li je bezbijedno to uraditi. Tako meni rece doca koji je obavio intervenciju.

Potpuno razumijem tvoju nervozu. Iako su mi rekli da ne brinem, ja sam bez obzira na sve svaki dan bila depresivna kad bih posla u wc i vidjela na sta lici higijenski ulozak... sve sam razmisljala u stilu: sta ako se pojave nedajboze znaci spontanog a ja ih zanemarim misleci da je polip? Otkad sam se rijesila tog vraga vratio mi se osmijeh na lice.

Samo hrabro! Meni je proslo vec nedjelju dana od intervencije, a iduce nedjelje sam na kontroli, pa se javljam sa novim informacijama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Polip ne moze da ugrozi ni bebu ni mamu,jer ako se nalazi na grlicu(zapravo visi na peteljci,kao sto rece Matilda),nema nikakvih problema,samo ga cupnu.Mora da se prati posle,da ne bi izrastao opet.Meni se nije vratio posle skidanja,ali sada,kada sam isla na kontrolu posle porodjaja(inace imala sam carski),imam na grlicu neku zlezdu koja je uvecana,na istom mestu gde je bio polip...radila sam Papa test i nema patoloskih promena.Moja dr kaze da nista ne diramo,vec da pratimo.

U svakom slucaju,srecno zenske,i ne brinite!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to je i to sto je meni rekla ova jedna doktorka. Mada iskreno, na netu sam nalazila mnogo primjera zena kojima je to skinuto, cak se i savjetuje valjda ako previse naraste.

Meni je to skinuo doktor u Klinicko-bolnickom centru Crne Gore. Posto sam malo cackala po netu, a i od doktora saznala da polip izgleda bukvalno kao nekakva nepravilna lopta na peteljci i dovoljno je samo malo "cupnuti", pa da to otpadne. Meni je krvario obilno par dana, pretpostavljam da je bio "zreo" za skidanje, cak je postojala i vjerovatnoca da sam otpadne (srecna sam sto nije jer bih tek u toj situaciji infarkt dozivjela :D). Kazem ti, nista nije boljelo i trajalo je vrlo kratko. Valjda se ne preporucuje skidanje u prvom trimestru, ali vec sredinom drugog, kad se ucvrsti trudnoca, ljekar moze da procijeni da li je bezbijedno to uraditi. Tako meni rece doca koji je obavio intervenciju.

Potpuno razumijem tvoju nervozu. Iako su mi rekli da ne brinem, ja sam bez obzira na sve svaki dan bila depresivna kad bih posla u wc i vidjela na sta lici higijenski ulozak... sve sam razmisljala u stilu: sta ako se pojave nedajboze znaci spontanog a ja ih zanemarim misleci da je polip? Otkad sam se rijesila tog vraga vratio mi se osmijeh na lice.

Samo hrabro! Meni je proslo vec nedjelju dana od intervencije, a iduce nedjelje sam na kontroli, pa se javljam sa novim informacijama!

Meni to stvarno ne krvari obilno... u početku su bili samo tragovi krvi posle mokrenja uz sekret, otprilike braonkast sekret, a od prošle nedelje se barem jednom dnevno pojavi baš krv, isto nakon mokrenja, i samo na papiru, to bude kao za jevnu kap, ali nikad je obrisati... posle toga se operem i pratim... obično se ne pojavi ponovo. Jutros me je zabrinulo što mi je malo iscurelo na uložak, nije mi se dosad to dešavalo... i ja se bojim da ne zanemarim neku ozbiljniju stvar, misleći da je polip u pitanju... ja se trudim, ali stvarno ne mogu da ne brinem... Viki je u pravu, ali jače je od mene...

koliko obilno je tebi krvarilo? ja moram moliti dr da mi to skine, bojim se skočiće mi pritisak od straha... i nije mi samo to, već se preispitujem boli li me stomak, da li mi se grči materica, svašta umišljam... grozno! posebno što u prvoj trudnoći nisam imala nikakvih problema, i baš sam se jakom osećala, a sad kao da sam bolesna...mislim kad bih ga se rešila da bi mi svanulo. i ja se bojim da mi sam ne otpadne, mislim, ako bi to mnogo krvarilo, ubilo bi me...hahaha... e, baš sam opterećena! realno, nije ovo neki problem, ali treba imati mozak koji će to prihvatiti-moj ne može- hahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.